Vizita.si

umiranje

Novice 21. 03. 2025 03.52

Zakaj nekateri ljudje umrejo v spanju?

Nekateri imajo izrazit strah pred smrtjo v spanju, zato vas naj za začetek pomirimo – verjetnost, da se zgodi kaj takega, je razmeroma nizka, razen če imate posebno zdravstveno stanje. Toda zakaj in kdaj se zgodi, da ljudje v spanju preprosto zaspijo in se nikoli več ne zbudijo? Poglejmo si najpogostejše razloge.

Zlata leta 08. 12. 2024 04.25

Ste že slišali za terminalno lucidnost?

Morda ste že slišali za pojav, ko umirajoča oseba, ki je bila še do nedavnega popolnoma zmedena, počasna, morda celo že nepokretna, nenadoma za nekaj časa razvije popolno mentalno jasnost, lahko postane celo zelo vesela in polna energije. Zakaj pride do tega stanja? Je to stanje resnično ali je zgolj mit?

Aktivno življenje 14. 11. 2024 04.30

7 stvari, ki lahko pomagajo uravnavati visok krvni tlak

Če se soočamo s težavami z visokim krvnim tlakom, je v prvi vrsti pomembno, da se izogibamo slani hrani in sami soli. Pomagajo pa tudi naslednje stvari.

Novice 09. 10. 2024 04.31

Pogovor o smrti in umiranju

Ne govorimo radi o umiranju, izgubi, še manj o smrti, četudi je vse omenjeno del našega življenja. Četudi se izgube, umiranje in sama smrt zgodijo vsem nam. Maja Sodja je za 24ur.com govorila s Tejo Kleč, 47-letno oblikovalko, ki ima raka. Teji so onkologi predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, odločila pa je se drugače. Poglejmo si prispevek Maje Sodja.

Zlata leta 12. 08. 2024 04.36

''Želim si, da bi vedela, da mama potrebuje nekoga, ki jo ima rad, četudi je ne razume''

Pravimo, da nas mora, če nas ima človek resnično rad, razumeti, podpirati in nam poklanjati predvsem svoj čas in pozornost. Kaj pa, ko tega človek ni več sposoben? Kaj, če sploh nikoli ni bil, ali pa vsaj nikoli več ne bo? To, da se ljudje spreminjamo, ne pomeni, da drug drugega nehamo ljubiti, še manj, da si želimo slabo. Včasih v življenju preprosto pridejo situacije, predvsem pa bolezni, nad katerimi nimamo nikakršnega nadzora. Ena takšnih bolezni je tudi demenca, pri kateri lahko rečemo, da se človek praktično v celoti spremeni. A zaradi tega ga nimamo nič manj radi.

Duševno zdravje 13. 06. 2023 05.00

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'

Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

Duševno zdravje 07. 06. 2023 05.00

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'

V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Duševno zdravje 01. 06. 2023 05.00

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'

Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Starostne bolezni 26. 01. 2023 05.00

Nova študija bi lahko nakazovala na presenetljivo povezavo

Ugotovitve ponujajo razmislek o maščobah v naši prehrani. Slednje naj sploh ne bi bile tako slabe, kot radi prebiramo!

Duševno zdravje 18. 06. 2021 06.00

Tanatofobija: izrazit strah pred smrtjo

Smrt, umiranje in zaključek življenja so teme, ob katerih ni prijetno nikomur. Normalno je, da so ob tem prisotni nelagodni občutki in nekaj tesnobe. Pa vendar lahko pri nekaterih osebah razmišljanje o lastni smrti, minljivosti ali procesu umiranja povzroči neobvladljiv strah. V tem primeru govorimo o tanatofobiji.

Duševno zdravje 14. 05. 2021 06.00

Pesimistična naravnanost ima močan vpliv na naše zdravje

Tisti, ki so podvrženi negativnimi misli in pesimistični naravnanosti, naj bi po novejši študiji imeli večje tveganje za razvoj koronarnih srčnih bolezni. Poglejmo si, kaj še razkriva študija.

