vaje za možgani

Razlog, zakaj se lahko pojavlja vrtoglavica, vas bo presenetil
Vrtoglavica pri človeku povzroča občutek gibanja ali vrtenja. Pravzaprav gre za motnjo v delovanju ravnotežnega sistema oz. bolezensko dogajanje v notranjem ušesu. Kaj lahko storimo v primeru vrtoglavice?

Kako nas tehnologija tiho uničuje?
Tehnologija je postala nepogrešljiv del našega vsakdana, saj omogoča hitrejšo komunikacijo, dostop do informacij in lajša delo. Kljub številnim prednostim pa sodobni način življenja, prežet s stalno uporabo digitalnih naprav, prinaša tudi nepričakovane posledice. Ena od njih je digitalna utrujenost, ki tiho, a učinkovito vpliva na naše zdravje, produktivnost in dobro počutje.

Kako januar vpliva na vaše črevesno zdravje?
Januar, mesec novih začetkov, pogosto prinaša spremembe v prehranjevalnih navadah, vadbenih rutinah in življenjskem slogu. Hkrati pa je januar lahko tudi čas, ko se poveča raven stresa, bodisi zaradi postprazničnega obdobja bodisi zaradi pritiskov, povezanih z novimi cilji. Ta kombinacija dejavnikov lahko pomembno vpliva na vaše črevesno zdravje.

5 ključnih elementov zdravja
Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Kaj je fokalna distonija?
Fokalna distonija je nevrološka motnja. Povzroča nehotene gibe ali krčenje mišic v enem delu telesa. Bolniki imajo žariščno distonijo v vratu, očeh, čeljusti ali glasilkah. Fokalna distonija lahko vpliva tudi na zapestja, roke ali prste.

Zakaj ste utrujeni in brez fokusa?
Ali se vam zdi, da težko obdržite pozornost, se spomnite informacij ali opravite naloge z zbranostjo, ki ste jo imeli nekoč? Možganska megla in oslabljena koncentracija postajata vse pogostejši težavi, s katerima se soočajo tako mlajši kot starejši. Vzroki so lahko različni, od stresa in življenjskega sloga do zdravstvenih težav.

Potencialni razlogi, da čutite možgansko meglo
Možganska megla ni zdravstveno stanje. To je izraz, ki se uporablja za določene simptome, ki lahko vplivajo na vašo sposobnost razmišljanja. Morda se počutite zmedeni ali neorganizirani ali se težko osredotočite ali ubesedite svoje misli.

Okrepite imunski sistem s 5 preprostimi dihalnimi vajami
Lahko tudi dihanje pomembno vpliva na naš imunski sistem? Lahko nepravilno dihanje oslabi našo imunost, pravilno in kakovostno dihanje pa ga morda ojača? Strokovnjak za dihanje je za Healthista zatrdil, da je temu tako. Poglejmo si, kakšne vaje priporoča.

S temi triki boste tudi s starostjo ohranili mišično maso
Izguba mišične mase morda ne zveni kot nekaj resnega, vendar ima lahko velik vpliv na vaše vsakdanje življenje in poveča tveganje za druge zdravstvene težave. Z leti se mišična masa naravno zmanjšuje, kar je proces, imenovan sarkopenija. Čeprav je to naraven del staranja, je pomembno razumeti, kako ta proces vpliva na naše telo in kaj lahko storimo, da zmanjšamo njegove posledice.

Ne počnite teh stvari na prazen želodec
Morda imate težave z želodcem ali prebavo, morda ne. Vsekakor pa v vsakem primeru obstajajo stvari, ki jih ni dobro delati na prazen želodec. Poglejmo si jih nekaj.

Skriti čut, ki oblikuje dobro počutje
Vedno bolj se govori, hkrati pa je vedno več študij in z njimi dokazov, da imajo signali, ki jih naši notranji organi pošiljajo v možgane, pomembno vlogo pri uravnavanju čustev ter preprečevanju nekaterih stanj, kot sta denimo anksioznost in depresija. Poglejmo si, kaj je zapisal Guardian.

Se zavedate, kako zelo črevesje vpliva na fizično in psihično zdravje?
Črevesje vpliva na naše počutje, razpoloženje, navsezadnje pa na celotno fizično zdravje. Zakaj je pomembno, da skrbimo za zdravo prebavo in kako to narediti?

Tudi vam nagaja prebava, ko ste živčni?
Živčnost in stres lahko imata pomemben vpliv na delovanje prebavnega sistema. Ko smo živčni, telo preide v stanje 'boj ali beg', kar sproži fiziološke reakcije, namenjene preživetju v nevarnih situacijah. Te reakcije lahko vplivajo na več vidikov prebave.

