Vizita.si

specifični

Alergije 30. 03. 2025 03.49

Znaki, da imate pomladne alergije in ne prehlad

Pomladno obdobje prinaša lepote narave, a tudi izzive za mnoge, ki se soočajo z alergijami. Alergije in prehlad imata podobne simptome, vendar jih je mogoče razlikovati na podlagi specifičnih znakov.

Bolezni 28. 03. 2025 03.49

Prepoznajte zgodnje znake očesnega limfoma

Najpogostejša oblika limfoma v očesu je primarni intraokularni limfom.

Rakave bolezni 25. 03. 2025 02.52

Nevarna bolezen, ki se skriva za splošnimi simptomi

Bi prepoznali simptome raka nadledvične žleze?

Aktivno življenje 27. 01. 2025 04.12

To je najboljši pokazatelj zdravja

Strokovnjaki že dolgo poudarjajo, da se ne bi smeli osredotočati zgolj na indeks telesne mase (v nadaljevanju ITM), ker so pomembni tudi drugi elementi. Denimo krvni tlak, holesterol, telesna aktivnost, raven stresa, spalne navade, predvsem pa odstotek telesne maščobe!

Preventiva 23. 12. 2024 12.14

Je čas za praznike brez alkohola?

Praznični čas pogosto prinese različne družabne dogodke in okoliščine, ob katerih je prisoten alkohol. Čeprav menimo, da mora biti alkohol del tovrstnih druženj, bi se morali zavedati škodljivih učinkov in prepoznati, kdaj je presežena zdrava meja.

Prebava 14. 12. 2024 04.18

Kaj je prehranska koma?

Ste po hrani velikokrat zaspani? Tako zelo zaspani, da komaj ohranjate odprte oči in bi šli najraje spat?

Vitamini in minerali 06. 12. 2024 04.24

Kdaj in zakaj je treba razmisliti o dodatkih D-vitamina v zimskem času?

Vitamin D je ključnega pomena za zdravje ljudi, saj prispeva k pravilnemu delovanju imunskega sistema, zdravju kosti, uravnavanju vnetij in še mnogim drugim telesnim funkcijam. Čeprav ga pogosto imenujemo 'sončni vitamin', saj ga naše telo naravno proizvaja pod vplivom sončne svetlobe, je pozimi dostopnost naravnih virov tega vitamina bistveno manjša. Zima predstavlja čas, ko lahko številni posamezniki občutijo pomanjkanje vitamina D, kar ima lahko pomembne posledice za zdravje.

Moško zdravje 04. 12. 2024 04.50

Kaj morate vedeti o biopsiji prostate?

Prostata je nujna za razmnoževanje (plodnost), vseeno pa moški lahko povsem normalno živi brez te žleze in nima nobene zveze s spolno močjo moškega. Kako izgleda priprava in postopek biopsije prostate? Navsezadnje, kdaj se odločijo za ta poseg?

Okužbe in zastrupitve 18. 11. 2024 03.36

Kako prepoznati simptome bakterijskih okužb in jih pravočasno zdraviti?

Bakterijske okužbe so pogost vzrok bolezni, ki vplivajo na različne dele telesa. Bakterije so mikroskopski organizmi, ki lahko povzročijo različne vrste okužb, od preprostih vnetij do resnih bolezni, ki zahtevajo hitro zdravljenje. Prepoznavanje simptomov bakterijskih okužb v zgodnji fazi je ključno za preprečevanje zapletov in učinkovito zdravljenje.

Bolezni 14. 11. 2024 03.36

Kaj je Takayasujev artritis?

Takayasujev artritis je občasna oblika vaskulitisa ali vnetja krvnih žil. Čeprav zanj ni zdravila, ga lahko zdravite z zdravili in/ali operacijo. Nekateri ljudje s tem stanjem lahko živijo normalno življenje, drugi pa se morajo prilagoditi.

Rakave bolezni 29. 09. 2024 04.01

Kako prepoznati simptome raka prostate?

