Vizita.si

večje

Prehrana 19. 05. 2025 03.31

Previdno z beljakovinami: Zakaj lahko presežek škodi zdravju

Ali pretiravate z beljakovinami? Prevelik vnos beljakovin lahko negativno vpliva na vaše zdravje. Nutricionisti opozarjajo na posledice zanemarjanja drugih hranil, obremenjevanja ledvic in povečanega tveganja za srčne bolezni in raka. Preberite, kako uravnotežiti vnos beljakovin za optimalno zdravje.

Prehrana 19. 05. 2025 03.24

Najboljša prehrana za zdravo srce po 60. letu

Po 60. letu se začne srce odzivati na kumulativne vplive, ki so se gradili desetletja – prehrana, stres, gibanje in dednost. Starost prinaša večje tveganje za srčno-žilne bolezni, visok krvni tlak, povišan holesterol in aterosklerozo.

Zlata leta 17. 05. 2025 03.24

Zakaj starejši težje vzdržujejo mišično maso (in kako jo obdržati kljub letom)

S staranjem telo prehaja skozi številne biološke spremembe, med katerimi je ena najopaznejših izguba mišične mase. Gre za proces, imenovan sarkopenija, ki se začne že po 30. letu, postopoma napreduje in se po 60. letu še pospeši.

Bolezni 15. 05. 2025 12.20

Zamaščena jetra: Tiha epidemija sodobnega življenjskega sloga

Zamaščena jetra, znana tudi kot nealkoholna zamaščenost jeter, postajajo ena najpogostejših presnovnih bolezni sodobnega časa.

Novice 14. 05. 2025 03.42

Majhno mesto, ki ga je opustošila genetska motnja – skoraj vsi so bratranci in sestrične

V južnoameriškem mestecu Serrinha dos Pintos, kjer so številni prebivalci v sorodu, se pojavlja redka genetska motnja, imenovana Spoanov sindrom. Raziskava je razkrila, da motnja povzroča izgubo sposobnosti hoje pri otrocih. Sindrom je posledica genetske mutacije, ki jo prenašajo starši, ter poudarja zapletene posledice tesnih družinskih povezav in vpliv izolacije na zdravje skupnosti.

Bolezni 13. 05. 2025 03.47

Ohranite zdrava jetra: kako prepoznati in preprečiti fibrozo

Jetrna fibroza, brazgotinjenje jeter, je resna zdravstvena težava, ki jo povzročajo različna stanja, kot so prekomerno uživanje alkohola, zamaščena jetra in virusni hepatitis.

Bolezni 13. 05. 2025 03.17

Luskavica in srce: Nevidna povezava, ki jo morate poznati

Raziskave kažejo tesno povezavo med luskavico in povečanim tveganjem za srčne bolezni. Kronično vnetje, ki ga povzroča luskavica, vpliva na celotno telo, vključno s srčno-žilnim sistemom. Pomembno je poznati vzroke, kot so deljena genetika, vnetje, nepravilnosti maščobnega tkiva, inzulinska rezistenca in težave s holesterolom. Spremljanje zdravja in zdrav življenjski slog sta ključna.

Zdravje 13. 05. 2025 03.01

Zakaj vas spomladi bolj boli glava? 6 razlogov, ki jih ne smete spregledati

Pomlad pogosto povezujemo z novim zagonom, daljšimi dnevi in več energije. A marsikdo v tem času doživlja nepričakovano nasprotje: več glavobolov, več utrujenosti in celo migren. Čeprav se zdi, da je to čas prebujanja narave, je za mnoge to tudi sezona, ko so glavoboli pogostejši, dolgotrajnejši in bolj moteči. Zakaj?

Psiha 07. 05. 2025 03.24

Zakaj najstniki izgorevajo?

Izgorelost med mladimi narašča; kar smo še nedavno povezovali s krutim korporativnim okoljem in nerealnimi službenimi pritiski, je danes realnost marsikaterega najstnika.

Zdravje 05. 05. 2025 12.45

Vsakodnevna rutina, ki vam tiho uničuje sklepe (in kako jo spremeniti)

Sklepi so temelj gibanja in stabilnosti, a jih pogosto začnemo ceniti šele, ko se pojavijo bolečina, togost ali omejena gibljivost. Težava je, da številne škodljive navade ponavljamo dan za dnem – ne da bi se zavedali, kako resno vplivajo na zdravje naših sklepov.

Srčno žilne bolezni 01. 05. 2025 03.07

Globoka venska tromboza: 7 stvari, ki jih morate vedeti

Vas skrbi za zdravje vaših ven? Globoka venska tromboza je resna grožnja, vendar je mogoče storiti veliko za zmanjšanje tveganja.

Aktivno življenje 29. 04. 2025 03.07

Test ravnotežja: Kako dolgo lahko stojite na eni nogi?

