Vizita.si

zavračanje

Duševno zdravje otrok 19. 03. 2025 04.57

Vloga spanja pri duševnem zdravju otrok

Obstaja povezava med spanjem ter kognitivnim in jezikovnim razvojem pri dojenčkih in malčkih.

Duševne motnje 14. 10. 2024 04.42

Najpogostejše duševne motnje v starosti

Obdobje starosti prinese večje mejnike in spremembe, kot so upokojitev, izguba bližnjih, telesne bolezni, sprememba v življenjskem slogu, kar lahko vpliva tudi na duševno zdravje.

Odnosi in spolnost 21. 09. 2024 04.34

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih

Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Psiha 13. 08. 2024 04.27

Kaj se zgodi, če ne izražamo čustev?

Čustva so sestavni del človeške izkušnje in igrajo ključno vlogo pri našem dojemanju sveta ter medosebnih odnosih. Vendar pa se včasih znajdemo v situacijah, ko se odločimo zadrževati ali potlačiti svoja čustva. Zakaj je to na dolgi rok lahko zelo škodljivo?

Psiha 15. 07. 2024 04.49

Kako se lahko sprijazniš, da ne moreš biti vsem všeč?

V mladosti si bolj kot kadarkoli prej in kasneje želimo zgolj in samo pripadati. Želimo biti všečni in sprejeti, popularnost pa jemljemo kot neko normalno normo, proti kateri vsi stremimo. Medtem ko je vse to popolnoma normalen del odraščanja, pa ti danes želimo prikazati še drugo plat, zakaj je morda dobro, da nisi vedno všečen in sprejet, ter navsezadnje, zakaj preprosto ne moremo biti vsem všeč.

Odnosi in spolnost 15. 05. 2024 04.10

Zakaj bi morali poskusiti z nekom, ki morda ni vaš 'tip'?

Tudi sami spadate med tiste, ki imajo popolnoma izdelano podobo o sanjski punci ali fantu? Barva las, oči, tip postave, inteligenca in morda še vse ostalo? Če ste se našli v uvodu, preberite članek in preverite, zakaj bi morda morali razmisliti, da poskusite z nekom, ki morda ni vaš tip ...

Duševne motnje 18. 05. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o socialni anksioznosti

Določena mera nervoze v nekaterih družbenih situacijah je popolnoma normalna. Normalno je denimo, da se počutimo nekoliko živčne, ko gremo na prvi zmenek ali na razgovor za službo.

Duševno zdravje 21. 04. 2023 05.00

Kako čustva vplivajo na prebavo?

Naša čustva niso brez pomena, ampak imajo velik vpliv na naše misli in vedenje kot tudi na naše telo. Kadar koli doživljamo močnejša čustva, jih lahko občutimo tudi fizično, pa naj si bo to v hitrejšem dihanju, grizenju nohtov, kriljenju z rokami, skrčenosti, begu in še in še. Prav tako radi rečemo, da je nekdo občutil metuljčke v trebuhu, pa tudi začutimo nelagodje, ko smo živčni in zaskrbljeni. In kako se vse to odraža na naši prebavi? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Zdravje 11. 10. 2022 05.00

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva

Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

Odnosi in spolnost 25. 03. 2022 05.00

Zakaj so v odnosu pomembni pogovori o spolnosti?

Znano je, da je komunikacija eden od pomembnejših delov vsakega partnerskega razmerja, saj le tako ustvarjamo pristne globine odnosa. Če se dotaknemo spolnosti, pa dobra komunikacija vodi tudi do zadovoljujoče in iskrive spolne intime, v kateri uživata oba. Pari, ki se odkrito in brez zadržkov pogovarjajo o spolnih potrebah, imajo veliko večjo verjetnost, da bodo oblikovali srečnejši in izpolnjujoč odnos v primerjavi s tistimi, ki se tej temi izogibajo ali imajo z njo povezane zadržke.

Odnosi in spolnost 12. 10. 2021 05.00

Anksioznost v partnerstvu: dvomi, strahovi in pomisleki

Anksioznost v partnerskem odnosu se nanaša na moteče in vsiljive misli, ki nas vodijo do dvomov v partnerja in pogoste skrbi v zvezi v odnosom. Kaj pa če me vara? Mi morda laže? Kaj pa, če me namerava zapustiti? Tovrstna vprašanja so lahko izjemno obremenjujoča, sploh, če imamo občutek, da nad negativnimi mislimi nimamo več nadzora.

Osebna rast 23. 03. 2021 06.00

Kaj je ego in zakaj je pomemben?

