sprehod v naravo

5 razlogov, zakaj bi morali vsak teden preživeti več časa v naravi
V današnjem hitrem tempu življenja, v katerem prevladujejo tehnologija, delo in vsakodnevne obveznosti, se pogosto pozabi na preprost užitek, ki ga lahko prinaša čas preživet v naravi. Številni ljudje živijo v mestnih območjih, kjer je stik z naravo omejen, vendar so raziskave dokazale, da bi morali vsak teden preživeti več časa na prostem, saj ima to številne koristi za naše fizično in duševno zdravje.

6 načinov, kako upočasniti tempo
V današnjem svetu, kjer so tehnologija, hiter način življenja in nenehni pritiski vsepovsod, je vse težje najti trenutke miru in počitka. Zdi se, da se dnevi hitijo mimo nas, medtem ko se trudimo slediti nalogam, obveznostim in pričakovanjem. Ta stalna hitenja pa vodijo v stres, izčrpanost in izgorelost. Iskanje načinov za upočasnitev tempa življenja postaja nujnost, če želimo ohraniti duševno in fizično zdravje.

Kako v jesenskem času ostati fizično aktiven na prostem?
Jesenski čas je čudovito obdobje za uživanje v naravi. Kljub hladnejšim temperaturam in krajšim dnevom je pomembno, da ostanemo fizično aktivni. Aktivnosti na prostem v jeseni nam omogočajo, da ostanemo zdravi, izboljšamo svoje počutje in uživamo v čudovitih barvah narave. Pomembno pa je tudi, da se zaščitimo in aktivnosti prilagodimo letnemu času.

Preprosta aktivnost, ki ima neverjetne učinke na duha in telo
Sedeč način življenja predstavlja enega največjih izzivov sodobne družbe. V službi večino časa presedimo, tudi prosti čas raje izkoristimo za vse kaj drugega kot za fizično aktivnost. A ravno pomanjkanje aktivnosti in prekomerno sedenje naj bi bila po oceni Svetovne zdravstvene organizacije glavna vzroka za številne (kronične) bolezni sodobnega časa. Na srečo obstaja rešitev, ki ni preveč naporna, ne zahteva finančnih vložkov niti posebnih priprav: vse, kar morate storiti, je namreč to, da začnete hoditi!

'Od takrat ima moje življenje nove dimenzije'
Eva Pogačar, zdravnica, specialistka anesteziologije in reanimatologije v jeseniški bolnici, je tudi ena prvih gorskih reševalk pri nas in se že leta in leta prizadeva, da bi prva pomoč postala del osnovnošolskega učnega programa. Še predobro se namreč zaveda, kako pomembno je, da znamo pravilno ukrepati v tistih kritičnih trenutkih, ko gre za življenje ali smrt.

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite
V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Je tudi vas v zadnjih dneh doletelo to?
Pričelo se je obdobje, v katerem so na področju splošnega zdravja vse oči uprte v imunski sistem. Bo zdržal pritiske virusov in bakterij? Nas bo uspel obvarovati pred boleznimi? To je v prvi vrsti odvisno od nas samih. Pa ne toliko od tega, kako izdatno se založimo s prehranskimi dodatki, z vitamini in raznimi napitki, temveč predvsem od našega odnosa do lastnega organizma. Kako torej še pravočasno prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema in kako poskrbeti, da bo ponovno obratoval s polno paro?

Kako lahko sami preprečimo ali omilimo akne?
Akne in mozolji nam lahko povzročijo nemalo težav, še posebej, če se jih lotimo povsem napačno, na primer s stiskanjem, praskanjem, uporabo agresivnih izdelkov, prikrivanjem s težkimi pudri in podobno. In čeprav si želimo za svojo kožo samo najboljše, ji ravno s takimi dejanji delamo še več škode. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali do lepše in čistejše kože.

Kako si lahko pomagamo pri najpogostejših zimskih tegobah?
Zimsko obdobje lahko prinaša tudi mnogo izzivov za naše zdravje in vsesplošno počutje, a temu smo lahko tudi kos. Včasih pravzaprav ni treba veliko, da naredimo nekaj zase in za svoje telo. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam bodo pomagali pri zimskih tegobah.

