vročinska izčrpanost

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno
Vročinska izčrpanost, ki lahko vodi do vročinskega udara, je lahko smrtno nevarno stanje, ki pa se mu največkrat lahko izognemo! Glede na to, da se približujemo vročemu poletju, je pomembno, da se zavedamo pomena preventive!

Kaj se zgodi, če telovadimo v vročini?
Že sama aktivnost, bodisi hoja, tenis ali tek, je težka, v vročini pa postane še težja. To je posledica ravnotežja med količino toplote, ki jo telo ustvari, in količino, ki jo lahko izgubi.

5 pravil, ki jih morate upoštevati, ko je vroče
Resda je pravo poletje vroče, a to ne pomeni, da vročina, če se ji pretirano izpostavljamo oziroma je že sama po sebi ekstremna, ne more predstavljati nevarnosti. Ko je vroče, je treba upoštevati nekaj naslednjih nasvetov.

Kaj je nenadni srčni zastoj?
Nenadni srčni zastoj je nenadna izguba delovanja srca, zaradi katere se oseba nenadoma zgrudi, izgubi zavest in preneha dihati. Srce preneha biti in kri preneha dotekati v možgane ter druge vitalne organe.

Kaj vse je lahko razlog za slabost?
S slabostjo smo se vsi že srečali vsaj enkrat v življenju. A to je le simptom, ki ga lahko povzroči marsikaj. Vas zanima, kaj so možni vzroki za slabost?

Anhidroza – kaj je to?
Ste vedeli, da obstaja redko bolezensko stanje, nezmožnost potenja? Temu stanju rečemo anhidroza. In četudi ni slišati nevarno, lahko resno ogrozi bolnikovo življenje.

Pomemben napotek v vročih dneh
"Pijmo veliko vode, tudi če nismo žejni. Tako se bomo lahko dovolj potili in tako zniževali telesno temperaturo." Tako zapiše na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana Milan Žnidaršič, dr. med., spec. spl. in urg. med. Če se vam zdi, da se veliko potite, priporoča, da vodi dodate malo limoninega soka in soli. Izogibajte pa se alkoholu, vročim in sladkim pijačam. Pomembno je, da ne dehidrirate.

Ste dobili predstopnjo sončarice? Tako jo prepoznate
Pri pretiranem izpostavljanju telesa soncu, predvsem glave, lahko dobimo predstopnjo sončarice ali celo sončarico. Ta zahteva izredno pozornost in čim hitrejši obisk pri zdravniku. Bi jo prepoznali?

Vročina prinaša nevarnosti! Kako si pomagati?
Vročinski val se bo še nadaljeval, z njim pa temperature višje od 30 stopinj Celzija. Vročinska izčrpanost, omedlevica in kožni izpuščaji so nekatere težave, do katerih lahko pride ob pregrevanju telesa v vročih dneh. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so podali napotke, kako ravnati v vročini. Preverite, kako si pomagati.

Kako prenesti takšne temperature?
Z Inštituta za varovanje zdravja prihaja opozorilo, da vročinskega vala nikakor ne smemo jemati zlahka. Paziti je treba, da ne dehidriramo in da temperatura telesa ne postane previsoka. Preberite si njihove nasvete.

Kako ravnati v vročini?
Kot sporočajo vremenoslovci, nas ta teden čakajo pasje vroči dnevi s temperaturami tudi do 36 stopinj Celzija. Prav zato je dobro, da veste, kako se ohladiti in kako ravnati v vročini.

Kako se spopasti z vročinskim valom?
Če smo se dolgo pritoževali, da so temperature enostavno prenizke, je vreme pokazalo, da se lahko še kako hitro obrne ter nas preseneti z vročino, zaradi katere lahko še zavre v možganih.

Pazljivo v vročih dneh!
Visoke temperature, ki zadnje dni vladajo v naših krajih, so lahko še kako nevarne. Še posebej za otroke in starejše ljudi ter bolnike. Kako zmanjšati tveganje za zaplete, ki jih prinaša vročina?

Zaradi vročine lahko resno zbolite
V vročih dneh, ki jih doživljamo te dni, je organizem pod velikim stresom. Vročina, sparina, vlaga, predvsem pa nobenega olajšanja zvečer in ponoči. Gre za hudo obremenitev telesa in duha.

Glivice - prekletstvo sodobnega človeka!
Kandida je ena izmed najbolj pogostih okužb sodobnega človeka, saj prizadane skoraj vsako tretjo osebo. Medtem ko kot kandido večina zdravnikov prizna le vaginalno kandidozo, pa nekateri trdijo, da gre pri kandidozi za zakisanost celega organizma.

Poletno športanje
Šport je odraz posameznikove skrbi za zdravje in dobro počutje. Kljub temu pa sta pri športu potrebni zmernost in previdnost, kar še bolj velja za vroče poletne dni.