zgodovini

Kaj je herpetiformni dermatitis?
Kaj je herpetiformni dermatitis, kako se zdravi in zakaj se pojavi? Vse to izveste v nadaljevanju.

Kako nastane kislo zelje in zakaj je koristno?
Kislo zelje, klasična jed mnogih kuhinj po vsem svetu, ima globoko zakoreninjeno zgodovino in raznovrstno uporabnost v prehrani. Njegova priljubljenost ni le posledica izjemnega okusa in teksture, temveč tudi številnih koristi za zdravje, ki jih prinaša. Razumevanje procesa, skozi katerega nastane kislo zelje, in njegove biokemične sestave omogoča boljše razumevanje njegovih prehranskih lastnosti in koristi za zdravje.

Če spadate v to skupino, ne bi smeli piti piva
Vam lahko pivo škodi? Zakaj in kdaj, bolje rečeno, za koga je pivo lahko škodljivo?

Boleča resnica o trenutnem stanju hudo bolnega igralca
Bruce Willis bije najhujši boj v svojem življenju. Svojci ne vedo, koliko časa mu je še ostalo, bolečo resnico o njegovem trenutnem stanju pa je razkril Glenn Gordon Caron po njegovem zadnjem obisku pri igralcu.

Kako upočasniti osteoporozo?
20. oktobra je potekal svetovni dan ozaveščanja o osteoporozi, zato se nam zdi prav, da rečemo kakšno besedo tudi na to temo. Osteoporoza je kronična bolezen, pri kateri kost izgubi svojo trdnost in postane porozna. Kosti, ki so bile prej močne, zaradi osteoporoze postanejo krhke in lomljive.

Tekmovalec s tem nasmejal vso Slovenijo
V pretekli oddaji šova Slovenija ima talent smo spoznali 24-letnega Elvisa Hodžića iz Ljubljane, ki se že od rojstva spopada z resnimi težavami vida, saj ima zgolj 1 % vida. Elvis se je odločil Slovenijo nasmejati s svojo stand-up točko, v kateri se pošali na račun svojega omejenega vida.

Kaj morate vedeti o malariji?
Malarijo povzročajo zajedavci, ki v vaše telo vstopijo s pikom okuženega komarja. Do te včasih usodne bolezni pride predvsem v vročih in vlažnih krajih, kot je Afrika.

Psihološki vpliv naravnih katastrof
Naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, orkani in požari, so dogodki, ki lahko povzročijo obsežno škodo na življenjih, infrastrukturi in okolju, predvsem pa na duševnem zdravju.

Shannen Doherty delila posnetek obsevanja možganov: 'Očitno je, da me je strah'
Igralka je v februarja leta 2020 razkrila, da so ji diagnosticirali raka dojke četrte stopnje, v torek pa je sporočila, da je CT, ki ga je opravila v januarju, pokazal, da ima metastaze v možganih. Stanje se pojavi, ko se rakave celice razširijo s prvotnega mesta v možgane.

Se to zgodi v trenutkih pred smrtjo?
Dolga leta se že ugiba, kakšen je trenutek med življenjem in smrtjo, o čem človek razmišlja, ali je res, da se mu ključni trenutki v življenju še enkrat odvrtijo pred očmi, ali se zaveda, da je to konec in podobno. Kot kaže, smo prvič v zgodovini človeštva res korak bližje temu odkritju.

Kaj je imunoglobulin E (IgE)?
Imunoglobulin E (IgE) je pomembno protitelo, ki je vključeno v alergijski odziv. Za kaj je odgovoren, kako deluje in predvsem – kaj pomeni, če so njegove vrednosti povišane ali znižane?

Kakšna je, če obstaja, povezava med duševnimi motnjami in umetnostjo?
Vsi poznamo dolg seznam slavnih in priznanih umetnikov, ustvarjalcev, ki so imeli različne duševne težave in bolezni. So se ravno zaradi teh 'našli' v umetnosti, so zaradi njih blesteli ali pa so bili zaradi njih celo boljši? Je umetnost pomagala pri 'zdravljenju' ali jih je, nasprotno, celo ovirala??

Eksperimentalna študija daje velike upe za bolnike z rektalnim rakom
Zadnja študija kaže na novo upanje za bolnike z rektalnim rakom. Skupno 12 bolnikov je zaključilo zdravljenje z Dostarlimabom. Podvrženi so bili vsaj 6-mesečnemu spremljanju. Rezultati študije kažejo obetavne rezultate. Obrnili smo se na doc. dr. Tanjo Mesti, dr. med., specialist internist onkolog, ki nam je zaupala več podrobnosti. Je zdravilo že dostopno pri nas? Kakšne obete dejansko kaže študija? Je vzorec dovolj velik, da ga lahko posplošimo na splošno populacijo in vse bolnike? Poglejmo si več podrobnosti.

Je posteljnina iz bombaža primerna za vse letne čase?
Kvaliteta spanca in počitka ni odvisna le od ležišča, temveč tudi od materialov, na katerih počivamo in s katerimi se pokrivamo. Med ležanjem, obračanjem in drugim premikanjem v postelji so odeje, rjuhe in vzglavniki pod številnimi obremenitvami. Kako dolgo bo zdržala posteljnina, je odvisno predvsem od njenega materiala in gostote tkanja.

Slovenski igralec iskreno o okužbi s koronavirusom
Matej Zemljič velja za odličnega igralca nove generacije, ki se je širni Sloveniji pred časom predstavil v vlogi Domna Bratine v priljubljeni seriji Najini mostovi, zdaj pa se v povsem drugačni vlogi Adama predstavlja v novi seriji Gospod profesor. Poleti smo ga obiskali na setu snemanja omenjene serije, kjer je med drugim spregovoril tudi o svoji izkušnji s koronavirusom.

