Vizita.si

sprememba vedenja

Zdravje 05. 04. 2025 03.35

Slabši spomin? Preverite, kaj počnete pri vsakem obroku!

Ali vas skrbi ohranjanje dobrega spomina? Strokovnjak za zdravje možganov opozarja na vsakodnevno navado, ki lahko škoduje kognitivnim funkcijam. Raziskava dr. Ramona Velazqueza razkriva, da lahko nepazljivo prehranjevanje, kot je uživanje hrane med drugimi dejavnostmi, prispeva k oslabitvi spomina, še posebej po 40. letu starosti. Ključno je zavedanje vpliva te navade na delovanje možganov in zavestno posvečanje pozornosti procesu prehranjevanja.

Duševno zdravje 09. 02. 2025 04.02

Komentiranje telesa lahko poveča tveganje za motnje hranjenja

Motnje hranjenja so nekaj, za kar vemo, da obstaja, a si velikokrat mislimo, da je to nekaj, kar se dogaja tam zunaj, določeni skupini ljudem, ne denimo naši prijateljici ali prijatelju. Resnica je, da motnje hranjenja niso vedno opazne na prvi pogled in prav mogoče je, da jih imajo ljudje v naši bližini, ne da bi vedeli.

Aktivno življenje 01. 02. 2025 04.38

Kaj sploh pomeni biti fit?

Premalokrat se zavedamo, da vizualno fit ali suh človek ni nujno zdrav. In nasprotno, morda nekoliko močnejša oseba ni nujno nezdrava. Kakšne so komponente dobre telesne pripravljenosti in kakšen je pravi pomen besede 'fit'?

Duševne motnje 14. 10. 2024 04.42

Najpogostejše duševne motnje v starosti

Obdobje starosti prinese večje mejnike in spremembe, kot so upokojitev, izguba bližnjih, telesne bolezni, sprememba v življenjskem slogu, kar lahko vpliva tudi na duševno zdravje.

Duševne motnje 13. 10. 2024 04.51

Kaj je občutek upravičenosti?

''Občutek upravičenosti'' je osebnostna lastnost, ki temelji na prepričanju, da si nekdo zasluži posebno obravnavo ali priznanje za nekaj, zgolj za to, ker je, kar je. Rečemo lahko, da se občutek upravičenosti pogosto povezuje z občutkom absolutne večvrednosti in vsemogočnosti. Z drugimi besedami, ljudje s takšno miselnostjo verjamejo, da jim svet dolguje, ne da bi sami kdaj kaj dali v zameno.

Preventiva 23. 08. 2024 04.37

15 nasvetov za ohranjanje zdravega mehurja

Ljudje redko govorimo o zdravju mehurja, vendar zadeva vse nas. Kako ga lahko ohranjamo zdravega, zakaj je to pomembno in predvsem katere navade sprejeti, da bo mehur resnično dobro in optimalno deloval za nas?

Infekcijske bolezni 14. 01. 2024 04.45

Kdaj bi morali ob prehladu ostati doma?

Prehlad je pogosta bolezen, s katero se večina ljudi srečuje vsaj enkrat letno. Medtem ko včasih ljudje kljub prehladu še vedno vztrajamo pri svojih vsakodnevnih aktivnostih, pa je v nekaterih primerih bolje ostati doma in si vzeti čas za počitek ter okrevanje.

Starostne bolezni 29. 05. 2023 05.00

Bi prepoznali simptome demence?

Po znanstvenih ocenah se svet nahaja in pričakuje še večjo 'epidemijo' demence, za Alzheimerjevo bolezen pa še vedno nimamo zdravila.

Duševno zdravje 14. 02. 2023 05.00

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?

Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Duševno zdravje 27. 09. 2022 05.00

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve

"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

Starostne bolezni 09. 07. 2022 05.00

Opozorilni simptomi, ki lahko kažejo na demenco

Razvoj demence se običajno začne počasi, simptomi pa se navadno s časoma začnejo močno slabšati. Zato je pomembno, da pravočasno prepoznamo določene simptome – ti pa, poudarjamo, niso vedno zgolj znaki decence! Kako torej vedeti, za kaj gre?

Duševno zdravje 01. 04. 2022 09.41

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje

Ko govorimo o zdravju, se pogosto osredotočamo zgolj na fizično stanje telesa, pa čeprav v to kategorijo sodi tudi duševno in socialno blagostanje. Stres, preobremenjenost, izčrpanost, utrujenost in temačne misli so le nekateri znaki, da naše duševno zdravje ni v najboljšem stanju, in le s pravočasnim ustreznim ravnanjem lahko preprečimo, da bi se iz teh simptomov razvile resnejše težave.

Duševno zdravje 19. 10. 2021 05.00

Ste kronično nezadovoljni?

Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Zdravje 01. 06. 2021 06.00

»Krog nagrajevanja«: ko za občutek ugodja potrebujemo vedno več sladkarij

Le kdo ne mara sladkarij? Tortice, sladkane kave, piškoti, sladoled, manjši sladki prigrizki – sladkor najdemo v številnih živilih, zato se mu je skoraj nemogoče izogniti. V manjših oziroma zmernih količinah ni škodljiv, vendar se njegova moč skriva ravno v tem, da je tako zelo zasvajajoč. Čeprav se odvisnost od sladkorja ne šteje za tako zelo resno kot ostale vrste zasvojenosti, pa ima lahko dolgoročno zelo resne vplive na zdravje.

