Vizita.si

umetna

Zdrav Lajf 28. 03. 2025 03.23

Potencialni sprožilci migrene

Razlogi za migreno za najrazličnejši in individualni, pri različnih ljudeh jo sprožijo različne stvari. Vodenje dnevnika vam lahko v prvi vrsti pomaga prepoznati lastne sprožilce.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Prehrana 08. 03. 2025 04.07

En ogljikov hidrat je lahko nevarnejši od sladkorja

Bi bila lahko ena vrsta ogljikovih hidratov bolj nevarna kot vse ostale in celo bolj kot sam sladkor?

Prebava 19. 02. 2025 04.50

Zakaj in kdaj pride do riganja?

Riganje je normalna telesna funkcija. To je slišni zvok, ki se pojavi, ko se iz želodca skozi usta sprosti odvečni plin. Riganje običajno sprožijo dnevne dejavnosti, kot sta prehranjevanje in pitje. Medtem ko je riganje običajno in običajno ni razlog za preplah, je pretirano riganje, ki ovira vašo dnevno rutino, lahko znak prebavne motnje, piše health.

Duševno zdravje 18. 02. 2025 04.07

Kako nas bo umetna inteligenca leta 2025 spremenila?

Inovacijski val umetne inteligence je mimo in strokovnjaki pripravljajo napovedi za prihodnje leto. Mnenja o tem, kaj je pred nami, so različna. Kako pa bo vplivala na naše duševno zdravje?

Novice 31. 01. 2025 04.18

Zato se ne bi smeli zanašati na umetno inteligenco za informacije o zdravilih

Umetna inteligenca je že dodobra zarezala v naša življenja. Pri nekaterih stvareh, predvsem opravilih, nam lahko močno olajša naše delo in delovanje, toda strokovnjaki poudarjajo, da bi morali biti pri zdravstvenih nasvetih v povezavi z umetno inteligenco pozorni.

Bolezni 30. 01. 2025 04.17

Zakaj se zgodi, da je urin zelene barve?

Pogosto sprememba barve urina nakazuje (zgolj) na to, da premalo pijemo, smo dehidrirani ali da uživamo določena živila. Včasih pa sprememba barve urina na specifično barvo lahko nakazuje na določene bolezni. Kaj povzroča zeleni urin?

Zdravje 22. 01. 2025 04.27

Kako na nas vpliva vsakdanja izpostavljenost elektromagnetnim poljem?

V zadnjih desetletjih je vedno večja pozornost posvečena vplivu elektromagnetnih polj (EMP) na zdravje ljudi. Elektromagnetna polja so povsod okoli nas, saj so nenehno prisotna v naši okolici zaradi uporabe tehnologije, kot so mobilni telefoni, brezžični usmerjevalniki, električni aparati in druge naprave. Vendar pa so s temi tehnološkimi napredki prišli tudi pomisleki o tem, ali ta izpostavljenost predstavlja nevarnost za naše zdravje.

Ginekologija in porodništvo 21. 12. 2024 04.02

Vse, kar morate vedeti o IVF

IVF ali postopek zunajtelesne oploditve je vrsta zdravljenja neplodnosti. Kako poteka, kakšna je metoda, kakšni so rezultati in vse ostalo o tej vrsti zdravljenja izveste v nadaljevanju.

Prebava 03. 12. 2024 04.02

Navade, zaradi katerih ste napihnjeni

Napihnjenost običajno nastane zaradi presežka plina v prebavilih ali zadrževanja tekočine v telesu. Do teh težav lahko pride zaradi prehrane, prebavnih motenj ali drugih navad, ki motijo normalno delovanje prebavnega sistema. Pomembno je razumeti, da je napihnjenost simptom, ne bolezen, in pogosto lahko težavo odpravimo s spremembo navad.

Zdravje 12. 11. 2024 03.40

Vpliv sladkorja na možgane: kako zmanjšati odvisnost od sladkega?

