temperaturne spremembe

Sedem razlogov, zakaj je hidracija spomladi ključnega pomena za vaše zdravje
Zadosten vnos vode je v spomladanskem času ključen za ohranjanje optimalnega zdravja in dobrega počutja. Pitje zadostne količine vode ima številne pozitivne učinke, vključno z uravnavanjem telesne temperature, izboljšano prebavo in podporo imunskemu sistemu. Hidracija pripomore tudi k ohranjanju zdrave kože in višji ravni energije. V članku so predstavljene znanstveno podprte koristi pitja vode v spomladanskem času, ki omogoča boljše zdravje in vitalnost.

Načini, kako lahko delno omilite izpadanje las
Ste tudi vi opazili, da vam lasje v tem času bolj izpadajo? Je jeseni in pozimi izpadanje las res nekaj običajnega ali gre le za sezonski mit? Poglejmo si, kaj je res in kaj ni, predvsem pa, kako lahko dejansko omilimo izpadanje las, če se s tem soočamo.

Katerih težav s kožo ne smete ignorirati?
Koža je največji organ našega telesa in služi kot zaščitna bariera pred poškodbami, okužbami ter vplivi okolja. Kljub temu, da je vsakodnevno izpostavljena različnim dejavnikom, kot so sonce, onesnaženje in drastične temperaturne spremembe, koža pogosto ne opozori na težave takoj.

Kako mraz vpliva na kronične bolnike?
Mraz lahko vpliva na kronične bolnike in kronične bolečine na več načinov, odvisno od vrste bolezni ali bolečine ter posameznikovih značilnosti.

Razlogi za glavobol in krvavitev iz nosu
Krvavitve iz nosu, imenovane tudi epistaksa, in glavoboli so običajne zdravstvene težave, ki se lahko pojavijo istočasno ali ločeno. Vzroki so lahko manjši, kot so alergije ali vremenske spremembe. Pri nekaterih ljudeh pa jih lahko povzroči huda poškodba ali zdravstveno stanje.

Veste, kako se pravilno shranjujejo zdravila?
Mnoga zdravila so toplotno občutljiva in lahko pod vplivom neugodne toplote ali mraza postanejo (ne)škodljivo spremenjena, hkrati pa neučinkovita in celo škodljiva.

Pri krvavitvi nikar ne delajte tega!
Krvavitev iz nosu se pri otrocih in odraslih pojavlja v enaki meri, pogosto pa že sam pogled na kri povzroči paniko, čeprav vsi vemo, da ta simptom ni nujno nevaren.

’Možganska megla’ je lahko posledica nepravilnega delovanja ščitnice
Nenadni izbruhi jeze, nepojasnjena tesnoba, občutek ’prazne’ glave, jokavost in izolacija od ljudi. Zveni znano? Tovrstne spremembe v čustvovanju so med drugim lahko znak hormonskega neravnovesja in se lahko pojavijo povsem iznenada. Pomembno je, da znamo poslušati svoje telo in ustrezno ukrepati v primeru večjih težav.

Ublažite posledice vremenskih sprememb
Nenadne vremenske spremembe niso le neugodne in nezaželene, ampak so tudi pomemben zunanji dejavnik, ki vpliva na naše zdravje in pogosto povzroča motnje v razpoloženju, depresijo, glavobole in boleče sklepe. Okrepite si imunski sistem in zmanjšajte posledice vremenskih vplivov.

Kašelj z izmečkom, oteženo dihanje? Lahko gre za bronhitis
Bronhitis je znak vnetja večjih dihalnih poti (sapnic in bronhijev), ki je najpogosteje posledica virusne okužbe. Povzroči težko dihanje, ki ga spremljajo piski in kašelj z zelenkastim ali rumenkastim izmečkom. Spremlja ga lahko še povišana telesna temperatura in pekoča bolečina za prsnico.

Katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?
Ste kdaj pomislili, koliko spolnih partnerjev je pred vami imela vaša boljša polovica? Ste kdaj pomislili, katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?

Imate težave z lasiščem? Morda razlog za to ni tako nedolžen
Lasje so precej pomemben del naše samopodobe. Predvsem, če so gosti, sijoči in zdravi, so nam v ponos. Za zdravje naših las pa lahko veliko naredimo sami s pravilno nego in zdravim načinom življenja.

KOBP
Pozdravljeni! Zanima me kako nevarna bolezen je KOBP (kronična obstruktivna bolezen pljuč) in ali obstaja veliko tveganje da se sprevrže v rak in ali je to rak? Zakaj se v zvezi s to boleznijo govori...

Fizikalna urtikarija
Pozdravljeni! Star sem 20 let in imam problem s pordevanjem kože. Dogaja se mi izključno v hladnem casu, ko se zacne poletje te tezave izginijo. Prvič so se te težave pojavile lansko jesen. Pojavijo ...

Pogosti granulomi
V zadnjih 14 letih imam že 10 gronolom! Rekord je bil, ko jih je bilo 5 naenkrat.Zdravnica pravi da je vzrok v glob.emalgamskih plombah.plombirane imam vse zobe razen 8in spodnjih 1in2.Ali je možno d...

