upanja

Tako je mama ugotovila, da ima njen otrok raka 4. stopnje
Mama je opazila, da se njen otrok čudno obnaša. Nekaj dni pozneje je ugotovila, kot poroča spletna stran People, da gre za raka 4. stopnje.

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?
Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

So odkrili 'recept' proti staranju?
Vaše telo je lahko 'mlajše', kot je. V vsakdan je treba vnesti le nekaj navad.

Klara Lotrič: Želim si, da bi mi ta izkušnja prinesla še večje zaupanje vase in me opomnila, kako močna sem
Pravijo, da bolezen ne izbira ne na podlagi spola ne na podlagi starosti. Da je to res, je spoznala tudi mlada Klara Lotrič, grafična oblikovalka, ustvarjalka, ki so ji postavili diagnozo kostnega raka, osteosarkoma. Trenutno je v fazi zdravljenja, prejema kemoterapijo in čaka na operacijo. Ohranja neizmeren optimizem in voljo do življenja, hkrati pa poudarja tisto, kar naj bi bilo tako zelo samoumevno, a žal ni.

''Zaupajte. Zmagajte!''
V Centru za bolezni dojk ZD Ljubljana, kjer letno odkrijejo čez 150 primerov raka na dojki, tudi pri zelo mladih ženskah, so se o izkušnjah pri odkrivanju raka na dojki, dvomih pacientk, tržnih prevarah in osebnih izkušnjah pogovarjale Maja Milohnoja Berčič, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana, Barbara Bregant Rojac, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana in Nuška Štros, bolnica z rakom na dojki. V sodelovanju z Zdravstvenim domom Ljubljana smo spregovorili z vsemi omenjenimi.

September je mednarodni mesec ozaveščanja o otroškem raku
Mesec september je mednarodni mesec ozaveščanja o otroškem raku. Za Junake 3. nadstropja, kot pravijo, se začenja zlati september.

Ko je Ana Praznik pod stresom, stori to
Spremljate oddajo Delovna akcija? Z njeno voditeljico Ano Praznik smo se pogovarjali o tem, kako se sooča s stresom in kako sicer skrbi za duševno zdravje, razkrila pa nam je tudi, katera zgodba iz oddaje je na njej pustila največji pečat.

Shannen Doherty razkrila, kako se pripravlja na smrt
Shannen Doherty se sooča z rakom dojke 4. stopnje. Spregovorila je o tem, kako se pripravlja na smrt, kar je mnoge šokiralo, a kot menijo mnogi, je o tem pomembno govoriti.

Največji decembrski stresorji
Druga polovica decembra je čustveno in fizično zelo naporna, sploh za posameznike, ki so nagnjeni k perfekcionizmu, ugajanju drugim in tesnobi. Pričakovanja družine in prijateljev, brezglavo nakupovanje, maratonsko kuhanje, nepredvidljive finance ali celo odsotnost vsega naštetega lahko naredijo decembrski čas izjemno stresen, neobvladljiv in osamljen. A tudi v primeru slednjega, lahko vsak izmed nas z nekaj praktičnimi strategijami prevzame kontrolo nad dogajanjem in najde mir v vsem, kar prinese hektičen konec leta.

Zakaj ne bi letos tudi vi storili to?
Z razlogom december velja za enega najbolj pričakovanih mesecev, saj je vse okoli nas v znamenju sreče, praznovanj, dobre hrane in prijetnih doživetij v družbi nam dragih oseb, seveda pa ne smemo pozabiti na obdarovanje v imenu decembrskih dobrih mož. Ne le prejemanje, ampak predvsem poklanjanje daril, pa tudi če gre zgolj za pozornosti, namreč v nas prebudi občutek sreče in zadovoljstva. In s čim boste vi letos osrečili svoje najdražje?

'Po diagnozi se je vse spremenilo'
Selena Gomez je povedala, da se je odločila, da ustanovi sklad za duševno zdravje. K slednjemu pa jo je navdihnil lasten boj za duševno zdravje. V svojih najtemnejših dnevih, kot je zaupala tujim medijem, se je dobesedno borila s čisto svojim svetom v glavi.

Niso imeli upanja zanjo, danes jim dokazuje nasprotno
Zdravniki so ji dejali, da ne bo nikoli hodila in govorila. Ellie pa je danes uspešna ženska, ki si je ravnokar samostojno kupila hišo, živi samostojno življenje, napisala je knjigo in celo služi z manekenskim delom!