Ukrepi, ki lahko preprečujejo demeco
V Sloveniji za neko obliko demence trpi okoli 32 000 ljudi, število pa bi se lahko do leta 2035 podvojilo. Eden od razlogov za to je, da je vsako leto odstotek starejših prebivalcev večji. Trenutno je delež ljudi, starejših od 65 let v Sloveniji 18,4%. Podobno je tudi v drugih državah zahodnega sveta, kjer se povečuje delež ljudi z demenco. A pred demenco se lahko zavarujemo, in sicer z naslednjimi sedmimi ukrepi.

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?
Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.

Zakaj je pomembno, da ne verjamemo vsemu, kar govori naš um?
Ste tudi vi med tistimi, ki velikokrat preprosto ne morejo izklopiti takšnih in drugačnih misli? Se tudi vi (pre)večkrat počutite, kot da ste nenehno v svoji glavi, izgubljeni v svojih mislih in celo večkrat odtavate in sploh niste prisotni v trenutku?

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?
Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

Nenavadne, a uporabne vaje za krepitev možganskih celic
Preizkusite te na videz enostavne naloge za treniranje najpomembnejšega organa v našem telesu.

Zakaj je dobro pisati dnevnik hvaležnosti?
Po mnenju strokovnjakov ima lahko pisanje dnevnika hvaležnosti številne koristi za duševno zdravje. Poglejmo si, kaj je na tem področju raziskanega, kaj pravijo strokovnjaki in za kaj je sploh dobro, da pišemo dnevnik hvaležnosti.

Tako lahko dosežete najboljše rezultate z vadbo doma
Ste med tistimi, ki so med to epidemijo dobili dodatno motivacijo za telovadbo, ali med tistimi, ki so popolnoma izgubili voljo? Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako lahko pridete iz druge skupine v prvo.

Pravočasno prepoznajte simptome nizkega krvnega tlaka
Hipertenzija ali visok krvni tlak je ena najbolj razširjenih nadlog današnjega časa, medtem ko je njegovo nasprotje, hipotenzija ali nizek krvni tlak, neupravičeno v njegovi senci. Nizek tlak sicer ni tako nevaren, je pa vseeno zelo neprijeten.

''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''
Živimo v času, ki od nas zahteva hitre odzive na najrazličnejše dražljaje. V tempu življenja, ki je vedno hitrejši, pri čemer naš vsakdan postaja vse polnejši, je pomembno, da se od časa do časa znamo tudi ustaviti in prisluhniti, kaj nam govori naše telo, navsezadnje pa naša duša.

8 mitov o paničnih napadih
Pospešeno dihanje, razbijanje srca, občutek neobvladljivosti in izgube kontrole nad seboj, v nekaterih primerih tudi tunelski vid, so le nekatere od značilnosti paničnih napadov. Ti so za zunanjega opazovalca in tudi tistega, ki jih doživlja, izjemno dramatični in siloviti, a niso življenjsko ogrožajoči. Na srečo se jih da precej učinkovito zdraviti in tako ponovno prevzeti kontrolo nad življenjem.

S pomočjo teh nasvetov boste lahko lažje zaspali
Imate težave s spancem? Dolgo v noč pogledujete k stropu, premlevate in premišljujete ter kljub utrujenosti ne morete zaspati? Za vas imamo nekaj nasvetov, kako si pomagati pri težavah z nespečnostjo.

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja
Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Prostočasna dejavnost, ki izboljša delovanje možganov
Naše kognitivne sposobnosti postanejo boljše, če se redno ukvarjamo z aerobnimi aktivnostmi. Sem spadajo različne aerobne vadbe pa tudi tek, kolesarjenje, plavanje, hribolazenje … Pri ljudeh, ki so starejši od 30, to lahko prepreči upad kognitivnih sposobnosti. Če je do teh prišlo, si jih z aerobno vadbo lahko povrnemo.

SPOMIN IN TRENING
Pozdravljeni. Moj partner je pred osmimi leti imel prvič depresijsko epizodo, zaradi katere se je zdravil ambulantno. Nato je imel še več ponavljajočih se epizod nakar se je tudi lani maja, ter letos ...

Ostra bolečina iz vratu v glavo
Spoštovana! Star sem 25 let (tehtam 72 kg, visok 174 cm) in nikoli nisem imel bolečin v hrbtu. Januarja sem med vdihom in premikom glave začutil bolečino na vrhu glave. Bolečina je taka ostra, tik ...

Ponavljajoči glavoboli po nihajni poškodbi vratu
Spoštovani! Lepo Vas prosim za Vaše mnenje. Po devetih letih glavobolov, ki so postali v zadnjem letu vsakodnevni sem opravila CT vratne hrbtenice. MNENJE: Na MPR je vidna izrazito slaba drža ...

NEVRONITIS NERVI VESTIBULARIS
Pozdravljeni! na vas se obračam z naslednjim vprašanjem, v prejšnjem tednu sem bila zaradi vrtoglavice, slabosti, siljenja na bruhanje-na splošno slabega počutja sprejeta v bolnišnico, kjer so mi ob s...