Sladkor je pogosto prisoten v številnih živilih, ki jih uživamo vsakodnevno, in je eden najpogostejših dodatkov v sodobni prehrani. Kljub temu pa lahko prekomerno uživanje sladkorja negativno vpliva na možgane in privede do zasvojenosti, podobne tisti, ki jo povzroča uživanje drog. Kako sladkor vpliva na naše možgane in zakaj je pomembno, da zmanjšamo odvisnost od sladkega?

Simptomi in bolezni 07. 11. 2024 04.32

Stvari in navade, ki lahko škodujejo vašim jetrom

Naša jetra so pomemben organ, ki skrbi za marsikatero funkcijo v našem telesu. A danes ne bomo govorili o funkcijah tega pomembnega organa, temveč o stvareh in navadah, ki jetrom škodujejo.

Prehrana 05. 11. 2024 04.21

So to najbolj nezdrava živila na svetu?

Popolnoma normalno je, da včasih hrepenimo po sladki hrani in slanih prigrizkih in da si jih tudi privoščimo v zmernih količinah. Pomembno pa je tudi, da razumemo, da takšna hrana ni primerna za redno uživanje. Poglejmo si, na katera najpogostejša živila mislimo.

Novice 01. 11. 2024 04.30

Bo umetna inteligenca prišla tudi v zdravstvo?

Ste vedeli, da se je koncept umetne inteligence rodil v petdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bila prva aplikacija za zdravstveno varstvo razvita na Univerzi Stanford leta 1972? Ni torej nekaj popolnoma novega, kot radi verjamemo. Vsekakor pa dobiva nove razsežnosti, ki se jih verjetno še ne zavedamo. Je torej na mestu vprašanje, če in kdaj bo prišla tudi v zdravstvo? Je že prisotna? Kaj bo s seboj prinesla in najpomembnejše, kaj si od nje lahko obetamo?

Aktivno življenje 02. 10. 2024 04.24

6 najslabših stvari, ki jih lahko naredite pred tekom

Obstaja nekaj začetniških napak, ki bi se jim morali izogniti, ko tečemo.

Žensko zdravje 20. 09. 2024 04.19

Ko je govora o zdravju mehurja, še vedno radi verjamemo v mite

O mehurju in njegovemu zdravju še vedno obstajajo miti, v katere je čas, da prenehamo verjeti.

Duševno zdravje 28. 08. 2024 04.34

Bo ChatGPT kmalu nadomestil terapevte?

V zadnjem času je umetna inteligenca (UI) postala sestavni del naših življenj. S hitro razvijajočo se tehnologijo smo se začeli zavedati, da UI prežema skoraj vse aspekte vsakdana. Toda,čeprav je UI koristna pri iskanju podatkov in napovedovanju, uporaba ChatGPT-ja kot nadomestek za terapijo odpira številna vprašanja. Ali je res pametno zaupati svoje najintimnejše misli računalniškemu programu?

Preventiva 23. 08. 2024 04.37

15 nasvetov za ohranjanje zdravega mehurja

Ljudje redko govorimo o zdravju mehurja, vendar zadeva vse nas. Kako ga lahko ohranjamo zdravega, zakaj je to pomembno in predvsem katere navade sprejeti, da bo mehur resnično dobro in optimalno deloval za nas?

Rakave bolezni 16. 08. 2024 04.54

Kako sonce in UV-sevanje povzročata raka?

Na žalost se danes v družbi pojavlja mit, da sonce in z njim sončni žarki sploh niso škodljivi, temveč so celo zdravi. Stroka je jasna, pretirana izpostavljenost soncu je zelo škodljiva za zdravje! Preveč ultravijoličnega (UV) sevanja sonca lahko poškoduje DNK v kožnih celicah in povzroči kožnega raka.

