Vizita.si

tvorba

Rakave bolezni 07. 03. 2025 04.45

10 znakov, ki kažejo, da lahko v vašem telesu raste rak

Če ste na svojem telesu opazili kakšno spremembo, zaradi katere ste zaskrbljeni, obiščite zdravnika, ki bo lahko opravil prave teste in preveril, za kaj gre. Tu pa je nekaj znakov, s katerimi so se spopadali ljudje, ki so zboleli za rakom.

Prehrana 18. 12. 2024 04.06

Najboljša živila z visoko vsebnostjo železa

Železo je eno izmed najpomembnejših mineralov za človeško telo in ima številne ključne vloge v našem zdravju in pri dobrem počutju. V katerih živilih ga lahko najdemo največ?

Prehrana 06. 12. 2024 04.04

Živila in navade za hitrejše okrevanje po okužbi

Okrevanje po okužbi, bodisi virusni bodisi bakterijski, je čas, ko telo potrebuje dodatno podporo za obnovo energije, krepitev imunskega sistema in povrnitev ravnovesja. Medtem ko počitek in ustrezno zdravljenje igrata ključno vlogo, lahko k hitrejšemu okrevanju pomembno prispevajo tudi prehrana in vsakodnevne navade.

Simptomi in bolezni 18. 11. 2024 04.00

Veliko nodulov na ščitnici ne povzroča nujno simptomov

So noduli oz. vozliči na ščitnici vedno rak ščitnice? Če jih zatipate, je čas za paniko? Ne, ne vedno. Vozli na ščitnici, četudi znajo biti občasno tudi občasni rakavi, so ozdravljivi.

Rakave bolezni 29. 10. 2024 04.54

Rak penisa: ključni simptomi, ki jih moški ne smejo nikoli prezreti

Rak penisa je relativno redka vrsta raka. Kakšni so simptomi, ali obstaja preventiva, kako poteka zdravljenje in predvsem, za kakšno rakavo bolezen gre – kaj lahko pričakujete?

Zdravi zobje 24. 09. 2024 04.05

Najpogostejši vzrok granuloma

Kaj je zobni granulom? Zakaj pride do njega? Kakšne so rešitve in če obstaja, kakšna je preventiva?

Odnosi in spolnost 16. 09. 2024 04.23

7 razlogov za krvavitev po spolnem odnosu

Krvavitvi po spolnem odnosu strokovno pravimo postkoitalna krvavitev. Ni nekaj neobičajnega, vendar ima lahko več vzrokov.

Zdravje 12. 09. 2024 04.06

Bosa hoja ima številne prednosti, a ne za vse

Med boso hojo se aktivirajo mišice podplatov. Zakaj je to pomembno? Če teh mišic ne treniramo, lahko atrofirajo. A tovrstna hoja kot vse drugo ni primerna za vse.

Zdravje 13. 08. 2024 04.22

So pljučni noduli nevarni?

So pljučni noduli vedno nevarni oz. rakavi? Bolezni dihal in okužbe lahko povzročijo nastanek vozličkov v pljučih. Večina pljučnih vozlov ni nujno vedno znak pljučnega raka.

Prebava 08. 04. 2024 04.54

Veste, kako dejansko deluje prebava?

Vsi že vemo, kako pomembna je zdrava in urejena prebava. Pa vemo, kako dejansko deluje? Kaj je prebavni sistem, kje se začne in kje konča prebava? Zakaj so pomembni prebavni encimi, zakaj potrebujemo probiotike? Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o prebavi.

Novice 09. 11. 2023 05.00

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?

Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

Bolezni 06. 04. 2023 05.00

Imate tudi vi te simptome? Bolezen, ki je vrsta vnetnega artritisa

Ankilozirajoči spondilitis je vrsta vnetnega artritisa, ki povzroča vnetje hrbtenice.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Simptomi in bolezni 07. 06. 2022 05.00

Najpogostejši simptomi možganske kapi

Cerebrovaskularne bolezni so skupina bolezni, ki prizadenejo možgansko ali cervikalno ožilje, najpogosteje arterije, redkeje pa vene in venske sinuse. V večini primerov te bolezni povzročajo motnje krvnega obtoka, ki se kažejo kot sindrom kapi.

Rakave bolezni 09. 04. 2022 05.00

Eden najpogostejših vzrokov smrti zaradi raka

Rak debelega črevesa in danke naj bi bil, po podatkih Svita, četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Mnogo ljudi se zaradi poteka razvoja raka brez znakov in simptomov sploh ne zaveda, da so lahko oboleli za to vrsto raka. Če opazite katerega od naslednjih znakov, se posvetujte s svojim zdravnikom.

Zdravje 28. 02. 2022 05.00

Nevarno stanje, s katerim se spopada več kot 60 odstotkov Slovencev

Srčno-žilne bolezni so tako v razvitem delu sveta kot tudi Sloveniji že desetletja najpogostejši vzrok obolevnosti in umrljivosti odraslih. Dejavnikov tveganja je več, med najpogostejšimi pa je zagotovo povišan holesterol v krvi. Na srečo lahko že z manjšimi spremembami življenjskega sloga veliko pripomoremo k zmanjšanju tveganja za omenjene bolezni ter posledično boljši kakovosti življenja. Kako?