Duševno zdravje 13. 11. 2020 06.00

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe

Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Osebna rast 25. 03. 2020 07.57

Se ljudje res lahko spremenijo?

Spremembe so edina stalnica v življenju, pravi znani rek. Pa vendar do vseh sprememb ne pridemo zlahka. Še posebej do tistih v naših vedenjskih vzorcih, naših vrednotah, s katerimi smo rasli od majhnega, naših nazorih in načinu razmišljanja. Ljudi, ki so prepričani v svoj prav, je težko spremeniti, pravijo. Pa je res nemogoče?

Duševno zdravje 24. 02. 2020 08.37

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?

Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

POPovi zdravniki 03. 10. 2014 09.45

Sin je nediscipliniran

Pozdravljeni! Sem mati dveh otrok:punčka 9let in fant 7let. Fant hodi v 2.razred in imamo težave s disciplino in odgovornostjo(ne najdem besede). V šoli z znanjem nima težav, je zelo pameten in naredi...

POPovi zdravniki 14. 12. 2012 11.57

Moteće vedenje mladostnika

Spoštovani, imam sina v 8. razredu, ki nima težav z učenjem, ampak ima v zadnjem letu težave z vedenjem. Med poukom v šoli kar naprej govori, je nemiren, prav tako je z njim doma. Ves čas, ko npr. del...

POPovi zdravniki 18. 10. 2012 11.40

Konflikti po poroki

Spoštovana dr. Pšeničny! Stara sem 29 let in z možem trenutno prestajava neko čudno obdobje. Skupaj sva 5 let(od tega poročena 6 mesecev) in imava se zelo rada. Zadnje čase je skozi razdražen in ži...

POPovi zdravniki 19. 12. 2010 11.36

Hipnoterapija

Pzdravljeni! Sicer sem seznanjen, da so nekateri ljudje po prometni nesreči bolj agresivni, vsiljivi ipd., ampak vseeno bi vas vprašal, če se moja agresija v odnosih pojavlja zaradi česas drugega mogo...

POPovi zdravniki 30. 08. 2010 23.51

Težave v partnerstvu

Pozdravljeni! Jaz pa vam pišem ker imam problem. Obračam se na vas v zvezi z mojo punco. Problem je tak, skrbi me zanjo ker je zelo spremenila vedenjske vzorce. Stara je 17 let (jaz sem 19) in me res ...

POPovi zdravniki 15. 07. 2009 18.16

Staranje in kognitivne funkcije

Verjetno imam že rahlo motnjo glede spomina in vedenja. Na primer, če se sredi noči zbudim in ne vem neke nepomembne malenkosti ( ali je Algarve na Portugalskem in Camargue v Provansi ali obratno), ne...

POPovi zdravniki 19. 06. 2009 10.50

Partnerjev študij

Zdravo! Imam problem, ki me spravlja ob živce že lep čas. Sem študentka Pravne fakultete, za katero je znano, da je zelo zahteven faks. Jaz sem vestna in skušam vse obveznosti opraviti v prvem roku...

POPovi zdravniki 08. 09. 2003 15.07

Hujšanje s tabletami

Z možem sva poročena tri leta. Najin odnos je bil razumevajoč, o težavah sva se pogovorila…, skratka dober. Zadnje leto pa se je njegovo vedenje spremenilo za sto procentov. Nekje decembra ga je obsed...

POPovi zdravniki 02. 11. 2002 14.45

Self-mutalitionsamopoškodovanje

Rada bi izvedela kaj več o samopohabljanju, ker ima oseba, ki jo poznam, težave s tem. Kako ji pomagati in kaj sploh je to?

Starostne bolezni 12. 05. 2017 10.43

Bi prepoznali prve znake demence?

Če ste stari več kot 60 let ali imate demenco v družini, je dobro, da poznate prve simptome demence. Najpogostejša demenca je Alzheimerjeva bolezen, znaki pa se razvijajo počasi – tudi 10, 20 ali 30 let. Bolezen je dobro odkriti čim prej, da lahko pričnejo zdravniki zdraviti simptome demence. Prav tako tudi, da svojci in bolnik vedo, kaj se z njim dogaja.

Novice 19. 09. 2014 13.26

Nekoč razvpita Playboyeva zajčica po operaciji neprepoznavna

Britanska Playboyeva zajčica Kerri Parker trdi, da se ji je po operaciji možganov popolnoma spremenila osebnost. Nekoč razpita zajčica, ki se je rada udeleževala zloglasnih zabav tudi v Hefnerjevem dvorcu, si danes želi popolnoma drugih stvari.

Novice 16. 10. 2013 08.13

Zvezdničin jezik razkril resnico ...

'Pokaži mi svoj jezik, pa ti povem, katere bolezni imaš' pravi pregovor, za katerega kot kaže zvezdnica Miley Cyrus še nikoli ni slišala. Pevka je v zadnjem času postala priljubljena tarča kritik na račun njenega neprimernega vedenja, ker ob vsaki priložnosti pokaže jezik, ki je razkril več, kot je Miley pričakovala.

Novice 14. 08. 2012 08.00

Kaj se dogaja z nogometno legendo?

Vsi so zaskrbljeni zaradi stanja 45-letne zvezde nogometa, ki naj bi imel zadnje čase velike težave z alkoholom in pomirjevali. Spet se je znašel na rehabilitaciji.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859