Novejša raziskava povezuje nezmožnost stati na eni nogi vsaj deset sekund z večjim tveganjem prezgodnje smrti. Gre za preprosto vajo, ki jo je mogoče opraviti doma, in je lahko pomemben pokazatelj splošnega zdravstvenega stanja, še posebej pri starejših. Ta preprost test opozarja na potencialne težave z ravnotežjem in mišično maso.

Zdravje 24. 04. 2025 03.14

Posledice vsakodnevnega pitja piva: Kaj se zgodi v enem tednu?

Prekomerno pitje alkohola ima dokazane škodljive posledice, vpliva na hormone, zdravje srca in povzroča druge težave. Avtorica je en teden pila pivo, kar je povzročilo spremembe v apetitu, napihnjenost, utrujenosti in sproščenosti. Strokovnjaki opozarjajo, da alkohol lahko vodi v zasvojenost.

Bolezni 23. 04. 2025 03.34

Dva opozorilna znaka na obrazu, ki kažeta na povišan holesterol

Nova analiza opozarja na dva specifična znaka na obrazu – roženični lok in ksantelazmo –, ki sta lahko ključna pri zgodnjem odkrivanju povišanega holesterola.

Bolezni 22. 04. 2025 03.32

Ta simptom vas lahko spremlja že mesece – a lahko pomeni tiho odpoved ščitnice

Če se že dlje časa počutite utrujeni, brez pravega razloga pridobivate na teži, se soočate z občutkom mraza, imate suho kožo ali težave s koncentracijo, morda niste samo preobremenjeni.

Zdravje 20. 04. 2025 03.50

Zakaj nas spomladi pogosteje boli glava, tišči v prsih in zmanjka energije?

Spomladansko obdobje mnogi povezujejo z lahkotnostjo, soncem in novim zagonom. A realnost za številne ni tako svetla – številni opažajo pogostejše glavobole, napetost v prsih in splošno pomanjkanje energije. Ti pojavi niso naključni, temveč pogosto posledica fizioloških sprememb, ki jih spomladi sprožijo okolje, hormoni in imunski sistem.

Zdravje 19. 04. 2025 03.56

Če želite zmanjšati tveganje za visok holesterol, ne jejte ene vrste hrane

Visok holesterol povečuje tveganje za bolezni srca. Nutricionisti priporočajo omejitev predelanega mesa, saj vsebuje veliko nasičenih maščob, ki zvišujejo LDL holesterol. Poleg tega vpliva na črevesni mikrobiom in vsebuje veliko natrija, kar dodatno obremenjuje srce.

Bolezni 19. 04. 2025 03.33

Zakaj srčni infarkt pri ženskah pogosto ostane nediagnosticiran – dokler ni prepozno

Rezultat je zaskrbljujoča statistika: več žensk kot moških umre zaradi prvega srčnega infarkta.

Bolezni 17. 04. 2025 03.00

Tej bolezni pravimo tudi 'tiha ubijalka'

Sladkor je ključni vir energije za naše telo. Ko ga vnesemo v telo, se pretvori v glukozo, ki nato potuje po krvnem obtoku in oskrbuje celice z energijo. Brez sladkorja v krvi naše telo ne bi moglo delovati, ne sme pa ga biti premalo ali preveč. Za to skrbi trebušna slinavka, ki glede na potrebe izloča hormon inzulin. Pri osebah s sladkorno boleznijo pa celice trebušne slinavke ne proizvajajo dovolj inzulina oziroma telo proizvedenega inzulina ne more učinkovito porabiti, zato pride do previsoke koncentracije glukoze v krvi. Bolezen sama po sebi ni smrtno nevarna, a vpliva na različne organe in sisteme v telesu, zato se na dolgi rok lahko razvijejo različni zapleti. Kateri so najpogostejši in kako se jim izogniti?

Bolezni 14. 04. 2025 03.21

Depresija in kronične bolezni: Nova študija razkriva zaskrbljujočo povezavo

Depresija ni le duševna motnja, ampak ima tudi pomemben vpliv na fizično zdravje. Študija, objavljena v reviji PLOS Medicine, je razkrila, da imajo posamezniki z depresijo 30 % večjo verjetnost za razvoj kroničnih zdravstvenih težav. To vključuje bolezni kot so visok krvni tlak, osteoartritis in gastroezofagealna refluksna bolezen. Strokovnjaki poudarjajo pomembnost celostnega pristopa k zdravljenju, ki povezuje skrb za duševno in telesno blagostanje.

Duševno zdravje 13. 04. 2025 03.12

Sedem veščin za dolgo in zdravo življenje: Nasveti psihologov za ohranjanje vitalnosti

Psihologi poudarjajo, da je za ohranjanje zdravja do pozne starosti ključnega pomena razvijanje določenih življenjskih veščin. Med njimi izpostavljajo pomen kakovostnega spanca, načrtovanja zdravih obrokov, zadostnega pitja vode ter redne telesne aktivnosti. Pomembna je tudi dobra osebna higiena, preživljanje časa s prijatelji ter občasno razvajanje. Te navade ne le izboljšajo telesno in duševno zdravje, ampak tudi povečajo odpornost na izzive staranja.

