teme

Slovenska razstava vrednot
Projekt Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi je iniciativa, ki jo izvajajo Fundacija Nataše Pirc Musar – Ustanova Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin & ZPM, pod strokovnim vodstvom dr. Anice Mikuš Kos.

Teme, ki ne bi smele biti neprijetne za pogovor s starši
Pogovor s starši, četudi to nerad verjameš, lahko včasih olajša situacije, s katerimi se srečujemo ali pa se bomo srečevali v življenju.

Vas na skrivaj vsi občudujejo?
Določene značajske značilnosti naj bi imeli ljudje izjemno radi. Denimo pozitivnost, konkretno izražanje čustev in mnoge druge. Poglejmo si, katere lastnosti ljudje navadno obožujemo pri drugih.

Razlogi, zakaj pozimi potrebujemo več spanca
Pozimi, ko se dnevi skrajšajo, temperature padejo, in sonce le redko posije skozi oblake, se naravni ritem telesa pogosto spremeni. Spremembe v okolju in daljša obdobja teme lahko vplivajo na naše spalne navade, vendar se postavlja vprašanje: ali v zimskih mesecih res potrebujemo več spanca kot poleti?

Zakaj in kako zima vpliva na naše razpoloženje?
Zima s svojo kratko dnevno svetlobo, nizkimi temperaturami in dolgotrajnimi obdobji teme lahko vpliva na naše telesno in duševno počutje. Medtem ko nekateri uživajo v zimski idili in prazničnem vzdušju, se mnogi spopadajo z izzivi, ki jih prinaša ta letni čas.

Najpogostejši partnerski konflikti v decembru
Ko se teme pogovorov vrtijo okoli prazničnega stresa, imamo največkrat v mislih obsesivno nakupovanje, ki si ga velikokrat puščamo za zadnji trenutek, maratonsko kuhanje in številne obveznosti, ki jih je treba zaključiti pred zaključkom novega leta. A pri tem seveda obstaja še ena vrsta stresa, ki je v času praznikov zelo pogost – stres zaradi partnerskih nesoglasij, konfliktov in razprtij. To niti ni tako zelo čudno, saj vsa pričakovanja, pritiski in kaos, ki ga s seboj prinesejo prazniki, močno načnejo partnerske odnose. Tudi vašega?

Nasveti in triki, da bo prvi zmenek potekal gladko
Radi verjamemo, da le mi čutimo nervozo pred prvim zmenkom, a verjemi – nasprotna stran je verjetno ravno tako, če ne še bolj, živčna kot ti. Danes pa ti vseeno predstavljamo nekaj nasvetov in trikov, s katerimi bo vajin prvi zmenek bolj sproščen in ... no, šel bo bolj gladko.

Se lahko izognemo družinskim konfliktom med prazniki?
Prazniki so čas veselja in sreče, preživljanja časa z najbližjimi, lahko pa so na žalost tudi časi družinskih konfliktov. Kako se soočati s slednjimi, ko se preprosto nabere preveč vsega?

Kako lahko veš, da si punci všeč?
Če dekleta menijo, da je težko prepoznavati znake naklonjenosti pri fantih, še niso bile na vašem mestu, kajne?

Kako starše prepričati, da greš prvič ven žurat?
Če si najstnik ali najstnica, se verjetno že veseliš prvega večjega izhoda s prijatelji, bodisi na zabavo, koncert ali kakšno drugo družabno dogajanje. A preden se odpraviš ven, moraš za dovoljenje najprej vprašati starše, kar je lahko kar velik izziv.

Novoletne zaobljube – ali jih resnično potrebuješ?
Ko se bliža konec leta, se mnogi od nas sprašujejo o svojih ciljih in željah za prihajajoče leto. Novoletne zaobljube so tradicionalno priložnost za nov začetek, vendar se pogosto pojavi vprašanje: ali so resnično potrebne? Še posebej za najstnike, ki se nahajajo v obdobju intenzivnih sprememb, razvoja in iskanja identitete.

11 nasvetov, kako se s starši pogovarjati o zmenkih in ljubezenskih odnosih
Pogovori o zmenkih in ljubezenskih odnosih so lahko zahtevni, še posebej, ko gre za komunikacijo s starši. Mnogi najstniki se bojijo, da bi jih starši ne razumeli ali da bi bili preveč zaščitniški. Kljub temu pa so odprti in iskreni pogovori ključni za gradnjo zaupanja in razumevanja. Poglejmo si, kako lahko takšne in podobne debate odpreš tudi in predvsem s starši.

