ukcl

Motnje spanja vplivajo tudi na kakovost spanca
Ni skrivnost, da je spanje izjemno pomembno, saj ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja, kljub temu pa na to hitro radi pozabimo. Vse hitrejši življenjski tempo nam pogosto vzbuja občutek, da ima dan premalo ur, hkrati pa se v posteljo večkrat odpravimo (pre)pozno. Podatki razkrivajo, da danes spimo manj, kot smo spali pred desetimi ali več leti, kar je skrb vzbujajoče, še posebej pri otrocih in mladostnikih. Motnje spanja pa so eden najpogostejših problemov.

Kako zaščititi kožo pri pogostem umivanju rok?
Zaradi pogostega umivanja in razkuževanja rok, koža hitro postane izsušena in razpokana, pojavi pa se lahko tudi rdečica. Zato je nega rok v teh dneh zelo pomemebna. O tem je spregovorila tudi Prim. Dr. Tanja Planinšek Ručigaj predstojnica Dermatovenerološke klinike UKCL in pojasnila, kako kožo zaščititi pri pogostem umivanju rok.

'Na voljo imamo vsa sredstva za zdravljenje hepatitisa C, ne poznamo pa bolnikov'
Hepatitis je vnetje jeter, za katero obstaja več vzrokov. Po navadi nastane zaradi katerega od petih hepatitisnih virusov – A, B, C, D ali E. Redkeje pa nastane zaradi drugih virusnih okužb, kot so rumena mrzlica, infekcijska mononukleoza ali okužbe s citomegalovirusom.

Alojz si je v prometni nesreči zlomil kolk. Poglejte, kako so mu pomagali
Med poškodovanimi, ki so prejšnji ledeni petek 13. v nepopisni gneči čakali na vrsto na ljubljanski urgenci - ko so prvič v zgodovini razglasili zeleni alarm, da so okrepili zdravstvene ekipe zaradi ogromnega števila poškodovancev - je bil tudi 93-letni Alojz Cerar. V prometni nesreči si je namreč zlomil kolk, zato se ni mogel več postaviti na noge.

Vam otekajo noge?
S poletno vročino pridejo tudi nekatere zdravstvene nevšečnosti in ena najbolj pogostih, sploh pri ženskah vseh starosti, je otekanje nog. Težave se večinoma pojavijo v popoldanskem ali večernem času, sploh, če dolgo sedimo ali stojimo. Zato smo preverili, kako otekanje preprečiti oziroma, kako okrepiti vene, da bodo bolj prožne.

Nevarna bolezen, ki jo lahko dobite, ne da bi vedeli
HIV/aids je kronična obvladljiva bolezen, ki kljub ogromno znanja še vedno napreduje. Vzrok za to je tudi dejstvo, da posameznik, ki se okuži, navadno kar nekaj časa ne ve, da je prejel nevarno okužbo. Prav zato je dobro, da se pred boleznijo zaščitite in čim prej prepoznate nekatere redke prve znake.

Začrtajte svojo karierno pot na področju Managementa in ekonomike v zdravstvenem varstvu na Ekonomski fakulteti v Ljubljani
Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani bo tudi v letošnjem študijskem letu izvajala program Management in ekonomika v zdravstvenem varstvu.

FOTO: Poglejte si grozljive posledice petard
Pri uporabi pirotehničnih sredstev je treba biti skrajno previden, saj gre za eksplozivna sredstva, ki vsako leto okrog novega leta povzročijo hude poškodbe pri nekaj več kot 10 ljudeh. Travmatologi iz ljubljanskega kliničnega centra opozarjajo, da so te poškodbe pogosto nepopravljive.

FOTO: Oglejte si grozljive posledice petard!
Od 26. decembra dalje je dovoljena uporaba pirotehničnih sredstev. Posledice eksplozije so ob nepravilni rabi lahko izjemno hude in močno zaznamujejo življenje posameznika. Oglejte si fotogalerijo!

Prva uspešna presaditev srca in pljuč pri slovenski bolnici
Pri 30-letni bolnici, ki se je že od otroštva zdravila zaradi zapletene srčne napake, se je stanje v zadnjih letih slabšalo, predvsem zaradi kroničnega pomanjkanja kisika v organizmu, kar je posledica že omenjene srčne napake.

Bi prepoznali simptome okužbe z virusom HIV?
HIV/aids je ena od najbolj smrtonosnih epidemij sodobnega časa. Bolezen povzroči HIV, virus človeške imunske pomanjkljivosti, ki napade in uniči določene bele krvničke, pomembne za odpornost proti nalezljivim boleznim in nekaterim rakavim obolenjem.

Bodo radiološki žarki izpodrinili skalpel?
Hipertenzija oziroma povišan krvni tlak lahko privede do hudih okvar ožilja, srca in ledvic, ki v nekaterih primerih celo resno ogrožajo naše življenje. Grozovite posledice, kot je možganska kap, je do zdaj operativno zdravil zgolj kirurg, tokrat pa je na voljo povsem nova, preprosta terapija, ki ne zahteva več odprte operacije.

Novo zdravljenje visokega krvnega tlaka uspešno
Visok krvni tlak, imanovan arterijska hipertenzija, je največkrat posledica staranja ali slabega življenjskega sloga in je tudi eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za možgansko kap, srčno-mišični infarkt, ledvično prizadetost ter okvaro žil.