Zlata leta 21. 07. 2020 07.50

Smo se pripravljeni soočiti z lastno minljivostjo?

Kakšen odnos imamo kot družba do umiranja, zakaj se bojimo staranja? Zakaj smrt odrivamo na stran, kot da ne bi bila del življenja in ne zgolj nasprotje le tega? Z lastnim umiranjem, predvsem pa s smrtjo bližnjega se je težko, včasih skoraj skrajno nemogoče sprijazniti, a kot pravijo v Slovenskem društvu hospic, je tudi smrt naravni element živega.

Bolezni 11. 07. 2019 10.08

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"

Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Rakave bolezni 29. 03. 2019 11.09

Tragično umiranje 22-letnice

Komaj 22-letna Tyla Livingstone je lansko leto prejela diagnozo raka, zaradi katerega so ji napovedali samo še pet let življenja. Mlada mamica je obupana, saj bo njen dveletni sin Preston odraščal brez mame. ''Srce se mi para. Tako hud občutek krivde čutim za nekaj, nad čimer nimam nadzora.''

POPovi zdravniki 14. 05. 2012 13.34

Onemogla nona in otroci

Pozdravljeni! 2x do 3x tedensko obiskujemo nono v domu za starejše občane. Ker nimam nobenega varstva, peljem otroke s sabo. Otroci so stari 8, 6, 2 let. Mama ima dobre in slabe dneve. Otroci jo im...

POPovi zdravniki 30. 03. 2010 18.24

Tesnobnost in depresija ob izgubah

Pozdravljeni! stara sem 22 let, že od osnovne šole se brez razloga zapiram vase in v oš sem se večkrat tudi namerno poškodovala..sliši se grozno in počutila sm se prav tako. po končani oš sem imela n...

POPovi zdravniki 08. 05. 2003 22.44

Težave v zakonu

Pozdravljeni! Imam otroka 7 mesecev starega in drugega na poti (tretji mesec). Na zadnje se počutim zelo razdražljiva in imam težave z možem. Z možem se imava zelo radi in otroki sva vnaprej planiral...

POPovi zdravniki 05. 02. 2003 09.27

Težave v družini

Lep pozdrav. Stara sem 22 let in sem študentka 3. letnika fakultete. v šoli nimam nikakršnih težav, vsaj do zdaj ne, ampak se bojim da se bodo začele, zaradi težav doma. Mama in oče se ne razumeta že...

Novice 25. 01. 2019 08.24

Zaradi kemikalij 60 otrok zbolelo za rakom?

Družine iz mesta Franklin v zvezni državi Indiana so opozorile na nevarnosti kemikalij, ki so jim izpostavljeni zaradi stare industrijske proizvodnje v njihovem mestu. V tem okrožju je v zadnjih desetih letih za rakom zbolelo kar 60 otrok, čeprav je tam le 25.000 prebivalcev. Prebivalci so prepričani, da je to posledica rakotvornih snovi, ki jih avtomobilska industrija odlaga v njihovi kanalizaciji.

Bolezni 14. 09. 2018 11.08

Umiram za neozdravljivim rakom. To me je naučil o življenju

Britanska učiteljica angleške literature Susan Briscoe je bila fit in srečna 50-letnica, ko je nenadno izvedela, da ima raka na materničnem vratu in da se je rak razširil na druge notranje organe v njenem trebuhu. ''Umrla boste od tega raka,'' ji je dejala zdravnica, ko ji med operacijo ni mogla odstraniti sarkoma, s katerim se je spopadala. O tem, kako se je soočila z dejstvom, da ji je ostalo le še malo življenja, je pisala za The Huffington post.

Novice 03. 07. 2017 09.12

Močno sporočilo umirajočega 24-letnika, ki bi ga morali vsi prebrati

‘’Star sem komaj 24 let in sem že izbral kravato, ki jo bom nosil na pogrebu,’’ je svoje pismo začel 24-letnik, ki mu je ostalo le še nekaj mesecev življenja. Svoje zadnje sporočilo je zapisal na spletnemu portalu Reddit, to pa je kmalu obkrožilo svet. Preberite si njegovo zadnje sporočilo svetu.