Zakaj vsak dan za 20 minut v naravo?
Vsak dan preživite v naravi od 20 do 30 minut, priporočajo strokovnjaki z univerze v Michiganu v ZDA. To bo namreč znižalo ravni hormona kortizol v telesu, kar bo pripomoglo k boljšemu zdravju. Nenehno povišane ravni kortizola, ki se izloča, ko smo v stresu, so namreč zelo škodljive.

Kaj je ekoterapija in zakaj se vse bolj vračamo k njej?
Zdi se, da se vse bolj vračamo k naravi, ki postaja neke vrste protiutež stresnemu načinu življenja, vse več pa je tudi empiričnih dokazov o koristih ekoterapije. Preverite, zakaj je pomembno, da iščemo stik z naravo, kakšne ekoterapevtske pristope poznamo in kako izjemen učinek imajo na naše duševno zdravje.

Kako odpraviti spomladansko utrujenost?
Čudovito vreme, ki so ga sicer za nekaj časa prekinile nekoliko nižje temperature, naznanja pomlad, ki se je vsi tako veselimo. A nekatere že muči spomladanska utrujenost. Kako in s čim si lahko pomagamo?

Nasveti, kako po prazničnih dneh 'razstrupiti' telo in duha
Je vzhičenost prazničnih dni počasi upadla? So natrpani dnevi, službene obveznosti, peka piškotov, praznične večerje, zabave in druženja pustili za seboj utrujenost in prazne baterije? Potem je čas, da jih znova napolnite. Med razstrupljanjem od obilice hrane in pijače pa ne pozabite razstrupiti še svojih misli in duše.

Ta funkcionalna motnja velja za bolezen sodobnega časa
Prebavne težave postajajo stalnica našega vsakdana in veliko ljudi bolečinam v trebuhu, napenjanju in napihnjenosti ne posveča več omembe vredne pozornosti. Pa bi jo morali! Gre namreč za simptome, ki lahko kažejo na zahtevna bolezenska stanja. Izziv predstavljajo zlasti funkcionalne motnje prebavil, pri katerih v črevesju sicer ni vnetij ali lezij, ki bi pojasnile simptome, vseeno pa prihaja do nepravilnosti v delovanju, kar lahko negativno vpliva na kakovost življenja. Ena takih motenj je sindrom razdražljivega črevesa, ki ga zaradi razširjenosti nekateri že uvrščajo med bolezni sodobnega časa. Ponujamo nekaj nasvetov, kako ga prepoznati in učinkovito ublažiti.

Ne maraš klasičnih torbic? Obstaja nekaj alternativ
Vse tvoje prijateljice nosijo klasične torbice, tebi pa nikakor niso všeč? Nekatera dekleta pač ne marajo 'tradicionalnih' stvari, a to ne pomeni, da ne moreš biti videti modna. Poglejmo si nekaj alternativ, ki jih lahko izbereš, če ne maraš torbic.

Prehrana, ki pomaga blažiti simptome policističnih jajčnikov
Težave s sindromom policističnih jajčnikov ima kar pet do deset odstotkov žensk, ki so v rodni dobi. Gre za najpogostejšo hormonsko motnjo žensk v rodnem obdobju in najpogostejši vzrok neplodnosti pri tistih, ki imajo moten menstrualni cikel. Kako si pomagati?

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Matej Pečovnik: Prav ta bulica mi je verjetno rešila življenje!
Hodgkinov limfom je rak limfatičnega sistema. Pri njem se maligno spremenjeni limfociti in pridružene reaktivne celice nenadzorovano kopičijo v bezgavkah. V zdravem organizmu se namreč vse celice nadzorovano delijo, v primeru rakave spremembe pa postane razmnoževanje malignih celic nenadzorovano.

Kaj jesti spomladi?
Narava se prebuja, vse že cveti, sonce sije vse pogosteje in močneje … Vi pa se počutite utrujeni in zaspani. Kako je to mogoče, se morda sprašujete. Saj si racionalno vendar želite, da bi se polni energije podali na sprehod v naravo. Zakaj ste torej še vedno na kavču? Za telo včasih sprememba letnega časa ni tako enostavna.

