vpliv kajenja na možgane

Je osamljenost lahko nevarnejša od kajenja in debelosti?
Velika razlika obstaja med samoto in osamljenostjo. Medtem ko lahko v samoti uživamo, je osamljenost človeško čustvo, ki ga od časa do časa občutimo vsi, a vedno več znanstvenikov, z njimi pa študij opozarja, da je osamljenost več kot čustvo oz. občutje in jo je potrebno obravnavati celo kot bolezen, ki je lahko smrtonosna. Poglejmo si, zakaj.

Navade, ki škodujejo vašim možganom
Včasih si preprosto želimo izklopiti naše možgane in se sprostiti ob nekaj kozarcih vina ali neskončnem gledanju televizije. Vendar pa lahko nekatere odločitve precej škodijo našim možganom.

Snov, ki nas najhitreje zasvoji! In ne gre za droge!
Ko je govora o hudih odvisnostih, najprej pomislimo na droge, a statistika kaže, da najhujšo zasvojljivost še vedno povzročajo nikotin, zdravila in alkohol. Največ ljudi, ki po enkratnem poskušanju razvijejo zasvojenost je tistih, ki poskusijo nikotin.

To naredi kajenje vašim mišicam
Kajenje poškoduje mišice v vašem telesu, je pokazala študija ameriških, brazilskih in japonskih znanstvenikov. Do zdaj so mislili, da so pri kadilcih mišice šibkejše, ker se zaradi šibkejših pljuč manj gibajo. A zdaj so ugotovili, da je učinek kajenja na mišice neposreden.

Kako kajenje poškoduje možgane?
O številnih negativnih učinkih kajenja na naše telo smo slišali že veliko. A kot kaže, ima kajenje izjemno škodljive učinke tudi na naše možgane. Britanski strokovnjaki so odkrili, da imajo kadilci tanjšo zunanjo plast možganov, imenovano možganska skorja, v primerjavi z nekadilci. Gre za del možganov, ki je odgovoren za spomin, govor in zaznavno zavedanje.

Revolucionarno odkritje: Cepivo proti kajenju!
Znanstveniki so izdelali novo cepivo NicVAX. Ta proizvaja protitelesa, ki se vežejo na molekule nikotina in tako preprečujejo njihov vpliv na možgane in odvisnost od kajenja.