stalni

Horoskopska znamenja, ki zlahka zbolijo
Čeprav je zdravje odvisno od številnih dejavnikov prehrane, genetike, življenjskega sloga – nekateri trdijo, da lahko astrologija nakazuje, da ima lahko vlogo tudi vaše horoskopsko znamenje.

Za dobro ustno zdravje je treba skrbeti vse življenje
Ustno zdravje je neločljivo povezano s splošnim zdravjem in pomembno vpliva na kakovost življenja posameznika. "Za dobro ustno zdravje moramo skrbeti vse življenje," ob svetovnem dnevu ustnega zdravja, ki ga obeležujemo 20. marca, sporočajo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Slovenska razstava vrednot
Projekt Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi je iniciativa, ki jo izvajajo Fundacija Nataše Pirc Musar – Ustanova Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin & ZPM, pod strokovnim vodstvom dr. Anice Mikuš Kos.

10 načinov, kako zmanjšati stres v vsakdanjem življenju
Stres je stalni spremljevalec sodobnega življenja, ki lahko negativno vpliva na naše telesno in duševno zdravje. Čeprav ga ni mogoče povsem odpraviti, ga je mogoče učinkovito obvladovati.

Kako nas tehnologija tiho uničuje?
Tehnologija je postala nepogrešljiv del našega vsakdana, saj omogoča hitrejšo komunikacijo, dostop do informacij in lajša delo. Kljub številnim prednostim pa sodobni način življenja, prežet s stalno uporabo digitalnih naprav, prinaša tudi nepričakovane posledice. Ena od njih je digitalna utrujenost, ki tiho, a učinkovito vpliva na naše zdravje, produktivnost in dobro počutje.

7 znakov, da morda beljakovin ne prebavljate 'pravilno'
Krhki nohti in lasje? Se počutite zabuhlo in napihnjeno? Naturopatinja Leyla Moudden razkriva sedem znakov, da morda beljakovin ne prebavljate pravilno.

Kako se spopadati s kroničnimi bolečinami v starosti?
Kronična bolečina je ena najpogostejših težav, s katerimi se srečujejo starejši ljudje. Lahko izhaja iz različnih vzrokov, kot so artritis, osteoporoza, poškodbe, živčne bolezni ali druge zdravstvene težave, ki vplivajo na gibljivost in kakovost življenja. Spopadanje s kronično bolečino ni enostavno, vendar obstajajo različni načini, ki pomagajo lajšati bolečine, izboljšati gibljivost in omogočiti boljše življenje.

7 znakov, da je vaše telo pod stresom
Stres je naraven odziv telesa na izzive, vendar lahko dolgotrajen in neobvladan stres povzroči resne posledice za zdravje. Na srečo je telo zelo dober pokazatelj, ko je pod prekomernim stresom. Prepoznavanje teh znakov vam lahko pomaga pravočasno ukrepati in preprečiti negativne učinke na zdravje.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Kako se učinkovito spopasti s kronično utrujenostjo?
Sodobna delovna mesta, na katerih večino časa presedimo, našemu telesu ne delajo usluge. Potem je tu še stres, ki je postal stalni spremljevalec na vsakem koraku sodobnega vsakdana. Dolgoročna kombinacija obojega lahko vodi v kronično utrujenost - tako telesa, kot tudi duha. Seveda si tega nihče ne želi, a hkrati nam je povsem jasno, da službe pač ne moremo pustiti, pa tudi stresu se ponavadi ni mogoče izogniti. Kako si torej pomagati?

Menite, da dovolj dobro skrbite zase?
Če nimate nobenih zdravstvenih težav, imate srečo, vendar bi lahko še vedno obstajal prostor za izboljšave, ko gre za vaše dobro počutje. Namenite dovolj pozornosti sebi – psihičnemu in fizičnemu zdravju!

Ste tudi vi nenadoma zboleli?
Se tudi vam zdi, da ste v zadnjem času ujeti v vrtinec bolezni? Komajda premagate en prehlad, že se vas začne lotevati nov, kašelj je tako rekoč stalni spremljevalec, občasno se mu pridruži še nelagodje v trebuhu, da o konstantnem slabem počutju sploh ne izgubljamo besed. S podobnimi težavami se srečuje vse več ljudi in večina kljub številnim prizadevanjem ne odkrije pravega vzroka za nastalo situacijo. Morda zato, ker iščejo na napačnem mestu. Že Hipokrat je namreč trdil, da se vse bolezni "začnejo v črevesju".

Kaj se zgodi, ko pride do hiperdoncije?
Hiperdoncija je stanje, pri katerem zraste dodatni zob ali zobje. Gre za običajno neboleče stanje, ki pa lahko povzroči zaplete, ki nadaljnje lahko vodijo v bolečino in oteklino. Vaš zobozdravnik vam lahko priporoči odstranitev dodatnega zoba, če ta povzroča nelagodje in če pride do zapletov.

5 znakov, da niste zdrave, čeprav se počutite odlično
Ženske pogosto prezrejo zdravstvene težave in simptome, kot so utrujenost, nespečnost in denimo slabost, ker domnevajo, da so ti zgolj posledica zahtevnega vsakodnevnega življenja. Ampak velikokrat lahko preprosti simptomi nakazujejo na večje težave.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Zakaj je dobro vsaj enkrat v študijskih letih iti v tujino?
Kaj sploh prinaša tujina in kaj lahko odneseš od nje? Ne govorimo seveda o stalni selitvi čez lužo, temveč o nabiranju izkušenj, znanja in prijateljstev čez mejo.