»Kako velik ego ima!« so najpogostejši stavki, ki jih slišimo v povezavi z vedenjem, ki nam pri drugih ni všeč. Poznamo tudi različne izraze, ki vključujejo ego, kot so denimo egoizem, ego obramba, egocentrizem, superego in podobno. A kaj v resnici pomeni ego in zakaj ima v medosebnih pogovorih vedno negativno konotacijo?

Odnosi in spolnost 03. 12. 2020 07.32

8 najpogostejših obrambnih mehanizmov

Humor, zanikanje, regresija in projekcija je le nekaj obrambnih mehanizmov, ki nam pomagajo pri soočanju z neprijetnimi dogodki, mislimi in čutenji. Ideja obrambnih mehanizmov izhaja iz psihoanalitične teorije, ki osebnost vidi kot interakcijo med tremi komponentami: id, ego in superego. Obrambni mehanizmi so sicer naraven del psihološkega razvoja, njihovo poznavanje pa nam pomaga razumeti lastno vedenje in vedenje drugih. Preverite, zakaj nekateri vsako situacijo obrnejo na smeh in zakaj drugi zanikajo obstoječe stanje.

Duševno zdravje 10. 11. 2020 06.00

Kaj je sindrom gospe Bovary?

Ljubitelji književnosti gotovo poznajo roman Gustava Flauberta z naslovom Gospa Bovary. V njem opisuje depresivno glavno junakinjo Emmo, ki kljub zakonu neustavljivo hrepeni po romantični ljubezni in se izgublja v nerealnem dojemanju sveta. Iz tega izhaja tudi izraz bovarizem, za katerega so značilni trajno nezadovoljstvo, zanikanje resničnosti in izgubljanje v vzporednih svetovih.

Duševno zdravje 28. 10. 2020 05.45

Branje mimike pod zaščitno masko

Čeprav je koronavirus, ki je letošnje leto svet obrnil na glavo, očem neviden, so eden od zelo očitnih znakov pandemije zaščitne maske. Marsikdo je mislil, da bo njihova uporaba kratkega veka, a vse bolj očitno postaja, da bodo z nami še precej časa. Ne preostane nam torej drugega, kot da jih sprejmemo kot del življenja in se naučimo potrebnih veščin, med katere sodi tudi branje mimike. Imate tudi vi težave, ker nikoli ne veste, kaj misli in kako se počuti oseba, s katero se pogovarjate, ko nosi masko? Predstavljamo vam nekaj namigov, na kaj je treba biti pozoren.

Odnosi in spolnost 19. 01. 1970 06.00

Kako se nizka samopodoba kaže v partnerskih odnosih?

Ali imamo nizko samopodobo, lahko ugotovimo tudi tako, da naredimo spisek vseh preteklih partnerstev in razmislimo, kakšno vlogo smo v njih imeli, kakšno vzdušje je prevladovalo, kako so se končala.

Bolezni 12. 06. 2020 08.15

Kako huda bo okužba s covid-19 je možno napovedati s krvno sliko

Ugotovitve raziskave, ki so jo izvedli na 40 obolelil s covid-19 v kitajskem Wuhanu, so pokazale, da je mogoče že zgodaj napovedati, kakšen bo potek obolenja z novim koronavirusom pri določenem bolniku. In sicer na podlagi dveh tipov obrambnim celic v krvi. Po poročanju STAnaj bi študijo na več bolnikih potrdili tudi v Nemčiji. , ki so jih tudi v Nemčiji s študijo potrdili na več bolnikih.

Dieta 07. 06. 2020 19.45

Koliko ogljikovih hidratov morate zaužiti, če hujšate?

Kaj vam najprej pride na misel, ko razmišljate o hujšanju? Verjetno ste pomislili na ogljikove hidrate in kako ste jih izločili iz svoje prehrane z namenom, da shujšate. Ogljikovi hidrati niso nič slabega, dokler niso v škatli, vrečki, ovitku ... Torej niso v obliki procesirane hrane.

Duševno zdravje 02. 06. 2020 10.53

8 psiholoških kompleksov, ki jih je vredno poznati

Kompleksi so osnovniki gradnik naše psihe. Gre za temeljne vzorce čustev, zaznav in želja v našem nezavednem, ki vplivajo na naše življenje. Med najbolj znana zagotovo sodita kompleks manjvrednosti in večvrednosti, ki ju poznamo vsi. Mnogi kompleksi pa so dobili ime tudi po literarnih junakih in grški mitologiji, kot je denimo Ojdipov kompleks. Sicer pa je kompleks psihoanalitični izraz, ki ga obsežneje najdemo v delih Carla Junga in Sigmunda Freuda.

