Vizita.si

zakonske težave

Duševno zdravje 24. 08. 2023 05.00

Kaj pomaga pri anksioznosti in paničnih napadih?

V življenju neprestano bijemo bitke, včasih smo pri tem lahko uspešni, spet drugič malo manj, ali pa se izgubljamo v svojih neprijetnih čustvih, ki hočemo ali nočemo vplivajo na naše vedenje, odnose in nazadnje tudi na naše vsesplošno počutje. O premagovanju anksioznosti in paničnih napadov smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Osebna rast 19. 11. 2022 05.00

Zakaj vam knjige za 'samopomoč' ne pomagajo?

"Teoretično vem čisto vse, prebral sem premnogo knjig, ki opisujejo moje stanje in naštevajo predloge, kako se izkopati iz brezna občutij, a se v mojem življenju še vedno nič ne spremeni," so besede številnih posameznikov, ki se odločijo težave reševati s pomočjo knjig za osebnostno rast in samozdravljenje. Kje torej nastane vrzel med tem, da smo pravzaprav specialisti v zavedanju svojih težav, nikakor pa ne moremo storiti koraka naprej in se osvoboditi tistega, kar nas zadržuje na mestu?

Osebna rast 28. 12. 2020 08.10

7 življenjskih resnic, ki so ključ do notranjega miru

V življenju se vse prevečkrat obremenjujemo z drugimi in premalo osredotočamo nase ... Na svoje potrebe, želje, hrepenenja, cilje. Tisto, kar zares šteje, podrejamo manj pomembnim stvarem, obenem pa nas je strah izražati to, kar zares čutimo. Pri dolgoletnem delu z ljudmi sem prišla do številnih spoznanj, zato sem izbrala nekaj ključnih življenjskih dejstev, ki so ključ do zadovoljnega življenja in notranjega miru. Življenje je lahko lepo, če ga le znamo videti s prave perspektive in iz njega izvleči najboljše.

Duševno zdravje 25. 11. 2020 06.00

Tesnoba in fobije zaradi videokonferenc in spletnih druženj

V letošnjem letu se je zaradi pandemije pojavil razmah videokonferenc in spletnih druženj, skupaj z njimi pa so pri nekaterih vzniknile tudi socialna anksioznost in celo fobije različnih razsežnosti. Socialna anksioznost je lahko blaga in se jo da dokaj učinkovito obvladovati s preprostimi tehnikami, v nekaterih primerih pa lahko simptomi postanejo tako močni, da se posameznik začne spletni izpostavljenosti izogibati.

Duševno zdravje 02. 09. 2020 08.09

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami

Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Duševno zdravje 02. 06. 2020 10.53

8 psiholoških kompleksov, ki jih je vredno poznati

Kompleksi so osnovniki gradnik naše psihe. Gre za temeljne vzorce čustev, zaznav in želja v našem nezavednem, ki vplivajo na naše življenje. Med najbolj znana zagotovo sodita kompleks manjvrednosti in večvrednosti, ki ju poznamo vsi. Mnogi kompleksi pa so dobili ime tudi po literarnih junakih in grški mitologiji, kot je denimo Ojdipov kompleks. Sicer pa je kompleks psihoanalitični izraz, ki ga obsežneje najdemo v delih Carla Junga in Sigmunda Freuda.

Duševne motnje 03. 05. 2020 09.45

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'

Ste vedeli, da poznamo več kot 100 simptomov in znakov, ki se kažejo pri anksioznih motnjah? Gre za skupino duševnih motenj, ki včasih posameznika zaznamujejo do te mere, da se ne more več učinkovito spopadati z vsakodnevnimi opravili.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2020 08.29

Ko težave s taščo prerasejo v zakonske konflikte

Odnosi so lahko še kako komplicirani, sploh ko se dotaknemo relacije med izvirno družino partnerja in partnerskim odnosom. Če smo bolj natančni – ponavadi so ravno tašče (in v precej manjši meri tasti) tiste, ki lahko pošteno zamajejo trdnost nekega razmerja. In tako kot so odnosi lahko zelo izpolnjujoči, na drugi strani prav zaradi te problematike prinašajo številne izzive. Kaj storiti, ko se v vajin odnos prikrade tašča, ki nima niti trohice razumevanja in sočutja, ali pa jo celo tare ljubosumje?

