sporočila

5 neverjetnih dejstev o možganih
Možgani so zelo zapletena struktura. Vsebujejo milijarde živčnih celic, ki jih imenujemo nevroni, ki morajo komunicirati in delovati skupaj, da lahko telo normalno deluje.

Šokantni podatki, stanje, s katerim se sooča kar 85 % ljudi
Včasih se ob koncu dneva počutimo povsem izčrpane, čeprav se čez dan ni zgodilo nič posebej napornega. Vzrokov za to je lahko več, eden najpogostejših pa je mikrostres, ki se neopazno kopiči čez ves dan. V nadaljevanju članka bomo pogledali, kako lahko mikrostres prepoznamo in ga učinkovito zmanjšamo.

Vse več težav s hrbtenico zaradi pametnih telefonov, preverite, kaj povzročajo
Človeška glava tehta okoli 5,5 kilograma, a ko glavo sklonimo naprej, se obremenitev na vratna vretenca poveča. Ko nagnemo glavo naprej za 15 stopinj, povečamo pritisk na vretenca, kot bi za vratom nosili 12 kilogramov težko breme. Ko nagnemo glavo naprej za 45 stopinj pa že, kot bi nosili 22 kilogramov.

Slovenska razstava vrednot
Projekt Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi je iniciativa, ki jo izvajajo Fundacija Nataše Pirc Musar – Ustanova Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin & ZPM, pod strokovnim vodstvom dr. Anice Mikuš Kos.

Simptomi multiple skleroze, ki jih ne smete spregledati
Multipla skleroza je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napade lastne zdrave celice, ki so del nevrološkega sistema. Pri tej bolezni imunski sistem napade mielinske celice, zaščitni ovoj, ki obdaja živce v možganih in hrbtenjači.

Nenavaden simptom, ki lahko kaže na multiplo sklerozo
Kaj je Lhermittov znak? Zakaj ga povezujejo z multiplo sklerozo?

Tako droge vplivajo na možgane
Si vedel, da se možgani razvijajo vse do 25. leta starosti? Prav zaradi slednjega je zloraba drog in alkohola v najstniških letih in adolescenci še toliko bolj nevarna. Morda si marsikdo misli: Pa saj smo mladi, zresnili se bomo, ko bomo starejši. A dejstvo je, da so z drogami povezane spremembe v možganih lahko trajne. V nadaljevanju preveri, kako droge vplivajo na možgane in kakšne so lahko posledice.

Kaj je sarkopenija?
Sarkopenija je s starostjo povezana progresivna izguba mišične mase in moči. Glavni simptom bolezni je mišična oslabelost.

Kakšen je vaš stil navezanosti?
Zakaj so nekateri ljudje hladni in odmaknjeni, tudi v bližnjih odnosih, drugi potrebujejo nenehno potrjevanje in podporo, spet tretji pa delujejo izjemno samozadostno?

Kaj so ultra procesirana živila in kako se jim lahko izognemo?
Kaj so ultra procesirana živila? Kako jih opazimo in kako se jim lahko izognemo? Kako zelo lahko škodujejo telesu in zakaj bi se jim pravzaprav morali izogibati?

13 znakov, da imate odlično zdravje
Svetovna zdravstvena organizacija (v nadaljevanju WHO) dobro zdravje opredeljuje kot stanje popolne telesne, duševne in socialne blaginje – in ne le odsotnost bolezni ali invalidnosti.

7 znakov, da vam primanjkuje samokontrole
V zadnjem času se veliko govori o ljubezni do sebe (kar je vsekakor pohvalno) in o uspehu kot nečem, kar je vsem dosegljivo. Pa ni. Pozabljamo namreč na ključno komponento vsega omenjenega – samodisciplino. Jo imate?

Zato ne bi smeli uporabljati telefona, ko sedite na školjki
Zagotovo ste že slišali, da uporaba telefona na stranišču ni zaželena, pa veste zakaj? Poglejmo si, kakšne so lahko posledice.

Kaj lahko razkriva ura, ob kateri se ponoči zbujate?
Pogosto zbujanje sredi noči je lahko povezano z našim duševnim in fizičnem stanjem, sam čas zbujanja pa lahko govori o tem, za kakšne težave specifično gre. Poglejmo si, kaj določene ure razkrivajo o naši psihofizični kondiciji telesa.

Kultura 'ghostanja': nekaj, kar čustveno zreli ljudje ne delajo
V zadnjih letih je pojmovanje 'ghostanja' postalo vse bolj pogosto, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi. Ghostanje se nanaša na situacijo, ko nekdo preneha komunicirati brez kakršnega koli pojasnila ali obvestila, kar lahko povzroči zmedo, jezo in celo bolečino pri osebi, ki je bila ignorirana.

