Vizita.si

zmanjšanje tveganja za raka

Rakave bolezni 11. 06. 2025 03.18

Kajenje in alkohol: Kako vplivata na raka dojk?

Kajenje in pitje alkohola sta dejavnika tveganja za raka dojke. Kajenje vsebuje rakotvorne snovi in poveča tveganje. Alkohol lahko poškoduje celice in poveča raven estrogena. Zmanjšanje ali opustitev teh navad lahko zmanjša tveganje za razvoj bolezni in izboljša zdravje.

Rakave bolezni 27. 05. 2025 03.20

Evropski teden boja proti raku: ključna preventiva

Evropski teden boja proti raku, ki poteka med 25. in 31. majem 2025, se osredotoča na izboljšanje onkološke oskrbe v Evropi. Poudarek je na zgodnjem odkrivanju bolezni, dostopu do zdravljenja ter izboljšanju kakovosti življenja bolnikov in preživelih. Pomembno vlogo pri tem igra ozaveščanje javnosti in podpora evropskemu načrtu za boj proti raku.

Imunski sistem 19. 05. 2025 08.57

Skrivno orožje proti boleznim? Navdušuje celo strokovnjake

Ingverjevi shoti so postali priljubljeni zaradi svojih potencialnih zdravstvenih koristi. Raziskali smo prednosti ingverja, denimo, dober je za zmanjševanje vnetij, izboljšanje prebave, krepitev imunskega sistema in celo pomoč pri hujšanju. Naleteli pa smo tudi na morebitne stranske učinke.

Bolezni 15. 05. 2025 12.20

Zamaščena jetra: Tiha epidemija sodobnega življenjskega sloga

Zamaščena jetra, znana tudi kot nealkoholna zamaščenost jeter, postajajo ena najpogostejših presnovnih bolezni sodobnega časa.

Preventiva 12. 05. 2025 03.50

Onkologinja o zajtrku za zdravo življenje

Onkologinja razkriva, da je ključ do preprečevanja raka v vsakodnevnem hranljivem zajtrku. Strokovnjakinja priporoča ovseno kašo z jagodičevjem in oreščki, saj kombinacija sestavin podpira splošno zdravje in zmanjšuje vnetja. Spoznajte pomembnost prehrane in njenega vpliva na razvoj bolezni.

Srčno žilne bolezni 01. 05. 2025 03.07

Globoka venska tromboza: 7 stvari, ki jih morate vedeti

Vas skrbi za zdravje vaših ven? Globoka venska tromboza je resna grožnja, vendar je mogoče storiti veliko za zmanjšanje tveganja.

Rakave bolezni 20. 04. 2025 03.33

Vsak tretji rak je posledica tega, kar jemo, pijemo in dihamo

Čeprav genetika igra pomembno vlogo, raziskave vse bolj jasno potrjujejo, da imajo tudi naše vsakodnevne izbire – kar jemo, pijemo, kako živimo in celo kako dihamo – bistven vpliv na tveganje za razvoj raka.

Rakave bolezni 30. 03. 2025 03.28

Nezdrav življenjski slog in rak: 7 dejstev, ki se jih morate zavedeti

Nezdrav življenjski slog ima močan vpliv na tveganje za razvoj različnih vrst raka. Raziskave so pokazale, da dejavniki, kot so prehranjevalne navade, telesna aktivnost, kajenje in uživanje alkohola, lahko bistveno povečajo verjetnost za nastanek raka.

Rakave bolezni 28. 03. 2025 03.39

Zakaj smo priča porastu raka črevesa med mladimi?

Rak črevesa je ena izmed najpogostejših vrst raka na svetu, vendar smo v zadnjih desetletjih priča zaskrbljujočemu porastu primerov med mladimi odraslimi, zlasti med tistimi, mlajšimi od 50 let. Razlogi za ta trend so kompleksni in vključujejo kombinacijo genetskih, okoljskih in življenjskih dejavnikov.

Prehrana 23. 03. 2025 03.28

Ste že slišali za edamame?