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.13

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen

Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Odnosi in spolnost 21. 04. 2020 08.03

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Duševno zdravje 06. 04. 2020 07.43

5 napačnih prepričanj o psihoterapiji

Kaj sploh je psihoterapija? V zvezi s tem področjem še vedno kroži veliko prepričanj in informacij, ki pa ne držijo najbolj. Kaj vse se na terapiji dogaja, ali terapevt res lahko razreši vse težave in ali je terapija res namenjena le posameznikom s težjimi duševnimi motnjami, preverite v spodnjih vrsticah.

Lepota 14. 02. 2020 08.44

Kako se spopasti s prvimi znaki staranja?

Vstop v 30. leta je obdobje, ko se prvič zavemo, da kolo časa tudi nam ne prizanaša. Pojavijo se prve gubice, in če ne pazimo na zdravo ,tudi odvečni kilogrami in celulit. Kako sprejeti prve spremembe telesa, smo se pogovarjali s specialistko družinske in zakonske terapije Anjo Kovačič.

Duševno zdravje 22. 10. 2019 08.46

Kako preseči strah pred telefonskimi pogovori?

Strah pred telefonskimi pogovori se morda sliši čudno, a še kako obstaja. Ker se komunikacija v današnjem času v večini odvija na spletu in postaja neosebna, vedno bolj izgubljamo suverenost pri telefonskih klicih. Pri tem velja pravilo, da manj kot telefonske pogovore prakticiramo, bolj strašni ti postajajo. V nekaterih primerih pa ima prste vmes tudi slaba izkušnja, ki ob vsaki uporabi telefona prikliče težke telesne senzacije.

Osebna rast 18. 10. 2019 13.14

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov

Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

Duševno zdravje 11. 10. 2019 08.40

Težava današnje generacije je, da živi v instant svetu

V Sloveniji je bilo v letu 2018 po podatkih Statističnega urada RS kar 2.347 razvez, od tega 44 zakonov ni trajalo niti eno leto, kar 399 parov pa se je ločilo še pred četrto obletnico zakonske zveze. Kje so časi, ko so pari slavili zlate, diamantne poroke? Kje so iskrena prijateljstva in pristni odnosi? Kaj je razlog, da ne zdržimo drug ob drugemu?

Osebna rast 20. 06. 2019 10.38

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?

Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

Duševno zdravje 17. 06. 2019 08.06

Ko poletje prebudi najtežja čustva

Poletni meseci niso vedno povezani z nestrpnim pričakovanjem prostih dni, potepanjem po drugih deželah in počitkom. Včasih že prvi brezskrbni dnevi, poletni utrip in občutno več prostega časa prebudijo težja čutenja. Razlogov je več, pomembno pa je, da se jim znamo upreti in poskrbeti za kakovostno preživet čas – sami ali v družbi najbližjih.

Osebna rast 15. 03. 2019 13.28

Kdo bo poskrbel za nas, če ne bomo sami?

Mahatma Gandhi pravi, da je največja izguba, izguba samospoštovanja. To, kako se vidite in doživljate sami, igra veliko vlogo pri tem, kako vas dojemajo drugi in kako se predstavljate svetu. Če imate težave s samospoštovanjem v življenje kar kličete dogodke in ljudi, ki z vami ne bodo ravnali tako, kot si zaslužite. A kako to preseči? Ker je to neskončna vijačnica, je seveda potrebno začeti pri sebi. Saj veste kako previjo – če sami ne boste poskrbeli zase, kdo potem bo?

POPovi zdravniki 07. 05. 2012 08.02

Zakonske težave

Lep pozdrav! Po 17 letih zakona, mi je žena povedala, da tako ne gre naprej in da se je pripravljena ločiti. To sem stežka sprejel. Povedala mi je, da jo pri določenih zadevah omejujem, da jo ...

POPovi zdravniki 05. 11. 2010 10.18

Primeren terapevt

Pozdravljeni!Stara sem 46 let, v službi, poročena, imam dva fanta - najstnika. Imam zakonske probleme (hodim na terapijo), trinajstletnik ima ADHD motnjo, šestnajstletnik je težaven. Jemljem tudi anti...

