spopadanje s tesnobo

Kako lahko pozitivni šolski odnosi preprečijo nastanek duševnih težav pri otrocih?
Šolski odnosi igrajo ključno vlogo pri oblikovanju duševnega zdravja otrok. Pozitivno socialno okolje v šoli zmanjšuje tveganje za razvoj duševnih težav, kot so anksioznost in depresija, saj otrokom omogoča, da se počutijo sprejete, podprte in varne. Razvijanje zdravih odnosov z vrstniki in učitelji pomaga otrokom graditi samozavest in obvladovati stresne situacije. Medicalnewstoday navaja, da imajo otroci, ki se počutijo povezane z drugimi, manj težav z osamljenostjo in negativnimi čustvi.

10 načinov, kako zmanjšati stres v vsakdanjem življenju
Stres je stalni spremljevalec sodobnega življenja, ki lahko negativno vpliva na naše telesno in duševno zdravje. Čeprav ga ni mogoče povsem odpraviti, ga je mogoče učinkovito obvladovati.

Kakšen je občutek tesnobe?
Anksioznost na posameznika vpliva tako psihično kot fizično, posledično pa zajema najrazličnejše simptome, ki pa so med ljudmi dokaj podobni.

Kaj je ALS?
Amiotrofična lateralna skleroza (v nadaljevanju ALS) je progresivna nevrodegenerativna bolezen, ki prizadene živčne celice v možganih in hrbtenjači. Spoznajte vzroke, simptome in možnosti zdravljenja.

Kognitivne distorzije: ko misli izkrivljajo resničnost
Kognitivne distorzije ali izkrivljanja vključujejo negativne vzorce razmišljanja, ki ne temeljijo na dejstvih ali realnosti. Lahko jih imenujemo tudi pristranske perspektive, ki jih lahko skozi čas nevede krepimo. Ti vzorci in sistemi razmišljanja se pojavljajo v številnih oblikah in so pogosto zelo subtilni, kar pomeni, da jih je težko prepoznati.

Kaj vam lahko pomaga pri spopadanju s tesnobo?
Anksioznost je motnja, s katero se sooča vedno več ljudi – še posebej v današnjem času, ko živimo v hitrem tempu življenja.

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?
Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?
Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov
Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?
V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Kako čustva vplivajo na naše vedenje?
Čustva vplivajo na to, kako dojemamo življenje, kako živimo in, navsezadnje, kako komuniciramo z drugimi. Poznamo različne vrste čustev, ki jih v grobem ne bi smeli deliti na negativna ali pozitivna, temveč na osnovna in bolj kompleksna.

Ko s hrano lajšamo stisko, žalost, osamljenost, tesnobo
Kompulzivno prenajedanje je motnja hranjenja, pri kateri posameznik v kratkem časovnem okviru nenadzorovano uživa ogromne količine hrane. Pri tem seveda ne gre za način hranjenja, ki ga vsake toliko izkusi skoraj vsak, zlasti ob praznovanjih in v času PMS- ja pri ženskah, temveč za bolj radikalno obliko prehranjevanja.

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, med katerimi lahko posameznik izbira glede na svoje potrebe in težave. Psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny je v svojem strokovnem članku predstavila štiri glavne pristope.

10 skritih sprožilcev tesnobe, ki se jim morate izogniti
Tesnoba postaja vse večji problem sodobne družbe. Okoli 18 odstotkov populacije se v zahodnih državah spopada z njo. In to velja le za primere, ki so diagnosticirani. V resnici je številka veliko večja.

KAŠELJ, RAZBIJANJE SRCA, UPADLE MIŠICE, TRESENJE OKONČIN, ZAPLETANJE NOG
Pozdravljeni! Star sem 23 let. Imam naslednjo težavo in sicer,navado imam hodit bos,po stanovanju,ter tudi včasih grem kak krog okrog ulice s kratkimi hlačami,brez jakne samo pulover,kašljam ne mrazi ...