Vizita.si

vlog

Duševno zdravje otrok 01. 04. 2025 08.15

Namesto kaznovanja lahko poslušanje in ustvarjalni pristopi pokažejo pot do razumevanja

Od Alje do Žana. Šole, ki slišijo.

Imunski sistem 31. 03. 2025 03.48

Najboljši načini za krepitev imunosti s preprostimi spremembami prehrane

Pravilna, uravnotežena prehrana lahko bistveno okrepi imunski sistem, pomaga preprečevati bolezni in pospeši okrevanje po okužbah.

Duševno zdravje otrok 28. 02. 2025 04.42

Zakaj se pojavijo vedenjske motnje pri otrocih in kako jim lahko pomagamo?

Otroci, ki so izpostavljeni stresu in travmam, bodo bolj verjetno imeli vedenjske težave. Vedenjske motnje pri otrocih so vzorci vedenja, ki lahko vplivajo na otrokovo sposobnost delovanja doma, v šoli ali družbenem okolju. Takšni simptomi so prisotni šest mesecev ali več.

Vitamini in minerali 01. 01. 2025 04.26

Mineral, ki vam lahko pomaga pri spanju

Nutricionistka Laura Clark je poudarila pomen zelo pomembnega minerala, ki ga lahko preprosto vključite v svojo prehrano in lahko pomaga pri spanju. Poglobila se je v njegove prednosti in ali več magnezija res nujno pomeni tudi boljše.

Prehrana 18. 12. 2024 04.06

Najboljša živila z visoko vsebnostjo železa

Železo je eno izmed najpomembnejših mineralov za človeško telo in ima številne ključne vloge v našem zdravju in pri dobrem počutju. V katerih živilih ga lahko najdemo največ?

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Koža 31. 10. 2024 04.42

Slovenka s svojo linijo naravnih ličil osvojila srca žensk

V današnjem svetu, kjer je lepota povezana z uporabo različnih sintetičnih izdelkov, ki obljubljajo popoln videz, se mnoge ženske srečujejo s težavo občutljive kože. Pogosto se ne zavedamo, koliko kemikalij vsebujejo običajna ličila in kako negativno lahko vplivajo na naše zdravje. Katarina Kovačič, podjetnica iz Hrastnika, se je odločila, da bo ta trend obrnila. Ustvarila je blagovno znamko naravnih ličil Cvetka, s katero želi ženskam pokazati, da lahko poudarijo svojo naravno lepoto brez škodljivih snovi.

Zdravje 10. 10. 2024 04.51

Kaj vse vam lahko pomaga pri prehladu?

Kaj pomaga pri preventivi, kaj pri kurativi? Bližamo se hladnejši sezoni leta, nekateri že kihajo in smrkajo, drugi že skrbijo za preventivo. Obstajajo načini, kako se pred prehladom zavarovati, pa tudi stvari in domača 'zdravila', ki nam lahko pomagajo, ko se kihanje in smrkanje enkrat že začneta.

Prehrana 04. 10. 2024 04.09

Znaki, da v svoji prehrani nimate dovolj maščob

Prehranske maščobe imajo v naši družbi neupravičeno slab sloves. Kljub vsemu, kar ste morda slišali, se z uživanjem maščob ne boste zredili – če jih jeste v zmernih količinah.

Duševno zdravje 14. 07. 2024 04.20

To so znaki alkoholizma

V letu 2014 je bilo v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola, v povprečju je bilo vsakodnevno zabeleženih deset primerov zdravljenih v bolnišnici zaradi bolezni in stanj, ki jih je bilo mogoče s stoodstotno verjetnostjo pripisati alkoholu, najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %) ter alkoholna bolezen jeter (23 %), 184 bolnišnično obravnavanih primerov (5 %) pa so predstavljali mladi do 19. leta starosti. Na NIJZ poudarjajo, da škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

Vitamini in minerali 11. 04. 2024 10.53

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice

Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

Odnosi in spolnost 09. 04. 2024 04.40

10 prednosti in slabosti življenja s starši v odrasli dobi

V zadnjih letih je življenje s starši v odrasli dobi precej aktualna tema. Zaradi spreminjajočih se gospodarskih okoliščin, vedno večjih stroškov življenja in, seveda, zaradi spreminjajočih se kulturnih norm, se vedno več odraslih odloča za življenje s starši, bodisi zaradi nuje bodisi zaradi osebnih želja. Poglejmo si prednosti, slabosti, navsezadnje pa izzive in pozitivne plati, ki pridejo zraven.

