težave z rokami

Vaje, ki bodo utrdile mlahave roke
S starostjo hitreje in 'lažje' izgubljamo na mišični masi, hitreje se nabirajo kilogrami, počasneje pa posledično pridemo 'nazaj' v formo. Četudi počasneje, se vsekakor da! Poglejmo si, kako učvrstiti roke, da bodo lepše in bolj napete.

7 znakov raka dojke, ki niso zatrdline v prsih
Čeprav ob simptomih raka dojke najprej pomislimo na bulice in zatrdline v prsih, se simptomi lahko kažejo tudi drugače. Preverite, kako.

5 simptomov pomanjkanja vitamina D
Vitamin D je eden od ključnih vitaminov, ki skrbijo za optimalno delovanje našega telesa. Kako prepoznati simptome pomanjkanja in zakaj je vitamin D tako pomemben?

7 nenavadnih, a učinkovitih metod za izboljšanje vašega spanca
Spanje je ključnega pomena za naše zdravje, a mnogi med nami se srečujemo s težavami pri doseganju kakovostnega spanca. Kljub temu, da so tradicionalni nasveti, kot so vzdrževanje rednega spalnega urnika in ustvarjanje mirnega okolja za spanje, običajno učinkoviti, obstajajo tudi nenavadne, a presenetljivo učinkovite metode, ki lahko izboljšajo vaš spanec.

Zakaj so virusne okužbe lahko nevarne in kako jih lahko preprečimo?
Virusne okužbe so pogost vzrok bolezni, ki segajo od blagih prehladov do resnih, življenjsko ogrožajočih stanj, kot so gripa, covid-19 in hepatitis. Čeprav se virusi med seboj razlikujejo, imajo vsi skupno sposobnost hitrega širjenja in prilagajanja, kar otežuje njihovo obvladovanje.

12 simptomov nepravilnega delovanja ščitnice
Ščitnica je majhna žleza na vratu, ki v premeru meri približno 5 cm in leži pod kožo. Je iz dveh režnjev, ki ju povezuje srednji del, tako da po obliki spominja na črko H. Navzven je ni mogoče videti, lahko pa jo otipamo z rokami. O njej pogosto ne vemo dovolj. Kakšna je njena funkcija? Zakaj se pojavijo težave in kako prepoznati simptome?

Najpogostejše sezonske bolezni in pomembnost zaščite
Do določene mere lahko prehlade in podobne tegobe preprečimo in se zaščitimo. Nekaj lahko naredimo tudi za preventivo in ojačanje imunskega sistema, a ko nas sezonske bolezni ujamejo, kaj storiti?

Kako na želodec vpliva pekoča hrana?
Domnevni učinki uživanja začinjene hrane segajo od prebavnih težav do hitrejšega metabolizma, toda kaj je res in kdaj je pekoče hrane preveč? Kdo bi se ji moral izogniti, za koga je morda dobra?

Znaki, da imaš težave z jezo
Vas jeza spremeni v popolnoma drugo osebo?

Kaj storiti, če pride do ožiga meduze?
Poznamo na tisoče vrst meduz. Večina ožigov meduz je skrajno neprijetnih, vendar neškodljivih. Večino ožigov lahko pozdravimo z osnovnimi koraki prve pomoči.

Zgodnji znaki in pogosti simptomi multiple skleroze
Multipla skleroza se običajno začne kazati že med 20. in 40. letom starosti. Na začetku je mogoče celo, da se simptomi sprva izboljšajo, nato pa se spet vrnejo močnejši. To se imenuje recidivno-remitentna multipla skleroza in je najpogostejša vrsta, ki jo imajo ljudje, ko jim postavijo diagnozo.

Razlogi, zakaj lasje prezgodaj osivijo
Sive lase slej ko prej dobi večina ljudi. Pri tem pa se poraja zanimivo vprašanje. Vemo, da je je normalno, da s starostjo začnejo lasje siveti, zakaj pa nekateri, moški ali ženske, osivijo že v svojih dvajsetih letih? Kaj moramo vedeti o prezgodnjem sivenju las, kaj sploh je prezgodnje sivenje las in navsezadnje, zakaj je pomembno, da kljub vsemu sprejmemo sivenje?

V sebi lahko nosite parazita, a se tega sploh ne zavedate
Zajedavci ali s tujko paraziti so organizmi, ki preživijo na način, da živijo znotraj drugega, navadno veliko večjega organizma, ki ga imenujemo gostitelj. Ko se znajdemo v vlogi gostitelja, lahko zajedalci postanejo za nas nevarni. To nam namreč lahko povzroči hude zdravstvene težave, lahko pa so simptomi tudi tako blagi, da se sploh ne zavedamo, da nosimo v sebi parazita.

Kompulzivna motnja, zaradi katere škodimo sami sebi
Dermatilomanija je motnja, ki je lahko zelo neprijetna, posledice pa so vidne tudi na naši koži. Brazgotine, rane, praske, vse to in še več, si v tem primeru povzročamo kar sami. Prepoznavanje težave je ključnega pomena, da lahko pravočasno ukrepamo in znova prevzamemo nadzor nad svojimi impulzi. Več o dermatilomaniji si lahko preberete v nadaljevanju.

Hashimotovov tiroiditis je potrebno zdraviti
Gre za avtoimunsko bolezen ščitnice, pri kateri je delovanje najprej normalno, nato pa se postopoma zmanjšuje, dokler ne nastopi hipotiroza - sindrom, ki nastane zaradi pomanjkanja ščitničnih hormonov v tkivih. Kako prepoznati simptome?

