stavki

Imaš občutek, da te starši spravljajo v zadrego?
Verjetno smo vsi imeli vsaj enkrat občutek, da so nas starši – bodisi s svojimi besedami bodisi z obnašanjem – osramotili pred prijatelji, v šoli ali pa kje drugje. Kaj lahko storimo, če imamo ta občutek ves čas in če se to res dogaja?

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Kako se nekomu približati in se ne ''osramotiti''?
Osvajanje za nekatere nikakor ni enostavno.

Kako si lahko pomagamo pri najpogostejših zimskih tegobah?
Zimsko obdobje lahko prinaša tudi mnogo izzivov za naše zdravje in vsesplošno počutje, a temu smo lahko tudi kos. Včasih pravzaprav ni treba veliko, da naredimo nekaj zase in za svoje telo. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam bodo pomagali pri zimskih tegobah.

Kognitivne distorzije: ko misli izkrivljajo resničnost
Kognitivne distorzije ali izkrivljanja vključujejo negativne vzorce razmišljanja, ki ne temeljijo na dejstvih ali realnosti. Lahko jih imenujemo tudi pristranske perspektive, ki jih lahko skozi čas nevede krepimo. Ti vzorci in sistemi razmišljanja se pojavljajo v številnih oblikah in so pogosto zelo subtilni, kar pomeni, da jih je težko prepoznati.

8 stvari, za katere si lahko hvaležen, tudi ko se ti zdi vse brez zveze
Ti po glavi 'plešejo' misli, da si najbolj nesrečen človek, četudi imaš skoraj vse, kar morda kdo drug niti nima? Naj ti povemo nekaj razlogov, zakaj si lahko v vsakem trenutku hvaležen.

10 stvari, ki jih fantje ne bi smeli NIKOLI reči svoji punci
Naslednje stvari se ne smejo izgovoriti niti v šali!

Si tudi ti večkrat izrečeš stavek: 'Sovražim se!'?
'Sovražim se! Sovražim, kako izgledam, kaj počnem, sovražim vse na sebi!' Je tudi tebi domač ta stavek? Odraščanje ni vedno lahko in pogosto se pojavi izrazito nezadovoljstvo s seboj in svetom, kar prinese veliko frustracij. A občasne negativne misli o sebi, če jih seveda ne znaš zaustaviti, lahko vodijo do vse slabšega duševnega počutja, tesnobe in celo depresije.

Samopodoba: zakaj je pomembno, kako TI vidiš samega sebe?
Začel se bom imeti rad, ko bom izgubil 10 kilogramov, všeč si bom, ko bom izgubil maščobo na trebuščku, zares bom začel delati na sebi, ko mi bodo zrastli lasi, sam sebi bom všeč, ko bom všeč drugim ... so ti stavki znani tudi tebi?

7 konkretnih načinov, kako lahko pomirite svoj um in telo v času stiske
Vsi vemo, kako je, ko se pojavijo sprva vznemirljive, rahlo neprijetne misli in občutki, zelo kmalu pa lahko, če se jim prepustimo, pademo v globok vodnjak strahu in občutek preobremenjenosti. V takšnih situacijah lahko zelo kmalu začnemo verjeti, da nad svojimi občutki in čustvi nimamo nadzora.

Kako komunicirati z osebo z demenco?
Demenca sčasoma poseže tudi na področje komunikacije, kar predstavlja poseben izziv zlasti svojcem bolnikov. Mnogi se znajdejo v stiski, saj naenkrat ne vedo več, na kakšen način in kaj se sploh z njimi pogovarjati ter kako sploh vzdrževati stik, kar lahko vodi v izgubljanje dragocene medosebne vezi. V nadaljevanju so predstavljena ključna vodila za komunikacijo z osebami z demenco.

Anksioznost v partnerstvu: dvomi, strahovi in pomisleki
Anksioznost v partnerskem odnosu se nanaša na moteče in vsiljive misli, ki nas vodijo do dvomov v partnerja in pogoste skrbi v zvezi v odnosom. Kaj pa če me vara? Mi morda laže? Kaj pa, če me namerava zapustiti? Tovrstna vprašanja so lahko izjemno obremenjujoča, sploh, če imamo občutek, da nad negativnimi mislimi nimamo več nadzora.

Kaj je ego in zakaj je pomemben?
»Kako velik ego ima!« so najpogostejši stavki, ki jih slišimo v povezavi z vedenjem, ki nam pri drugih ni všeč. Poznamo tudi različne izraze, ki vključujejo ego, kot so denimo egoizem, ego obramba, egocentrizem, superego in podobno. A kaj v resnici pomeni ego in zakaj ima v medosebnih pogovorih vedno negativno konotacijo?

Vse, kar morate vedeti o shizofreniji
Ob izrazu shizofrenija si marsikdo zmotno predstavlja osebo, ki ima 'razcepljeno' osebnost oziroma disociativno motnjo identitete. A pozor – gre za napačno prepričanje, saj sta shizofrenija in razcepljena osebnosti dve različni duševni motnji. Pri shizofreniji gre predvsem za izgubo stika s resničnostjo, ki jo največkrat spremljajo prisluhi, prividi in druge spremembe v vedenju in čustvovanju. Po zadnjih podatkih ima v Sloveniji shizofrenijo okoli 20.000 ljudi.