Edamame zagotavlja številna hranila, ki so potrebna za zdravje, vključno z beljakovinami, železom, magnezijem in kalijem. Dodajanje te okusne stročnice vaši prehrani lahko koristi zdravju vašega srca, prebavnega sistema in še marsičesa. Oglejmo si vse zdravstvene koristi.

Rakave bolezni 18. 03. 2025 03.11

Simptomi kostnega raka, ki jih ne smete spregledati

Pri kostnem raku je lahko govora o več različnih rakih, ki se razvijejo v kosteh. Rak, ki se začne v kosti, imenujemo primarni kostni rak. Tumorji, ki se začnejo v organih in drugih delih telesa, se lahko razširijo tudi na kosti. Zdravljenje kostnega raka vključuje več načinov zdravljenja.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Zdravje 07. 03. 2025 04.56

Ste morbidno debeli?

Morbidna debelost je resna zdravstvena težava, ki močno poveča različna tveganja za šteivlne bolezni, močno zmanjša kakovost življenja in vpliva na praktično vse vidike našega vsakdana. Kaj sploh je morbidna debelost, kako jo lahko preprečimo, kako jo zdravimo?

Novice 03. 03. 2025 13.59

V pripravi presejalna programa Luka in Peter

Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo po načrtih zaključili do konca leta 2026.

Rakave bolezni 14. 02. 2025 04.08

Prvi koraki po zdravljenju raka dojke

Zaključek zdravljenja raka dojk je pomemben mejnik, ki pa s seboj prinaša tudi nove izzive. Mnoge ženske se znajdejo pred vprašanji, kako nadaljevati svoje življenje in kako skrbeti za svoje zdravje, da bi zmanjšale tveganje za ponovitev bolezni.

Zdravje 23. 01. 2025 04.38

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko prenehate piti alkohol?

Ni vam treba popolnoma prenehati piti, da bi opazili izboljšave. Že samo zmanjšanje vnosa lahko prinese pomembne pozitivne spremembe v vašem življenju.

Zdravje 22. 01. 2025 04.27

Kako na nas vpliva vsakdanja izpostavljenost elektromagnetnim poljem?

V zadnjih desetletjih je vedno večja pozornost posvečena vplivu elektromagnetnih polj (EMP) na zdravje ljudi. Elektromagnetna polja so povsod okoli nas, saj so nenehno prisotna v naši okolici zaradi uporabe tehnologije, kot so mobilni telefoni, brezžični usmerjevalniki, električni aparati in druge naprave. Vendar pa so s temi tehnološkimi napredki prišli tudi pomisleki o tem, ali ta izpostavljenost predstavlja nevarnost za naše zdravje.

Aktivno življenje 17. 01. 2025 04.31

Zakaj je telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej?

V današnjem svetu, kjer smo vse bolj povezani z tehnologijo, kjer je sedenje in pasivno preživljanje časa postalo norma, je telesna aktivnost ključnega pomena za naše zdravje. Z naraščajočim številom težav, povezanih z življenjskim slogom, kot so debelost, kronične bolezni, tesnoba, depresija in druge motnje, postaja telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej. Telesna aktivnost ni zgolj orodje za ohranjanje telesne pripravljenosti, temveč ključni dejavnik, ki lahko vpliva na naše zdravje, kakovost življenja, produktivnost in celo dolgoročno življenje.

Droge & alkohol 30. 12. 2024 04.01

Veš vse, kar moraš vedeti o alkoholu?

Alkohol je znan kot substanca, ki lahko vpliva na naše vedenje in upočasni dele možganov.

Preventiva 21. 12. 2024 04.02

Preverjeni načini za boj proti vnetjem v telesu

Načini za boj proti vnetjem v telesu vključujejo tako fizično kot psihično komponento. Poglejmo si nekoliko bolj podrobno, kaj lahko naredimo za preventivo.

Rakave bolezni 18. 12. 2024 04.07

Vse, kar morate vedeti o raku mehurja

Rak mehurja naj bi bil četrti najpogostejši rak pri moških in osmi najpogostejši rak pri ženskah.

Žensko zdravje 14. 12. 2024 04.50

Zakaj nastanejo fibrodi v menopavzi?