POPovi zdravniki 05. 09. 2010 10.01

Zakonske težave, depresija, antidepresivi in izguba spolnega zadovoljstva

Pozdravljeni. Trenutno se nahajam v zelo stresnem obdobju, z možem imava resne zakonske težave, jemljem antidepresive Mapron, stara sem 34 let in imam 2 otroka in imam naslednje vprašanje: med spol...

POPovi zdravniki 05. 09. 2010 09.50

Imeti rad

Pozdravljeni. Imeti nekoga rad ali sam sebe. Zanima me naslednje: z možem imava različne poglede in razlage o tem, kaj pomeni imeti nekoga res rad, pa bi rada odgovor. Trenutno imava zakonske te...

POPovi zdravniki 25. 02. 2010 12.13

POMANJKANJE SPOLNEGA INTERESA

Pozdravljeni, moj libido je že pred leti popolnoma opešal, zaradi česar imam velike zakonske težave. Že več let sem tudi v meni. Na spletu sem našla omembo zdravila flibanserin, ki pomaga pri prebujan...

POPovi zdravniki 08. 08. 2009 12.26

Tesnobna stanja in psihosomatske motnje

Pozdravljeni, več kot 12 let se soočam z napadi tesnobe, panike, astmo, alergijami, razbijanjem srca, težavami z želodcem in prebavo... Zakon, v katerem nisem srečna, traja 16 let. Nikakor ne morem p...

POPovi zdravniki 13. 12. 2004 11.21

Anoreksija

Spoštovani, dovolite da se na vas obrnem z vprašanjem, ki se ne tiče neposredno mene, ampak prijateljice moje 15-letne hčerke. Ta prijateljica (recimo ji S.) je visoka 174 cm in je pred mesecem dni t...

POPovi zdravniki 17. 04. 2003 09.02

Prekomerno znojenje in odvečna maščoba

Spoštovani, stara sem 35 let, visoka 165 kg, težka 70 kg , mati dveh otrok. V mladosti sem se 11 let aktivno ukvarjala s športom, nato pa zaradi poroda prenehala. Nekaj let po tem so se pričele tež...

Duševno zdravje 30. 11. 2018 08.06

Zakaj je december čustveno tako intenziven?

December je zadnji mesec v letu, ki prebudi vse tisto, kar je skozi leto (za)stalo. Potlačena čustva, neprijetne spomine, neopravljeno delo, finančne skrbi, nerazčiščene odnose. Nekateri z neskončno radostjo uživajo v pričakovanju praznikov in konca leta, spet drugi pa se v tem obdobju soočajo s težjimi in bolečimi občutki.

Osebna rast 21. 11. 2018 13.21

Kako se znebiti katastrofalnih pričakovanj?

Pri katastrofalnih pričakovanjih gre za neke vrste kognitivno distorzijo oziroma miselno popačenje. To pomeni, da je posameznik osredotočen le na negativno razmišljanje, vedno pričakuje neugoden razplet dogodkov in po njegovem mnenju usoda vedno poskrbi, da se zanj ne izteče dobro.

Osebna rast 19. 11. 2018 08.11

Se bojite javnih govorov in nastopov?

Socialna anksioznost spada med najpogostejše oblike anksioznih motenj, rečemo ji tudi socialna fobija. Takšnim posameznikom je neprijetno v vseh socialnih okoliščinah, kjer se počutijo izpostavljeni. Običajno njihovo stisko opazijo tudi drugi, včasih pa nelagodje navzven sploh ni opazno in samo oni vedo, kako se v resnici počutijo.

Rožnati oktober 30. 10. 2018 11.46

Stanka po bolezni živi celo bolj polno kot prej

Pisalo se je leto 2004 in Stanka Kuplenk je imela 44 let, ko je prišla diagnoza. Rak dojk. In bil je šok. "Toda potem nekako sprejmeš in greš naprej. Nekje po letu in pol me je pa res sesulo,” odkrito opisuje, kako je pristala v hudi depresiji. Vendar pa danes – 14 let po diagnozi – s svojo zgodbo želi povedati, da je tako rak kot depresijo mogoče premagati ter naprej živeti kakovostno in celo bolj polno.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859