Gre za eno najpogostejših težav v času covida-19
Situacija, v kateri smo se znašli, nas je vrgla iz vsakodnevnega ritma in nas prisilila, da se ustavimo. Med nas sta se naselili strah in negotovost. Skrbi nas, kaj bo z našo službo, financami in seveda z zdravjem ... Marsikdo se počuti tesnobno in nelagodno in ne ve, kako se soočiti s stresom. Zaradi tega se še dolgo v noč premetava in obrača v postelji ter stremi k stropu, zjutraj pa se prebuja še bolj utrujen, kot je odšel spat. Nespečnost je zagotovo ena od najbolj pogostih posledic stresa, s kakršnim nas je soočila epidemija covida-19, posledica neprespane noči pa ni le utrujenost, ampak tudi oslabljen imunski sistem.

Sandra Šahat: "Grozili so mi zaradi okužbe s koronavirusom"
Dotaknila se nas je zgodba o dekletu iz Bosne in Hercegovine, ki je pozitivna na okužbo z novim koronavirusom. Sandra Šahat se je pred leti zaposlila v tujini, saj v matični državi ni dobila službe, zato se je kot večina mladih v Bosni in Hercegovini odločila oditi s trebuhom za kruhom.

Katera telesna aktivnost je najboljša za blaženje tesnobe in depresije?
Če se spopadate z depresijo ali tesnobo, je telovadba lahko tista, ki vam močno pomaga izboljšati simptome. Predvsem ker obstaja močna povezava med fizičnim in mentalnim zdravjem.

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'
Projekt 'Nismo same', ki si ga je omislila novinarka Ivana Kalogjera, da bi izkazala podporo vsem ženskam, ki so zbolele zaradi malignih bolezni, je med drugimi izpostavil tudi zgodbo mlade Alexandre Domuz Žerič. Njena pripoved se vas bo dotaknila, na drugi strani pa vam bo ponudila upanje in navdih.

’Če smo prazni in izčrpani, to čutijo vsi okoli nas’
Živimo v času, ki od nas zahteva veliko. Na eni strani vsakodnevni izzivi, izobraževanja, službene obveznosti in na drugi to, kar zares šteje – pristni stik z družino, čas za prijatelje in zase. Stalna dosegljivost tukaj in zdaj je postala nekaj običajnega, postavljanje meja in strukturiranje prostega časa pa nekaj nujnega. Se spomnite, kdaj ste bili nazadnje sami s seboj?

Ali lahko z aktivno hojo odpravite celulit?
Da bi hoja vplivala na vaše telo, kot bi si želeli, so potrebna določena pravila, kot so vzravnana drža, hitri in ritmični koraki, roki pa morata pokrčeni nihati ob telesu. Pri vsakem koraku je treba zavestno stopiti s celim podplatom, najprej s peto, potem pa podplat priviti na prste in ga odločno odriniti od tal.

Srbeča koža se je izkazala za rakavo obolenje
27-letna blogerka, katere srbeča koža in izguba telesne teže, sta se izkazali za Hodgkinov limfom, je razkrila 10 nasvetov, kako gredo lahko pacienti z nasmehom skozi naporno kemoterapijo.

Slabe navade, ki bi jih morali odstraniti iz svojega vsakdana
Kakovost vašega življenja je vsekakor odvisna od vašega življenjskega sloga in zdrave prehrane. Če se vsakodnevno poslužujete slabih navad in razvad, se bo to dolgoročno poznalo na vašem telesu in bo vplivalo na končne rezultate vašega življenja. Katere so tiste slabe navade, ki bi jih morali odstraniti iz svojega vsakdana?

Pomembno sporočilo Kate Middleton
''90 odstotkov odraslih možganov se razvije pred petim letom starosti in kar otrok izkusi v teh zgodnjih petih letih, neposredno vpliva na to, kako se možgani razvijejo,'' je na Instagram profilu KensigtonRoyal sporočila Kate Middleton in objavila fotografije svoje družine, ki je preživela nekaj lepih trenutkov v naravi.

Hipotiroza in utrujenost
Spoštovani! Imam kronični avtoimunski tireoiditis, posledično hipotireozo. Da vas ne bom utrujala z vam gotovo že ponavljajočimi odgovori na ena in ista vprašanja, bi zastavila svoje vprašanje, na ...

ENDOKRINE MOTNJE IN DEPRESIJA
Pozdravljeni, Zdravim se zaradi nepravilnega delovanja hipofize in nadledvične žleze. Moj problem je, lahko bi rekla kronična utrujenost. Endokrinolog pravi, da po rezultatih testov le ta ni povezana...