Igralec javno spregovoril o svoji izkušnji z depresijo
Vemo, da bolezen ne izbira in prizadene tudi slavne in znane. Slednje radi omenjamo in o njih pišemo, saj so vsem ljudem bolj kot ne poznani in so lahko mnogokrat vir navdiha, v smislu 'Vse se da!' ali pa 'Tudi jaz sem imel podobno izkušnjo'.

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''
Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''
Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj
Prvo zdravilo za upočasnitev uničenja možganov pri Alzheimerjevi bolezni je bilo razglašeno za izjemen pomemben dosežek. Poglejmo si, zakaj.

Kako se v najkrajšem možnem času naučiti največ?
Si odlašal z učenjem in ti je zmanjkalo časa? Vsem kampanjskim učencem je situacija poznana ... Vendarle pa obstaja rešitev. Poglejmo si nasvete, kako v najkrajšem možnem času narediti največ.

Klara Čampa: Ko zboliš, se ti prioritete življenja obrnejo
(Rožnati) oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. O tej bolezni, zdravljenju, preizkušnjah, skozi katere gredo bolniki, in o življenju z boleznijo smo se pogovarjali s Klaro Čampa, ki je pri 29 letih tudi sama zbolela za rakom na dojkah.

Eksperimentalna študija daje velike upe za bolnike z rektalnim rakom
Zadnja študija kaže na novo upanje za bolnike z rektalnim rakom. Skupno 12 bolnikov je zaključilo zdravljenje z Dostarlimabom. Podvrženi so bili vsaj 6-mesečnemu spremljanju. Rezultati študije kažejo obetavne rezultate. Obrnili smo se na doc. dr. Tanjo Mesti, dr. med., specialist internist onkolog, ki nam je zaupala več podrobnosti. Je zdravilo že dostopno pri nas? Kakšne obete dejansko kaže študija? Je vzorec dovolj velik, da ga lahko posplošimo na splošno populacijo in vse bolnike? Poglejmo si več podrobnosti.

Doc. dr. Lidija Kitanovski, dr. med.: ''Ne maraš tega, da otroci umirajo. Želiš si pozdraviti vsakega.''
Diagnoza rak je tako s fizičnega kot s psihološkega vidika ena najtežjih diagnoz, še posebej težka pa je, če gre za otroka z rakom.

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo
Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov
Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo
Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Ste že slišali za 'naučeno nemoč'?
Pri naučeni nemoči gre za prepričanje, da ni nič v naših rokah, da svet obvladuje nas in ne mi njega in da ne moremo ničesar spremeniti, da bi nam bilo bolje. V tem primeru ponotranjimo vlogo žrtve in pasivnega opazovalca in se vedno znova sklicujemo na to, da »smo rojeni pod nesrečno zvezdo in da tako pač hoče usoda«. Naučena nemoč vpliva na duševno zdravje, odnose in številna druga področja življenja.

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?
Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Kdo je psihično bolj odporen na pandemijo koronavirusne bolezni?
Ljudje se zelo različno odzivamo na stresne razmere, kamor sodi tudi pandemija koronavirusne bolezni in z njo povezane spremembe življenjskega sloga. Vsak lahko opazi, da nekomu že najmanjša sprememba predstavlja veliko, neobvladljivo motnjo, drugi pa se z njo niti ne obremenjuje. Ob vsem tem se pojavlja vprašanje, kateri tipi osebnosti se najlažje spopadajo s pandemijo.

Soodvisni odnosi: Zakaj lepa dekleta ljubijo barabe?
Odnosi z drugimi so že od nekdaj kompleksni, prežeti z najrazličnejšimi čustvi, vzdušjem, doživljanjem in igrajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje. Poznamo več vrst odnosov, ampak zagotovo je eden od najbolj »uničujočih« soodvisni odnos, v katerem bomo vedno znova podoživljali vso preteklo bolečino. Kako jo premagati?

Na kakšen način sta povezani duševnost in hrana?
Mnogo ljudi se v trenutkih slabosti, žalovanja ali nezadovoljstva zateka k hrani. Na drugi strani pa so tisti, ki se v takšnih trenutkih hrani izogibajo. Ne ena ne druga skrajnost nista zdravi za naše fizično in duševno zdravje. Več o tem nam je v intervjuju razkrila socialna pedagoginja, geštalt izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka Tina Korošec.

Matej Pečovnik: Prav ta bulica mi je verjetno rešila življenje!
Hodgkinov limfom je rak limfatičnega sistema. Pri njem se maligno spremenjeni limfociti in pridružene reaktivne celice nenadzorovano kopičijo v bezgavkah. V zdravem organizmu se namreč vse celice nadzorovano delijo, v primeru rakave spremembe pa postane razmnoževanje malignih celic nenadzorovano.