Vizita.si

učne težave

Bolezni 21. 03. 2025 03.48

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Duševno zdravje otrok 13. 03. 2025 04.50

Kako lahko pozitivni šolski odnosi preprečijo nastanek duševnih težav pri otrocih?

Šolski odnosi igrajo ključno vlogo pri oblikovanju duševnega zdravja otrok. Pozitivno socialno okolje v šoli zmanjšuje tveganje za razvoj duševnih težav, kot so anksioznost in depresija, saj otrokom omogoča, da se počutijo sprejete, podprte in varne. Razvijanje zdravih odnosov z vrstniki in učitelji pomaga otrokom graditi samozavest in obvladovati stresne situacije. Medicalnewstoday navaja, da imajo otroci, ki se počutijo povezane z drugimi, manj težav z osamljenostjo in negativnimi čustvi.

Duševno zdravje otrok 12. 03. 2025 04.50

Razumevanje vpliva učnih pritiskov na duševno zdravje otrok

Učno okolje danes ni več le prostor za pridobivanje znanja, ampak tudi prostor, kjer se mnogi otroci in mladostniki srečujejo z različnimi duševnimi izzivi. Povečani učni pritiski, pričakovanja učiteljev, staršev in vrstnikov so glavni dejavnik, ki vpliva na duševno zdravje mladih. Kot poroča Verywellhealth, pretiran stres zaradi šolskih nalog, testov in izpitov lahko privede do tesnobe, depresije in drugih duševnih težav.

Duševno zdravje otrok 28. 02. 2025 04.42

Zakaj se pojavijo vedenjske motnje pri otrocih in kako jim lahko pomagamo?

Otroci, ki so izpostavljeni stresu in travmam, bodo bolj verjetno imeli vedenjske težave. Vedenjske motnje pri otrocih so vzorci vedenja, ki lahko vplivajo na otrokovo sposobnost delovanja doma, v šoli ali družbenem okolju. Takšni simptomi so prisotni šest mesecev ali več.

Zdrav Lajf 10. 10. 2024 04.52

Kakšne so posledice prekomernega uživanja alkohola v najstništvu?

Najstništvo je čas preizkušanja meja, raziskovanja in odkrivanja. K vsemu temu spada seveda tudi uživanje alkohola. Čeprav je pitje alkohola v zmernih količinah lahko sprejemljivo za odrasle, ima prekomerno uživanje alkohola v najstništvu lahko resne posledice.

Odnosi in spolnost 24. 05. 2024 04.30

Največji miti pop psihologije in znanost, ki se skriva za njimi

Kljub mnogim znanstvenim spoznanjem na področju psihologije smo v današnjem času še vedno obkroženi z miti, neresnicami in posploševanjem informacij. Koliko resnice se skriva v tem, da ljudje uporabljamo samo 10 odstotkov možganov? In ali je res, da nasmeh reši vse težave ter izboljša počutje? Se nasprotja res privlačijo? Veliko informacij še vedno temelji na starih prepričanjih, znanost pa na srečo z vsakim dnem znova odkriva zmote in resnice. Preverite 10 najbolj zanimivih.

Psiha 15. 05. 2024 04.06

Kako se lahko soočiš s pritiskom v šoli?

Imaš občutek, da se ti je preveč nabralo? Da ne zmoreš? Vsi se občasno soočamo s takšnimi občutki. Pomembno je, da se z njimi naučiš soočati. Poglejmo si, kako.

Duševno zdravje otrok 02. 10. 2023 05.00

Kako je odraščati z alkoholikom?

Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Bolezni 17. 05. 2023 05.00

Skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu

17. maj je svetovni dan nevrofibromatoze. Nevrofibromatoze so skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu. Ti tumorji se lahko razvijejo kjer koli v živčnem sistemu, vključno z možgani, hrbtenjačo in živci.

Novice 21. 03. 2023 09.33

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Duševne motnje 27. 01. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o ADHD

Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) je stanje duševnega zdravja, ki lahko povzroči nenavadne stopnje hiperaktivnosti in impulzivnega vedenja.

Duševno zdravje 01. 03. 2021 06.00

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč

Ni skrivnost, da so najstniška leta lahko precej težka. V tem obdobju se pogosto pojavljajo večje spremembe razpoloženja, učne in vedenjske težave ter številne druge stiske, ki spremljajo odraščanje. Čeprav so mnoge od njih del normalnega razvoja, pa lahko težave dosežejo raven, ko je potrebna strokovna pomoč.

Zlata leta 17. 12. 2019 08.32

Kakšni so znaki demence?

Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje.

Duševno zdravje 08. 10. 2019 08.35

'Zaslepljena slika o drugih nas lahko pahne v obup.'

Prepogosto in predolgo poseganje po elektroniki v največ primerih prizadene otroke in mladostnike. Poleg doseganja slabših ocen v šoli lahko privede prekomerno uporabljanje elektronskih naprav do razvoja motnje v pozornosti skupaj s hiperaktivnostjo.

POPovi zdravniki 21. 05. 2011 19.19

Pretirano učenje

Lepo pozdravljeni! Kako naj začnem! Mene zanima sledeče: Moj sin hodi oz. obiskuje gimnazijo v mariboru. Trenutno je v prvem letniku in že prvo leto bi naredil vse, da bi bil odličen, kar pa me skrbi...

