Vizita.si

vedenjske spremembe

Duševno zdravje 29. 03. 2025 03.58

Zakaj nekateri postanejo odvisni, drugi pa ne?

Odvisnost je kompleksen proces, ki ga oblikujejo različni dejavniki, od genetike in okolja do posameznikovih življenjskih izkušenj. Čeprav ni enostavnega odgovora na vprašanje, zakaj nekateri postanejo odvisni, drugi pa ne, raziskave kažejo, da kombinacija bioloških, psiholoških in socialnih dejavnikov igra ključno vlogo.

Bolezni 21. 03. 2025 03.48

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Zdravje 20. 02. 2025 04.47

7 razlogov, zakaj so hišni ljubljenčki dobri za zdravje

Ste vedeli, da hišni ljubljenčki prinašajo dobrobiti za naše duševno zdravje? To niso, verjeli ali ne, samo občutki lastnikov živali, temveč to kažejo tudi znanstvene raziskave!

Odnosi in spolnost 28. 10. 2024 04.37

To se zgodi našim možganom, ko smo zaljubljeni

Zaradi romantične ljubezni se lahko hkrati počutite varne in brez nadzora, podobno kot bi uživali droge. Ko se prvič zaljubiš, tvoji možgani sproščajo kemikalije in hormone, zaradi katerih čutiš tobogan čustev. Ti hormoni povzročajo tudi vedenjske spremembe. Morda boste spremenili svoje navade in preživljali več časa s partnerjem ali spremenili svoj slog, da bo bolj ustrezal partnerjevemu.

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Ginekologija in porodništvo 20. 08. 2024 04.37

Čemu se je dobro izogibati med nosečnostjo?

Večini nosečnic se življenje zaradi nosečnosti ne obrne na glavo in lahko nadaljujejo z vsakodnevnimi aktivnostmi in le v manjši meri spremenijo svoj življenjski slog. Nosečnica pa se mora vsekakor izogibati alkoholu, kajenju in določenim živilom ter navadam.

Duševno zdravje 14. 07. 2024 04.20

To so znaki alkoholizma

V letu 2014 je bilo v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola, v povprečju je bilo vsakodnevno zabeleženih deset primerov zdravljenih v bolnišnici zaradi bolezni in stanj, ki jih je bilo mogoče s stoodstotno verjetnostjo pripisati alkoholu, najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %) ter alkoholna bolezen jeter (23 %), 184 bolnišnično obravnavanih primerov (5 %) pa so predstavljali mladi do 19. leta starosti. Na NIJZ poudarjajo, da škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

Zdravje 11. 07. 2024 04.44

Hladna prha: ja varna v vročih dneh in ali nas res ohladi?

Vsak od nas je ob vročem vremenu, ko nas je oblival pot, pomislil na najbolj priročno možnost ohlajanja – hladen tuš. Je to 'zdrava' varianta ohladitve? Kaj je dejansko najboljši način ohladitve? Da bi odgovorili na to vprašanje, moramo najprej vedeti, kako telo ohranja stabilno notranjo (jedrno) temperaturo.

Duševno zdravje otrok 01. 04. 2024 04.28

Najpogostejši miti o najstniški depresiji

Psihiater Leslie Miller je za hopkinsmedicine zapisal nekaj najpogostejših mitov o depresiji med najstniki.

Osebna rast 14. 06. 2023 05.00

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo

Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

Duševno zdravje 14. 02. 2023 05.00

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?

Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Duševne motnje 27. 01. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o ADHD

Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) je stanje duševnega zdravja, ki lahko povzroči nenavadne stopnje hiperaktivnosti in impulzivnega vedenja.

Bolezni 06. 01. 2023 05.00

Simptomi se običajno pojavijo med 35. in 45. letom

Ameriški zdravnik dr. George Huntington je leta 1872 objavil opis bolezni in jo poimenoval dedna horea po grški besedi ples, pri čemer je želel poudariti bolnikove nehotene zgibke in značilno gibanje. Pozneje so bolezen preimenovali v Huntigtonovo bolezen.

Naslovnica 19. 05. 2022 05.00

Alternativna medicina: Vse, kar morate vedeti

Vsi mislimo, da vemo, kaj točno pomeni alternativna medicina. Pa je res tako?

Nasmeh zdravju 04. 04. 2022 05.00

Znate prepoznati simptome demence?

Demenca je degenerativna bolezen možganov, ki povzroča spremembe v možganskih celicah. Simptomi, ki lahko nakazujejo na demenco in si jih bomo ogledali v nadaljevanju, so motnje spomina, orientacije, razumevanja, učnih sposobnosti, govorjenja, izražanja in mišljenja.

Duševno zdravje 16. 07. 2021 06.00

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice

Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Duševno zdravje 14. 07. 2021 06.00

Kaj je radikalno sprejemanje?

Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

Duševno zdravje 12. 07. 2021 06.00

Medicinska hipnoza: z nezavednim do boljšega življenja

»Dovoli si videti, česar si ne dovoliš videti,« pravi znana misel priznanega hipnoterapevta Ericksona. Hipnoterapevtske metode postajajo vse bolj priljubljene, a izraz hipnoza pri nekaterih še vedno vzbuja številne pomisleke, dvome in napačna prepričanja. Čeprav obstaja več vrst hipnoze, se medicinska oziroma klinična veja izvaja v terapevtske namene, torej za lajšanje psihičnih in nekaterih fizičnih tegob, izvajajo pa jo le usposobljeni hipnoterapevti.

Psiha 09. 03. 2021 06.00

Iskreno o depresiji in anksioznosti

Kaj moraš vedeti o depresiji in anksioznosti? Kako se vedenjske spremembe odražajo v našem življenju? Kako si lahko pomagaš in kako lahko dopustiš, da ti pomagajo drugi? O tem je v tokratnem vlogu spregovoril naš Oskar.

Duševno zdravje 01. 03. 2021 06.00

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč

Ni skrivnost, da so najstniška leta lahko precej težka. V tem obdobju se pogosto pojavljajo večje spremembe razpoloženja, učne in vedenjske težave ter številne druge stiske, ki spremljajo odraščanje. Čeprav so mnoge od njih del normalnega razvoja, pa lahko težave dosežejo raven, ko je potrebna strokovna pomoč.

Zdravje 23. 02. 2021 05.30

Debelost: Epidemija, za katero ne bo cepiva

Vstopili smo v tretjo dekado 21. stoletja, v obdobje, ko se svet bori s pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2. Življenje se je v marsičem spremenilo, posledice pa smo v večji ali manjši meri zagotovo občutili že vsi. Poleg te pandemije pa je svet v zadnjih nekaj desetletjih prizadela še druga »pandemija«.

Zdravje 14. 01. 2020 06.55

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti

Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Osebna rast 25. 03. 2020 07.57

Se ljudje res lahko spremenijo?

Spremembe so edina stalnica v življenju, pravi znani rek. Pa vendar do vseh sprememb ne pridemo zlahka. Še posebej do tistih v naših vedenjskih vzorcih, naših vrednotah, s katerimi smo rasli od majhnega, naših nazorih in načinu razmišljanja. Ljudi, ki so prepričani v svoj prav, je težko spremeniti, pravijo. Pa je res nemogoče?

Lepota 14. 02. 2020 08.44

Kako se spopasti s prvimi znaki staranja?

Vstop v 30. leta je obdobje, ko se prvič zavemo, da kolo časa tudi nam ne prizanaša. Pojavijo se prve gubice, in če ne pazimo na zdravo ,tudi odvečni kilogrami in celulit. Kako sprejeti prve spremembe telesa, smo se pogovarjali s specialistko družinske in zakonske terapije Anjo Kovačič.

Zlata leta 19. 09. 2019 14.00

Tiha in uničujoča bolezen, katere simptome ni prepoznal niti znani doktor Oz

»Ko je postajala vse bolj trmasta, sem za to krivil njena leta. Moja sestra je ugotovila, da se je po 60 letih začela drugače ličiti, pa je to opažanje zamolčala zase,« je pojasnil dr. Oz.

Duševno zdravje 20. 03. 2019 08.14

Ko ne uživate v življenju in le še izpolnjujete obveznosti

“Izgorelost se začne s tem, da se ženete in delate, pa niste zadovoljni. Morda se ne počutite cenjene, mislite, da za svoje delo niste dovolj nagrajeni. Morda vam niso všeč sodelavci, šef. Ali pa vam zaradi preobilice dela stvari uhajajo iz rok.” Tako zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina opiše, kaj nas lahko pripelje v stanje izgorelosti. Počutimo se vse slabše. Na koncu je telo lahko tako izčrpano, da ne moremo več niti vstati iz postelje.

POPovi zdravniki 08. 03. 2014 23.07

TOLERANČNOST NA TERAPIJO

TOLERANCA NA ANTIDEPRESIVE? Spoštovani! Od rojstva hčerke pred 12 leti jemljem različne antidepresive (Zoloft, Cipralex, Cipramil, Asentra, Cymbalta...), vendar se stanje depresije vedno izboljša po m...

POPovi zdravniki 25. 05. 2011 14.39

Spremembe razpoloženje in jeza v puberteti

Spoštovani! Imam več 'problemov', o katerih bi se rada pozanimala. Stara sem 15 let in se zanimam za psihologijo. Iz radovednosti sem brala o raznih duševnih motnjah, kot so bipolarnost, pasivno agre...

POPovi zdravniki 02. 03. 2011 10.02

DUŠEVNE IN VEDENJSKE MOTNJE PO RABI ALKOHOLA

Spoštovani, oče se je pred pol leta zdravil v bolnišnici Begunje zaradi odvisnosti od alkohola. Pred dnevi je opravil preventivni zdravniški pregled na delovnem mestu, kjer je bila ena od diagnoz F...

POPovi zdravniki 30. 08. 2010 23.51

Težave v partnerstvu

Pozdravljeni! Jaz pa vam pišem ker imam problem. Obračam se na vas v zvezi z mojo punco. Problem je tak, skrbi me zanjo ker je zelo spremenila vedenjske vzorce. Stara je 17 let (jaz sem 19) in me res ...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859