Prebava 01. 08. 2024 04.42

Če si želite zdravja, ne delajte tega svoji prebavi

Prebavni sistem je sestavljen iz črevesja in drugih organov, kot so jetra, trebušna slinavka in žolčnik, ki v telesu razgradijo hrano in absorbirajo hranila. V spodnjem članku preberite, katerih pet živil škoduje prebavnemu sistemu.

Prehrana 14. 06. 2024 04.22

Kdaj bi morali poseči po lahko prebavljivi hrani?

Simptomi prebavnih težav vključujejo refluks kisline, napenjanje ali bolečine v trebuhu.

Zdravje 12. 06. 2024 04.14

Kako lahko telesu pomagamo uravnotežiti hormone?

Polnozrnata žita, pet porcij sadja in zelenjave na dan, ribe, oreščki in dovolj tekočine so ključ do prehrane, ki bo pomagala pozdraviti hormonske težave.

Koža 19. 05. 2024 04.13

9 dejstev o zaščiti pred soncem

Veliko stvari zaradi genetike ne moremo spremeniti, hkrati pa imamo ogromno zaščitnih ukrepov, s katerimi lahko zmanjšamo tveganje za marsikatero bolezen. Tokrat bomo govorili o zmanjšanju tveganja za kožnega raka oziroma o preprostih dejstvih o zaščiti pred soncem, ki bi se jih morali zavedati vsi!

Prehrana 02. 05. 2024 04.50

Razlogi, zakaj hrepenite po sladkem

Včasih naše telo hrepeni po točno določenih stvareh brez očitnega razloga. Velikokrat nam telo na takšne in drugačne načine sporoča, da mu primanjkuje določenih hranil – največkrat vitaminov. Poglejmo si, kaj razkriva želja po sladkem.

Prehrana 30. 04. 2024 04.00

Poznate umetna sladila?

Umetna sladila so postala stalnica sodobne prehrane, ponujajoč sladkost brez dodatnih kalorij. Njihova popularnost je vse večja, a hkrati se pojavljajo tudi vprašanja glede njihovega vpliva na zdravje.

Prebava 07. 03. 2024 04.12

Katera živila lahko pomagajo prebavi?

Naš prebavni sistem samodejno razgrajuje hrano na hranila in energijo, ki jo telo porablja. Določena živila pa lahko pri tem pomagajo in celo pospešijo ta proces.

Življenjske zgodbe 20. 12. 2023 10.02

Madonna je bila dva dneva v umetni komi

Junija letos se je kraljica popa onesvestila na tleh kopalnice zaradi bakterijske okužbe in bila odpeljana v bolnišnico. Zdaj je delila podrobnosti o bolezni, pa tudi o svojem okrevanju.

Novice 18. 09. 2023 05.00

ChatGPT dečku rešil življenje

Malčku, čigar simptomi so tri leta begali 17 zdravnikov, so končno diagnosticirali redko bolezen. S pomočjo ChatGPT-ja!

Novice 19. 06. 2023 05.00

Lahko ChatGPT načrtuje vaše obroke? Dietetiki izpostavljajo prednosti in slabosti

Če ste že slišali za umetno inteligenco, v kar smo skoraj prepričani, ste zagotovo že slišali za ChatGPT. Slednji zmore marsikaj, med drugim tudi načrtovati obroke. Je to smiselno, pametno in navsezadnje, kakšni so rezultati? Poglejmo si bolj podrobno.

Dieta 22. 05. 2023 05.00

6 nasvetov za lajšanje prebavnih težav

Ste vedeli, da črevesju pogovorno pravimo drugi možgani? Črevesje vpliva na številne dele telesa, na našo imunost, navsezadnje pa tudi na naše duševno zdravje. Najpogostejše težave, ki se pojavijo v povezavi s črevesjem, so napihnjenost, napenjanje in driska ali zaprtje. Če se pogosto soočate s prebavnimi težavami, si lahko pomagate na naslednje načine.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859