Osebna rast 26. 03. 2020 07.35

Kdaj je (navidezna) pozitivnost toksična?

Verjetno vsi poznamo tiste znane stavke in afirmacije: bodi pozitivno naravnan, ohrani nasmeh na obrazu, razmišljaj le o pozitivnem izidu, dovoljene so samo pozitivne vibracije, tu ni prostora za negativnost … Vse lepo in prav, a ne vedno in za vsako ceno. Konstruktivno je, da smo v življenju pozitivno usmerjeni in se trudimo to tudi ohranjati, a pri tem ne smemo zanikati vseh ostalih čustev, ki jih doživljamo. Včasih nekateri posamezniki v veliki želji živeti pozitivno potlačijo vse tisto, kar se jim zdi, da v tak način razmišljanja ne sodi. V tem primeru lahko govorimo o zlagani pozitivnosti, ki v odnosu do sebe in drugih naredi več škode kot koristi.

Bolezni 04. 11. 2019 19.06

Največje grožnje našemu zdravju v letu 2019

Svetovna zdravstvena organizacija je zavračanje in oklevanje pri cepljenju, ki je dostopno, uvrstila na listo deset največjih groženj zdravju, s katerimi se je svet spopadal  v letu 2019.  

Zdravje 09. 09. 2019 08.01

Težave z ušesi: psihosomatski pristopi

Osebe, ki so vsakodnevno izpostavljene intenzivnim zvokom, hrupu ali vpitju se hitro utrudijo in se počutijo nervozno, izčrpano in depresivno.

Bolezni 10. 07. 2019 10.47

Odkrili, zakaj kmalu ne bomo več zavrgli jajčnih lupin

Ob pripravi različnih jedi z jajcem jajčno lupino običajno odvržemo v smeti, a morda temu ne bo več tako v prijodnosti. Strokovnjaki z Univerze Massachusetts so odkrili, da je jajčna lupina še kako uporabna. V svojih poskusih so z zdrobljeno jajčno lupino uspeli pozdraviti in znova obnoviti človeške kosti in zobe. Izkazalo se je, da lahko snovi iz jajčne lupine pomagajo k razvoju kostnih celic.

Osebna rast 20. 06. 2019 10.38

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?

Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

Bolezni 28. 05. 2019 16.33

Sindrom izgorelosti uradno priznan kot kronično stanje

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je sindrom izgorelosti uradno priznala kot bolezen, a se danes opravičila in pojasnila, da ne gre za bolezen, ampak kronično stanje. Izgorelost opisuje kot 'kronični stres na delovnem mestu'.

POPovi zdravniki 24. 03. 2014 13.52

Preobčutljivost

Pozdravljeni imam vprašanje glede prevelikih pričakovanj. Star sem 52 let in ločen, razočaran nad ljudmi. Ugotovil sem, da je temu velikokrat botrovalo preveliko pričakovanje do drugih ljudi, pa tudi ...

POPovi zdravniki 13. 09. 2012 18.21

Francoski poljubi

Pozdravljeni!Star sem 22 let. In me zanima sledeče.Imam resno punco s katero se zelo dobro razumema ampak nekaj me teži.Z bivšim resnim se je poljubljala po francosko jaz sem jo pa vprašal,če ...

POPovi zdravniki 12. 09. 2012 22.57

Zavračanje čustvene bližine

Spoštovani! Že nekaj časa se srečujem s težavami v odnosu s partnerjem s katerim sva skupaj 3 leta. Prvo leto (ko sva bila oba v rožicah od zaljubljenosti) je bilo popolno za oba. Skupaj sva p...

POPovi zdravniki 28. 08. 2012 16.43

Rehabilitacija po Lymski boreliozi

Spostovani, pisem vam iz Italije. Prosim vas za nasvet za tasta; ima 72 let in pred 12 leti je zbolel za boreliozo (odkrili so samo 2 leti nazaj). Mesec nazaj je zakljucil 21-dnevno zdravljenje z anti...

POPovi zdravniki 21. 02. 2012 12.58

LOČITEV IN ŽALOVANJE

Pozdravljeni. stara sem 24 let in imam 20 mesecev starega otroka. Z fantom ki je sedaj bivsi sva imela dolocene tezave in se je odlocil da me zapusti z otrokom. sedaj pa sem izvedela da me je varal ze...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859