voziček

Kaj se zgodi, če pride do možganske kapi v podaljšani hrbtenjači?
Do možganske kapi v podaljšani hrbtenjači pride, ko nekaj ustavi pretok krvi v hrbtenjači. Najpogostejši vzrok so krvni strdki, vendar jih lahko povzročijo tudi krvavitve (počene žile). Ta vrsta kapi povzroča drugačne simptome kot kap v možganih, vendar je enako resna. Takoj poiščite nujno pomoč, če menite, da imate simptome spinalne kapi.

''Želim si, da bi vedela, da mama potrebuje nekoga, ki jo ima rad, četudi je ne razume''
Pravimo, da nas mora, če nas ima človek resnično rad, razumeti, podpirati in nam poklanjati predvsem svoj čas in pozornost. Kaj pa, ko tega človek ni več sposoben? Kaj, če sploh nikoli ni bil, ali pa vsaj nikoli več ne bo? To, da se ljudje spreminjamo, ne pomeni, da drug drugega nehamo ljubiti, še manj, da si želimo slabo. Včasih v življenju preprosto pridejo situacije, predvsem pa bolezni, nad katerimi nimamo nikakršnega nadzora. Ena takšnih bolezni je tudi demenca, pri kateri lahko rečemo, da se človek praktično v celoti spremeni. A zaradi tega ga nimamo nič manj radi.

Dom brez ovir: stopniščno dvigalo za enostaven prehod med nadstropji
Osebe z gibalnimi oviranostmi in starejši ljudje se soočajo s težavami pri hoji, največji problem pa jim predstavljajo vzponi ter spusti po stopnicah. Stopniščno dvigalo je v tem primeru hitra in varna rešitev za dostop do zgornjega nadstropja v stanovanjski hiši ali bloku, saj se z njegovo pomočjo brez naprezanja povzpnemo na vrh stopnišča.

Simptom, ki ga ne smete spregledati
Burzitis je boleče stanje, ki prizadene majhne, s tekočino napolnjene vrečke, imenovane burze. Najpogostejše lokacije pojavljanja so ramena, komolci, kolki, gležnji in kolena.

Pevka v vozičku šokirala oboževalce
Ameriška pevka Christina Aguilera se je v javnosti pojavila v električnem invalidskem vozičku v Disneylandu in ustrašila svoje oboževalce.

Pripravljeni na TEP: Nasveti in priporočila za pripravo na operacijo
Menjava kolena ali kolka, znana tudi kot totalna endoproteza (TEP), je kirurški postopek, ki se izvaja za lajšanje bolečine in izboljšanje mobilnosti pri ljudeh z obolenjem sklepov. Po operaciji je ključnega pomena, da se sledi določenim nasvetom in priporočilom za čim boljše okrevanje in uspešno rehabilitacijo. V tem članku bo predstavljenih nekaj koristnih nasvetov po menjavi kolena ali kolka.

Neverjetna preobrazba, ki je Ani popolnoma spremenila življenje
Življenje je polno presenečenj, nepričakovanih preobratov, vzponov in padcev, a ne gre za to, koliko ovir imamo na svoji poti, ampak ali jih hočemo tudi premagati. To je zgodba Ane Krašovec, ki dokazuje, da se marsikaj da, če si le želimo resnične spremembe.

Kateri prejemki so namenjeni invalidom?
Invalidne osebe so upravičene do denarnih prejemkov. Poglejmo si, do katerih in nekaj več o tej tematiki.

Kako je videti izvajanje osebne asistence v praksi?
Kakšne so prednosti in slabosti izvajanja osebne asistence z vidika tistih, ki tovrstno delo opravljajo? O tem smo se iz prve roke pogovarjali z osebno asistentko, katere identiteto hranimo v uredništvu, saj želi ostati anonimna. Zaupala nam je, kako izvajanje osebne asistence deluje v praksi in kakšne so prednosti ter slabosti osebne asistence.

