zasvojenost s sladkorjem

Vpliv sladkorja na možgane: kako zmanjšati odvisnost od sladkega?
Sladkor je pogosto prisoten v številnih živilih, ki jih uživamo vsakodnevno, in je eden najpogostejših dodatkov v sodobni prehrani. Kljub temu pa lahko prekomerno uživanje sladkorja negativno vpliva na možgane in privede do zasvojenosti, podobne tisti, ki jo povzroča uživanje drog. Kako sladkor vpliva na naše možgane in zakaj je pomembno, da zmanjšamo odvisnost od sladkega?

6 stvari, ki se zgodijo, če in ko omejimo sladkor
Za začetek naj povemo, da je pri sladkorju kot pri vseh drugih stvareh v življenju – nič ni nujno slabo, če uživamo v mejah normale. Seveda je govora o zdravem sladkorju, ne toliko o dodanem in umetnem. Kaj se torej zgodi, če tovrstnega sladkorja uživamo preveč, in kaj, ko ga prenehamo uživati?

Odvisnost od sladkorja: odtegnitvena kriza in kako jo omiliti
Zmanjšanje vnosa sladkorja v telo je lahko odličen začetek bolj zdravega načina življenja. Odpoved sladkarijam pa ni lahka. Ponujamo vam koristne nasvete, kako to storiti in se znebiti posledic, ki jih lahko prinese odtegnitvena kriza.

»Krog nagrajevanja«: ko za občutek ugodja potrebujemo vedno več sladkarij
Le kdo ne mara sladkarij? Tortice, sladkane kave, piškoti, sladoled, manjši sladki prigrizki – sladkor najdemo v številnih živilih, zato se mu je skoraj nemogoče izogniti. V manjših oziroma zmernih količinah ni škodljiv, vendar se njegova moč skriva ravno v tem, da je tako zelo zasvajajoč. Čeprav se odvisnost od sladkorja ne šteje za tako zelo resno kot ostale vrste zasvojenosti, pa ima lahko dolgoročno zelo resne vplive na zdravje.

'Ne samo da redi, ampak tudi ubija'
''Ne samo da sladkor redi, ampak tudi ubija,'' so zapisali kalifornijski znanstveniki v časopisu Nature in pozvali vlade vsega sveta, naj prodajo sladkorja omejijo tako kot prodajo tobačnih izdelkov in alkohola. Pa je sladkor res tako strupen?

Zastrašujoča resnica o čipsu
Številne raziskave so pokazale, da ima čips škodljive učinke na zdravje. In čeprav priljubljeni prigrizek že dalj časa povezujemo s čezmerno telesno težo in visokim krvnim tlakom, so zdaj na seznamu še težave z zarodkom, hiperaktivnost pri otrocih in večja verjetnost za rakavo obolenje.

Mastna hrana je kot heroin
V smislu povzročanja odvisnosti, seveda! Nezdrava in mastna hrana naj bi namreč sprožila delovanje centra v možganih, ki vzbuja željo po še večjem uživanju visoko kalorične hrane.

Preverite, ali ste zasvojeni s sladkorjem?
Sladkorju se je težko izogniti. S sladko kavo pogosto začnemo dan in ga zaključimo s kakšnim sladkim prigrizkom pred televizijskim sprejemnikom. Zato ni prav nič nenavadno, da je odvisnosti od sladkorja vedno več.