Naslovnica 18. 05. 2021 11.23

Vitamin D nadomeščajte vse leto

Dokazano je, da vitamin D pomembno vpliva na delovanje imunskega sistema, zato že vse od začetka epidemije covida-19 o njem potekajo številne raziskave in strokovne razprave. Ker večini slovenskega prebivalstva tega vitamina primanjkuje, strokovnjaki svetujejo, da ga nadomeščamo vse leto. Zaradi sodobnega načina življenja namreč tudi v toplejših mesecih na soncu ne preživimo tistega dela dneva, ko so sončni žarki dovolj močni za zadostno tvorbo vitamina D.

Zdravje 22. 02. 2021 06.00

Kako žvečilke učinkujejo na naše telo?

Pred 5000 leti so ljudje žvečili koščke brezovega lubja. Imelo je antiseptične lastnosti in druge zdravilne učinke, enake sodobnim žvečilnim gumijem. Ti so danes seveda drugačni, a kako pravzaprav učinkujejo na naše telo?

Nasmeh zdravju 28. 01. 2021 06.00

14 znakov, ki nakazujejo na upočasnjeno delovanje jeter

Jetra so eden ključnih organov, ki sodelujejo pri prebavi in iz našega telesa izločajo toksine. Če ta organ v našem telesu ne deluje pravilno ali pa deluje zgolj upočasnjeno, so to lahko kaže na različne načine.

Koža 17. 08. 2020 05.00

K nastanku aken prispevajo številni dejavniki, najpogostejša je dedna nagnjenost

Že dolgo je znano, da so akne in druge nečistoče na koži ne le mladostniška težava, pač pa jih imajo tudi odrasli. K njihovemu nastanku prispevajo številni dejavniki, med katerimi je najpogostejši dedna nagnjenost.

Ginekologija in porodništvo 29. 05. 2020 08.45

Kaj se dogaja s telesom nosečnice?

Nosečnost je čudovito obdobje za vsako mamo, vendar povzroča tudi številne spremembe po telesu in hkrati vpliva na počutje nosečnice. Da boste pomirjene, vam lahko zaupamo, da večina telesnih sprememb, ki se pokažejo med nosečnostjo, po porodu izgine.

Zdravje 08. 05. 2020 10.00

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj

Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Bolezni 04. 02. 2020 08.56

Znaki, ki kažejo na to, da ste slabokrvni

Ste pogosto utrujeni, slabotni, celo omotični? Vas že ob manjših naporih boli v prsih in se močno zadihate? Morda ste slabokrvni. Preverite, kaj povzroča slabokrvnost in kako se lahko spopadete z njo.

Bolezni 29. 01. 2020 08.27

Bradavice ... Kako se jih znebiti?

Kožne bradavice so kožni izrastki, ki običajno nastanejo zaradi okužbe s človeškimi papiloma virusi in povzročijo razraščanje celic podkožnice in čezmerno poroževanje. Pojavijo se lahko na vseh delih telesa, najpogosteje na rokah, nogah.

POPovi zdravniki 10. 12. 2019 08.36

Bulica na očesu

Dušan Pušnik, oftalmolog

Življenjske zgodbe 27. 11. 2019 12.51

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'

Projekt 'Nismo same', ki si ga je omislila novinarka Ivana Kalogjera, da bi izkazala podporo vsem ženskam, ki so zbolele zaradi malignih bolezni, je med drugimi izpostavil tudi zgodbo mlade Alexandre Domuz Žerič. Njena pripoved se vas bo dotaknila, na drugi strani pa vam bo ponudila upanje in navdih.

Bolezni 26. 11. 2019 08.48

Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice

Bolezni ščitnice so v porastu tako pri nas kot v svetu, na žalost pa imajo te precej neznačilne simptome, zaradi česar jih pogosto ne prepoznamo. Ker lahko dolgotrajne motnje delovanja ščitnice privedejo do srčno-žilnih bolezni in celo smrti, je pomembno, da se jih naučite prepoznati.

Vitamini in minerali 13. 11. 2019 08.37

Smo v Sloveniji nezadostno preskrbljeni z vitaminom D?

V maščobi topen D-vitamin je ključnega pomena za pravilen razvoj, rast in ohranjanje zdravja od rojstva do smrti. Eden najpomembnejših D-vitaminov je vitamin D3. Odgovoren je za vrsto funkcij v človeškem telesu, med drugim za ohranjanje zdravih kosti in pravilno delovanje imunskega sistema.

Neplodnost 30. 10. 2019 08.01

Število spermijev se je v zadnjih letih prepolovilo

Raziskave neplodnosti kažejo, da je bil vzrok težav pri zanositvi parov pred dvajsetimi leti v 20 odstotkih pri moškemu, danes pa se je ta odstotek povzpel kar na polovico primerov. Povprečno število spermijev v ejakuatu se je v zadnjih 50 letih zmanjšalo kar za polovico, vse več pa je tudi slabo gibljivih, negibljivih in morfološko spremenjenih semenčic. Da se "sama spermatogeneza pod vplivom motilcev iz okolja v zadnjih letih močno spreminja," opaža tudi mag. Uršula Reš Muravec, ginekologinja iz Zdravstvenega centra Dravlje. Po 35. letu pri moškem naraste fragmentacija (razpad) DNK, po 40. letu pa je več motenj v erekciji in ejakulaciji, pravi.

Življenjske zgodbe 09. 07. 2019 13.11

12 let ni vedela, da se spopada z možganskim tumorjem

41-letna mati je izgubila svoj nasmeh, potem ko ji je možganski tumor v velikosti golf žogice, povzročil poškodbo živcev v obrazu. A sedaj je prejela revolucionarno zdravljenje z gama žarki, ki je povsem novo na Otoku. Prestala je že dve operaciji in se počuti veliko bolje.  

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859