Rak prostate je ena najpogostejših oblik raka pri moških in je v zgodnjih fazah pogosto brez opaznih simptomov. Težavo pri pravočasni obravnavi predstavlja tudi dejstvo, da moški velikokrat prepozno obiščejo zdravnika. Pomembno je, da moški prepoznavate znake in simptome, saj lahko zgodnje odkrivanje omogoči boljšo prognozo in uspešnejše zdravljenje. Poglejmo si najpogostejše znake.

Lajfstajl 16. 09. 2024 04.21

Kako ustvariti 'popolno' rutino učenja?

Ustvarjanje popolne rutine učenja je ključ do učinkovitega in dolgotrajnega pridobivanja znanja. Redna in strukturirana rutina vam omogoča, da bolje izkoristite čas, ohranjate motivacijo in izboljšate svoje rezultate. Toda kako to doseči?

Puberteta 04. 09. 2024 04.08

Kako šolsko leto začeti uspešno?

Začetek šolskega leta je lahko vznemirljiv, a hkrati tudi stresen. Po dolgih počitnicah se je treba ponovno navaditi na šolske obveznosti, urnike in učenje. Da bi ti bil začetek šolskega leta lažji in uspešnejši, smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki ti bodo pomagali na poti do uspeha.

Preventiva 30. 06. 2024 04.22

10 naravnih sestavin, ki pomagajo odgnati komarje

Doma narejeni repelenti proti komarjem lahko pomagajo odgnati žuželke. Treba pa je omeniti, da lahko nekatere naravne sestavine povzročijo draženje, če imate občutljivo kožo, zato previdno.

Vitamini in minerali 22. 04. 2024 04.28

Vitamin, ki ščiti celice pred poškodbami

Vitamini in minerali so osnovni hranilni elementi, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju optimalnega zdravja in delovanju telesa.

Novice 04. 10. 2023 05.00

Ruptura meniskusa – sodobno fizioterapevtsko zdravljenje!

Ste se poškodovali in imate bolečino v kolenu? Imate prisotno oteklino in omejen obseg gibljivosti? Že veste, ali ste si poškodovali meniskus?

Novice 16. 08. 2023 05.00

Trn v peti – kako ga pozdraviti s sodobno fizioterapijo?

Imate bolečine v peti, ki se poslabšajo med aktivnostjo? So vaši prvi koraki v dnevu zmeraj boleči? Imate občutek, da hodite "s kamenčki" v čevlju, ki so moteči in boleči?

Simptomi in bolezni 10. 05. 2023 05.00

Ste vedeli, da je to vzrok za drisko?

Driska je lahko neprijetno stanje, vendar vam lahko razumevanje vzrokov, simptomov in možnosti zdravljenja pomaga pri učinkovitem obvladovanju.

Prehrana 15. 03. 2023 05.00

Če jih še niste, je skrajni čas, da jih naberete

Vas zanima, zakaj so šparglji tako priljubljeni? Poleg tega, da so izjemno okusni, če jih le znamo pripraviti, so tudi izjemna zakladnica zdravja!

Alergije 17. 02. 2023 05.00

Kaj je imunoglobulin E (IgE)?

Imunoglobulin E (IgE) je pomembno protitelo, ki je vključeno v alergijski odziv. Za kaj je odgovoren, kako deluje in predvsem – kaj pomeni, če so njegove vrednosti povišane ali znižane?

Duševne motnje 27. 01. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o ADHD

Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) je stanje duševnega zdravja, ki lahko povzroči nenavadne stopnje hiperaktivnosti in impulzivnega vedenja.

Tuje 18. 12. 2022 05.00

Zvezdniki, ki se spopadajo z boleznimi

Zvezde običajno niso sramežljive pri iskanju pozornosti, razen če gre za pogovor o njihovih zdravstvenih težavah. Toda naslednji znani obrazi so iskreno spregovorili o svojih izkušnjah z revmatskimi boleznimi – izrazom, ki se uporablja za več kot 100 različnih bolezni, vključno z lupusom, artritisom in protinom.