Kaj je osebna asistenca in kakšno pomoč zajema?
Kaj je osebna asistenca, kako je njeno izvajanje videti v praksi in kaj sploh zajema? Velikokrat osebno asistenco enačimo s pomočjo na domu, a kot pravi naša sogovornica, nista enaki. Pogovarjala sem se z Urško Leburić, strokovno vodjo OA iz Zavoda Fractals.

To se dogaja v vašem telesu, če ne spite
Med spanjem se naše telo obnavlja. Delijo se celice, sintetizirajo se živčni prenašalci, potekajo imunski procesi in izločanje hormonov. V možganih se brišejo nepotrebni podatki, iz telesa se odplavljajo snovi, ki lahko škodujejo. Poglejte, kaj se zgodi, če ne spite. Kakšne so kratkotrajne in dolgotrajne posledice pomanjkanja spanja?

Oče Viljema Julijana razkril kruto resnico, s čim se v Sloveniji spopadajo starši otrok z neozdravljivimi boleznimi
Viljem Julijan se je rodil z zelo težko in izredno redko neozdravljivo smrtonosno boleznijo gangliozidozo GM-1. V kratkem času bivanja na svetu pa je osvojil srca mnogih Slovencev in Slovenk ter postal glas malih borcev.

Pobeg s kraja prometne nesreče
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.

Prvi paralizirani pacient, ki po zdravljenju z matičnimi celicami, lahko premika zgornji del telesa
Kristopher Boesen je 6. marca, leta 2016 doživel tragično prometno nesrečo. Takrat dvajsetletni fant, je na cestišču v Bakersfieldu (ZDA), izgubil nadzor nad svojim vozilom in odneslo ga je s ceste, kjer je potem trčil v drevo. Zbudil se je v bolnišnici, kjer so mu povedali, da je od vratu navzdol paraliziran in da večina njegovega telesa ne bo več nikoli popolnoma v funkciji.

Mislila je, da je le nerodna, a izkazalo se je, da ima resno bolezen
20-letna Medelyn Frederick iz mesta Dallas v Teksasu se je leta in leta spopadala z nerodnostjo. Ves čas je imela težavo z ravnotežjem in zato ni mogla voziti niti kolesa. Prav zato so jo doma označili kot najbolj nerodno članico družino. A kmalu se je izkazalo, da gre za nekaj bolj resnega.

Invalid, ki se je zoperstavil Emi Kurent
''Invalidi so priviligirani, ker imajo na voljo parkirna mesta.'' ''Invalidi navadno ne vozijo. Če si slep ali gluh ali brez roke ali noge, ne moreš voziti avta.'' ''Ker si invalid in verjetno ne hodiš v službo, najbrž lažje počakaš na prosto parkirno mesto kot nekdo, ki se mu mudi v službo.'' To je le nekaj stavkov, ki jih je astrologinja Ema Kurent zapisala v svoji kolumni v reviji Lady, kjer je priznala tudi, da sama večkrat parkira na invalidskem parkirišču. S tem pa je razjezila invalide.

Zlomila si je hrbtenico, nato pa spoznala ljubezen svojega življenja
Spoznajte navdihujočo žensko, ki je padla z motorja, si zlomila hrbtenico in svojo kruto usodo popolnoma spremenila, ko se je zaljubila v svojega fizioterapevta. Kmalu za tem sta se poročila, sedaj pa potujeta okoli sveta, 27-letna Giulia Lamarca pa sedaj želi ljudem pokazati, da je tudi invalidnost ne more ustaviti pred tem, da bi življenje zajemala s polno žlico.

Čudežna deklica še kar živi
Mali Charlotte Patt, ki se je rodila z redko genetsko boleznijo, Shprintzen-Goldbergovin sindromom, so zdravniki napovedali le nekaj dni življenja, a čudežna deklica bo kmalu praznovala drugi rojstni dan in se še kar bori za svoje življenje.

