težave v partnerstvu

Kaj se zgodi, če se ne ustavimo pravočasno?
Vsakodnevni stres, najrazličnejše skrbi, dvomi, brezvoljnost in nezadovoljstvo s samim seboj so žal vse pogostejše težave tudi mlajših generacij, ki se soočajo s pomembnimi življenjskimi izzivi, pa naj gre za osamosvojitev, težave v partnerstvu, grajenje kariere ali iskanje samega sebe. Posledično se številni soočajo z duševnimi stiskami, ki jih ovirajo na različnih področjih. Ste tudi vi med njimi? V nadaljevanju preverite, kako si lahko pomagate.

Kako travma iz otroštva vpliva na partnerske odnose v odraslosti?
Izkušnje iz otroštva, ki jih pridobivamo v odnosu s starši in pomembnimi drugimi ljudmi, so ključnega pomena za čustven razvoj. Starši predstavljajo temelj stila navezanosti in igrajo pomembno vlogo pri tem, kako bomo doživljali svet. So odnosi z drugimi varni za raziskovanje in čustvena tveganja? Se v življenju lahko zanašamo na ljudi ali jih vidimo kot grožnjo?

'Gaslighting' je manipulacija s pomočjo poneumljanja
Ob njem imam občutek, da se mi meša. Ne vem več, kaj je res in kaj si samo domišljam, je pogost stavek osebe, ki v partnerskem odnosu trpi za obliko sistematične in dolgotrajne čustvene manipulacije, ki jo v psihologiji imenujejo tudi 'gaslighting'.

Kaj je regulacija čustev?
Čustvena regulacija je proces, s katerim vplivamo na lastna čustva (samoregulacija) ali čustva drugih. Lahko je povsem samodejna oziroma instinktivna, zavestna ali nezavedna ter ima velik vpliv na proces čustvovanja – doživljanja in izražanja čustev. Pri samoregulaciji gre torej za ’prostor’ med občutkom in reakcijo – spodbuja nas, da nekoliko upočasnimo in se odzovemo po objektivni oceni situacije.

Zakaj nas privlačijo čustveno nedostopni partnerji?
Čustveno nedostopni partnerji so tisti, ki se v razmerju ne morejo ali nočejo zavezati. Navadno si želijo ohranjati zgolj priložnostne in nedefinirane odnose, da bi se izognil soočenju s čustvenimi obveznostmi, brez česar pa v resnem in zavezujočem razmerju ne gre. Če v svoje življenje vedno znova privabljamo moške, ki ne zmorejo ali ne znajo oblikovati zrele partnerske zveze, je pomembno razmisliti o vsebinah, ki jih nosimo v sebi.

So decembrski prazniki tudi za vas vir bolečine in stisk?
December je kot zadnji mesec v letu povezan s simboličnimi zaključki vseh vrst, ki jih radi obeležujemo z decembrskimi praznovanji, obdarovanji in druženjem z najbližjimi. A mesec ima tudi svojo temno plat, ki se največkrat kaže v različnih čustvenih stiskah. Osamljenost, finančne težave, nerazrešeni vzorci iz izvorne družine, pomanjkanje družabnih stikov in konflikti v partnerstvu so le nekateri od razlogov, zakaj decembra na površje priplavajo tudi težka občutja in trpljenje.

Sindrom zlomljenega srca je resničen
V pogovorih o ljubezenskih tegobah in čustvenih bolečinah včasih naletimo na izjave, kot so: »Zlomil mi je srce.« Pogosto je zlomljeno srce tudi prispodoba iz pravljic, v katerih lik tragično umre zaradi žalosti, povezane z neuslišano ljubeznijo. Čeprav se vse skupaj morda zdi nekoliko pretirano, pa sindrom zlomljenega srca zares obstaja. Strokovno ga imenujemo stresna kardiomiopatija.

