zdravje med potovanjem

Trik, ki bo takoj odpravil slabost med vožnjo
Če vam je že ob misli na počitnice slabo, in to ne zaradi samega dopusta, ampak zaradi vožnje, je verjetno, da trpite za potovalno slabostjo. Ne glede na to, ali vaše poletne načrte vključujejo vožnjo z avtom, ladjo ali vlakom, vam bo koristilo vedeti, kaj povzroča ta neprijeten občutek in kaj lahko storite, da ga zmanjšate ali preprečite.

V vročini ne delajte teh napak
Vročina ne vpliva le na našo kožo, temveč je obremenjen celoten organizem. Seveda imamo radi poletje in z njim toplejše dni, toda, kot smo že neštetokrat poudarili, je izjemno pomembno, da se držimo določenih vsesplošno znanih nasvetov, na katere pa radi pozabljamo!

2 čaja, ki lahko pomagata pri kašlju, prehladu in gripi
Čaji so odlični zavezniki imunskega sistema. Pozimi nas ne le grejejo, temveč vsebujejo tudi dobrobitna zelišča, iz katerih lahko pripravimo okusne napitke, okrepčila in zaščito za telo pred pogostimi okužbami dihal, ki spremljajo hladnejše zimske mesece.

To so najpogostejše dopustniške napake
V času dopusta je dobro vsaj za nekaj dni zamenjati domače okolje, se sprostiti ter spočiti telo in duha. A tudi med brezskrbnim počitnikovanjem lahko pride do raznih nepredvidenih situacij, na katere niste pripravljeni in nanje med načrtovanjem morda niti ne pomislite. Še posebej pogoste so prebavne težave, ki so lahko posledica različnih 'počitniških' dejavnikov. Razloga za paniko ni, dobro pa je vedeti, kako v takih primerih poskrbeti za čimprejšnje olajšanje.

Kako preprečiti zaprtje na dopustu?
Poletje je v polnem razmahu in najbrž ga ni človeka, ki ne bi odšteval dneve do pričetka zasluženega letnega dopusta. Nekateri ga najraje preživljajo doma, drugi komaj čakajo, da spakirajo kovčke in se odpeljejo ali odletijo polnit baterije na razne počitniške destinacije. A pogosto ne gre vse čisto po načrtu. Okoli 40 odstotkov počitnikarjev se med oddihom namreč sooča z zaprtjem. Kaj ga povzroči in kako si učinkovito pomagati v boju proti tej najpogostejši tegobi počitnikarjev in popotnikov?

Najpogostejše tegobe in rešitve med potovanjem
Začenja se sezona piknikov, kampiranja, kratkih in daljših potovanj ter izletov. Z vsemi temi radostmi pa pridejo tudi različne tegobe. Brez skrbi, imamo tudi rešitve. Pomembno je, da poskrbite za preventivo.

Veste, kako se pravilno shranjujejo zdravila?
Mnoga zdravila so toplotno občutljiva in lahko pod vplivom neugodne toplote ali mraza postanejo (ne)škodljivo spremenjena, hkrati pa neučinkovita in celo škodljiva.

Gastroenterologinja pojasnila, zakaj je med potovanjem težko odvajati blato
Težave s prebavo, takšne in drugačne, so precej bolj pogoste, kot si mislite, in prizadenejo veliko ljudi. Saj veste, kako se začne – pridete na cilj in nenadoma se začne napenjanje.

Instant kava - kaj morate vedeti?
Nekateri prisegajo na domačo turško kavo, ki zavre, spet drugi imajo najraje instant kavo. Kakšna je razlika med eno in drugo, katere so njune prednosti in blagodejne lastnosti, kakšne so njune slabosti? Tokrat bomo pod drobnogled vzeli instant kavo.

