sos telefon

Nasilje v družini – pravočasno poiščite pomoč
Nasilje v družini je na žalost resničnost marsikatere ženske. Prepoznavanje znakov nasilnega razmerja in vedenje, kako zapustiti nevarno situacijo, pa mnogokrat lahko rešita življenje!

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?
Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Samo 15 minut na dan ima neverjetne učinke
Samo 15 minut teka v naravi vsak dan zmanjša tveganje za depresijo. Celo toliko, da mnogi zdravniki svojim pacientom najprej predpišejo telovadbo v naravi, nato pa jemanje antidepresivov.

Lepotica želela narediti samomor
20-letna Jasmyn Anderson je pred šestimi meseci pričela jemati antidepresive, saj se je spopadala s hudo depresijo, anksioznostjo in samomorilnimi mislimi. To je bilo precej neznačilno za mlado lepotico, zato je njena zaskrbljen mati predlagala, naj preneha jemati kontracepcijske tabletke. Izkazalo se je, da je imela prav. Simptomi so nenadno izginili.

Radijski voditelj preprečil samomor
Britanski radijski voditelj Iain Lee je rešil življenje moškemu, potem ko ga je zadržal na telefonu za 30 minut, poklical rešilca in z njim čakal na liniji, dokler reševalci niso prišli na mesto in ga odpeljali v bolnišnico.

Teh 7 služb ima najvišjo stopnjo samomorov
Ameriški raziskovalni Center za nadzor in preprečevanje bolezni je sestavil seznam poklicev, kjer je najvišja stopnja samomorov med zaposlenimi. Zanimivo se je izkazalo, da gre za različne poklice glede na spol.

'Tudi sama se borim s samomorilnimi mislimi'
Na dan, ko po vsem svetu obeležujemo pomen duševnega zdravja, se je na to temo oglasila tudi pevka Lady Gaga, ki ji ta tematika že od nekdaj veliko pomeni. Pevka, ki je v ta namen pred leti ustanovila tudi fundacijo Born This Way, je opozorila, da vsako leto samomor naredi kar 800.000 ljudi.

'Bil je ljubezen mojega življenja'
Pogumna mati je v čustvenem videoposnetku na Facebooku spregovorila o nasilju, ki ga je nad njo izvajal njen partner, za katerega je mislila, da je 'ljubezen njenega življenja'. Na robu solza in z modrim očesom pojasnjuje, da je bilo tokrat zadnjič.

Zdravnik na dosegu roke
Storitev SOS Zdravnik je priročna in uporabna storitev, s katero vam je v primeru zdravstvenih težav v oporo zdravnik, ki vam svetuje prek telefona - 24 ur na dan in sedem dni v tednu. Tako se boste lažje odločili za zdravniški pregled ali pa se celo izognili nepotrebnemu obisku zdravnika in dolgim čakalnim vrstam.

Najstnica objavila fotografijo po brutalnem napadu
Najstnica Sophia Putney-Wilcox je delila svoje fotografije grozljivih poškodb po brutalnem napadu njenega ljubosumnega nekdanjega fanta Adama Shigwadja. Danes je hvaležna, da je še živa.

Zvezdnica žrtev brutalnega napada
Ameriška zvezdnica resničnostnih šovov in model Brittny Gastineau ob sprehodu po ulicah Hollywooda ni mogla skriti ogromne modrice okoli očesa. Vir blizu zvezdnice je potrdil, da je bila žrtev brutalnega napada njenega partnerja.

Če ste v duševni stiski, poiščite pomoč!
Na območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na Ravnah na Koroškem v zadnjih tednih na Koroškem opažajo povečan pojav duševnih stisk. Ob tem poudarjajo, da se je o duševnih stiskah in težavah najbolje pogovoriti.

Grozljivi posnetek razkriva realno podobo žrtev
Ta šokantni posnetek žrtve nasilja je morda težko gledati, a kaže realno podobo vsakodnevnega življenja žensk, ki se z nasiljem spopadajo vsak dan. Če ste ena izmed njih, je pomembno, da poiščete pomoč.

