Vizita.si

zaznavanje

Duševno zdravje 30. 03. 2025 03.32

5 neverjetnih dejstev o možganih

Možgani so zelo zapletena struktura. Vsebujejo milijarde živčnih celic, ki jih imenujemo nevroni, ki morajo komunicirati in delovati skupaj, da lahko telo normalno deluje.

Duševno zdravje 22. 03. 2025 02.36

Kaj so halucinacije?

Ste vedeli, da so nekatere halucinacije celo normalne? Denimo tiste, ki nastanejo, ko zaspite ali se prebudite. Vse ostalo so vsekakor lahko znak resnejše bolezni, kot je shizofrenija ali demenca.

Zdravje 21. 03. 2025 02.17

Skrb vzbujajoč pojav: učinek, za katerega ve le malo ljudi

Učinek nocebo, manj znani zlobni dvojček placebo učinka, je v medicini fascinanten in hkrati zaskrbljujoč pojav.

Novice 01. 03. 2025 04.34

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?

Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Droge & alkohol 26. 02. 2025 04.10

Tako droge vplivajo na možgane

Si vedel, da se možgani razvijajo vse do 25. leta starosti? Prav zaradi slednjega je zloraba drog in alkohola v najstniških letih in adolescenci še toliko bolj nevarna. Morda si marsikdo misli: Pa saj smo mladi, zresnili se bomo, ko bomo starejši. A dejstvo je, da so z drogami povezane spremembe v možganih lahko trajne. V nadaljevanju preveri, kako droge vplivajo na možgane in kakšne so lahko posledice.

Novice 29. 01. 2025 05.00

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu

Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

Preventiva 12. 01. 2025 04.14

Kako preprečiti smrtno nevarne padce?

Padci pri starejših ljudeh predstavljajo eno najresnejših groženj za njihovo zdravje in kakovost življenja. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije so padci glavni vzrok smrtnih poškodb pri starejših, prav tako lahko vodijo v dolgotrajne invalidnosti, izgubo samostojnosti in psihološke težave. Kljub resnosti tega problema je veliko časih možno padce preprečiti s preprostimi prilagoditvami in ustreznimi ukrepi.

Prebava 11. 01. 2025 04.16

Kako januar vpliva na vaše črevesno zdravje?

Januar, mesec novih začetkov, pogosto prinaša spremembe v prehranjevalnih navadah, vadbenih rutinah in življenjskem slogu. Hkrati pa je januar lahko tudi čas, ko se poveča raven stresa, bodisi zaradi postprazničnega obdobja bodisi zaradi pritiskov, povezanih z novimi cilji. Ta kombinacija dejavnikov lahko pomembno vpliva na vaše črevesno zdravje.

Okužbe in zastrupitve 25. 12. 2024 04.58

Ima lahko kapsaicin hude stranske učinke?

Nekateri rezanci s čilijem so bili v določenih evropskih državah prepovedani, ker naj bi vsebovali preveč čilijevega ekstrakta kapsaicina. Je lahko slednji nevaren za zdravje? Vsekakor ima lahko resne stranske učinke.

Zlata leta 26. 11. 2024 04.18

To je lahko pokazatelj kognitivnega upada

Nova študija je analizirala hojo za testiranje zgodnjega kognitivnega upada.

Zdravje 16. 11. 2024 04.58

Živali, ki lahko zaznajo bolezen pri ljudeh

Zagotovo ste že slišali, da lahko psi 'zavohajo' marsikaj, toda ste vedeli, da obstajajo živali, ki imajo tako zelo dobro izrazit voh, da lahko pri ljudeh zaznajo bolezen?

Koža 10. 11. 2024 04.24

Katerih težav s kožo ne smete ignorirati?

Koža je največji organ našega telesa in služi kot zaščitna bariera pred poškodbami, okužbami ter vplivi okolja. Kljub temu, da je vsakodnevno izpostavljena različnim dejavnikom, kot so sonce, onesnaženje in drastične temperaturne spremembe, koža pogosto ne opozori na težave takoj.