Rubeoza
Spoštovana! V zadnjem času se mi pogosteje dogaja da imam pogosto žareča lica v celoti, posebej predel med nosom in ličnico. Ker je to v zadnih dveh dneh še posebej izrazito in ima prav takšno spre...

Ozebline
Dober dan! Že pred nekaj leti sem dobil na nekatreih prstih na nogah ozebline! Od takrat naprej imam z njimi občasne težave! Predvsem kadar mi je v noge zelo toplo prsti postanejo rdeče barve in oteče...

Rubeoza
Lep pozdrav!Ob prebiranju starejsih vprasanj in vasih odgovorov sem opazil, da ste obsirno govorili tudi o zardevanju in t.i. rosacei, ki se, kot sem razumel, pogosteje pojavlja pri starejsih ljudeh.T...

Razpokana koža? Tu je hitra pomoč!
V jesenskem času se koža srečuje z novimi izzivi, kot so temperaturne spremembe, suh zrak, veter ... Suha in razpokana koža je na otip neprijetna in tudi videti je neprivlačno. Razpoka lahko celo do krvi, če ji ne posvetite nobene pozornosti. Koža ima pomemben vpliv na samopodobo, zato je ne smemo prikrajšati za najboljšo nego. Pravilna nega kože je izjemno pomembna.

Zdravilni učinki regratove solate
Prvi regrat je že pokukal iz zemlje, zato so si številni že privoščili zdravilno in okusno regratovo solato. Ta namreč krepi imunski sistem, izboljšuje prebavo in čisti kri. Pomaga pa tudi telesu, da se pripravi na menjavo letnih časov in na temperaturne spremembe.

Presenetljivi sprožilci srčnega infarkta
Ste vedeli, da lahko hladno vreme, slabo razpoloženje, prekomerno delo, veliki obroki in celo bolezni dlesni povečajo tveganje za srčni infarkt? To je le nekaj presenetljivih sprožilcev srčnega napada, ki so jih strokovnjaki uspeli dokazati.

Zdravilni učinki regratove solate
Prvi regrat je že pokukal iz zemlje, zato so si številni že privoščili zdravilno in okusno regratovo solato. Ta namreč krepi imunski sistem, izboljšuje prebavo in čisti kri. Pomaga pa tudi telesu, da se pripravi na menjavo letnih časov in na temperaturne spremembe.

Kako si pomagati ob astmi?
Astma je najbolj pogosta kronična bolezen otrok v državah z zahodnim načinom življenja. Prizadene do pet odstotkov starejših in od 10 do 20 odstotkov otrok po svetu. Bolezen kljub sodobnim možnostim zdravljenja predstavlja pomemben javnozdravstveni problem.

Kako preživeti hitre temperaturne spremembe?
Še pred kratkim smo se sprehajali v lahki jakni, zdaj pa nas zebe že v debeli zimski bundi. Ja, na nizke temperature se zagotovo še nismo privadili. Kako preživeti hitro spremembo vremena, pa preverite spodaj.

Temperaturne spremembe so lahko zelo nevarne
Le kdo se ni razveselil višjih temperatur in sončnih žarkov? Na videz nedolžen dvig temperatur pa lahko resno ogrozi naše zdravje, nevarnostim so še posebej izpostavljeni srčni bolniki.

Pozabila, da ima 11-letnega sina
Ko se je 34-letna Naomi Jacobs nekega jutra prebudila, je bila prepričana, da je stara 15 let, da je leto 1992 in da jo v šoli čaka pomemben izpit. Ko je v njeno sobo prišel njen sin in jo poklical 'mama', jo je od presenečenja skoraj zadela kap.

Skoraj desetina Slovencev je astmatikov
Prvi torek v maju že tradicionalno zaznamujemo svetovni dan astme, kronične bolezni dihal, ki jo najpogosteje povzročijo alergeni. Gre za eno najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, za katero dandanes v Sloveniji boleha približno od pet do deset odstotkov prebivalcev, od tega najmanj 14 odstotkov otrok in mladostnikov.

Orgazem in drugi stranski učinki vadbe
Zaradi vadbe lahko doživljamo raznovrstne stranske učinke – od zehanja pa vse do orgazma. Kaj povzroča te stranske učinke in kako jih lahko preprečite oziroma dosežete, če si to želite.

Kako zaustaviti kolcanje?
Čeprav kolcanje ni škodljivo, pa je lahko izjemno neprijetno, še posebej, če se nam prične kolcati nekje v tihem prostoru ali na kakšnem pomembnem sestanku. Preverite, kdaj je to lahko nevarno in kako ga čim prej zaustaviti.

Kihate in smrkate? Preverite, kako si pomagati!
Čeprav je uradno še vedno poletje, pa so temperature že čisto jesenske. Prav zato so prvi prehladi že marsikoga spravili v posteljo z otečenim grlom, polnim nosom in suhim kašljem.