Vizita.si

zdravljenje zob

Zdravje 28. 01. 2025 04.36

Takšen jezik lahko razkriva zdravstvene težave

Veste vse, kar morate vedeti o mišici, ki ji pravimo jezik? Poglejmo si nekaj dejstev o njem, najpogostejših boleznih, zdravljenju in še čem drugem.

Zdravje 25. 01. 2025 04.06

Bakterije v vaših ustih igrajo pomembno vlogo pri vašem zdravju

Usta imajo najbolj raznolik habitat v človeškem telesu. Vsebuje več kot 700 znanih vrst bakterij, pa tudi kvasovke, viruse in nekatere praživali. Ta skupnost se skupaj imenuje ustni mikrobiom. Tako kot črevesni mikrobiom imajo tudi bakterije v ustih pomembno vlogo pri vašem zdravju.

Vitamini in minerali 30. 11. 2024 04.14

Znaki pomanjkanja vitamina K

Vitamin K je bistveno hranilo, ki igra ključno vlogo pri strjevanju krvi in zdravju kosti. Čeprav je pomanjkanje vitamina K pri zdravih odraslih redko, se lahko pojavi pri določenih skupinah ljudi in povzroči resne zdravstvene težave. Zgodnje prepoznavanje simptomov pomanjkanja je ključno za preprečevanje zapletov in ohranjanje zdravja.

Zdravi zobje 24. 11. 2024 04.17

Kaj so kavitete?

Kaviteta je luknja v zobu, ki nastane zaradi zobne gnilobe. Karies nastane, ko kisline v ustih obrabijo trdo zunanjo plast zoba (sklenino). Vsak lahko dobi karies. Ustrezna ustna higiena in redno čiščenje zob pa vsekakor lahko preprečita nastanek kariesa.

Zdravi zobje 04. 11. 2024 04.29

Kaj se zgodi, če pride do zobne resorpcije?

Zobna resorpcija se nanaša na izgubo delov zoba. Običajno gre za posledico poškodbe ali nezdravljene zobne težave, kot je karies. Obstaja preventiva, kakšno je zdravljenje?

Zdravi zobje 01. 11. 2024 04.49

Kaj jesti po odstranitvi modrostnih zob?

Pravilna prehrana lahko bistveno vpliva na proces celjenja po operaciji. Vaš zobozdravnik vam bo dal natančna priporočila glede prehrane za zagotovitev učinkovitega zdravljenja, v nadaljevanju pa si vseeno lahko preberete splošna priporočila za prehrano po odstranitvi modrostnega zoba.

Zdravi zobje 01. 11. 2024 04.49

Vrste razjed v ustih in kako jih pozdraviti

Razjeda v ustih je ranica, ki se pojavi kjerkoli v ustih. Te rane so običajno rdeče, rumene ali bele in morda imate eno ali več. Kdaj lahko izginejo same od sebe in ali so lahko nevarne?

Simptomi in bolezni 12. 10. 2024 04.41

Zakaj lahko telesno tkivo odmre?

Nekroza je odmiranje oz. 'odmrtje' vašega telesnega tkiva.

Zlata leta 02. 10. 2024 04.27

Tako se spreminja naše telo tekom staranja

Določene stvari so tekom staranja normalne, spet druge pa neupravičeno označujemo za 'normalne', četudi niso. Poglejmo si, kako se naše telo spreminja s starostjo in kaj dejansko je normalno, torej ni nič kaj takega, da bi vas potrebovalo skrbeti!

Zdravi zobje 30. 09. 2024 04.27

Zato so pomembni redni zobozdravstveni pregledi

Skrb za ustno votlino ne vključuje le vsakodnevne higiene z rednim ščetkanjem in uporabo zobne nitke, temveč tudi redne obiske pri zobozdravniku.

Zdravi zobje 25. 09. 2024 04.46

Načini zdravljenja paradontalne bolezni

Parodontalna bolezen, znana tudi kot bolezen dlesni, je ena najpogostejših težav v zobozdravstvu in vpliva na zdravje dlesni ter podpornih tkiv, ki držijo zobe na svojem mestu. Če je ne zdravimo pravočasno, lahko napreduje do točke, ko povzroči izgubo zob ali vpliva na splošno zdravje.

Zdravi zobje 19. 09. 2024 04.04

Zakaj pride do razbarvanja zob?

Zakaj pride do razbarvanja zob, kakšni so razlogi, kaj so rešitve in navsezadnje, kaj je preventiva?

Zdravi zobje 12. 09. 2024 04.53

Kaj se zgodi, ko pride do hiperdoncije?

Hiperdoncija je stanje, pri katerem zraste dodatni zob ali zobje. Gre za običajno neboleče stanje, ki pa lahko povzroči zaplete, ki nadaljnje lahko vodijo v bolečino in oteklino. Vaš zobozdravnik vam lahko priporoči odstranitev dodatnega zoba, če ta povzroča nelagodje in če pride do zapletov.

Zdravi zobje 11. 09. 2024 04.55

Kaj so dentigerne ciste?

Čeprav so dentigerne ciste blage, lahko povzročijo resne zaplete, če jih ne zdravimo.

Zdravi zobje 10. 09. 2024 04.41

Vnetno stanje zob, ki prizadene tkivo

Periimplantitis je vnetno stanje, ki prizadene tkivo, ki obdaja zobne vsadke, ki so nadomestili izruvane ali manjkajoče zobe. Periimplantatna bolezen se pojavi, ko se mehko tkivo okoli zobnega vsadka okuži in začne razpadati. To lahko povzroči bolečino, oteklino, težave z grizenjem in žvečenjem ter če se ne zdravi, odpoved implantata.