Bolezni 25. 11. 2016 08.20

34-letnica, ki si obupano želi, da bi bila 90-letnica v čakalnici

Ko 34-letna Lisa Magill v bolnišnici čaka na zdravljenje, opazuje 90-letnico, ki sedi nasproti nje in si obupano želi, da bi bila na njenem mestu. Biti star 90 let pomeni, da imaš 90 let spominov na življenje, pravi. A Liso čaka le še nekaj mesecev življenja in pripravlja se na zadnje poglavje svojega življenja. O tem je odkrito spregovorila v svojem blogu.

Novice 03. 03. 2016 13.14

Bila naj bi samo še nekaj ur pred smrtjo! A ji niso pomagali!

Ko je 21-letna Emma prišla v bolnišnico, je zdravnik dejal, da ne ve, ali se bo zjutraj še zbudila. Njeni organi so odpovedovali. A odločil se je, da jo pošlje domov. Ker naj bi bilo tako varneje za njeno srce. Emma in njena mati se nista strinjali.

Novice 13. 03. 2015 14.45

Strokovnjaki svarijo pred milijardo mrtvih v tem stoletju

Mednarodni strokovnjaki želijo ustaviti umiranje zaradi tobaka. V najnovejši izdaji zdravstvene znanstvene revije The Lancet pozivajo k svetu brez tobaka do leta 2040. Drugače bo po njihovih ocenah kajenje v tem stoletju terjalo milijardo smrtnih žrtev.

Novice 13. 01. 2015 08.50

Razjasnili razliko med evtanazijo in samomorom z zdravniško pomočjo

Evtanazija je usmrtitev, samomor z zdravniško pomočjo pa je namerna pomoč pri samomoru, zato je ta dva pojma treba ločevati. Smrti ne moremo preprečiti, lahko pa preprečimo, da bi umiranje postalo trpljenje, je bilo glavno sporočilo okrogle mize, ki so se je udeležili strokovnjaki medicinske stroke.

Bolezni 23. 07. 2014 12.45

Pol leta kasneje je še vedno živa …

Mlada Amy Howarth, ki so ji zdravniki napovedali le še šest mesecev življenja, vztrajno kljubuje svoji bolezni in je pol leta po tem, ko naj bi že umrla, še vedno živa.

Novice 16. 06. 2014 13.36

Rodila prej, da bi osrečila umirajočo mater

Umirajoči 70-letni Ann Walters so zdravniki napovedali le še nekaj dni življenja in niso vedeli, ali bo doživela rojstvo svoje vnukinje. Prav zato se je njena hči odločila, da bo rodila prej in materi uresničila poslednjo željo.

Starostne bolezni 09. 09. 2013 08.06

7 največjih zdravstvenih tveganj za moške srednjih let

Vodilni vzroki smrti moških v srednjih letih in kasneje, so: bolezni srca, rak, nenamerne poškodbe, možganska kap, sladkorna bolezen, bolezni dihal, samomor in Alzheimerjeva bolezen. Za zmanjšanje možnosti smrti zaradi teh »morilcev«, prenehajte s kritičnimi navadami.

Novice 03. 04. 2013 10.49

Na smrt bolna zdravnica šokirala s svojo odločitvijo

31-letna zdravnica Kate Granger je svoje bližnje presenetila, ko se je odločila, da prekine svoje zdravljenje, še bolj pa, ko je sporočila, da bo svoje zadnje dni redno opisovala na Twitterju in na blogu. A kot je prepričana zdravnica, bo s tem pripomogla k temu, da bodo ljudje lažje razumeli, kaj preživlja umirajoči človek.

Duševno zdravje 14. 03. 2012 08.07

Če bi bil to vaš zadnji dan, kaj bi obžalovali?

Avstralska medicinska sestra, ki z umirajočimi preživlja zadnje tedne življenja, si je več let skrbno zapisovala njihova obžalovanja ter na podlagi tega sestavila seznam petih najpogostejših želja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859