POPovi zdravniki 09. 12. 2010 15.42

Bratove učne težave

Pozdravljeni. stara sem 18 let in imam brata, ki obiskuje 7. razred. ima pa kar precej učnih težav. ko pride domov iz šole, gre takoj ven, ne ljubi se mu učiti niti delati domačih nalog. da bi se uči...

POPovi zdravniki 22. 03. 2010 09.58

Specifične učne težave

Imam 8 let staro hčer, ki ima težave všoli pri matematiki. Probleme ima z obračanjem številk saj narobe prebere zapis števil namesto 27 prebere 72. Težave smo že skoraj odpravili pri branju zapisa šte...

POPovi zdravniki 10. 01. 2010 22.09

Učne težave

Imam sina starega 10.5 let. Od vstopa v šolo imamo težave z učenjem, pa ne da bi se težko naučil, temveč z nezanimanjem. Kadar se je hotel naučiti ali narediti nalogo je to naredili, čez pet minut pa ...

POPovi zdravniki 01. 12. 2009 15.16

Specifične učne težave

Živijo, imam punčko staro 7 leti. Še vedno ne vem kakšne tažave ima in kome naj se obratim. Težave so se začele v tem da nedohiteva svoje sošolce v znanju. veliko delam znjo in vedno sem sebe za to kr...

POPovi zdravniki 31. 10. 2005 20.36

Otrokova zbranost

Sem mamica 6 let starega fantka, ki obiskuje 1 razred devetletne osnovne šole. Pri obiskovanju šole so se začele pojavljati težave. Otrok sicer rad hodi v šolo. Prve dve šolski uri zelo pridno sodeluj...

POPovi zdravniki 04. 08. 2004 14.49

Otrok s posebnimi potrebami

Pozdravljeni! Sin je star 8 let in lani novembra je bil z odločbo usmerjen v izboraževalni program s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo (s strokovnim mnenjem Pedopsihiatričnega di...

POPovi zdravniki 09. 06. 2003 18.30

Hiperaktivni sindrom

Spostovani, zanima me vse v zvezi s tako imenovanim hiperaktivnim sindromom, razpoznavni znaki, diagnostika, zdravljenje, skupine za samopomoc, dednost - prenos bolezni na potomce. Prosim za odgoovor....

Simptomi in bolezni 08. 10. 2008 13.43

Downov sindrom

Downov sindrom je najbolj pogosta kromosomska nepravilnost.

Zdravje 07. 09. 2018 10.55

Koliko alkohola lahko spijem v nosečnosti?

Nič! V nosečnosti ni varne alkoholne pijače, ni varne količine alkohola in ni varnega obdobja nosečnosti za pitje alkohola. To pomeni, da vsaka alkoholna pijača, v vsaki količini in v vsakem obdobju nosečnosti, predstavlja zdravstveno tveganje za zarodek ali še nerojenega otroka, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Starostne bolezni 08. 05. 2017 08.20

5 opozorilnih znakov, da se spopadate z demenco

Vsakdo, ki je imel družinskega člana, ki se je spopadal z demenco, kot je Alzheimerjeva ali Parkinsonova bolezen ve, kako tragična in težka je lahko ta bolezen. A vsaka pozabljivost še ne kaže na demenco. Preverite, kaj so znaki demence, kaj niso in kako prepoznati zgodnje znake te bolezni.

Zdravje 18. 03. 2016 08.04

Ste nenehno utrujeni, imate slabšo pozornost in spomin?

Ko je za nami slabo prespana noč, se naslednji dan spopadamo z močno utrujenostjo, zmanjšano pozornostjo in slabšim pomnjenjem. Dolgoročne posledice pomanjkanja dobrega spanja pa lahko vodijo v debelost, diabetes, zmanjšano imunsko odpornost in celo nekatere vrste raka. Prav zato je pomembno, da dobro spite in da se v nasprotnem primeru posvetujete z zdravnikom.

Novice 22. 05. 2013 13.35

Mati z izjavo šokirala na komercialni televiziji

Mati 10-letnega dečka Jenny Young je šokirala britansko občinstvo televizije ITV z izjavo, da si včasih želi, da bi imela izbiro, da bi končala njegovo življenje. Kot je povedala, ima tako hudo obliko motnje pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD), da je žrtev vsakodnevnih hudih napadov in je zato že popolnoma obupana.

Duševno zdravje 28. 08. 2012 08.02

Tudi otroci v Sloveniji doživljajo to stisko ...

September za šolarje in dijake prinaša novo šolsko leto in z njim tudi nove obveznosti, kar lahko pri nekaterih otrocih in mladostnikih sproži veliko stisko ter strah pred prvim šolskim dnem. Kako težavo odpraviti?

Duševno zdravje 16. 11. 2011 08.47

Slovenec odkril zdravljenje disleksije

Disleksija je motnja, za katero trpi od 5 do 6 odstotkov vsega prebivalstva in se izrazi predvsem pri otrocih ob vstopu v šolo, saj imajo težave z branjem in pisanjem. S podobno težavo se je soočal tudi Luka, ki pa je s pomočjo nove metode, ki jo je razvil Slovenec, branje izjemno izboljšal.

Novice 23. 08. 2011 13.37

Deklica, ki se je rodila 'brez obraza'

Danes osemletna Juliana se je rodila z redko genetsko okvaro, zaradi katere ima izmaličen obraz. Prestala je že 21 operacij, starša pa pravita, da je deklica močna in izjemno inteligentna.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859