staranje prebivalstva

Japonska je na prvem mestu na področju zdravega staranja
Poročilo Casino of the Kings, ki ga je izvedel Journo Report, je analiziralo pričakovano življenjsko dobo, starostno odvisnost, kakovost življenja, življenjske stroške, varnost, zdravstveno varstvo, podnebje in srečo v različnih državah. Vsaki državi je bila nato dodeljena sestavljena ocena na podlagi različnih dejavnikov in ustrezno razvrščena. Japonska je po novi lestvici 200 držav najboljša država za zdravo staranje.

Bo umetna inteligenca prišla tudi v zdravstvo?
Ste vedeli, da se je koncept umetne inteligence rodil v petdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bila prva aplikacija za zdravstveno varstvo razvita na Univerzi Stanford leta 1972? Ni torej nekaj popolnoma novega, kot radi verjamemo. Vsekakor pa dobiva nove razsežnosti, ki se jih verjetno še ne zavedamo. Je torej na mestu vprašanje, če in kdaj bo prišla tudi v zdravstvo? Je že prisotna? Kaj bo s seboj prinesla in najpomembnejše, kaj si od nje lahko obetamo?

Zakaj pride do laktozne intolerance?
S staranjem se postopno slabšajo fiziološke funkcije organizma, s tem pa tudi vzdrževanje ravnovesja v telesu. Kar zadeva prebavo, se pojavijo pomembne strukturne spremembe organov oziroma žlez, ki proizvajajo prebavne sokove, kot so želodčna kislina, bikarbonat, encimi in slina. Pri encimih velja še posebej izpostaviti laktozno intoleranco, ki velja za najbolj znano in eno najpogostejših s starostjo povezanih prebavnih težav. Žal, ni edina!

Strokovnjak razkriva: kako v trenutnih razmerah najhitreje do zdravnika?
Slovenski zdravstveni sistem že nekaj let pestijo resni izzivi. Pacienti najbolj intenzivno občutimo zlasti dva: pomanjkanje zdravnikov in (pre)dolge čakalne dobe. Situacijo je nedavno še dodatno zaostrila stavka zdravniškega sindikata Fides in ljudje se upravičeno sprašujemo, ali bomo, če zbolimo ali se poškodujemo, sploh imeli možnost ustrezne zdravniške obravnave v doglednem času. Pri iskanju odgovorov na to in na podobna vprašanja, ki se dotikajo zdravniške oskrbe, smo se obrnili tudi na zavarovalnice - in prišli do zanimivih ugotovitev!

Bi prepoznali simptome demence?
Po znanstvenih ocenah se svet nahaja in pričakuje še večjo 'epidemijo' demence, za Alzheimerjevo bolezen pa še vedno nimamo zdravila.

Se tudi vi bojite staranja?
Ste vedeli, da se vse celice v našem telesu starajo različno? Že dvajsetletnik denimo, kot smo lahko izvedeli v oddaji Nasmeh zdravju, začne izgubljati občutek za visoke tone, pri tridesetih letih pa se pri večini že pojavi daljnovidnost.

Spoznajte to hitro pomoč pri blaženju bolečin
Vsi že dobro vemo, da lahko glasba v nas prebudi najgloblja čustva. Od občutkov sreče, ljubezni do žalosti in obupa. A nova raziskava, objavljena leta 2016, je pokazala, da lahko glasba celo ublaži bolečine. A ne katerakoli, temveč tista z binauralnimi zvoki.

S patentirano slovensko učinkovino Belinal® nad povišano vrednost krvnega sladkorja
Sladkorna bolezen je postala epidemija tretjega tisočletja. Sedem odstotkov odrasle populacije trpi za posledicami sladkorne bolezni. Letno na svetu zaradi diabetičnih zapletov umre 5 milijonov ljudi.

Ubije vas lahko dvakrat prej kot debelost
Osamljenost in občutek neljubljenosti vas lahko ubije dvakrat prej kot debelost, so opozorili ameriški strokovnjaki, ki želijo starejše spodbuditi k temu, da ostanejo družabni in socialno aktivni kljub starosti in upokojitvi.

Tipična zahodna prehrana ubija!
Ljudje, ki uživajo značilno zahodno prehrano, ki je bogata z maščobami in sladkorjem, navadno pa je sestavljena še iz veliko predelanega in rdečega mesa, bodo umrli mlajši, je pokazala zadnja raziskava objavljena v The American Journal of Medicine.

Njen novi obraz je šokiral vse prisotne
To vprašanje so si zastavili novinarji nekaterih svetovnih medijev ob objavi fotografije 66-letne zvezdnice Cher, ki so jo posneli na LAX letališču v Los Angelesu. Številni namreč menijo, da Cher pretirava z lepotnimi operacijami in da je vse bolj podobna preminulemu kralju popa.

Lahko preskočite čakalno vrsto?
Ko smo bolni, imamo le en cilj. Pomembno nam je, da je naša diagnoza postavljena čim bolj zgodaj in da se naše zdravljenje začne pravočasno. Poleg tega iščemo čim bolj kakovostno zdravstveno storitev.

Parkinsonova bolezen v porastu
Parkinsonova bolezen je napredujoča nevrološka bolezen, ki prizadene gibanje, zanjo so značilni tresenje, počasno gibanje in otrdelost mišic. Zaradi staranja prebivalstva pojavnost te bolezni narašča.

Osteoporoza – tiha in zahrbtna bolezen
Osteoporoza je bolezen, ki prizadene predvsem ženske po menopavzi. Zato je dobro, da za svoje kosti poskrbimo že v mlajših letih. Razlog za skrb je tudi dejstvo, da osteoporoza ne povzroča nobenih težav, preden se zlomi prva kost, razlaga endokrinolog dr. Tomaž Kocjan. Prav zato jo imenujejo tudi tiha bolezen.