Kaj storiti, če tvoj najboljši prijatelj dobi punco/fanta in se vse spremeni?
Ko tvoj najboljši prijatelj ali prijateljica začne novo razmerje, lahko to prinese nenadne spremembe v vajinem prijateljstvu. Morda opaziš, da ima manj časa zate, da so vajina druženja krajša ali manj pogosta ali pa se stvari enostavno zdijo drugačne. Čeprav je normalno, da razmerja prinesejo nekaj prilagoditev, so te spremembe lahko težavne, še posebej, če si vajen/-a močnega prijateljskega odnosa.

Zato pasivna agresija ubija odnose
Pasivna agresija je pogosto neopazen, a zelo škodljiv vedenjski vzorec, ki lahko razdira odnose in ruši zaupanje med ljudmi. Gre za izražanje jeze ali nezadovoljstva na prikrit način, namesto da bi te občutke odkrito izrazili. Ta tiha oblika agresije vodi v nesporazume, ustvarja zamere in ovira zdravo komunikacijo.

Kako prepoznati resnično prijateljstvo?
Prijateljstvo je eno izmed najdragocenejših vezi v našem življenju, vendar ni vsako prijateljstvo enako. Pravi prijatelji nas podpirajo in so ob nas v težkih trenutkih, ne glede na okoliščine. Včasih pa se lahko znajdemo v odnosih, v katerih ni povsem jasno, ali imamo resnično podporo ali je prijateljstvo bolj površinsko. Kako torej prepoznati, kdaj so tvoji prijatelji resnična opora?

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''
Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Digitalni 'detoks' za boljše duševno zdravje
Se počutite preobremenjene s sporočili, obvestili in nenehnim preverjanjem družbenih omrežij? Čeprav tehnologija ponuja veliko zabave in informacij, je lahko tudi vir stresa in pritiska.

Ali ste vedeli, da kreativnost lahko pozitivno vpliva na vaše duševno zdravje?
Morda se sliši skoraj predobro, da bi bilo res, vendar številne raziskave kažejo, da lahko s preprostimi dejavnostmi, ki vključujejo kreativnost, pozitivno vplivamo na delovanje možganov, okrepimo duševno zdravje in celo izboljšamo počutje. Kreativnost je v bistvu globoko zakoreninjena v človeški naravi. Kognitivna teorija celo trdi, da je kreativnost eden od osnovnih dejavnikov za naše preživetje in razvoj. V nadaljevanju si bomo podrobneje ogledali, kako lahko kreativne dejavnosti prispevajo k našemu zdravju in dobremu počutju ter kakšne koristi nam prinašajo.

Po spletu krožijo lažna obvestila o izbruhu nove bolezni
Po elektronski pošti krožijo lažna obvestila, ki naj bi jih pošiljalo ministrstvo za zdravje. Besedilo vključuje opozorilo o izbruhu nove nalezljive bolezni in poziv k cepljenju. Na ministrstvu za zdravje opozarjajo, da gre za zlonamerno sporočilo, na katerega naj prejemniki ne odgovarjajo, prav tako naj ne odpirajo priloženih priponk.

'Slišite' svoj telefon tudi, ko ne zvoni? To je lahko slab znak
Se vam je zdelo, da ste slišali, da vas nekdo kliče po telefonu, ali pa ste slišali zvok svojega telefona, ki ga odda, ko prejmete sporočilo? Klica ali sporočila pa ni bilo? V današnji dobi se to dogaja pogosteje, kot bi si mislili.

Strokovnjakinji za kožo razkriva najpogostejše poletne težave
Sončne opekline, alergijske reakcije in izpuščaji ter podobno so le ene od mnogih poletnih tegob in težav s kožo.

Tako lahko starše prepričaš, da greš lahko prvič sam na morje
Pomembni mejniki v odraščanju vključujejo priložnosti za razvijanje neodvisnosti in samostojnosti. Eden od teh korakov je vsekakor tudi prvo samostojno potovanje na morje s prijatelji.

Kako se tvoje telo spreminja med puberteto?
Puberteta je čas, ko se začneš razvijati iz otroka v mlado odraslo osebo. Seveda si pri tem zmeden, nekoliko jezen, velikokrat si silno močno želiš odrasti, a hkrati ne veš, kaj se dogaja s tabo, kajne? Poglejmo si, kako se tvoje telo spreminja med puberteto in zakaj tvoja občutja niso nič neobičajnega.

To lahko hormoni naredijo našemu telesu
Kaj so hormoni? Katere stvari v našem telesu so podvržene optimalnemu delovanju hormonov? Kaj hormoni delajo za nas, nam in našemu telesu? Predvsem pa, kako natančno delujejo ti kemični prenašalci sporočil?

Kronična bolečina lahko močno zmanjša kakovost življenja
Kronična bolečina lahko močno vpliva na kakovost življenja posameznika. Kaj je kronična bolečina, kako si lahko pomagamo in, kar je najpomembneje, kako živeti z neznosno bolečino, ki vpliva na vse vidike življenja?

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice
Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

Kaj je preventivna kemoterapija, ki jo prejema tudi Kate Middleton?
Kdaj in zakaj se uporablja preventivna kemoterapija, ali je učinkovita, predvsem pa, za katero skupino bolnikov je primerna? Poglejmo si bolj podrobno.