Brez tega se nikar ne odpravljajte od doma
Čas božično-novoletnih praznikov mnogi izkoristijo za potovanje. Nekateri se odpravijo obiskat sorodnike ali na daljše izlete, drugi gredo smučat, tretji pa pred mrazom pobegnejo v tople kraje. Ne glede na destinacijo in dolžino dopustovanja je treba vedno poskrbeti za ustrezno potovalno lekarno, ki mora vsebovati nekaj osnovnih zdravil za prvo pomoč in pripomočke za oskrbo ran. Pripravili smo podroben seznam, ki vam bo med pripravo na naslednjo dopustniško avanturo zagotovo prišel zelo prav.

Na prvem mestu je higiena
Ljudje se različno odzivamo na spremembo življenjskega sloga, v katerega smo včasih zaradi različnih razlogov primorani. Danes se veliko stvari odvija drugače, med drugim tudi potovanja, pa pot do službe, v šolo, do obiska, drugačno je tudi načrtovanje izletov. Zakaj ne bi izbrali najboljše možnosti zase ter se odločili za enostavno in varno prevozno sredstvo, kot je potovanje z vlakom.

Zakaj so potovanja dobra za vas?
Sonce, morje, odkrivanje novih krajev in veliko počitka – poletni meseci, ki so pred nami, so idealni za regeneracijo telesa, duha in odnosov z najbližjimi. Ste vedeli, da že manjša sprememba okolja omogoča številne koristi za dobro psihofizično počutje? Če se počutite še tako utrujene, vam lahko že nekajdnevni oddih pomaga pri polnjenju energijskih zalog. Razkrivamo vam nekaj pomembnih razlogov, zakaj je dobro, da vsake toliko obiščete kakšen drug kraj – pa ne samo poleti, pač pa skozi vse leto.

Poskrbite za varno spolnost tudi v času počitnic
Čas dopustov in počitnic je pogosto povezan z večjim tveganjem za prenos spolno prenosljivih okužb. Po vsem svetu in tudi v Sloveniji opažamo trend naraščanja spolno prenosljivih okužb, kot so HIV, virusni hepatitisi, gonoreja, sifilis, humani papiloma virusi, klamidijske okužbe in druge, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Veronika iskreno o svoji bolezni: "Ves čas sem si govorila, da bo minilo, da bo kri izginila. Ampak ni."
Med kronične vnetne črevesne bolezni uvrščamo ulcerozni kolitis in Crohnovo bolezen. Oba potekata navadno v obliki izmenjujočih se zagonov vnetja in različno dolgih obdobij, v katerih je bolnik brez težav. Vzroki za obe bolezni ostajajo slabo pojasnjeni.

Ali lahko člani posadke tovornih ladij iz Kitajske prinesejo koronavirus?
Koronavirus, ki je izbruhnil v Vuhanu na Kitajskem, se širi hitro, saj lahko prehaja s človeka na človeka. Med simptomi, ki se pojavijo ob okužbi so slabo počutje, utrujenost, nahod, vročina, kašelj in pri težjih oblikah občutek pomanjkanja zraka. Iz poročanja Kitajske pa lahko sklepamo, da poteka v lažji obliki pri približno 80 % okuženih. Težji potek naj bi imelo približno 20 % zbolelih.

Mislite, da vas je preveč strah? Imate fobijo? Napade panike?
Kaj so anksiozne motnje? Kdaj nam strah in tesnoba pomagata, kdaj nas ovirata? Zakaj se v resnici pojavljajo napadi panike? In kaj storiti, če obsesivno preverjamo, ali smo izključili štedilnik? O vsem tem smo se pogovarjali s psihiatrinjo prof. dr. Mojco Zvezdano Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije.

Jet lag je mogoče ublažiti
Potovati je vse lažje. V nekaj urah lahko z letalom precej udobno prečkamo kar nekaj časovnih pasov. Vendar pa je težava, s katero se nato soočimo na cilju poti, tako imenovani jet lag. Ali ga lahko ublažimo, smo vprašali zdravnico asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med.