Bolezni 09. 11. 2024 04.14

5 simptomov kroničnega rinitisa

Kronični rinitis je dolgotrajno vnetje nosne sluznice, ki povzroča vztrajne simptome, kot so zamašen nos, kihanje, srbenje in izcedek. Za razliko od prehlada, ki običajno traja le nekaj dni, lahko kronični rinitis traja več mesecev ali celo let, kar pomembno vpliva na kakovost življenja. Pojavlja se zaradi različnih vzrokov, vključno z alergijami, dražili iz okolja, infekcijami in hormonskimi spremembami.

Novice 01. 11. 2024 04.30

Bo umetna inteligenca prišla tudi v zdravstvo?

Ste vedeli, da se je koncept umetne inteligence rodil v petdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bila prva aplikacija za zdravstveno varstvo razvita na Univerzi Stanford leta 1972? Ni torej nekaj popolnoma novega, kot radi verjamemo. Vsekakor pa dobiva nove razsežnosti, ki se jih verjetno še ne zavedamo. Je torej na mestu vprašanje, če in kdaj bo prišla tudi v zdravstvo? Je že prisotna? Kaj bo s seboj prinesla in najpomembnejše, kaj si od nje lahko obetamo?

Duševne motnje 14. 10. 2024 04.42

Najpogostejše duševne motnje v starosti

Obdobje starosti prinese večje mejnike in spremembe, kot so upokojitev, izguba bližnjih, telesne bolezni, sprememba v življenjskem slogu, kar lahko vpliva tudi na duševno zdravje.

Prebava 13. 08. 2024 09.07

Zakaj pride do laktozne intolerance?

S staranjem se postopno slabšajo fiziološke funkcije organizma, s tem pa tudi vzdrževanje ravnovesja v telesu. Kar zadeva prebavo, se pojavijo pomembne strukturne spremembe organov oziroma žlez, ki proizvajajo prebavne sokove, kot so želodčna kislina, bikarbonat, encimi in slina. Pri encimih velja še posebej izpostaviti laktozno intoleranco, ki velja za najbolj znano in eno najpogostejših s starostjo povezanih prebavnih težav. Žal, ni edina!

Zdravje 08. 08. 2024 04.50

Kako uravnovesiti hormone?

V prvi vrsti je pomembno obvladovanje stresa, telesna vadba, spanje in uživanje zdrave prehrane. Kaj še lahko naredimo, da podpremo zdravje hormonov?

Duševne motnje 07. 08. 2024 04.19

To so posledice in vpliv marihuane

Marihuana, znana tudi kot 'trava', izvira iz rastline konoplje in jo je mogoče kaditi, piti ali jesti. Marihuana je droga, ki vsebuje spojine, ki lahko spremenijo um in telo ter lahko povzročijo zasvojenost in zdravstvene težave.

Zdravje 26. 07. 2024 04.40

Zakaj se staramo?

Vsi vemo, kako si sledijo obdobja v našem življenju od otroštva do starosti in smrti. Staranje je normalen in popolnoma običajen del življenja. Toda ste se kdaj vprašali, zakaj konkretno se staramo? Zakaj se stara naše telo, naša koža in vsi procesi v našem telesu? S tem vprašanjem si stoletja belijo glavo tudi znanstveniki. Poglejmo si, kaj so zapisali na theconversation.

Zdravje 11. 07. 2024 04.44

Hladna prha: ja varna v vročih dneh in ali nas res ohladi?

Vsak od nas je ob vročem vremenu, ko nas je oblival pot, pomislil na najbolj priročno možnost ohlajanja – hladen tuš. Je to 'zdrava' varianta ohladitve? Kaj je dejansko najboljši način ohladitve? Da bi odgovorili na to vprašanje, moramo najprej vedeti, kako telo ohranja stabilno notranjo (jedrno) temperaturo.

