trpotec

Zelišča, ki vam lahko pomagajo pri težavah s pljuči
Vam morda lahko zelišča pomagajo pri določenih težavah s pljuči?

9 zelišč, ki lahko pomagajo pri zmanjšanju vnetij v telesu
Vnetje je naravna reakcija telesa na poškodbe, okužbe ali druge dražljaje. Vendar pa lahko kronična vnetja povzročijo številne zdravstvene težave, kot so artritis, bolezni srca, diabetes in druge. Zelišča in rastline imajo dolgo zgodovino uporabe pri zdravljenju vnetij, saj vsebujejo naravne protivnetne spojine, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in s tem izboljšajo splošno zdravje.

Trpotčev čaj je odličen za krepitev pljuč
Še pomnite, kako smo si včasih, ko smo bili mlajši in smo se na igrišču igrali ter med igro pridobili kakšno odrgnino na kolenu, potem na rano dajali zeleno listje, ki je pomagalo ublažiti in omiliti bolečino? No, ti zeleni listi so bili pravzaprav trpotčevi. Za kaj vse je dober, pa preberite v naslednjih vrsticah.

Izvrstni domači sirupi za suh kašelj
Suh kašelj, simptom, ki pogosto spremlja okužbe dihal, je lahko zelo neprijeten in naporen za bolnike. Za samopomoč in zdravljenje se najpogosteje uporabljajo naravni sirupi, po potrebi pa seveda tudi zdravila.

Vas muči prebava? Pomagate si lahko z naslednjimi prehranskimi dodatki
Preden se odločite za uporabo naslednjih dodatkov in živil za izboljšanje prebave, se je dobro posvetovati s svojim zdravnikom – posebej če je v ozadju kakšno zdravstveno stanje.

Zeliščni čaji, ki pomagajo pri prehladu, kašlju in vnetem grlu
Okužbe zgornjih dihal se najpogosteje pojavijo s prihodom hladnejših dni in zimskih mesecev, spremljajo pa jih neprijetni simptomi, kot so kašelj, zasoplost, povišana telesna temperatura, občutki splošne šibkosti, vneto grlo in drugi. Kako nam lahko pomagajo čaji?

Brezčasni domači pripravki
Ne glede na to, da se pri večini zdravstvenih težav takoj obrnemo na farmacevtske proizvode, starih ljudskih zdravil ne gre kar takoj pozabiti. Nove raziskave namreč potrjujejo uporabnost zdravil naših prednikov.

Prepoznajte znake, ko morate na pregled k zdravniku!
Ste vedeli, da z vsakim kašljanjem in kihanjem v okolico posameznik izloči več kot 10 tisoč kapljic? Če ima prehlad ali gripo, lahko vsaka vsebuje okoli sto virusov. Ko zbolimo, je zato za vse bolje, da ostanemo doma, pravi specialistka družinske medicine prim. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. Povprašali smo jo, kaj je dobro vedeti o prehladu in gripi.

Bolečine v sklepih
Spoštovani! Težave so se pričele v sredini avgusta letos, ko mi je oteklo desno stopalo (prsti in nart), ki je bilo toplo in rdeče. Tudi splošno počutje tega dne je bilo razmeroma slabo, oblival me...

Pilonidalni sinus
Lep pozdrav. Imam eno vprašanje za vas. Lani sem dobila na zadnjici oz. med ritnicama veliko bulico, kasneje se je izkazalo, da se mije dlaka vrasla v kožo, namesto ven in so mi odrezali in sčistili v...

Perianalni absces
Pozdravljeni! Imam kar veliko težavo. Lani sem bila pri zdravniku in so mi na zadnjici oz. vmes med ritnicama rezali, ker se mi je naredila velika bula in se mi je nabral gnoj notri. Tako so rekli, da...

Ali kašljajo in kihajo okoli vas?
Sezona gripe, prehladov in različnih viroz je v polnem razmahu. V hladnejših mesecih se boste težko izognili zamašenemu nosu, otečenemu grlu ali kašlju. S kihanjem in kašljanjem se bliskovito širijo virusi in v nadaljevanju vam razkrivamo, kako si lahko pomagate, da boste hladne mesece preživeli bolj prijetno.

Fitoterapija: Katera rož'ca kaj pozdravi?
Že stoletja ljudje živimo tudi v skladu z naravo in spoznavamo, kako nam lahko ta pomaga pri zdravljenju. Po drugi strani smo se naučili marsikaj dobrega ustvariti v laboratoriju. Kakšne so razlike med sinteznimi in rastlinskimi zdravili ter kdaj se odločiti za fitoterapijo, smo vprašali farmacevta.

Poznate razliko med suhim in mokrim kašljem?
V mrzlih dneh lahko hitro zbolimo na dihalih, zaradi česar se lahko pojavi neprijeten kašelj. Če ukrepamo že ob prvem dnevu, ko se pojavi kašelj, lahko ta hitreje izzveni. V nasprotnem primeru lahko napreduje in nas dodatno izčrpava. Preden kašelj lajšamo, moramo vedeti, s kakšnim se sploh spopadamo.

Voditeljica spregovorila o novem koraku v zasebnem življenju
Polona Zoja Jambrek se je odločila, da svoje telo očisti strupov. Da bi se razstrupila čim bolj učinkovito, je za pomoč prosila svetovalko za prehrano, ki ji je priporočila kombinacijo pravilne prehrane in specializiranih prehranskih dopolnil.

Zakaj ne bi kemije zamenjali z naravo?
Smrekovi vršički spet postajajo cenjeni kot učinkovito sredstvo za lajšanje kašlja, prehladnih obolenj pa tudi za odpiranje dihalnih poti. Če imate tovrstne težave, potem se čim prej podajte v gozd.

V zraku visoka koncentracija cvetnega prahu trav
Po podatkih inštituta za varovanje zdravja bo v lepem vremenu v zraku srednje visoka do visoka koncentracija cvetnega prahu trav, medtem, ko bodo koncentracije trpotca, divjega kostanja, kislice, koprive in večje količine iglavcev, nizke.

Koncentracija cvetnega prahu se bo povečala
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja bo od 22 do 28 aprila v zraku srednje visoka do visoka koncentracija cvetnega prahu hrasta, bora, smreke in v mestih platane, nizka koncentracija gabra, oreha, vrbe, bukve in lokalno divjega kostanja.

Zima se je poslovila, drevje zacvetelo
Na naši spletni strani boste vsak teden lahko spremljali napoved o vsebnosti cvetnega prahu v zraku, ki ga redno pripravlja Inštitut za varovanje zdravja. S tem se boste lažje izognili težavam, ki vam jih povzroča cvetni prah. Tokrat za vas objavljamo napoved od 11. do 16. marca.