Zlata leta 02. 12. 2023 05.00

Skrbite za bolnega svojca? Poskrbite tudi zase

Izjemno lepo je, da skrbimo za bolnega svojca, ki potrebuje našo pozornost, nego in pomoč. Vendar tisti, ki to delajo, vedo, kako fizično in psihično naporna zna ta skrb biti. Kako si lahko pomagamo, kdaj poiskati pomoč in kaj konkretno lahko naredimo?

Odnosi in spolnost 29. 08. 2023 05.00

Najpogostejši spolni fetiš

Spolni fetiši so precej pogosti in hkrati raznoliki, saj so spolne želje in potrebe izrazito individualne in edinstvene. Ljudje imamo tako glede spolnosti različne želje in fantazije, ki se razlikujejo od osebe do osebe. Spolni fetiši so eden od teh edinstvenih izrazov spolnosti, ki vključujejo posebne predmete, materiale, pripomočke ali situacije in 'scenarije', ki posamezniku povzročajo spolno vzburjenje.

Duševno zdravje 14. 02. 2023 05.00

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?

Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Koža 13. 02. 2023 05.00

Kako lahko podpremo naš največji organ telesa?

Ko pomislimo na organe, nam najhitreje pridejo na misel srce, pljuča, ledvice, jetra in podobno. Premalokrat pa pomislimo na naš največji in najbolj viden organ telesa – našo kožo.

Duševno zdravje 18. 01. 2023 05.00

Kaj je eksistencializem?

Eksistencializem je filozofija, ki pravi, da naj bi imeli vsi svobodno voljo o odločanju. Naslanja se na trditev, da je posameznik odgovoren za pomen in smisel življenja, brez zanašanja na višjo silo, religijo, boga, ki bi določal, kaj je resnično pomembno oz. pravilno.

Puberteta 13. 01. 2023 05.00

Kakšna je razlika med izražanjem in nerganjem?

Ste kdaj pomislili, kje je meja med izražanjem čustev, deljenjem težav in nerganjem?

Zdravje 09. 12. 2022 05.00

Znake pomanjkanja je potrebno prepoznati takoj

Da je magnezij eden najpomembnejših mineralov, priča že dejstvo, da je ključen pri več kot 300 biokemičnih procesih v našem telesu. Telo nas začne hitro opozarjati, ko nam magnezija primanjkuje, zato je izjemnega pomena, da te znake prepoznamo in pravočasno ukrepamo.

Koža 23. 08. 2022 05.00

10 mitov o naši koži: od dragih krem do nevarnih neresnic

Radi kupujemo drage kreme proti staranju, uporabljamo antibakterijska mila, intenzivno nanašamo pilinge ... in ko je koža poškodovana ali pa se celo že pojavijo kožne bolezni, zlahka in celo zelo radi nasedemo mitom, ki obljubljajo 'hitro' in 'takojšnje' celjenje in zdravljenje.

Duševno zdravje 22. 07. 2022 05.00

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

Odnosi in spolnost 12. 01. 2022 07.21

Nenavadni spolni fetiši, za katere še niste slišali

Tako kot se ljudje med seboj razlikujemo po videzu in načinu življenja, so si raznoliki tudi naši spolni okusi. A če gremo še korak naprej, se lahko tokrat malce bolj osredotočimo na spolne fetiše, ki so ponavljajoče močne spolne fantazije ali vedenja. Za nekoga je med spolno aktivnostjo nadvse vznemirjujoča uporaba podvezic, škornjev in svilenih rjuh, za drugega morda uporaba različnih nenavadnih predmetov ali izvajanje posebnih aktivnosti. Fetišizem sicer spada med parafilije, spolne navade, ki vključujejo širok spekter neobičajnega vedenja. Omenja jih tudi diagnostični in statistični priročnik duševnih motenj.