Zdravje 10. 06. 2024 04.45

Skriti čut, ki oblikuje dobro počutje

Vedno bolj se govori, hkrati pa je vedno več študij in z njimi dokazov, da imajo signali, ki jih naši notranji organi pošiljajo v možgane, pomembno vlogo pri uravnavanju čustev ter preprečevanju nekaterih stanj, kot sta denimo anksioznost in depresija. Poglejmo si, kaj je zapisal Guardian.

Bolezni 16. 02. 2024 04.30

Potencialni zaplet sladkorne bolezni

Diabetična retinopatija je resna očesna bolezen, ki se pojavi kot zaplet sladkorne bolezni.

Prebava 13. 12. 2023 07.07

Kako učinkovito obvladovati moderno 'bolezen' današnjega časa?

Zahteve po vedno boljših delovnih rezultatih, usklajevanje poslovnega in zasebnega življenja, stremljenje k pogosto previsoko zastavljenim ciljem, navsezadnje tudi jutranje prometne konice, ko bijemo borbo s časom – to so tipične vsakodnevne stresne situacije sodobnega človeka, ki na dolgi rok lahko predstavljajo velik izziv za naše zdravje. Da se lahko učinkovito spopademo s stresom, je treba v prvi vrsti razumeti, kako vpliva na naše telo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo nekaj zanimivih dejstev in ponujamo nabor ukrepov za obvladovanje te moderne bolezni' današnjega časa.

Bolezni 24. 11. 2023 10.02

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?

Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Zdravje 09. 10. 2023 05.00

Katera so ključna hranila za ohranjanje dobrega vida?

Zagotovo so vas v otroštvu večkrat spodbujali, da jejte korenje, saj boste potem bolje videli. Ta nasvet v resnici ni čisto iz trte izvit. Korenje je namreč bogat vir beta-karotena, ki se v telesu lahko spremeni v vitamin A, če ga telo potrebuje. Ravno vitamin A pa je eno od pomembnejših hranil, ki vpliva na zdravje naših oči. Seveda pa za zdrave oči in ohranjanje kakovosti vida še zdaleč ni dovolj le uživanje korenja ...

Prehrana 05. 10. 2023 09.33

Katera hrana ščiti naše možgane?

Verjetno ste že slišali, kako pomembna je zdrava prehrana tudi za delovanje naših možganov. Slednji nadzorujejo naše telo, misli in občutke, odgovorni pa so za številne procese, ki nam zagotavljajo življenje. Zato si poglejmo, katera, bolje rečeno, kakšna prehrana je najboljša za njihovo delovanje.

Aktivno življenje 12. 09. 2023 05.00

Zakaj potrebujemo ravnotežje?

Ravnotežje je osnovna komponenta vsega našega gibanja. Definiramo ga kot sposobnost ohranjanja težišča nad oporno površino. Če pomislimo, ravnotežje potrebujemo ves čas – med hojo, tekom, skoki, ko iz omare vzamemo kozarec, s tal poberemo predmet ...

Aktivno življenje 08. 09. 2023 05.00

Kako upočasniti staranje?

Z rednim gibanjem, zdravo in uravnoteženo prehrano, izogibanjem stresnim situacijam ter dobrim spancem lahko močno izboljšamo kakovost življenja in ostanemo vitalni. Toda, ali ste vedeli, da lahko z aktivnim življenjskim slogom upočasnimo tudi staranje?

Zdrav Lajf 13. 06. 2023 05.00

5 ključnih veščin, ki jih moraš razviti za uspeh

Verjetno ti gredo starši na živce, ko te opozarjajo, kako pomembne so šola in ocene, sploh, če pomislimo, da nam danes družba kaže, da je pomembno vse prej kot to, kajne?

Simptomi in bolezni 05. 06. 2023 05.00

Kaj se zgodi z našim telesom, ko smo dehidrirani?

Voda je esencialna in nujno potrebna za človekovo življenje. Predstavlja 50–70 % naše telesne teže in je ključnega pomena za večino telesnih funkcij. Ste se kdaj vprašali, kaj se dogaja z našim telesom, ko smo dehidrirani?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859