strah pred smrtjo

Zakaj nekateri ljudje umrejo v spanju?
Nekateri imajo izrazit strah pred smrtjo v spanju, zato vas naj za začetek pomirimo – verjetnost, da se zgodi kaj takega, je razmeroma nizka, razen če imate posebno zdravstveno stanje. Toda zakaj in kdaj se zgodi, da ljudje v spanju preprosto zaspijo in se nikoli več ne zbudijo? Poglejmo si najpogostejše razloge.

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'
V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Kaj je eksistencializem?
Eksistencializem je filozofija, ki pravi, da naj bi imeli vsi svobodno voljo o odločanju. Naslanja se na trditev, da je posameznik odgovoren za pomen in smisel življenja, brez zanašanja na višjo silo, religijo, boga, ki bi določal, kaj je resnično pomembno oz. pravilno.

Če ste v srednjih letih, morate vedeti to
Kriza srednjih let je zelo ohlapno definiran izraz za niz različno zahtevnih izkušenj in preizkušenj, ki se pojavijo nekje med 40. in 60. letom starosti. Doživi jo lahko vsak, ne glede na spol, poklic ali status. Doživljanje krize srednjih let ni mit, kot menijo nekateri, saj je povsem normalno in tudi pričakovano, da gremo skozi različne življenjske prehode in obdobja, ki sprožijo dvome o smislu, identiteti, vrednotah, prioritetah in doseženih ciljih. V nekaterih primerih lahko privede tudi do težjih stisk.

Britanska kraljeva družina in njeno spopadanje s stigmo duševnega zdravja
Danes se o duševnem zdravju, na srečo, govori veliko več kot prej, prav tako pa o pomembnosti izražanja čustev in ne označevanju le-teh s 'slabimi' ali 'dobrimi'. Čustva in občutja zgolj so. Niso ne slaba ne dobra, vsekakor pa obstaja ves repertoar – od izjemno prijetnih do skrajno neprijetnih.

Kakšna je razlika med tesnobo in paniko?
V pogovorih z vrstniki verjetno pogosto zaslediš izraza panika in tesnoba, ki sta si med seboj dokaj podobna, a še vedno različna. Prav zaradi podobnosti skupnih lastnosti ju marsikdo zamenjuje, zato ju tokrat predstavljamo malce bolj poglobljeno.

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje
Ko govorimo o zdravju, se pogosto osredotočamo zgolj na fizično stanje telesa, pa čeprav v to kategorijo sodi tudi duševno in socialno blagostanje. Stres, preobremenjenost, izčrpanost, utrujenost in temačne misli so le nekateri znaki, da naše duševno zdravje ni v najboljšem stanju, in le s pravočasnim ustreznim ravnanjem lahko preprečimo, da bi se iz teh simptomov razvile resnejše težave.

Kako travma spremeni možgane?
Spolna zloraba, brutalen fizični napad, prisostvovanje nasilju ali vojni, dolgotrajno zanemarjanje v družini, bližnje srečanje s smrtjo … Telesne brazgotine se zacelijo, a nekatere čustvene rane nevidno zaustavijo življenja mnogih, ki so izkusili travmo. Nesmiselno je govoriti, naj že enkrat "prebolijo", saj posttravmatska stresna motnja spremeni strukturo možganov in vpliva na njihovo delovanje.

Tanatofobija: izrazit strah pred smrtjo
Smrt, umiranje in zaključek življenja so teme, ob katerih ni prijetno nikomur. Normalno je, da so ob tem prisotni nelagodni občutki in nekaj tesnobe. Pa vendar lahko pri nekaterih osebah razmišljanje o lastni smrti, minljivosti ali procesu umiranja povzroči neobvladljiv strah. V tem primeru govorimo o tanatofobiji.

11 simptomov anksioznih motenj
Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Veste, kaj je somnifobija?
Takšnih in drugačnih motenj, ki so povezane s spanjem, je kar nekaj, mednje pa lahko umestimo tudi somnifobijo, pri kateri gre za tesnobo in strah ob misli na odhod v posteljo. Ta fobija je znana tudi kot hipnofobija, klinofobija, spalna tesnoba ali preprosto strah pred spanjem.

8 mitov o paničnih napadih
Pospešeno dihanje, razbijanje srca, občutek neobvladljivosti in izgube kontrole nad seboj, v nekaterih primerih tudi tunelski vid, so le nekatere od značilnosti paničnih napadov. Ti so za zunanjega opazovalca in tudi tistega, ki jih doživlja, izjemno dramatični in siloviti, a niso življenjsko ogrožajoči. Na srečo se jih da precej učinkovito zdraviti in tako ponovno prevzeti kontrolo nad življenjem.

Kako se spopadate s strahovi?
Vsi se soočamo s strahovi ter občutki tesnobe in panike. Nekateri boljše, drugi slabše. Kadar pa se z njimi sploh ne moremo spopasti, nam brez ustreznega zdravljenja lahko močno ovirajo življenje. O anksioznih motnjah smo govorili s POPovo psihologinjo, dr. sci. Andrejo Pšeničny, univ. dipl. psih.