Vitamini in minerali 12. 04. 2025 03.48

Ta vitamin pogosto primanjkuje ženskam po 35. letu – in vpliva tudi na razpoloženje

Po 35. letu začne telo doživljati prve večje hormonske premike, ki vplivajo na energijo, razpoloženje in presnovo. Ob tem pa se pogosto pojavi še nekaj, čemur se ne posveča dovolj pozornosti – pomanjkanje ključnih mikrohranil, predvsem vitamina B12.

Žensko zdravje 12. 04. 2025 03.05

Kako se hormoni po 35. letu spreminjajo – in kaj to pomeni za vašo težo

Ni vse zgolj v vaši glavi – zdi se, da se po 35. letu starosti teža lažje nabira, hujša pa vedno težje. Telo se resnično spreminja, še posebej na hormonski ravni.

Prehrana 10. 04. 2025 03.25

Personalizirana prehrana: Kako prilagoditi prehrano glede na genetske predispozicije in življenjski slog

Personalizirana prehrana, znana tudi kot nutrigenomika, je inovativno področje, ki raziskuje povezavo med prehrano, genetskimi predispozicijami in življenjskim slogom posameznika. Cilj je prilagoditi prehranske navade tako, da podpirajo optimalno zdravje in zmanjšajo tveganje za bolezni. Razumevanje lastnega genetskega profila in življenjskega sloga omogoča oblikovanje prehranskega načrta, ki je prilagojen specifičnim potrebam posameznika.

Bolezni živčevja in možganov 08. 04. 2025 03.34

Povezava med boleznijo srca in demenco. Odkritja kažejo na pomembnost zgodnje diagnostike

Najnovejša raziskava, predstavljena na znanstvenem kongresu Evropskega združenja za kardiologijo, prinaša zaskrbljujoče ugotovitve o povezavi med atrijsko fibrilacijo (AF), pogosto srčno aritmijo, in tveganjem za razvoj demence, še posebej pri mlajši populaciji. Raziskava je pokazala, da imajo posamezniki, mlajši od 65 let, z AF povečano tveganje za demenco za 36 %, pri tistih med 45 in 50 let pa je to tveganje celo več kot trikrat večje v primerjavi z vrstniki brez te srčne težave. To spoznanje poudarja pomen zgodnjega odkrivanja in zdravljenja AF ter pozornega spremljanja zdravja možganov.

Zdravje 04. 04. 2025 02.44

Odpornost na antibiotike: kaj je in zakaj se pojavlja?

Odpornost na antibiotike predstavlja resno grožnjo za javno zdravje, saj otežuje zdravljenje bakterijskih okužb. Bakterije se zaradi prekomerne in nepravilne uporabe antibiotikov prilagajajo, kar zmanjšuje učinkovitost zdravljenja. Posledice so lahko resne, vključno s podaljšanimi boleznimi, daljšimi hospitalizacijami in povečanimi stroški zdravljenja. Pomembno je, da se zavedamo vzrokov odpornosti in sprejmemo odgovorno ravnanje pri uporabi antibiotikov, vključno z upoštevanjem nasvetov zdravstvenih delavcev.

Simptomi in bolezni 03. 04. 2025 10.21

Zdravnik opozarja: Nevaren kožni simptom med pitjem alkohola, ki ga ne smete ignorirati

Simptom, ki se pojavi na obrazu med pitjem alkohola, lahko pomeni, da imate večje tveganje za raka.

Simptomi in bolezni 03. 04. 2025 03.42

Prepoznajte in preprečite možgansko kap: 5 ključnih dejavnikov tveganja

Možganska kap je resna zdravstvena težava, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti s poznavanjem dejavnikov tveganja in zgodnjim ukrepanjem. Visok krvni tlak, ateroskleroza, sladkorna bolezen, nezdrav življenjski slog ter genetski dejavniki so glavni krivci za možgansko kap.

Alergije 31. 03. 2025 03.59

Kako spomladanski prehladi vplivajo na zdravje srca?

Spomladanski prehladi so pogost pojav zaradi sprememb temperature in povečane izpostavljenosti virusom, ki krožijo v tem obdobju. Čeprav so ti prehladi običajno blagi, lahko vplivajo na srčno-žilni sistem, še posebej pri tistih, ki že imajo obstoječe srčne bolezni.

Simptomi in bolezni 31. 03. 2025 03.41

Če ste mlajši od 50 let in kadite, imate večje tveganje za možgansko kap

Phillip Ferdinand, raziskovalec na univerzi Keele, je za Healthline povedal, da bi nadaljnja prizadevanja javnega zdravja, namenjena preprečevanju kajenja, zlasti čezmernega kajenja, lahko pomagala zmanjšati število kapi med mladimi.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 944