Zdravi prigrizki, ki jih lahko odnesete v službo
Zdrava prehrana je ključnega pomena za osebno zdravje posameznika in tudi za uspešnost podjetij. V povprečju zaposleni preživijo vsaj tretjino svojega življenja na delovnem mestu, zato ima to okolje velik vpliv. Čeprav večina delodajalcev prepozna vrednost uravnotežene prehrane in aktivnega načina življenja, se mnogi ne zavedajo, kako pomembno je, da te navade spodbudijo tudi na delovnem mestu.

Kako se pogovarjati o čustvih s starši ali prijatelji?
Pogovor o čustvih ni vedno lahek, še posebej, če se ti zdi, da te ne bodo razumeli ali da se boš ob tem počutil ranljivega. Vendar pa je izražanje čustev zelo pomembno za tvoje duševno zdravje.

Paris Hilton: 'Živeti z ADHD je moja super moč!'
Model, pevka in igralka, tudi medijska osebnost, Paris Hilton je odkrito delila svojo izkušnjo z ADHD. O tem govori preko družbenih medijev, različnih intervjujev in tudi svoje glasbe.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Kako učinkovito komunicirati s starši, ko se zdi, da te sploh ne razumejo?
Največkrat v mladosti doživljamo trenutke, ko se zdi, da se naša mnenja in stališča nikoli ne ujemajo s stališči staršev. To povzroča napetost in težave pri komunikaciji, ki se zdijo nerešljive. Pa so! Ključnega pomena je razumevanje iz obeh strani!

Nasveti za uspešen prvi zmenek in kako se soočiti z zavrnitvijo
Prvi zmenek je lahko vznemirljiv in hkrati nekoliko stresen. Želimo si ustvariti dober vtis, spoznati drugo osebo in morda vzpostaviti dolgotrajno zvezo. Toda kaj lahko storimo, da bi imeli občutek, da bo prvi zmenek uspešen? Kako se soočiti z zavrnitvijo, če stvari ne gredo po načrtih?

Lahko zaradi žalosti zbolimo?
Zaradi žalosti trpi tudi telo, ki preneha biti aktivno. Zaradi žalosti lahko izgubite voljo, vaša energija lahko pade in vas prisili, da se izolirate od drugih ljudi. Intenzivna žalost v daljšem časovnem obdobju lahko vpliva zelo na vaše fizično stanje.

10 načinov, kako si lahko v prihodnosti zagotoviš službo, ki jo boš imel rad
Zgodnje izpostavljanje različnim dejavnostim in poklicnim možnostim vam lahko pomaga odkriti, kaj vas resnično navdušuje in motivira v življenju.

Dejstva o spolnosti v povezavi s srčnimi boleznimi
Lahko spolni odnos poslabša nekatera srčna obolenja? Večina ljudi s srčnimi boleznimi lahko varno izvaja spolne dejavnosti. Vsakdo s srčnimi boleznimi pa bi moral biti pozoren na opozorilne znake, kot so zasoplost in bolečine v prsih med spolnim odnosom.

Šel je na odvajanje, potem pa se je zgodilo to
Zvezdnik se je odločil za odvajanje od alkohola, tam pa so ga presenetili z diagnozo druge bolezni.

Kaj naj bi naši strahovi razkrivali o našem značaju?
Vsi imamo takšne ali drugačne strahove. Večje ali manjše. Poznamo strah pred temo, strah pred določenimi živalmi – denimo pajki ali kačami, potem pa so tu še strahovi, kot je denimo strah pred javnim nastopanjem ali strah pred zaprtimi prostori.

Smučarska tekačica odkrito o svoji motnji hranjenja
Dobitnica zlate medalje v teku na smučeh se je v intervjuju za revijo People pogovarjala o svoji motnji hranjenja v želji, da bi z odkritim pristopom do te občutljive teme lahko pomagala tudi drugim.

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'
Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'
V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Znaki, da ste prerasli prijateljstvo
Niso vsa prijateljstva za vse življenje in s tem ni nič narobe.

Kako premagati hromeč strah?
Strah je votel, okrog ga pa nič ni, smo v otroštvu pogosto poslušali, ko smo se kot otroci morda bali teme ali pa neviht. A tudi v odraslem življenju se marsikdo sooča s hromečim strahom, ki kdaj vpliva celo na kakovost vsakdana. Kako se soočiti s takšnim strahom in kako ga premagati?