Razlika med coachingom in terapijo
Kadar se znajdemo na razpotju življenja, imamo težave v partnerstvu ali pa si želimo narediti le nekaj več zase, pomaga pogovor z nekom, ki ni vpet v naše življenje. A ob poplavi številnih ponudnikov je včasih težko vedeti, h komu po nasvet, usmeritev ali daljšo obravnavo. Tokrat izpostavljamo področji coachinga in psihoterapije, ki sta po eni strani precej različni, po drugi pa se ponekod precej prekrivata in stremita k istemu cilju. Preverite, kaj so ključne razlike med obema.

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo
Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Empatično poslušanje je temelj pristne interakcije
Ob nekaterih ljudeh se zazdi, da so se pravzaprav že rodili z veščino poslušanja. V pogovorih z njimi brez težav delimo svoje občutke in se počutimo razumljene ter cenjene. Ste že kdaj razmišljali, zakaj se nam nekateri zdijo tako zaupanja vredni? Odgovor se skriva v empatičnem poslušanju, ki se ga lahko tudi naučimo - a pozor, brez avtentičnosti tukaj ne gre.

Kaj je odprto partnersko razmerje?
Odprto partnersko razmerje, znano tudi kot neekskluzivna ljubezen, je intimna zveza, ki temelji na nemonogamnosti. Gre torej za odnos, v katerem obstaja med partnerjema primarno čustveno in intimno razmerje z možnostjo intimnih odnosov z drugimi. Takšna zveza pomeni imeti več romantičnih partnerjev hkrati, a z vednostjo in soglasjem vseh vpletenih.

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami
Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Dr. Andrej Perko: Moški naj bo v partnerskem odnosu še vedno moški
Kako se sodoben partnerski odnos razlikuje od odnosov nekdaj? V čem so danes moški drugačni od svojih prednikov, na kakšen način se današnje ženske razlikujemo od svojih mam? Kakor pravi eden najbolj priznanih psihologov pri nas, sta danes ''navadno oba partnerja zaposlena in prav je, da prav tako moški pomaga pri gospodinjskih delih, da previja otroke in jih tudi pazi, ko je treba. S tem ni nič manj moški. Moškost se meri in kaže z drugimi vatli.''

7 zlatih pravil konstruktivnega prepiranja
Bodimo iskreni – tudi ko vstopimo v zvezo z nekom, ki se nam zdi pravi princ na belem konju ali sorodna duša, ki smo jo čakali vse življenje, se bomo še vedno prepirali Morda ne čisto na začetku, ko se še cedita med in mleko, sčasoma pa zagotovo. Dlje časa ko smo z nekom v zvezi, več stvari nas začne pri njem motiti. Prepiramo se zaradi banalnosti, kot so dvignjene straniščne deske, razmetano perilo, kdo bo peljal ljubljenčka na sprehod, pa tudi zaradi težjih tem, ki pridejo skupaj z družinskimi razprtijami, razkorakih v vrednotah in življenjskih željah. Življenje naše odnose vedno preizkuša z različnimi izzivi, način soočanja s težavami in pogled na nesoglasja pa sta tista, ki določata, ali bo naša zveza obstala. Najbolj srečni pari so tisti, ki težav ne pometajo pod preprogo in se ne bojijo konfliktov, temveč jih uporabijo sebi v prid.

Zgrešeni nasveti o partnerstvu in ljubezni
Ko govorimo o ljubezni in partnerskih odnosih, ne moremo mimo nasvetov najbližjih. A vsak od nas ima svojo življenjsko pot in zgodovino izkušenj v odnosih. Niso vsi nasveti koristni in včasih nekateri bolj škodijo kot koristijo. Ljubezen je subjektivno doživljanje, zato se je v takšnih primerih bolj kot na druge priporočljivo zanašati na svoje občutke. Izpostavljamo 6 najpogostejših nasvetov, ki jih raje preslišite.