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'
Ste vedeli, da poznamo več kot 100 simptomov in znakov, ki se kažejo pri anksioznih motnjah? Gre za skupino duševnih motenj, ki včasih posameznika zaznamujejo do te mere, da se ne more več učinkovito spopadati z vsakodnevnimi opravili.

'Če bi zelo imela rada, bi razumela pot nekoga in mu dovolila oditi.'
Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo ter pomoč njihovim bližnjim, z namenom vzdrževati optimalno kakovost življenja, upoštevajoč vse bolnikove potrebe, pomagati svojcem med boleznijo, umiranjem in žalovanjem. Slabih deset odstotkov ljudi namreč umre nenadne smrti, ostali pa se imajo čas posloviti od življenja v času trajanja svoje bolezni.

Se bojite biti v središču pozornosti?
Socialna anksioznost ali socialna fobija je ena od oblik anksioznosti, pri čemer pa je potrebno vedeti, da so meje med različnimi oblikami anksioznosti lahko zabrisane. Tako se lahko tudi pri generalizirani anksioznosti pojavljajo simptomi socialne anksioznosti. Bolj kot da ju poskušamo ločiti, je pri terapiji pomembno, da najdemo mentalni vzrok za njen pojav.

Imate težave z oteženim dihanjem? To je lahko vzrok!
Dihanje človeka poteka podzavestno, in dokler to poteka normalno, se ga niti ne zavedamo. Ko nastopijo težave, pa dojamemo, kako življenjsko pomembno je za naše osnovne funkcije in delovanje. Kadar dihanje postane oteženo, to poimenujemo dispneja. Kakšni so simptomi zanjo in zakaj se pojavi?

Agorafobija, strah, o katerem mnogi s težavo spregovorijo
Pri agorafobiji gre za občutek ujetosti in brezizhodnosti, ko doživimo stisko. Westphal je že leta 1871 opisoval klinične primere, v katerih ljudje niso zmogli prečkati določenih prostorov brez spremstva. To težavo je poimenoval agorafobija.

Miti in resnice o paničnih napadih
Sunkovito dihanje v vrečko, neobvladljiv strah, številne telesne senzacije in dramatično vzdušje spremljajo najbolj tipično predstavo (pa tudi filmske scenarije) o paničnih napadih. A v zvezi s to precej pogosto problematiko se pojavljajo tudi številni miti, ki zamegljujejo resnico. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja in jih razbili.

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"
Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Poslednja želja umirajoče 24-letnice
Vicki Turner je ena najmlajših bolnic v Veliki Britaniji, ki so ji diagnosticirali neozdravljivega raka dojke. Stara je komaj 24 let, a ostalo ji je le še nekaj let življenja. Njena poslednja želja pa je, da bi imela pravljično poroko s svojim zaročencem.

Strah pred davljenjem
Pozdravljeni. Stara sem 29 let. Poročena, januarja letos sem postala mamica. Jaz v bistvu imam več težav s katerimi se borim vsak dan vendar 3 glavna, za katera nimam rešitve in bi prosila vaš nasvet ...

PSIHIATRIČNA KLINIKA
Pozdravljeni!Sen tisti 24 letni fat ki je že pial o ALSU,aspergerjeveu sindromu.Namre umrl mi je tudi oče leta 2008 pri 18ih letih,neklje sem zasledil ,da stev relativno mladi tudi vi izgubili očeta,z...

Strah pred smrtjo
Pozdravljeni! Stara sem 45 let, sem invalid 3 kat. imam okvaro hrbtenice, obrabo kolkov, kolen, imam luskavico in migreno. Zdravila, ki jih uživam ob bolečinah pa so analgin 500mg, imigran 100mg, keto...

Izbira psihoterapevta
Pozdravljena, Prosila bi za pomoč oz. če me lahko obrnete na kakšnega dobrega terapevta/psihologa ( po možnosti, da je v sklopu zdravstva) kjer bi lahko razčistila z določenimi svojimi strahovi. Zelo ...

Strah pred izničenjem
Spoštovani, obračam se na Vas ker se očitno preveč obremenjujem z svetom, življenjem in vsega kar je in bo. Že od majhnih nog se spomnem da sem imel "neumna" vprašanja na katere noben ni odgovoril al...

Hipnoterapija
Lep pozdrav sam 53 let mam že 20 let probleme se bojim smrti se ne upam nikamer sam it če vem da tam ni zdavnika prosim će mij pomagate kako se otstranit to lep pozdrav hoti

PSIHIČNA IZGORELOST S TELESNIMI MANIFESTACIJAMI
Lep pozdrav. Imam 17 let, in zadnjih pet dni se počutim zelo utesnjena, dobivam napade, ko zelo težko diham. Občutek imam kot da imam v grlu en velik cmok zato posledično težko diham Poleg tega...

STRAH PRED SMRTJO
Stara sem 22let in se prekomerno obremenjujem s stvarmi, ki niso primerna za moja leta. V kratkem obdobju sta mi umrli dve bližnji osebi. Ne morm se znembiti negativnih misli v moji glavi. Vedno bolj ...