Lajfstajl 06. 07. 2021 06.00

Poletje novih navad – kako začeti?

Si vedel, da je skoraj več kot polovica našega vedenja tako rekoč 'avtomatizirana'? Z drugimi besedami ... nad večino lastnega vedenja sčasoma sploh nimamo nadzora, saj stvari delamo avtomatično. Koliko časa naše telo, predvsem pa naši možgani, potrebujejo, da osvojijo takšno vedenje? Kako lahko ta znanstvena dognanja uporabimo sebi v prid? O tem in še o več praktičnih nasvetih v povezavi s to tematiko, je v tokratnem vlogu spregovoril naš Oskar.

Lajfstajl 02. 02. 2021 06.00

5 napotkov za učenje

V trenutnih okoliščinah se ti morda zdi, da se je še težje spraviti k učenju, a vseeno obstaja nekaj nenapisanih pravil, ki ti lahko pridejo prav v vsakem primeru. Poglej si tokratni vlog, v katerem je naš Oskar zajel 5 napotkov za efektivnejše in produktivnejše učenje.

Lajfstajl 26. 01. 2021 06.00

Kako je videti 'efektivno' učenje?

Si se kdaj spraševal, kaj je skrivnost tistih sošolcev, ki vedno dobijo dobro oceno? Sošolcev, ki vedno pravijo, da se 'sploh niso veliko učili'? Morda – le morda – ti sploh ne lažejo. Poglej si tokratni vlog z Oskarjem, ki govori o tem, kako je videti 'efektivno' učenje.

Puberteta 27. 11. 2020 06.00

VLOG: Kako družbena omrežja uporabiti sebi v prid?

Družbena omrežja prinašajo – tako kot vse ostale stvari v življenju – dobre in slabe stvari. Ključno je, da pri njihovi uporabi najdemo ravnovesje, da znamo razporediti čas in da se zavestno odločimo, da jih bomo uporabljali na načine in za stvari, ki na nas dobro vplivajo. Kako to narediti? O tem in še čem drugem je v tokratnem vlogu spregovoril naš Oskar.

Psiha 25. 11. 2020 06.00

VLOG: Kako družbena omrežja vplivajo na nas?

Ste se kdaj vprašali, kaj so algoritmi in kako delujejo? Kako se počutite ob uporabi družbenih omrežjih – boljše ali slabše? Zakaj se vam prikazujejo točno določeni oglasi in ali lahko vplivamo na njih? O tem in še več je v tokratnem vlogu spregovoril naš novinar Oskar.

Lajfstajl 24. 11. 2020 05.30

VLOG: Imaš res premalo časa ali ga zgolj ne znaš razporediti?

Si kdaj pomislil, koliko časa dnevno preživimo na družbenih omrežjih? Časovnica se razlikuje od človeka do človeka, a le malokdo se še ni nikoli zgrozil, ko je ugotovil, da je na svojih profilih preživel večino dneva, ki je šel praktično v nič. Moraliziranje je na tem mestu nesmiselno, ker smo danes vsi odvisni od družbenih omrežjih. A kje je meja, da lahko in znamo ločiti med tem, kar je realno, in tem, kar nam škodi? Naš Oskar je tokrat spet obiskal svetovalko.

Duševno zdravje 13. 11. 2020 06.00

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe

Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Zdravje 12. 11. 2020 06.00

Kakšen je priporočen dnevni vnos vitamina D?

Veliko se govori o vitaminih, ki so pomembni za imunski sistem. Najbolj se izpostavlja vitamin C, pri čemer prevečkrat pozabimo na vitamin D, ki ga imenujemo tudi sončni vitamin. Ta pomembno prispeva k delovanju imunskega sistema. V nadaljevanju si poglejmo, kaj se zgodi, če nam ga primanjkuje, in kako lahko poskrbimo, da ga telo absorbira v priporočenih količinah.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859