V UKC Ljubljana presejalni pregledi za glavkom
Z Očesne klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so sporočili, da bodo naslednji teden za starejše od 60 let organizirali presejalne preglede za glavkom. Naročiti se je potrebno od 6. do 8. marca.

Godinov štipendist v UKC Ljubljana
Na ljubljanskem kliničnem oddelku za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline so včeraj gostili prof. dr. Samirja Mardinija, prejemnika najprestižnejše nagrade na področju rekonstrukcijske kirurgije, ki ime nosi po slovenskem zdravniku.

Novo upanje za bolnike z diabetesom
Na Pediatrični kliniki v Ljubljani so se kot drugi na svetu in prvi v Evropi lotili raziskave, s katero želijo olajšati življenje bolnikom z diabetesom. Ta konec tedna bodo preučevali dovajanje inzulina s tako imenovano zaprto zanko pri 18 otrocih zunaj bolnišnice.

Neverjeten dosežek slovenskih ginekologov
S pomočjo carskega reza je danes na Ginekološki kliniki v Ljubljani rodila mlada ženska, ki je zanosila kljub temu, da so ji zaradi raka materničnega vratu le-tega odstranili. Uporabili so namreč novo in zahtevno operativno metodo, s katero so kljub hudi bolezni uspeli ohraniti plodnost.

Kljub raku dojke ostaja pozitivna
Manekenka in modna oblikovalka Jana Koteska se je z rakom dojke srečala pri 27 letih. Po bolezni je uspešno okrevala, danes pa bolezen jemlje kot pozitivno izkušnjo.

Izognite se nevarnim zastrupitvam z gobami!
Previdnost pri nabiranju gob ni nikoli odveč, kajti še tako izkušenemu nabiralcu se lahko zgodi, da v košaro položi kakšno neužitno gobo. Letos so tako v ljubljanskem kliničnem centru zaradi zastrupitev zdravili že štiri osebe.

Pediatrično kliniko obiskale legende NBA lige
Na Pediatrični kliniki v Ljubljani je bilo še kako veselo. Bolne otroke so namreč obiskale košarkarske legende Boštjan Nachbar, Vlado Divac, Dalibor Bagarić in drugi, ki so se z otroci igrali in z njimi nekajkrat vrgli tudi na koš.

Brezplačno testiranje hepatitisa
Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL bodo od ponedeljka do četrtka (od 25. do 28. julija) med 16. in 18. uro omogočili anonimno brezplačno testiranje na okužbo z virusoma hepatitisa B in C.

V UKCL odprli vrata južnega dela kardiološkega oddelka
Z odprtjem južnega dela Kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike so v ljubljanskem Kliničnem centru pridobili 32 postelj. To bo razbremenilo delo na oddelku ter občutno skrajšalo čakalne dobe na invazivne preiskave, pravijo v Kliničnem centru.

V UKC LJ dobili sodoben simulacijski center
V ljubljanskem kliničnem centru so bogatejši za sodoben simulacijski center, namenjen izobraževanju in usposabljanju vseh zdravstvenih profilov.

Ko oživljanje ni uspešno ...
Z najnovejšo metodo priključitve na zunajtelesni krvni obtok – napravo ECMO v Kliničnem centru v Ljubljani pomagajo bolnikom, pri katerih oživljanje ni bilo uspešno. Do zdaj so na ta način zdravili že 24 bolnikov, ki bi brez te terapije umrli.

Manj invazivna metoda operacije zloma hrbtenice
Pred nekaj dnevi so na Kliničnem oddelku za travmatologijo Kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana prvič operirali pacienta z nestabilnim zlomom ledvene hrbtenice z novo manj invazivno metodo.

Nabiranje čemaža je lahko usodno
Na centru za zastrupitve Interne klinike UKCL opozarjajo, da je treba biti pri nabiranju čemaža izjemno previden. V tem času so namreč zdravili že štiri bolnike, ki so se zastrupili s spomladanskim podleskom, ki so ga zamenjali za čemaž. Ena bolnica je umrla.

Slovenci razvili nov način rekonstrukcije dojke
Cilj rekonstrukcije dojke je zagotoviti uspešnost operacije, preprečiti odmiranje tkiva in zagotoviti čim večjo simetrijo dojk. Vse to omogoča slovenski izum, ki je plod sodelovanja kirurgov in strokovnjakov s Fakultete za strojništvo.

Negovalna bolnišnica odpira svoja vrata
Danes je negovalna bolnišnica odprla svoja vrata in sprejeli bodo prve štiri bolnike. Gre za bolnišnico, ki je namenjena bolnikom, ki so končali akutno zdravljenje in še niso pripravljeni na samostojno življenje doma ali v domu starostnikov.

Na oddelku za žilne bolezni prepovedani obiski
Iz ljubljanskega kliničnega centra so sporočili, da so do nadaljnjega prepovedani obiski za vse, ki želijo obiskati svoje sorodnike ali prijatelje na Kliničnem oddelku za žilne bolezni Interne klinike, v VI. nadstropju Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

'Hvaležna sem za limfom'
Kristina Modic se je pred šestimi leti, pri komaj 33 letih, soočila s šokantno diagnozo – limfomom. Svojo na prvi videz 'smrtno obsodbo' je uspela z obilico poguma in volje spremeniti v pozitivno izkušnjo, to pa ji je vlilo dodatnih moči v boju z rakom.