Vizita.si

sprememba terapije

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Bolezni 05. 12. 2024 04.56

Nasveti za kronične bolnike v zimskem času

Zima za kronične bolnike predstavlja obdobje povečanih izzivov. Nizke temperature, suh zrak in sezonske bolezni lahko bistveno poslabšajo simptome in splošno zdravstveno stanje. Zaradi večje dovzetnosti za okužbe in obremenitve imunskega sistema je potrebna dodatna previdnost ter skrb za dobro fizično in psihično počutje. Razumevanje, kako se telo odziva na zimske pogoje, in prilagajanje življenjskega sloga sta ključnega pomena za ohranjanje zdravja.

Duševno zdravje 21. 10. 2024 04.04

So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?

Že dolgo časa je znano dejstvo, da so naši možgani in črevesje nenehno v povezavi. Zato niti ne preseneča dejstvo, da bi lahko bili tesnoba, stres in celo čustvo, kot je jeza, povezani s težavami v trebuhu, pa tudi obratno!

Novice 17. 05. 2024 05.00

Izmerite si krvni tlak, nadzorujte ga in živite dlje

To je slogan letošnjega svetovnega dneva hipertenzije, ki ga zaznamujemo 17. maja. Namenjen je ozaveščanju in spodbujanju merjenja krvnega tlaka. Le z rednim merjenjem krvnega tlaka je mogoče pravočasno odkriti hipertenzijo in tudi ukrepati. Maja so zato v nekaterih zdravstvenih ustanovah in lekarnah organizirani brezplačne meritve krvnega tlaka in svetovanje o morebitnih nadaljnjih ukrepih.

Zdravje 17. 02. 2024 04.22

Načini, s katerimi telo sporoča, da nekaj ni v redu

Ljudje premalokrat zares prisluhnemo svojemu telesu in upoštevamo, kar nam želi sporočiti. V vsem današnjem tempu se nam venomer mudi, smo neprespani in vse simptome pripisujemo zgolj natrpanemu urniku ter pomanjkanju časa. Včasih pa je dobro, da se za trenutek ustavimo in premislimo o znakih, ki se na novo pojavijo ter s katerimi nas želi telo opozoriti, da nekaj ni v redu.

Zdravi zobje 21. 08. 2023 05.00

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja

Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Zdravje 13. 07. 2023 05.00

Lahko hoja nakazuje na različne bolezni?

Vsak od nas hodi nekoliko drugače, raziskave pa kažejo, da lahko sam slog in način hoje posameznika odkriva veliko skrivnosti o človekovem zdravju.

Bolezni 21. 06. 2023 11.33

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki

Se le stežka sprehodite po stopnicah navzgor, se spopadate z utrujenostjo, ki ne mine, otečenimi nogami, občutkom težke sape, ponoči ne morete spati, ker vam jemlje sapo? Vzrok je lahko srčno popuščanje.

Duševno zdravje 14. 02. 2023 05.00

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?

Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Zdravje 07. 10. 2022 05.00

Kako odpraviti smrčanje?

Smrčanje je tema, o kateri se radi šalimo, čeprav v resnici niti približno ni smešno, ko moramo cele noči poslušati veselo 'žaganje' tiste ali tistega, ki spi poleg nas. A tisti, ki smrči, v resnici trpi veliko bolj kot oni, ki ga mora poslušati, pravijo strokovnjaki. Še več, dolgoročno lahko smrčanje povzroči resne zdravstvene težave. Preverili smo, zakaj je temu tako in kako se lahko znebimo smrčanja na učinkovit, a telesu prijazen način.

Tuje 19. 09. 2022 05.00

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?

Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

Duševno zdravje 04. 02. 2021 06.00

Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače

Žalovanje je nekaj univerzalnega. Na določeni točki življenja se vsak sreča z žalostjo, bodisi je ta povezana z izgubo ljubljene osebe, ljubljenčka, s koncem partnerskega razmerja, izgubo službe, sprejemanjem diagnoze ali katerokoli drugo spremembo, ki poseže v nas in nam spremeni življenje.

Duševno zdravje 13. 11. 2020 06.00

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe

Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Psiha 22. 10. 2020 05.30

Kaj je anoreksija nervoza?

Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilna obsesija s telesno težo in zaužito hrano. Zaradi velikega strahu pred pridobivanjem teže si oseba zavestno omeji uživanje zadostnih količin hrane in postane čezmerno aktivna. Pri hujšanju si lahko pomaga tudi z odvajali in diuretiki.

Duševne motnje 03. 05. 2020 09.45

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'

Ste vedeli, da poznamo več kot 100 simptomov in znakov, ki se kažejo pri anksioznih motnjah? Gre za skupino duševnih motenj, ki včasih posameznika zaznamujejo do te mere, da se ne more več učinkovito spopadati z vsakodnevnimi opravili.