Zdravi zobje 09. 09. 2024 04.13

Kaj je bolezen temporomandibularnega sklepa?

Bolezen temporomandibularnega sklepa povzroča bolečino in občutljivost v čeljustnih sklepih ter okoliških mišicah in vezeh. Vzroki vključujejo škrtanje z zobmi, poškodbe čeljusti, artritis in vsakodnevno obrabo. Zdravljenje se razlikuje od osebe do osebe in lahko vključuje zdravila, fizikalno terapijo, ščitnike za usta po meri in operacijo čeljusti.

Zdravi zobje 06. 09. 2024 04.13

Zakaj in kako pride do zobne erozije?

Do zobne erozije pride, ko se vaša sklenina (zunanja, zaščitna plast vaših zob) tanjša. Ko enkrat pride do erozije, ne moremo popraviti 'škode', lahko pa veliko naredimo za preventivo in da ukrepamo, da zaustavimo, preden se stanje poslabša. Najboljši način za preprečevanje erozije sklenine je dobra ustna higiena in redni obisk zobozdravnika.

Zdravi zobje 04. 09. 2024 04.03

Zakaj pride do občutljivosti zob?

Občutljivost zob lahko občutimo bodisi ob uživanju vroče ali hladne pijače, sladke ali kisle hrane in celo pri globokem vdihu hladnega zraka. Bolečina sega od ostre in nenadne do globoke in rahle. Zdravljenje občutljivih zob vključuje fluorid, zobno pasto za desenzibilizacijo in zdravljenje zob.

Zdravi zobje 03. 09. 2024 04.51

Zakaj škripamo z zobmi?

Bruksizem ali škripanje z zobmi je, ko stiskate, škrtate ali škripate z zobmi. Nekateri ljudje delajo to zavestno, največkrat pa pride do tega podzavestno, medtem ko spimo.

Zdravi zobje 02. 09. 2024 04.45

Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni

Paradontalna bolezen je pogosta bolezen dlesni in kosti, ki podpirajo vaše zobe. Zakaj pride do nje, kako jo lahko preprečimo, kako jo zdravimo?

Zdravi zobje 13. 07. 2024 04.16

Grizljanje ledu prinaša neprijetne posledice

Grizljanje ledu nikakor ni dobro za zdravje naših zob.

Bolezni 01. 02. 2024 04.41

Kdaj je bolečina v čeljusti znak srčnega infarkta?

Bolečina v čeljusti ima lahko številne razloge. Med najpogostejšimi so težave z zobmi, bolezen dlesni, zobni absces ali celo srčni napad.

Zdravje 19. 12. 2023 05.00

Je 'mrtev' zob lahko nevaren?

Mrtev zob pogovorno označuje zob, ki zaradi vnetja ali drugega dogajanja v zobnem živcu zahteva koreninsko oziroma endodontsko zdravljenje. To je postopek, ki se uporablja za ohranitev zob, kjer je živec zaradi napredovalega kariesa nepovratno vnet ali je celo že odmrl.

Zdravje 06. 11. 2023 05.00

9 krivcev za slab zadah

Medtem ko sicer žvečilni gumi nudijo kratkotrajno rešitev pred sestankom, je mogoče, če se s stanjem spopadate že dlje časa, da se v ozadju skriva eden ali več zdravstvenih razlogov.

Aktivno življenje 19. 10. 2023 14.45

Te preglede bi morali opraviti pogosteje

Intenzivnejše aktivnosti od nas poleg dobre kondicijske pripravljenosti zahtevajo tudi fizično in psihično stabilno zdravstveno stanje. V kolikor načrtujete kak izziv, za katerega bo potrebno več telesnega napora, je pametno dodati še dobro organizacijo. Če se denimo odločite, da boste pretekli maraton, se je priprav na ta tekaški dogodek potrebno lotiti več mesecev prej z dobrim načrtom treningov in prilagoditvijo prehrane, prav tako pa je dobrodošlo preventivno preveriti svoje zdravstveno stanje. Preverite, zakaj!

Zdravi zobje 17. 10. 2023 05.00

Kako lahko zobozdravnik prepozna raka ustne votline?

Rak ustne votline in ustnega dela žrela na začetku ne boli, zato je pomembno, da si redno pregledujemo ustno votlino za potencialne spremembe, ravno tako pa je pomembno, da se redno udeležujemo pregledov pri zobozdravniku, kjer lahko s temeljitim pregledom in tipanjem struktur zobozdravnik odkrije spremembe v zgodnjih fazah.

Vitamini in minerali 04. 09. 2023 05.00

Prepoznajte simptome pomanjkanja vitamina C

Vitamin C, znan tudi kot askorbinska kislina, je vitalno hranilo, ki igra ključno vlogo pri ohranjanju splošnega zdravja.

Zdravi zobje 21. 08. 2023 05.00

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja

Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Zdravi zobje 25. 07. 2023 08.40

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?

Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Zdravi zobje 20. 06. 2023 05.00

Ste že slišali za apikotomijo?

Apikotomija ali odstranitev vrška (apeksa) korenine je kirurški poseg, med katerim kirurg odstrani nekaj milimetrov vrhnjega dela korenine in okoliško vnetno tkivo. Po posegu tako v kostnini ostane prazen prostor, ki se med celjenjem zapolni z novim kostnim tkivom ali z brazgotino. Poseg navadno opravi specialist oralni kirurg, parodontolog ali endodont.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859