uporabniki

Vse več težav s hrbtenico zaradi pametnih telefonov, preverite, kaj povzročajo
Človeška glava tehta okoli 5,5 kilograma, a ko glavo sklonimo naprej, se obremenitev na vratna vretenca poveča. Ko nagnemo glavo naprej za 15 stopinj, povečamo pritisk na vretenca, kot bi za vratom nosili 12 kilogramov težko breme. Ko nagnemo glavo naprej za 45 stopinj pa že, kot bi nosili 22 kilogramov.

Kako na nas vpliva vsakdanja izpostavljenost elektromagnetnim poljem?
V zadnjih desetletjih je vedno večja pozornost posvečena vplivu elektromagnetnih polj (EMP) na zdravje ljudi. Elektromagnetna polja so povsod okoli nas, saj so nenehno prisotna v naši okolici zaradi uporabe tehnologije, kot so mobilni telefoni, brezžični usmerjevalniki, električni aparati in druge naprave. Vendar pa so s temi tehnološkimi napredki prišli tudi pomisleki o tem, ali ta izpostavljenost predstavlja nevarnost za naše zdravje.

Kaj so adaptogeni?
Adaptogeni so rastline, ki so postale priljubljen dodatek k vsakdanji prehrani zaradi svojih domnevnih sposobnosti za izboljšanje odpornosti proti stresu in povečanje energije.

6 raziskav o vplivu tehnologije na našo telesno držo
Tehnologija je nedvomno spremenila naš način življenja, vendar je ta napredek imel tudi nekatere posledice, ki so vplivale na naše telesno zdravje. Eno od področij, na katerem so se pojavili najbolj očitni negativni učinki, je telesna drža. S številnimi urami, preživetimi za zasloni, in nenehnim sedenjem v napačnih pozah, je telesna drža mnogih postala vprašanje, na katerega bi morali bolj paziti.

Lahko dodatki magnezija in vitamina D pomagajo pri zdravljenju anksioznosti?
Uporabniki TikToka in pripadniki mlajše generacije menijo, da lahko vitamin D in magnezij pomagata pri zdravljenju anksioznosti. Je temu res tako? Poglejmo si, kaj pravi stroka.

Micelarna voda namesto šampona za suho umivanje las?
Ste že slišali za nedavni trend? Uporabniki družbenih omrežjih razkrivajo najnovejši 'trik' za 'umivanje' las. Bolje rečeno, trik, ki ga lahko uporabite, če se vam las kdaj ne da umiti.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

To se zgodi z ljudmi, ki preveč sedijo
V sodobnem času večino dneva preživimo v sedečem položaju. Moderen življenski slog, ki ga zaznamujeta dolgotrajno sedenje in pomanjkanje fizične aktivnosti, s seboj prinaša negativne posledice za naše fizično zdravje.

To je razlog, da ste zaprti, če ste prenehali piti kavo
Ste prenehali piti kavo, vaša prebava pa ni več redna ali pa enaka, kot je bila? Kava velja za stimulans, vendar ne vpliva na vse enako. Vsekakor pa je dejstvo, da lahko povzroči kratkotrajno zaprtje, če se odločimo, da je ne bomo več pili.

To so znaki zastrupitve z nikotinom
Zastrupitev z nikotinom je posledica prevelike količine nikotina v telesu.

Kaj moraš vedeti o geliranih nohtih?
Gelirani nohti so med najbolj priljubljenimi tehnikami manikure, saj omogočajo dolgotrajne, sijoče in urejene nohte. Kaj je gel za nohte, kakšna je razlika med gelom in gelishom, ter navsezadnje, kakšne prednosti in slabosti te tehnike?

Najučinkovitejše odstranjevanje dlak do sedaj, ki ga uporablja tudi znana pevka Eva Boto
V današnjem svetu, kjer so estetski standardi vse višji, je odstranjevanje dlak postalo pomemben del osebne nege. Vendar pa se je z napredkom tehnologije pojavila rešitev, ki je hitro postala priljubljena izbira med strokovnjaki in uporabniki po vsem svetu – DIODNI LASER ICE+.

Bo ChatGPT kmalu nadomestil terapevte?
V zadnjem času je umetna inteligenca (UI) postala sestavni del naših življenj. S hitro razvijajočo se tehnologijo smo se začeli zavedati, da UI prežema skoraj vse aspekte vsakdana. Toda,čeprav je UI koristna pri iskanju podatkov in napovedovanju, uporaba ChatGPT-ja kot nadomestek za terapijo odpira številna vprašanja. Ali je res pametno zaupati svoje najintimnejše misli računalniškemu programu?

Zakaj imamo skoraj vsi materino znamenje na tem delu telesa?
Ljudje smo, kot piše net.hr, baje opazili, da imamo skoraj vsi na rokah, bodisi na dlaneh ali bolj zgoraj, vsaj eno materino znamenje. Zakaj se znamenje tako rado pojavi na tem predelu telesa? Razlog je zelo preprost.

Ugotovili so, da elektronske cigarete povzročajo to
Elektronske cigarete so priljubljena alternativa kajenju, vendar še vedno zelo malo vemo o njihovih učinkih na naše zdravje. Medtem ko so številne študije raziskovale učinek e-cigaret na naša pljuča, srce in splošno zdravje, je pomemben in pogosto spregledan dejavnik njihov učinek na naš mikrobiom. Ugotovljeno je bilo, da elektronske cigarete povzročajo spremembe v bakterijah v ustih, kar lahko vodi do bolezni dlesni ali ustnega raka.