Kako je pandemija vplivala na kronične nenalezljive bolezni in dejavnike tveganja?
Pandemija je vplivala na vse dele našega življenja, pomemben vpliv pa ima tudi na dejavnike tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni.

Največji slovenski medijski hiši RTV Slovenija in POP TV bosta združili moči v skupni oddaji o covidu-19
Splošna epidemiološka slika v Sloveniji se ne izboljšuje, ravno nasprotno, močno se povečuje število okuženih, priča smo tudi številnim neslavnim rekordom. Nebrzdano širjenje okužb in dozdajšnje pretekle izkušnje od nas zahtevajo strogo in dosledno upoštevanje zaščitnih ukrepov ter navodil strokovnjakov.

Nova butična turistična ponudba, ki jo morate izkoristiti
Zgodba o Termah Dobrna se prične v globinah in privre na dan kot najčistejša voda, katere zdravilne lastnosti in blagodejnost so občudovali že stari Kelti in Rimljani. Je zgodba o izjemnih posameznikih in številnih rodovih, ki so bivali in iskali navdih življenja v Dobrni.

Zdravilni kristali: kaj je res in kaj ni?
Kristali so že od nekdaj priljubljeni tako v spiritualnih krogih kot tudi v krogih alternative. Naravne kamnine so lepi kristali, za katere določeni ljudje trdijo, da imajo tudi sposobnosti zdravljenja. Kaj o tem meni 'znanost', kaj je res in kaj ni, ter navsezadnje, kaj kristali resnično zmorejo?

Tanatofobija: izrazit strah pred smrtjo
Smrt, umiranje in zaključek življenja so teme, ob katerih ni prijetno nikomur. Normalno je, da so ob tem prisotni nelagodni občutki in nekaj tesnobe. Pa vendar lahko pri nekaterih osebah razmišljanje o lastni smrti, minljivosti ali procesu umiranja povzroči neobvladljiv strah. V tem primeru govorimo o tanatofobiji.

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi
Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Naturopatija - kaj je, kako deluje in kakšni so učinki?
Naturopatija, kot nam pove že ime samo, izvira iz narave. Pravimo ji tudi 'naravna medicina'. Njena glavna predpostavka je, da imamo vsi ljudje lastno moč zdravljenja. Slednje prepričanje, in sicer da se je človeško telo sposobno samozdraviti, ni novo, temveč izvira že iz Hipokratovih časov.

5 mitov o čustvenem prenajedanju
Strokovnjaki se strinjajo, da je čustveno prenajedanje nezaželen spremljevalec naše obsedenosti z vitko postavo in je tudi glavni razlog, da težko izgubimo odvečne kilograme. Zakaj sploh prihaja do čustvenega prenajedanja in kako se lahko ustavimo?

So novoletne zaobljube sploh smiselne?
"Ne spreminjajte se zaradi novega leta, spreminjajte se za svojo osebno rast. Ne glede na to, kakšne so vaše zaobljube, vse se začne v vas samih," pravi misel neznanega avtorja.

Kampanjski učenci – nasveti, zaradi katerih boste zablesteli
Seveda se učenci delijo na tiste, ki tovrstno učenje poosebijo, ter tiste, ki to počnejo le redko. Vemo, da je nezdravo in škodljivo, toda na žalost se včasih preprosto nihče ne more izogniti kampanjskemu učenju.

Poznate tega povsem tihega ubijalca?
Se zavedate, da je okužba z virusi hepatitisa lahko življenjsko nevarna, vendar hkrati, dokler ni že prepozno, nima nobenih simptomov? Dr. Matičič svetuje, kako se je mogoče zaščititi.

Današnja družba narcizma ne le tolerira, a ga celo spodbuja
Današnja družba je do narcizma ne samo tolerantna, celo spodbudna. Čeprav je na prvi pogled videti, da nanj gledamo s prezirom, je resnica daleč od tega. Ne da bi to sploh vedeli, veliko narcističnih lastnosti dojemamo kot vrednote – po navadi zaradi napačne interpretacije. Seveda pa to še ne pomeni, da narcizem ni potencialno patološka osebnostna struktura, ki se v nekaterih primerih manifestira tudi kot osebnostna motnja.

Gre za prvi rak, ki ga bomo lahko eliminirali
Rak materničnega vratu lahko postane prvi rak, ki nam ga bo uspelo eliminirati, razlaga Urška Ivanuš, dr. med. Toda pod dvema pogojema. Če se bodo ženske udeleževale presejalnega programa ZORA, deklice (in dečki) pa bodo cepljeni proti HPV (humanim papilomavirusom). Danes je jasno, da so ti povzročitelji okužb, ki se lahko razvijejo v raka. “Če je bila ženska cepljena in se udeležuje presejalnega pregleda, pa je verjetnost, da bo kadar koli zbolela, izjemno majhna.”

'Na voljo imamo vsa sredstva za zdravljenje hepatitisa C, ne poznamo pa bolnikov'
Hepatitis je vnetje jeter, za katero obstaja več vzrokov. Po navadi nastane zaradi katerega od petih hepatitisnih virusov – A, B, C, D ali E. Redkeje pa nastane zaradi drugih virusnih okužb, kot so rumena mrzlica, infekcijska mononukleoza ali okužbe s citomegalovirusom.

Več kot polovica bolnikov lahko zdaj preživi smrtonosnega raka
Več kot polovica bolnikov lahko zdaj preživi smrtonosnega kožnega raka, ki je bil do nedavnega neozdravljiv.