Vizita.si

učenje

Duševno zdravje 30. 03. 2025 03.32

5 neverjetnih dejstev o možganih

Možgani so zelo zapletena struktura. Vsebujejo milijarde živčnih celic, ki jih imenujemo nevroni, ki morajo komunicirati in delovati skupaj, da lahko telo normalno deluje.

Odnosi in spolnost 28. 03. 2025 03.34

Zakaj nekateri raje izbirajo površinske odnose kot intimo?

Ljudje smo socialna bitja, ki zares uspevajo šele v odnosu in povezovanju z drugimi. Medtem ko se zdi, da nekateri brez težav krmarijo na področju intimnosti, se zdi, da so drugi sposobni ohranjati le površinske, mimobežne odnose.

Zdrav Lajf 27. 03. 2025 03.24

10 znakov, da imaš dober odnos sam s seboj

Dober odnos s samim seboj je ključnega pomena za tvoje duševno zdravje, samozavest in splošno zadovoljstvo v življenju. Ko se naučiš sprejeti in ceniti samega sebe, postaneš bolj odporen na stres, lažje premaguješ izzive in gradiš boljše odnose z drugimi. Toda kako veš, ali imaš dober odnos sam s seboj?

Bolezni 21. 03. 2025 03.48

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Duševno zdravje otrok 19. 03. 2025 04.57

Vloga spanja pri duševnem zdravju otrok

Obstaja povezava med spanjem ter kognitivnim in jezikovnim razvojem pri dojenčkih in malčkih.

Duševno zdravje otrok 18. 03. 2025 02.57

Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov

Otroci se do polnoletnosti, pogosto tudi v zgodnji odraslosti, zanašajo na starše oziroma odrasle, saj jim ti zagotavljajo varnost in zaščito. So neizpodbitno odvisni od skrbnikov, na žalost pa le-ti, če živijo v revščini, težko zagotovijo osnovne življenjske potrebščine za svoje otroke.

Osebna rast 16. 03. 2025 04.21

11 zapovedi, ki jih morate upoštevati za srečnejše življenje

Vsako leto si postavljamo bolj ali manj dosegljive cilje, ki pa jih kmalu po prvih januarskih dneh tudi pozabimo. Koliko je med vami takšnih, ki si v novem letu želite bolj osrečujočih odnosov, da bi se znali bolje postaviti zase, da bi poiskali družbo navdihujočih ljudi, da ne bi bili tako zahtevni do sebe ... Verjetno ste se vsaj v kakšni od naštetih idej prepoznali. Predstavljamo vam 11 bistvenih zapovedi, ki jih je vredno upoštevati, če želite nekaj storiti za svoje čustveno blagostanje in bolj izpolnjujoče življenje.

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Duševno zdravje otrok 11. 03. 2025 04.50

Povezava med socialnimi veščinami in duševnim zdravjem otrok

Vloga socialnih veščin pri oblikovanju duševnega zdravja otrok postaja vse pomembnejša v šolskem okolju. Šole niso zgolj izobraževalne ustanove, temveč tudi kraji, kjer se otroci naučijo, kako se povezovati z drugimi, graditi odnose in reševati konflikte. Dobre socialne veščine so tesno povezane z boljšim duševnim zdravjem, saj omogočajo otrokom boljše obvladovanje stresa, preprečujejo socialno izključenost in spodbujajo občutek pripadnosti. Kot navaja Verywellmind, socialne veščine pomagajo otrokom razviti samozavest, kar zmanjšuje tveganje za anksioznost in depresijo.

Lajfstajl 11. 03. 2025 04.46

5 načinov, kako ohraniti motivacijo za učenje med pripravami na maturo

Priprave na maturo so lahko zelo stresne, vendar je ohranjanje motivacije ključnega pomena za uspeh. Tukaj je nekaj strategij, ki ti lahko pomagajo, da ostaneš osredotočen/a in motiviran/a med pripravami.