Slab zadah lahko nakazuje na to bolezen
Slab zadah imenujemo tudi halitoza. Mnogokrat ga skušamo odpraviti z bomboni ali denimo žvečilkami, pa vendarle bi bilo treba pozdraviti notranji vzrok oz. razlog.

Najnovejši fitnes trend: vadba 3-2-8
Ste pripravljeni na najnovejši fitnes trend? Uporabniki TikToka prisegajo na 'vadbo 3-2-8'. Baje ni zgolj skrajno fantastična vadba, ampak je tudi odličen način za povečanje mišične moči in pospešitev metabolizma.

Zato vam izpadajo lasje
Izpadanje las je naravni fiziološki proces. Lasje se namreč ves čas obnavljajo v zaporednih ciklih, zato vsak med nami v povprečju izgubi okrog 100 las na dan, ki jih nadomestijo novi. Težava se pojavi, ko se ta cikel prekine oziroma se lasje iz faze rasti prehitro premaknejo v fazo izpadanja. V takih primerih govorimo o prekomernem izpadanju las, ki sicer praviloma ni življenjsko ogrožujoče, a lahko človeku povzroči hudo stisko in negativno vpliva na njegovo samopodobo in kakovost življenja. Pa je mogoče naravni cikel rasti las obnoviti?

To so zdravstvene koristi in prednosti savn
Na splošno se zdravstvene koristi savn še raziskujejo, vsekakor pa obstaja veliko ljudi, ki jih radi uporabljajo, bodisi za sprostitev ali zdravstvene namene. Zagotovo ste se že vprašali, če savne tudi 'kurijo' kalorije?

Ali riževa voda pomaga pri rasti las?
Na družbenih omrežjih so se pojavili posnetki, ki svetujejo uporabo riževe vode za boljše zdravje las. Mnogi priporočajo izpiranje z riževo vodo, saj naj bi ta spodbujala rast las, jih delala bolj močne in še mnogo drugega. Poglejmo si, kaj je res in kaj ne.

Kako hitro do zdravnika?
Vstop v novo leto zaznamuje kopica voščil, ki običajno poleg sreče in ljubezni vključujejo tudi zdravje, prave vrednosti katerega se v resnici ne zavedamo povsem, dokler nam dobro služi. Ko pa bolezen ali poškodba potrkata na naša vrata, si seveda želimo čim hitreje do zdravnika – kar pa lahko predstavlja kar precejšen izziv. Kako si zagotoviti hiter dostop do osebnega zdravnika ter vrhunskih specialistov in učinkovito izkoristiti vse možnosti, ki so na voljo, za čim hitrejše okrevanje?

Je ta pripravek res naravno zdravilo proti prehladu in gripi?
Rumena ali rdeča čebula vsebujeta blagodejne spojine, kot je kvercetin. Toda ali je njihov učinek res večji, če namesto sveže čebule uživamo čebulno vodo?

Rok Pavlič: Kaj naredi odličnega plastičnega kirurga?
V srcu slovenske lepotne medicine je ime, ki ni pogosto v medijskem središču, a je kljub temu med najbolj priznanimi – plastični kirurg Rok Pavlič. Raziskali smo, kako se je perspektiven študent odločil za svojo karierno pot, ki jo danes opravlja že več desetletij, in zakaj mu zaupa na stotine pacientk. Kaj torej naredi odličnega plastičnega kirurga?

Preizkusite naravno protibolečinsko kremo
Protibolečinska krema je obvezna sestavina vsake domače lekarne. Prav zato smo priložnost, da nas navduši, ponudili priljubljeni protibolečinski kremi, ki uporabnike navdušuje že več kot desetletje.

Kako do specialista v največ 10 dneh?
Slovensko zdravstvo se sooča z nesprejemljivo dolgimi čakalnimi dobami, kar med prebivalci upravičeno vzbuja skrb. Na srečo se je v takih primerih mogoče zanesti na tržno zdravstvo, v katerem je pacient obravnavan v obljubljenem roku in obsegu storitev. Kako si torej v primeru poškodbe ali bolezni zagotoviti hiter dostop do specialista ali rehabilitacije, ne da bi za to morali na široko odpreti denarnico ali se zanašati na lastno iznajdljivost?

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'
Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Rešitev za suhe, razdražene in utrujene oči
Sodoben življenjski slog pušča posledice tudi na očeh. Ocenjuje se, da bi lahko do 50 odstotkov Slovencev imelo težave s suhimi očmi. Poglejte, kako si lahko pomagate sami.

Vse pogostejša bolezen zamaščenih jeter in izkušnja Jureta Koširja
Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda! Premalo gibanja, nezdrave prehranjevalne navade, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na vaša jetra. Več o tem kako ukrepati in kako as slovenskega smučanja Jure Košir skrbi za delovanje svojih jeter si lahko preberete v nadaljevanju.

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil
Zmotno je prepričanje, da imajo težave s sklepi zgolj starejši. Nelagodje, zbadanje in bolečine v sklepih občutijo tudi mlajši, predvsem tisti, ki se spopadajo s prekomerno težo, ter navdušeni rekreativci in športniki, ki sklepe pogosto obremenjujejo. Kako si pomagati?