Maternični fibroidi ali miomi so tumorji, ki rastejo znotraj ali na maternici. Fibroidi niso rakavi in se redko razvijejo v raka. Sestavljeni so iz gladkih mišičnih celic in drugih tkiv, ki rastejo v maternici ali okoli nje. Po nekaterih podatkih naj bi kar 80 % žensk do 50. leta enkrat razvilo maternične fibroide. Zakaj se najpogosteje razvijejo v času menopavze?

Rakave bolezni 14. 12. 2024 04.18

Lahko rakave bolezni preprečimo?

Zdrave navade za zmanjšanje možnosti rakavih obolenj so vsem poznane, se pa verjetno vsi sprašujemo, koliko, če sploh, je dejansko v naših rokah.

Vitamini in minerali 06. 12. 2024 04.24

Kdaj in zakaj je treba razmisliti o dodatkih D-vitamina v zimskem času?

Vitamin D je ključnega pomena za zdravje ljudi, saj prispeva k pravilnemu delovanju imunskega sistema, zdravju kosti, uravnavanju vnetij in še mnogim drugim telesnim funkcijam. Čeprav ga pogosto imenujemo 'sončni vitamin', saj ga naše telo naravno proizvaja pod vplivom sončne svetlobe, je pozimi dostopnost naravnih virov tega vitamina bistveno manjša. Zima predstavlja čas, ko lahko številni posamezniki občutijo pomanjkanje vitamina D, kar ima lahko pomembne posledice za zdravje.

Zdravje 28. 11. 2024 04.17

Manj poznan vzrok rakavih bolezni in bolezni srca

Bi lahko vnetja povečevala tveganje za bolezni srca, sladkorno bolezen in nekatere vrste raka? Za to je naj bi bilo vse več dokazov. Študije kažejo pomembno povezavo med kroničnim vnetjem in resnimi zdravstvenimi težavami.

Zdravje 24. 11. 2024 03.55

Je kava škodljiva za vaše zdravje? Miti in dejstva o kofeinu

Kava je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu, ki jo uživamo tako zaradi njenega okusa kot tudi zaradi energijske spodbude, ki jo prinaša. Vendar pa se pogosto pojavijo različna mnenja o tem, ali je kava dobra ali slaba za naše zdravje. Nekateri jo obtožujejo, da povzroča številne težave, medtem ko drugi trdijo, da ima številne koristi. Kaj torej pravijo dejstva in kaj so miti o kofeinu?

Prehrana 23. 11. 2024 04.37

Vpliv prekomernega uživanja sladkorja na naše zdravje

Sladkor je ena od najpogosteje zaužitih sestavin v sodobni prehrani. Čeprav sladek okus pogosto zadovoljivo zadostuje za našo željo po okusu, ima prekomerno uživanje sladkorja resne posledice za naše zdravje. Zaradi hitro dostopnih predpakiranih živil in pijač, ki vsebujejo velike količine sladkorja, se mnogi sprašujejo, kako ta vpliva na naše telo.

Vitamini in minerali 20. 11. 2024 03.09

8 razlogov, zakaj je folna kislina pomembna za vaše zdravje

Folna kislina, znana tudi kot vitamin B9, je vodotopni vitamin, ki igra ključno vlogo pri številnih telesnih funkcijah. Kljub temu, da je pogosto omenjena v kontekstu nosečnosti, je njen pomen za zdravje veliko širši. Folna kislina sodeluje pri številnih procesih v telesu, vključno z razvojem novih celic, proizvodnjo rdečih krvnih celic in ohranjanjem zdravja srca.

Moško zdravje 08. 11. 2024 04.01

Moški, benigna hiperplazija prostate je s starostjo pogostejša

Benigna hiperplazija prostate je zdravstvena težava, ki s starostjo postaja pogostejša. Stanje se imenuje tudi povečana prostata.

Bolezni 06. 11. 2024 03.06

Kaj se zgodi, če uživamo preveč sladkorja?

Uživanje preveč sladkorja lahko ima številne negativne učinke na zdravje: od prekomerne telesne teže do težav s prebavo. V nadaljevanju predstavljamo najpogostejše.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996