7 življenjskih resnic, ki so ključ do notranjega miru
V življenju se vse prevečkrat obremenjujemo z drugimi in premalo osredotočamo nase ... Na svoje potrebe, želje, hrepenenja, cilje. Tisto, kar zares šteje, podrejamo manj pomembnim stvarem, obenem pa nas je strah izražati to, kar zares čutimo. Pri dolgoletnem delu z ljudmi sem prišla do številnih spoznanj, zato sem izbrala nekaj ključnih življenjskih dejstev, ki so ključ do zadovoljnega življenja in notranjega miru. Življenje je lahko lepo, če ga le znamo videti s prave perspektive in iz njega izvleči najboljše.

Nasveti, ki vam bodo morda pomagali pri opustitvi kajenja
Opustitev kajenja je ena od najboljših odločitev, ki jih lahko napravite zase, če ne kar najboljša. A kako v to prepričati svoj um, telo pa spodbuditi, da mu sledi?

Znate biti sočutni do sočloveka?
O empatiji oz. zmožnosti vživljanja v čustva drugih se v zadnjem času veliko govori, kar je tudi prav. Sočutje do sočloveka je pomemben del življenja in predstavlja temelj za zdrave medosebne odnose. Ta vrlina pride še posebej do izraza v manj lepih trenutkih življenja, ko se naši najbližji spopadajo z razočaranjem, izgubami, žalovanjem ... Ali res znamo začutiti drugega v stiski, ki jo doživlja?

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?
Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

Kdo bo poskrbel za nas, če ne bomo sami?
Mahatma Gandhi pravi, da je največja izguba, izguba samospoštovanja. To, kako se vidite in doživljate sami, igra veliko vlogo pri tem, kako vas dojemajo drugi in kako se predstavljate svetu. Če imate težave s samospoštovanjem v življenje kar kličete dogodke in ljudi, ki z vami ne bodo ravnali tako, kot si zaslužite. A kako to preseči? Ker je to neskončna vijačnica, je seveda potrebno začeti pri sebi. Saj veste kako previjo – če sami ne boste poskrbeli zase, kdo potem bo?

Pretrgan miselni tok
Spoštovani, sem ženska s preteklostjo spolne zlorabe ter otrok matere alkoholičarke (zdravljena 1 leto). Od kar se mati postala alkoholičarka skrbim zanjo in zase, ker živiva sami. Do sedaj sem se ...

OSEBNOSTNA MOTNJA BORDERLINE TIP
Spoštovani! Prijateljica mi povzroča velike skrbi in ne vem, kaj storiti ... Stara je 16-let in skupaj hodiva v gimnazijo. Ima zelo nizko samopodobo, obremenjuje jo nepopularnost, je pesimističn...

Tesnobnost in depresija ob izgubah
Pozdravljeni! stara sem 22 let, že od osnovne šole se brez razloga zapiram vase in v oš sem se večkrat tudi namerno poškodovala..sliši se grozno in počutila sm se prav tako. po končani oš sem imela n...

KRONIČNI RINITIS
Že več let imam probleme z nosno votlino. Vsake par dni mi nabrekneta obe nosnici in mi začne kapljati iz nosu. Nos postane neprehoden. Pri otorinolaringologu so ugotovili obojestranske polipozne mase...

Motnje koncentracije
Dober dan, Pogosto Narobe črkujem besede, stavki so v nepravilnem vrstnem redu, kratkoročnega spomina občasno preprosto ni, vendar vse to se dogaja v "napadih." Torej- lahko sem vredu dneve, tedne, o...

POŠKODBA BOBNIČA, SLAB SLUH, SLUŠNI APARAT
Pozdravljeni! Kot majhnemu otroku mi je pri poškodbi počil bobnič v desnem ušesu. Drugo uho je zdravo. Zanima me če obstaja kaka operacija da bi slišala? Namreč slušni aparat mi tako ali tako ne poma...

Tourettov sindrom
Rada bi izvedela kaj vec o Tourettovem sindromu.Moj fant je star 24 let in ze od otrostva mezika z enim ocesom.Ali je to to? Hvala!

Razvoj govora pri otrocih
Spoštovani, morebiti je moje vprašanje nasmiselno, pa vseeno. Zanima me kako se razvija govor, pri otrocih? Imam dve leti starega sina. V gibanju (igranju, plezanju, teku,...) je zelo spreten. Vedn...

Težave v partnerskih odnosih
Lep pozdrav! Recimo, da mi je ime Jenny. Moje težave se (kot najbrž nobene) ne da opisati z nekaj stavki, pa bom vseeno poizkusila biti čim krajša. Pred letom in pol sem se razšla z nekdanjim fant...

Se spopadate z nizko samopodobo?
Vas že manjša kritika vrže iz tira? Opazite, da ves čas hlepite po pohvali, ko to prejmete, pa ji v resnici ne verjamete? Potrebujete nenehne uspehe in dosežke, da ste zadovoljni? To je le nekaj težav, ki jih prinaša nizko samovrednotenje in ki lahko močno otežijo naše življenje. Kako se s temi težavami spopasti, nam je pojasnila psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny.

Pretresljiv posnetek neozdravljivo bolne deklice obkrožil svet
Rebecca Brown se pri 21. letih lahko pohvali s štiri minute dolgim video posnetkom, sestavljenim iz kolaža njenih 'selfie'-jev, ki jih je zbirala zadnjih šest let in pol in s katerimi je želela ljudem približati vsakdan najstnice, ki se bojuje z depresijo in neozdravljivimi agresijami.