Kanadska igralka žrtev brutalnega napada
Kanadska igralka Ariane Bellamar je ta teden šokirala s fotografijami svojega podplutega telesa, ki jih je predala medijem in pojasnila, da je bila prejšnji teden žrtev brutalnega napada uglednega poslovneža Patricka Henryja. Še preden je šla iskati pravico na sodišče, se je odločila, da javno spregovori o napadu.

Zvezdnik brutalno napadel svoje dolgoletno dekle
V javnost so pricurljale fotografije pretepene ameriške zvezdnice Camille Grammer, ki naj bi jo pred dvema tednoma brutalno napadel dolgoletni partner Dimitri Charalambopoulos. Preverite, kako lahko tudi sami pomagate žrtvam tako hude oblike nasilja.

Izmučena zvezdnica: Kaj je povzročilo tako hudo poškodbo?
Ko je snela ogromna sončna očala, je igralka Selma Blair razkrila kar precej veliko modrico, ki jo je očitno poskušala skriti za ličili. Kaj se je zgodilo, da je tudi delovala izjemno izmučeno.

Akcijski igralec brutalno pretepel svojo lepo ženo
V javnost je pricurljala fotografija pretepene Michelle Ghent, ki naj bi jo v juliju brutalno napadel nekdanji mož in igralec Terrence Howard. Ali veste, kako pomagati žrtvam nasilja?

Tragična nesreča spodbudila inovativno idejo
Tragična nesreča je mladega izumitelja Andraža Ogorevca spodbudila k razvoju nove mobilne aplikacije iHelp, s katero je mogoče preprosto poslati SOS-sporočilo in tako omogočiti čim hitrejšo pomoč ponesrečencem.

Umrla, ker je še vedno govorila
22-letna Jill iz Švedske se je nekega večera počutila izjemno slabo. Ker je težko dihala, je poklicala pomoč, kljub njenim trem klicem reševalcem pa na njen dom pomoč nikoli ni prispela, saj je, ko je klicala, še vedno lahko govorila.

Kako prepoznati nasilneža?
V Sloveniji naj bi nasilje v vsakem trenutku doživljalo kar 20 odstotkov žensk. Za psihičnim nasiljem naj bi trpela vsaka druga ženska, za fizičnim vsaka četrta, na splošno pa nasilje predstavlja enega največjih zdravstvenih problemov.

Kam naj se po pomoč obrnejo žrtve nasilja?
Psihično nasilje v Sloveniji doživlja vsaka druga ženska, fizično vsaka četrta. Prav zato je pomembno, da ženske v tem primeru vedo, na koga se lahko obrnejo v stiski. Več o tem nam je povedala Špela Veselič iz Društva SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja.

Pomagajmo ženskam, ki so žrtve nasilja!
Na Društvu SOS telefon vsak mesec prejmejo več kot 250 klicev prestrašenih in obupanih žensk, ki so žrtve nasilja. V dveh varnih hišah, ki jih imajo, mesečno v povprečju živi 10 žensk in pet otrok. Prav vsak od nas pa lahko po svoje doprinese k zmanjšanju nasilja nad ženskami.

Zdravnica, ki je prebolela raka na dojki
Pogumna borka v boju proti raku dojk prim. dr. Mojca Senčar je na onkološkem inštitutu dolga leta delala med najbolj bolnimi pacienti. Kako težka je v resnici bolezen, pa je spoznala šele, ko je za njo zbolela tudi sama.

Ko se kri ne strdi ...
Hemofilija je redka genska bolezen, pri kateri je strjevanje krvi moteno. Ženske so večinoma le prenašlke, medtem ko moški obolevajo. V Sloveniji z boleznijo živi približno 200 ljudi.

Nasilje nad ženskami – začaran krog strahu in nemoči
V tem trenutku več kot 20 odstotkov vseh žensk v Sloveniji doživlja nasilje, poleg tega pa nevladne organizacije ocenjujejo, da je vsaka sedma ženska v času svojega življenja posiljena.