Bolezni 09. 03. 2025 04.07

Simptomi multiple skleroze, ki jih ne smete spregledati

Multipla skleroza je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napade lastne zdrave celice, ki so del nevrološkega sistema. Pri tej bolezni imunski sistem napade mielinske celice, zaščitni ovoj, ki obdaja živce v možganih in hrbtenjači.

Duševno zdravje otrok 07. 03. 2025 04.13

Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi: Kako šole krepijo svojo vlogo pri zaščiti in podpori duševnega zdravja otrok

V času, ko se duševne stiske otrok in mladostnikov v Sloveniji strmo povečujejo, je projekt Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi zasnovan kot konkretna rešitev. Njegov cilj je prispevati k preoblikovanju šolskega okolja v prostor, kjer otroci ne bodo le pridobivali znanja, temveč bodo našli tudi podporo, razumevanje in občutek varnosti.

TOK 06. 03. 2025 04.37

Tvoji možgani so zviti – kako jih prelisičiti?

Tvoji možgani niso zares na tvoji strani. Ustvarjeni so bili za svet, ki je popolnoma drugačen od današnjega. V prejšnjem prispevku smo poskusili ustvariti sistem, ki ti pomaga, da ohraniš minimalne standarde kvalitetnega življenja, ki ga dejansko želiš. Da pa bi bolje razumeli, zakaj je nujno, da tak sistem uvedeš, je dobro razumeti, kako tvoja glava deluje in zakaj jo je tako težko spraviti v pogon.

Duševno zdravje otrok 03. 03. 2025 04.09

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?

Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

Droge & alkohol 26. 02. 2025 04.10

Tako droge vplivajo na možgane

Si vedel, da se možgani razvijajo vse do 25. leta starosti? Prav zaradi slednjega je zloraba drog in alkohola v najstniških letih in adolescenci še toliko bolj nevarna. Morda si marsikdo misli: Pa saj smo mladi, zresnili se bomo, ko bomo starejši. A dejstvo je, da so z drogami povezane spremembe v možganih lahko trajne. V nadaljevanju preveri, kako droge vplivajo na možgane in kakšne so lahko posledice.

Duševno zdravje 24. 02. 2025 04.02

Kaj morate vedeti, če sanjate o smrti?

Zagotovo ni nikomur prijetno, ko sanja o smrti družinskega člana, ljubljene osebe ali o lastni smrti. Vsekakor pa ne gre za neobičajne sanje in navadno, četudi prinašajo moteče in vznemirljive občutke, niso nič posebnega.

Bolezni 24. 01. 2025 04.35

Zakaj pride do išiasa?

Zakaj in kako pride do išiasa? Obstaja preventiva in če, kakšna je?

Zdravje 23. 01. 2025 04.57

7 najpomembnejših živil za zdravje vaših možganov

Zdravje naših možganov je ključno za ohranjanje telesne in duševne energije, sposobnosti za učenje, spomin, osredotočenost in splošno počutje. Medtem ko na možgane vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so genetika, spanec in telesna dejavnost, ima prehrana močan vpliv na delovanje možganov. S pravilnimi živili lahko izboljšamo kognitivne sposobnosti, upočasnimo upadanje duševnih funkcij in zmanjšamo tveganje za nevrološke bolezni.

Lajfstajl 23. 01. 2025 04.34

Kako tvoje prehranske navade vplivajo na tvojo energijo in zbranost?

Se kdaj vprašaš, zakaj se po določenem obroku počutiš utrujen ali zakaj težko ostaneš osredotočen med učenjem? Tvoja prehrana ima večji vpliv na tvojo energijo in zbranost, kot si morda misliš. Hrana je gorivo za tvoje telo in možgane, zato je ključnega pomena, kaj in kdaj ješ.

Lajfstajl 22. 01. 2025 04.30

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas

Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

Puberteta 21. 01. 2025 04.24

Kako obvladati stres pred testi?