Lepotna kraljica s trikrat večjo desno nogo
Amy Rivera trpi za limfedemom, redko kronično boleznijo, ki povzroča otekanje noge. Njena desna noga je tako kar trikrat večja od desne, zaradi česar so jo v najstniških letih otroci klicali 'slonja deklica'. A da bi jim dokazala, da so se motili in da je lepa kljub svoji večji nogi, se je prijavila na Miss Jounior Amerika, Missouri in zmagala.

ASPERGERJEV SINDROM
Pozdravljeni? Imam aspergerjev sindrom in sem iz lčastnih izkušenj ugotovil,da lljudje s tem sidromom delajo oprostite izrazu pizdariej zavestno namerno,meddtem kot shizofreniki pa ne. In sedaj moja m...

Poškodba medenice
Lepo pozdravljeni! Po nasvet sem se obrnila na vas, saj se mnenja zdravnikov, s katerimi sem imela priložnost govoriti razlikujejo. Moja težava pa je naslednja: stara sem 23 let in pred 4 tedni se...

Hujšanje z invalidskim vozičkom
Lep pozdrav. Moja mama je pred dobrima dvema letoma ostala po operaciji na hrbtenici trajno vezana na invalidski voziček. V tem času se je zredila za kar lepo število kilogramov. Prvih nekaj me...

Operacija mehurja pri paraplegikih
Lep pozdrav! Po nesreči pred 11. leti, sem ostala priklenjena na invalidski voziček(paraplegik). In temu primerno je tudi moje stanje z mehurjem. Nekje sem pa prebrala, da sedanja tehnika omogoča op...

Friedrichova ataksija
Spoštovani! Sem redna študentka-absolventka (status absolventa so mi podaljšali za še eno leto, zaradi poporodnih komplikacij), na Fakulteti za družbene vede, pred tem pa sem že diplomirala na Višji ...

Friedreichova ataksija
Spoštovani! Sem redna študentka-absolventka (status absolventa so mi podaljšali za še eno leto, zaradi poporodnih komplikacij), na Fakulteti za družbene vede, pred tem pa sem že diplomirala na Višji ...

To je najboljši način za preprečevanje gripe in prehlada
Ljudje se pogosto bojimo, da se bomo okužili s prehladom ali gripo s kihanjem ali kašljanjem, torej kapljično, a ta način prenosa okužbe je šele na drugem mestu. Na prvem je okužba preko rok. Prav zato je ključnega pomena, da si redno umivamo roke.

Imela je glavobole - vzrok pa jo je šokiral
Več let je Angležinja Zosha Faith trpela zaradi glavobolov, nepojasnjeno je tudi omedlevala. Toda zdravniki niso vedeli, kaj je narobe. Nato pa je lansko leto magnetno resonančno slikanje pokazalo nekaj presenetljivega. 24-letnica si nikoli ni mislila, da se ji življenje lahko tako spremeni.

Metuljčica, ki ves čas živi v bolečinah
''Ne vem več, kakšen je občutek, ko nisi v bolečinah,'' pove 24-letna Shardai Cousino, ki se že od rojstva bori z redko kožno boleznijo imenovano bulozna epidermoliza. Njena koža je krhka kot metuljeva krila in lahko že ob rahlem dotiku poči in zakrvavi. Prav zato bolnikom s to boleznijo pravijo 'metuljčki'.

Zaljubila se je vanj kljub njegovi paralizi
Pred skoraj desetletjem so zdravniki takrat 18-letnemu športniku Chrisu Nortonu povedali, da najverjetneje ne bo nikoli več hodil. Življenje se mu je obrnilo na glavo in mislil je, da ne bo nikoli več našel ljubezni. A nato je prišla Emily Summers.

Kako je Hawking lahko tako dolgo živel z ALS?
Stephenu Hawkingu so zdravniki pri 21 letih napovedali le še dve leti življenja. Kljub temu je z boleznijo ALS živel 53 let dlje in umrl star 76 let. Čeprav je ob diagnozi ALS pričakovana življenjska doba od tri do 10 let, je Stephen z njo živel več kot 5 desetletij. Kako je to mogoče?