Duševno zdravje 22. 07. 2022 05.00

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Duševno zdravje 14. 07. 2022 05.00

Kakšna je razlika med psihologom in psihiatrom?

Ko se opisi poklicev prekrivajo, jih je včasih težko razlikovati, kar še posebej velja za področje duševnega zdravja. Kaj dela psiholog in kaj psihiater? Koga naj obiščem, ko si želim strokovnega nasveta v težji življenjski situaciji, in koga, ko potrebujem dolgotrajno podporo, ki vključuje zdravila? Izraza psiholog in psihiater se pogosto uporabljata za opis osebe, ki nudi pomoč ljudem v stiski, pa vendar je treba poklica razlikovati, saj se ločujeta po vsebini, storitvah in obsegu dela.

Seks & razmerja 20. 12. 2021 05.00

Demiseksualnost in panseksualnost: kako se razlikujeta?

Med vsemi različnimi spolnimi usmerjenostmi, ki obstajajo, obstajata dve specifični, ki se pogosto zamenjujeta: demiseksualnost in panseksualnost. Med seboj si nista podobni in pravzaprav nimata nobene zveze druga z drugo. Poglejmo si, zakaj.

Duševno zdravje 07. 01. 2021 05.30

So novoletne zaobljube sploh smiselne?

"Ne spreminjajte se zaradi novega leta, spreminjajte se za svojo osebno rast. Ne glede na to, kakšne so vaše zaobljube, vse se začne v vas samih," pravi misel neznanega avtorja.

Bolezni 09. 12. 2020 05.54

Med najbolj rizične skupine v epidemiji spadajo tudi ledvični bolniki

Med rizične skupine v epidemiji sodijo tudi kronični bolniki, med njimi so zelo specifični ledvični bolniki, ki morajo zaradi okvare ledvic večkrat na teden za več ur na dializo. V Sloveniji deluje 19 dializnih centrov oz. oddelkov znotraj bolnišnic. Kako poteka zdravljenje med epidemijo?

Zdrav Lajf 26. 10. 2020 07.34

Dejstva o zastavljanju in doseganju ciljev

Si med tistimi, ki jih neuspeh spravi iz tira? Morda celo do te mere, da obupaš in si rečeš, da ne boš več poskušal? Naj ti povemo, zakaj je dobro, da poskušaš vedno znova, vsaj v primeru, ko gre za tebi resnično pomembno stvar. Naslednji praktični nasveti za določanje ciljev in za doseganje le teh ti bodo morda v prihodnosti pomagali.

Odnosi in spolnost 03. 07. 2020 14.03

Zakaj sabotiramo ljubezen?

Paradoksalno je, da prav toliko, kolikor si ljubezni želimo in po njej hrepenimo, se je lahko tudi bojimo. In velikokrat je prav strah odgovor na vprašanje, zakaj ne najdemo partnerja, zakaj odnosi ne uspevajo in zakaj toliko parov ostaja neporočenih. A svoj najhujši strah običajno še bolj poglobimo z izogibanjem in drugimi nezavednimi vzorci, ki kar kličejo po tem, da ostajamo neizpolnjeni v svojih največjih čustvenih potrebah; po razumljenosti, slišanosti, varnosti in ljubljenosti.

Bolezni 26. 05. 2020 08.15

Kaj je nalezljiva bolezen leptospiroza, katere porast opažamo tudi pri nas?

Leptospiroza je zoonoza, nalezljiva bolezen, razširjena po vsem svetu. Pojavlja se kot febrilno obolenje, povzroča lahko težke pljučnice in nevrološke motnje ter okvare jeter in ledvic. Običajno se kaže kot kratkotrajna bolezen, s povišano telesno temperaturo, bolj redko pa kot Weilova bolezen, ko pride do težje poškodbe jeter, ledvic in drugih organov. V določenih primerih torej leptospiroza lahko privede do smrtnega izida.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859