Kako učinkovito preseči partnerske konflikte?
Nekateri so prepričani, da v zdravih in osrečujočih partnerskih odnosih konfliktov ni. Takšno razmišljanje precej spominja na romantiziranje odnosov, ki deluje kvarno, saj v tem primeru naša pričakovanja niso ravno v skladu z resničnim življenjem. Hočemo ali ne, partnerski odnos vedno s seboj nosi tudi konflikte, nestrinjanja in občutke, da nismo razumljeni.

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, med katerimi lahko posameznik izbira glede na svoje potrebe in težave. Psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny je v svojem strokovnem članku predstavila štiri glavne pristope.

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši
Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

Težave pri navezovanju na partnerje
Pozdravljeni, sem 29-letna ženska, ki ima težave z odnosi z moškimi. Moja težava je v tem, da moškim zelo težko pustim do sebe in jim zaupam. Moja prva reakcija, ki jo izzove zanimanje moškega zame je...

Preteklost in nezaupanje
Pozdravljeni! Imam težavo, kljub temu da je v mojem življenju trenutno vse super, (prvič je v mojem življenju vse tako, da bi res lahko bila srečna), se nenehno počutim žalostno. stalno povsod ...

Strah pred letenjem in separacija
Pozdravljeni! Čez dva tedna se odpravljam na mesec dni trajajočo izpopolnjevanje v Ameriko. Pred pol leta sem se brez pomislekov odločila za to edinstveno priložnost, zdaj pa me vedno bolj sk...

Spremenjena partnerjeva čustva
Pozdravljeni! Stara sem 23 let (kmalu bom 24), junija sem uspešno diplomirala, delam že 1 leto v podjetju, kjer me bodo v prihajajočem mesecu tudi zaposlili, sem zdrava, z družino sem v odličnih odnos...

Težave z erekcijo
Spoštovani! Na vas se obračam , ker imam velik problem z erekcijo.V zadnjem času z partnerko nemorem sploh imet normalnega spolnega odnosa, saj skoraj nemorem prodret u njo ker se mi moj korenjak n...

Učenje in prekinitev partnerstva
Pozdravljeni! Star sem 19 let in se spopadam s težavami izgubljanja spomina. Dogaja se mi, da pred izpitom pozabim čisto vse, kar sem se naučil čeprav lahko doma rešujem najtežje primere mi to nikako...

Imeti rad
Pozdravljeni. Imeti nekoga rad ali sam sebe. Zanima me naslednje: z možem imava različne poglede in razlage o tem, kaj pomeni imeti nekoga res rad, pa bi rada odgovor. Trenutno imava zakonske te...

Težave v partnerstvu
Pozdravljeni! Jaz pa vam pišem ker imam problem. Obračam se na vas v zvezi z mojo punco. Problem je tak, skrbi me zanjo ker je zelo spremenila vedenjske vzorce. Stara je 17 let (jaz sem 19) in me res ...

Odsotnost izliva
S partnerjem sva skupaj že 10 let, letos bova stara 35 let. Nameravava se poročiti, bolj ali manj pa že živiva skupaj. Že po 3 letih najine zveze sem si želela ustvariti družino, vendar sva imela vsak...

Biseksualen partner in težave v partnerstvu
Pozdravljena. Z možem sva se znašla na poti, na kateri si ne znava sama več pomagati in potrebujeva pomoč. Poročena sva 16 let, imava dva prečudovita otroka. Vsa ta leta nama je bil skupen cilj družin...

Sanje o partnerjevi prevari
Spoštovani! Zadnje čase (nekaj mesecev) zelo pogosto sanjam, da me partner vara. Skupaj sva skoraj tri leta in v zadnjem času sva imela nekaj težav, ki pa sva jih zgladila. Sklepam, da so moje sanje ...

Na glavo obrnjeno življenje
Pozdravljeni! Trenutno je moje življenje popolnoma obrnjeno na glavo. Imam 27 let in sem že 6 let v partnerski zvezi. Zidamo si prizidek pri fantovih starših. Pred kratkim sem izgubila službo, ki je b...