Preprečite, da bi vam 'jet lag' uničil potovanje
Med počitnicami se bodo številni na potovanje podali z letalom. Če ste med njimi, preverite, kako preprosto preprečite ali lažje premagate močno utrujenost zaradi leta z letalom.

Spregovorili o njegovih neznosnih mukah
Družina Tonyja Nicklisona je prvič javno spregovorila o neznosnih mukah, s katerimi se je spopadal kot ujetnik v lastnem telesu. Kljub zavedanju sveta okoli sebe se namreč njegovo popolnoma paralizirano telo nikakor ni moglo odzivati.

5 ukrepov proti potovalni slabosti
Zlasti v poletnem času, ko se vsi odpravljamo na počitnice, se mnogo ljudi sprašuje, kako ugnati neprijetno spremljevalko dolgotrajnih potovanj - slabost, ki nas lahko tudi oropa za kak dan dopusta.

Kaj je Tini povzročilo takšno oteklino?
Da se dopust lahko spreobrne v pravo moro, se dobro zaveda 25-letna Angležinja Tina Horton, saj ji je na počitnicah v Tanzaniji pajkov ugriz skoraj vzel življenje.

Mislili so, da je anoreksična ...
Zadnjih pet let je 19-letna Angležinja preživljala pravi pekel. Po seznamu napačnih diagnoz, med drugim so bili zdravniki prepričani, da trpi za motnjami hranjenja, so na njenih možganih odkrili tumor v velikosti kovanca.

S prehrano se zavarujte pred rakom
Vodilni britanski medicinski znanstvenik dr. Richard Doll je prepričan, da je večina vrst raka posledica zunanjih vplivov, kot so nepravilna prehrana, onesnažena voda in zrak. Da bi te vplive ublažili, moramo po njegovem mnenju uživati živila, ki nas ščitijo pred rakom.

Začelo se je z mozoljčkom ...
Ko je Adam med potovanjem po Južni Ameriki zaprosil svoje dekle, je mislil, da mu nič ne bo uničilo popolnega dopusta, vendar se je motil. Potovanje se je namreč spremenilo v pravo moro.

Z virusom HIV okužil več sto oseb?
Britanska policija domneva, da je 38-letni McClure, ki so ga nedavno aretirali zaradi prenosa virusa HIV na ljubico, virus prenesel še na več sto žensk, s katerimi je imel nezaščitene spolne odnose.

Najpogostejše napake pri uporabi otroškega sedeža
Varnost mora biti pri uporabi otroškega sedeža v avtomobilu vedno na prvem mestu. Katere so najpogostejše napake, ki jih pri uporabi tega nepogrešljivega dela opreme delajo starši?

Koristni nasveti za premagovanje potovalne slabosti
Vožnja na dopust – naj bo to z avtomobilom, ladjo ali letalom – je za marsikoga prava nočna mora. Med potjo mu je namreč slabo, bruha, je omotičen in se mu vrti. Vse to so tipični simptomi potovalne bolezni oziroma slabosti, ki jo lahko z nekaj preprostimi ukrepi omilite ali celo odpravite.

V Evropi znova v porastu ošpice
V 90. letih so strokovnjaki menili, da so ošpice za vekomaj izginile, vendar pa Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) opozarja, da je ta bolezen v evropskih državah ponovno v porastu.

Kako se izogniti potovalni utrujenosti?
Tudi najbolj izkušeni popotniki po svetu se strinjajo, da je dolga pot, pa naj gre za poslovno ali pa dopustniško, še kako izčrpavajoča. Predstavljamo vam nasvete, s katerimi se lahko izognete pretirani potovalni utrujenosti.

Zakaj na dopustu ne moremo izklopiti telefona?
Številni ljudje te dni na počitnicah ne morejo biti brezskrbno. Nenehno jih skrbi, kaj vse bi lahko bilo v njihovi elektronski pošti, in pogledujejo na svoj telefon. Ste med njimi tudi vi? Preverite, kako si pomagati.