umirajoči

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'
Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'
V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Smo se pripravljeni soočiti z lastno minljivostjo?
Kakšen odnos imamo kot družba do umiranja, zakaj se bojimo staranja? Zakaj smrt odrivamo na stran, kot da ne bi bila del življenja in ne zgolj nasprotje le tega? Z lastnim umiranjem, predvsem pa s smrtjo bližnjega se je težko, včasih skoraj skrajno nemogoče sprijazniti, a kot pravijo v Slovenskem društvu hospic, je tudi smrt naravni element živega.

Močno sporočilo umirajočega 24-letnika, ki bi ga morali vsi prebrati
‘’Star sem komaj 24 let in sem že izbral kravato, ki jo bom nosil na pogrebu,’’ je svoje pismo začel 24-letnik, ki mu je ostalo le še nekaj mesecev življenja. Svoje zadnje sporočilo je zapisal na spletnemu portalu Reddit, to pa je kmalu obkrožilo svet. Preberite si njegovo zadnje sporočilo svetu.

Tragična družinska zgodba
Ena je imela raka maternice, druga raka na jajčniku in materničnem vratu. Samo ena je preživela. Marilyn Canning je hčer Kayleigh posvojila, potem ko so jo njeni starši, odvisniki od heroina, zapustili, ko je bila stara pet let. Nato pa sta naenkrat obe zboleli.

Rodila prej, da bi osrečila umirajočo mater
Umirajoči 70-letni Ann Walters so zdravniki napovedali le še nekaj dni življenja in niso vedeli, ali bo doživela rojstvo svoje vnukinje. Prav zato se je njena hči odločila, da bo rodila prej in materi uresničila poslednjo željo.

Umirajoči fant razkril svojo zgodbo
''Srečo imam, da sem še vedno tu. A vedno bo ostala jeza, ker zdravniki niso pravočasno odkrili mojega raka,'' je pojasnil Stephen Sutton, ki so mu raka debelega črevesa diagnosticirali pri komaj 15 letih. Danes 19-letni pogumni Britanec, ki je po svetu zaslovel s svojim zbiranjem sredstev za dobrodelne namene, je sedaj tik pred smrtjo in se je odločil, da bo s svetom delil svojo zgodbo.

Na smrt bolna zdravnica šokirala s svojo odločitvijo
31-letna zdravnica Kate Granger je svoje bližnje presenetila, ko se je odločila, da prekine svoje zdravljenje, še bolj pa, ko je sporočila, da bo svoje zadnje dni redno opisovala na Twitterju in na blogu. A kot je prepričana zdravnica, bo s tem pripomogla k temu, da bodo ljudje lažje razumeli, kaj preživlja umirajoči človek.

Če bi bil to vaš zadnji dan, kaj bi obžalovali?
Avstralska medicinska sestra, ki z umirajočimi preživlja zadnje tedne življenja, si je več let skrbno zapisovala njihova obžalovanja ter na podlagi tega sestavila seznam petih najpogostejših želja.