Alzheimerjeva bolezen in nove tehnike spopadanja z njo
Alzheimerjeva bolezen – bolezensko stanje, ob omembi katerega mnoge spreleti srh. A če jo odkrijemo v zgodnjem stanju, lahko bolniku omogočimo kakovostno in kar se da dolgo dostojno življenje. Danes so namreč poleg zdravil na voljo tudi tehnike, ki se precej uspešno spopadajo z napredovanjem simptomov. V nadaljevanju bomo eno od njih podrobneje spoznali.

Dobre in slabe plati vegetarijanske prehrane
Nekateri se za vegetarijansko prehrano odločijo, ker želijo izgubiti kakšen kilogram, drugi zaradi etičnih in moralnih načel, spet tretji imajo popolnoma drugačne razloge. Poglejmo si, zakaj je vegetarijanska prehrana dobra, zakaj ni in na kaj moramo biti pozorni, če se šele seznanjamo s tovrstnim načinom prehranjevanja.

Kaj je astma in kako jo zdravimo?
Astma je kronična vnetna bolezen dihalnih poti. Značilno zanjo je, da se lahko bolnikovo stanje v trenutku zelo hitro poslabša – pravimo, da pride do astmatičnega napada. Takšna poslabšanja lahko izzovejo zunanji faktorji, kot so alergeni, onesnažen zrak, ki ga vdihavamo, pa tudi virusne in druge okužbe dihal. Več o tem in kako se je slednja zdravila nekoč in danes se je razpisal prim. Saša Letonja, dr. med. spec. Internist, ZD Jesenice, Pnevmološko-alergološka ambulanta.

Katere vrste travm poznamo?
Mala in velika travma, medgeneracijska, akutna, kompleksna, kronična in relacijska – govorimo o travmah, čustveno izrazito močnih izkušnjah, ki ogrožajo posameznikovo preživetje ali občutek varnosti. Ob travmi so prisotna občutja strahu, groze, nemoči in čeprav nekatera predelamo razmeroma hitro, lahko druga ostanejo "ujeta" v telesu in se izrazijo v obliki posttravmatske stresne motnje.

4 stvari, ki se lahko zgodijo, če opustite uporabo družbenih omrežij
Družbena omrežja so nam dala ogromno – od čudovite zabave do povezovanja s prijatelji z vsega sveta, sprostitve in dodatnega zaslužka ob delu. Prinesla pa so tudi ogromno zapravljenega časa in celo hude zasvojenosti.

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice
Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Zakaj je samota nujno potrebna?
Zdi se, da se čas, ki ga preživimo le sami s seboj ponekod še vedno povezuje z negativno konotacijo. Samota, pa čeprav le občasna, je za nekatere znak čudaštva, osamljenosti, morda celo egoizma, kar je precej povezano s tem, iz kakšnega okolja prihajamo. A vse omenjene predpostavke ne bi mogle biti dlje od resnice. Samota je nekaj čudovitega, saj se le v tihi prisotnosti sebe lahko razvijamo in spoznavamo.

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi
Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Najpogostejši razlogi za nastanek različnih vrst raka
Rak se nanaša na katero koli izmed številnih bolezni, za katere je značilen razvoj nenormalnih celic, ki se nenadzorovano delijo in imajo sposobnost infiltracije in uničenja normalnega telesnega tkiva. Rak se pogosto lahko širi po vsem telesu.

To je razlog, zakaj ste ves čas napihnjeni
Le redkim med nami se še ni zgodilo, da ne bi imeli občasnih in nenadnih vetrov ter se soočali z neprijetno napihnjenostjo. Pri nekaterih pa so napihnjenost in vetrovi stalni in vztrajni, tako da lahko govorimo že o mučni težavi. Zakaj prihaja do nje in kako si lahko pomagamo?

Tipi ljubezenskih afer: od ene noči do ljubezenske zasvojenosti
Partnerski in tudi ostali medosebni odnosi so bili že od nekdaj zapleteni. Vedno so se dogajale takšne in drugačne spletke, skrivanja, prirejanja, izkrivljanja resnice, varanja … V današnjem času, v katerem je poznavanje odnosov močno napredovalo, so strokovnjaki razdelili odnosne afere na več različnih tipov. Nekatere so vezane le na spolni užitek, druge na čustveno povezanost, tretje na neskončno iskanje ljubezni. Dejstvo je eno, ljudje si bomo vedno želeli potrditve drugega, občutka ljubljenosti in sprejetosti. A včasih čustva zaradi takšnih in drugačnih razlogov skrenejo iz začrtane smeri. Predstavljamo vam 6 tipov odnosnih afer in njihove poglavitne značilnosti.

Izognite se najpogostejšim poškodbam pri teku
Tek ni le šport, temveč za mnoge tudi način življenja, ki se lahko ob trenutku nepozornosti in nerodnosti hitro spremeni. Kako preprečiti najpogostejše poškodbe, ki nastanejo med tekom?

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj
Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'
Ste vedeli, da poznamo več kot 100 simptomov in znakov, ki se kažejo pri anksioznih motnjah? Gre za skupino duševnih motenj, ki včasih posameznika zaznamujejo do te mere, da se ne more več učinkovito spopadati z vsakodnevnimi opravili.