Odnosi in spolnost 21. 04. 2020 08.03

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Duševno zdravje 24. 02. 2020 08.37

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?

Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

Psiha 07. 02. 2020 10.18

Kaj je anoreksija in kakšni so opozorilni znaki?

Anoreksija je ena izmed motenj, pri kateri hrana postane sredstvo za soočanje s težavami. Najbolj rizično populacijo za razvoj te motnje predstavljajo dekleta v mladostniških letih in mlade odrasle ženske. Kakšni pa so opozorilni znaki?

Življenjske zgodbe 27. 11. 2019 12.51

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'

Projekt 'Nismo same', ki si ga je omislila novinarka Ivana Kalogjera, da bi izkazala podporo vsem ženskam, ki so zbolele zaradi malignih bolezni, je med drugimi izpostavil tudi zgodbo mlade Alexandre Domuz Žerič. Njena pripoved se vas bo dotaknila, na drugi strani pa vam bo ponudila upanje in navdih.

POPovi zdravniki 12. 06. 2013 18.15

Zvin gležnja

Poškodba - zvin pred osmimi meseci. Ker so bolečine vztrajale kljub FTH, počivanju (vse opravljeno v lastni režiji, ker zdravniki so smatrali da ni nič) so mi po 4 mesecih(osebni zdravnik napoti...

POPovi zdravniki 19. 10. 2012 11.57

Ločitev, otroci in selitev k novemu partnerju

Pozdravljeni.Stara sem 31 let.Z bivšim partnerjem sva ločena pol leta in imava 2 hčerki.Sedaj živim sama z njima in imam skrbništvo,on jih videva vsak tretji dan in po dogovoru glede na potrebe otrok,...

POPovi zdravniki 07. 02. 2012 10.23

Antikoagulantna terapija

Moja žena je decembra dobila GVT, kar je privedlo do pljučne embolije (PE). No sedaj je na antikoagulativnem zdravljenju in ima mejno objočje INR med 2 in 3. Prvih 14 dni je imela INR >3,0 (za silve...

POPovi zdravniki 03. 01. 2012 20.35

SPREMEMBA NEUČINKOVITE MEDIKAMENTOZNE TERAPIJE

že 3 leta se zdravim za depresijo od lani januarja jemljem wellbutrin in serokvel najprej sem 3 mesece jemala wellbutrin 300mg serukvel 150zjutraj in 200mg zvečer zdaj pa že 7 masecev jemljem wellbutr...

POPovi zdravniki 08. 06. 2011 16.19

Rak

Lepo pozdravljeni!Očetu so na cistoskopiji ugotovili papiloma v sečnem mehurju.Nato so pri prevm operativnem posegu odstranili tumorja dva,nakar so mu po operativnem posegu povedali da sta še v sečnem...

POPovi zdravniki 04. 03. 2010 22.36

Zatrdlina

Sem 59 letni invalid 9 let po možganski kapi zaradi razvoja sladkorne bolezni. Zaradi oteženega gibanja - desne roke in noge me morem upravljati, sem od maja 2001 na invalidskem vozičku. Redno izvajam...

POPovi zdravniki 02. 12. 2009 20.10

KRANIO SAKRALNA TERAPIJA

Pozdravljeni. Kot dogovorjeno posredujem opis Kranio sakralne terapije. Hvala & Lep pozdrav Dejan Mikuš KRANIO SAKRALNA TERAPIJA Kranio sakralna terapija je celostna manualna terapija, ki obr...

POPovi zdravniki 11. 11. 2009 11.56

POPORODNA DEPRESIJA IN ANTIDEPRESIVI

Ponovitev poporodne depresije Pri prvem otroku sem doživela kar močno poporodno depresijo. Bila sem hospitalizirana v bolnici, ampak še pravočasno, da sem hitro ozdravela. Po prenehanju tablet, so ...

POPovi zdravniki 25. 09. 2009 22.15

Hujšanje

Pozdravljeni! sem 20 letno dekle s težavami pri izgubljanju teže. do svojega 15 leta sem bila zelo suha. pri 168 cm višine sem imela borih 40 kg. teža se je spremenila takoj po pričetku jemanja kontra...

POPovi zdravniki 22. 04. 2007 16.23

Spremembe v trebušni slinavki

CENJENI! Pri 79-letni bolnici je EUZ pokazal hiposoničen areal v vratu pankreasa velikosti do 1,5 cm in hiposoničen manjši areal v repu pankreasa, prav tako so povečane in hiposonične 3 paraaortalne ...

POPovi zdravniki 18. 09. 2005 10.58

Vstavitev umetnih dvojk

Pozdavljeni! rada bi vasvprašala za mnenje.pet let sem hodila k ortodontu sedaj pa je šel v pokoj in šla sem k drugemu. problem je ta:nimam zgornjih dvojk in sedanji ortodont mi je predlagal da mi ra...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859