Kako čustva vplivajo na prebavo?
Naša čustva niso brez pomena, ampak imajo velik vpliv na naše misli in vedenje kot tudi na naše telo. Kadar koli doživljamo močnejša čustva, jih lahko občutimo tudi fizično, pa naj si bo to v hitrejšem dihanju, grizenju nohtov, kriljenju z rokami, skrčenosti, begu in še in še. Prav tako radi rečemo, da je nekdo občutil metuljčke v trebuhu, pa tudi začutimo nelagodje, ko smo živčni in zaskrbljeni. In kako se vse to odraža na naši prebavi? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''
Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.

26 nasvetov odraslih, ki bi jih morali slišati najstniki
Včasih ni nič boljšega kot pridobivanje brutalno iskrenih nasvetov, ki se nam na začetku zdijo 'težki', kasneje pa spoznamo, da imajo neprecenljivo vrednost.

Kaj je konjunktivitis?
Če imamo težave z očmi, se hitro pokažejo tudi simptomi, ki so lahko jasno vidni, še posebej, če govorimo o konjunktivitisu, ki mu nekateri pravijo tudi rdeče ali rožnato oko. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Sodobna klinika za zdravljenje bolečin in poškodb
Ste že kdaj občutili bolečino v križu vendar ob pojavu simptomov niste obiskali fizioterapevta?

Kaj nam sporočajo oči?
Oči so okno v naše zdravje, saj lahko oftalmolog že s preprostim pregledom ugotovi številna bolezenska stanja. Te razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.

10 najpogostejših napak, ki jih delamo pri negi kože
Ni skrivnost, da naša koža potrebuje skrbno nego, a vse prevečkrat naredimo napake, ki se jih morda niti ne zavedamo. Lepe in zdrave kože si želimo tako rekoč vsi, zato je dobro, da spremenimo določene navade, ki so lahko zelo slabe.

Kaj vse lahko roke razkrivajo o našem zdravju?
Roke se zanašajo na pravilno delovanje telesnih sistemov, zato lahko zdravniki menda v njih pogosto opazijo znake določenih bolezni.

Nenavadni spolni fetiši, za katere še niste slišali
Tako kot se ljudje med seboj razlikujemo po videzu in načinu življenja, so si raznoliki tudi naši spolni okusi. A če gremo še korak naprej, se lahko tokrat malce bolj osredotočimo na spolne fetiše, ki so ponavljajoče močne spolne fantazije ali vedenja. Za nekoga je med spolno aktivnostjo nadvse vznemirjujoča uporaba podvezic, škornjev in svilenih rjuh, za drugega morda uporaba različnih nenavadnih predmetov ali izvajanje posebnih aktivnosti. Fetišizem sicer spada med parafilije, spolne navade, ki vključujejo širok spekter neobičajnega vedenja. Omenja jih tudi diagnostični in statistični priročnik duševnih motenj.

Kako okrepiti oslabljen imunski sistem?
Dobro delujoč imunski sistem je prvi korak do zaščite pred bolezenskimi stanji, kot so bakterijske ali virusne okužbe. Če veste, da je vaš imunski sistem oslabljen, vam bodo prav prišli nasveti, s katerimi ga boste lahko okrepili.

Kaj je bioenergetsko zdravljenje in na čem je zasnovano?
Bioenergija je oblika alternativnega oz. komplementarnega zdravljenja. Stara naj bi bila toliko, kot je staro človeštvo. Bioenergija je energija življenja, je v nas in povsod okoli nas. Vsak človek, rastlina in žival je energijsko bitje in zato sestavni del vesolja. Če te življenjske energije ne bi imeli, bi bili mrtvi.

Suha in razpokana koža zaradi umivanja in razkužil – kako si lahko pomagamo?
Zaradi novega koronavirusa smo vsi (vsaj upajmo) postali pozornejši na higieno. K njej spadata predvsem pogosto umivanje in razkuževanje rok, ti pa lahko velikokrat poslabšata nekatere težave s kožo, posebej za tiste, ki imajo z njo že na splošno težave. Kako si lahko pomagamo, če imamo bolj občutljivo kožo?

Prva pomoč za izboljšanje odpornosti
Dobro delujoč imunski sistem je prvi korak do zaščite pred bakterijami in virusi, zato je prav, da mu namenite več pozornosti, da boste ostali zdravi.

Psihosomatski pristop do bolečin v rokah
Bioenergetičarka Biserka Blašković je za Miss Zdrava obrazložila psihosomatski pristop do bolečin v rokah. Pravi, da z rokami izražamo svoja čustva in situacije, ki jih skozi besede ne moremo obrazložiti. Če nam nekdo ni všeč, potem podzavestno prekrižamo roki in se na ta način zaščitimo pred vplivom njegove energije, medtem ko se v stiku z bližnjimi osebami odpremo in jih objemamo. Kadar je kdo uspešen in kreativen na nekem področju, zanj rečemo, da ima »zlate roke«.

Ob vrnitvi v fitnes bodite še posebej pozorni na bakterije
Po toplem poletju in teku na prostem, se boste v deževnih in hladnejših dneh najbrž znova vpisali v razne fitnes klube, kjer boste svoje telo pripravljali na naslednjo sezono in ohranjali vašo fit postavo in telesno kondicijo. Da pa s tem ne bi bilo ogroženo vaše zdravje, si preberite spodnji članek.