Stres pred testi je nekaj, s čimer se sooča skoraj vsak najstnik. Misli o ocenah, pričakovanjih staršev in tvojih lastnih ciljih lahko hitro postanejo preobremenjujoče. Toda ali je mogoče obvladati stres in se hkrati zabavati? Seveda je! Ključ je v ravnovesju.

Puberteta 20. 01. 2025 04.14

7 stvari, ki jih nisi vedel o odraščanju

Odraščanje je obdobje, polno sprememb in presenečenj. Tvoje telo se razvija hitreje kot kdaj koli prej, kar pogosto povzroča vprašanja in dvome. A brez skrbi – tvoje telo ve, kaj počne!

Zdravje 19. 01. 2025 04.25

7 skrivnosti dobrega videza, ki niso povezane z genetiko

Vse pogosteje slišimo o ljudeh, ki živijo dolgo in zdravo življenje, ne da bi bili posebej obdarjeni z "dobro" genetiko. Vendar pa genetika ni edini dejavnik, ki vpliva na dolgotrajno mladost in vitalnost. Skrivnosti dolgotrajne mladosti so pogosto skrite v načinu življenja, ki vključuje preproste, vendar učinkovite navade, ki pomagajo ohraniti zdravje in mladosten videz.

Lajfstajl 15. 01. 2025 04.05

Od hobija do potencialne kariere

Vse prevečkrat se zgodi, da najstniki in mladi odrasli ne prepoznajo potenciala svojih hobijev, zaradi česar ostanejo zgolj zabava in način sprostitve, namesto da bi postali temelj za razvoj kariere.

Zdravje 14. 01. 2025 04.48

Koliko škode našemu telesu povzročata mikroplastika in BPA?

Mikroplastika in bisfenol A (BPA) sta postala globalna problema, ki ju povezuje naraščajoča onesnaženost okolja s plastiko. Čeprav smo dolgo verjeli, da je plastika le trpežen material, ki ne vpliva neposredno na naše telo, raziskave kažejo, da mikroplastika in kemikalije, kot je BPA, lahko povzročijo škodljive učinke na zdravje ljudi.

Zdravje 14. 01. 2025 04.40

Kaj pomeni zdrav spanec in zakaj ga nenehno podcenjujemo?

Čeprav preživimo tretjino svojega življenja v spanju, ga pogosto jemljemo kot nekaj samoumevnega. Spanje velja za temelj našega fizičnega in duševnega zdravja, vendar ga v sodobnem življenju pogosto zanemarjamo.

Duševno zdravje 12. 01. 2025 04.00

Kako novoletne zaobljube vplivajo na naše duševno zdravje?

Začetek novega leta pogosto zaznamujejo novoletne zaobljube – odločitve, s katerimi želimo izboljšati svoje življenje. Od bolj zdravega življenjskega sloga do večje produktivnosti ali boljših odnosov so te zaobljube pogosto prežete z optimizmom in pričakovanji. A čeprav imajo lahko pozitiven vpliv, pogosto prinašajo tudi stres, občutke neuspeha in nepotreben pritisk.

Zdravje 07. 01. 2025 04.12

5 ključnih elementov zdravja

Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Preventiva 04. 01. 2025 04.33

6 načinov, kako skrbeti za zdravje svojih možganov v 20. in 30. letih

Je demenca vedno posledica staranja? Bi jo morali nehati dojemati kot 'normalen' del staranja? Vsekakor. Demenca ni normalen del staranja, strokovnjaki pa menijo, da bi lahko vsaj 40 procentov demence preprečili ali pa jo vsaj za nekaj let odložili. Vse s spremembo določenih navad, ki nam krojijo življenje.

Psiha 03. 01. 2025 04.04

Kako se spopasti z izzivi s samopodobo?

Na samopodobo najstnikov lahko vplivajo različni dejavniki, ki segajo od notranjih do zunanjih vplivov. Izzive s samopodobo je treba pravočasno nasloviti, da pozneje v življenju ni hujših težav z duševnim zdravjem.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 853