Vizita.si

zmožnosti

Zdravje 10. 04. 2025 03.06

Dve vrsti živil, ki slabo vplivata na zdravje možganov. Najbolje je, da jih ne jeste

Medtem ko veliko živil podpira zdravje možganov, obstajajo tudi nekatere vrste živil, ki lahko negativno vplivajo na našo mentalno jasnost in dolgoročno zdravje možganov.

Zdravje 07. 04. 2025 03.12

Ali prekomerna uporaba telefona škodi vašim možganom? Študija razkriva šokantne rezultate

Nedavna kanadska študija je pokazala presenetljive rezultate: dvotedenski odklop od interneta na pametnem telefonu lahko pripomore k izboljšanju duševnega zdravja in kognitivnih funkcij.

Duševno zdravje otrok 26. 03. 2025 03.23

Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?

Sindrom odtujenosti od staršev je izraz, ki ga morda ne poznate, vendar ste ga morda izkusili. Včasih se pojavi v družinah, ki gredo skozi težke čase, kot je denimo ločitev.

Srčno žilne bolezni 14. 03. 2025 04.15

6 znakov srčnega infarkta

Vsako nelagodje v prsnem košu ni (nujno) simptom srčnega infarkta.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Duševno zdravje 12. 02. 2025 04.00

'Zdrava' količina časa, ki ga lahko preživimo na družbenih omrežjih, verjetno ne obstaja

Počasi se že vsi zavedamo škodljivosti pretirane uporabe družbenih omrežjih. Povezana so tako s slabšim fizičnim kot psihičnim zdravjem. Prekomerna uporaba družbenih medijev je povezana s povečano stopnjo stresa in tesnobe ter zmanjšano koncentracijo. Količina časa, ki ga preživimo na družbenih medijih, ne bi smela negativno vplivati na naš spanec, odgovornosti ali duševno dobrobit.

Lajfstajl 13. 01. 2025 04.08

Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe

Pa je spet tu januar; čas, ko smo vsi prepričani, da bomo shujšali, nehali zapravljati čas in končno začeli živeti, kot želimo. Razlogov, zakaj več kot 90 % zaobljub ostane iz leta v leto neizpolnjenih, je več. Lahko manjka večja vizija, ki bi osmislila letne cilje (link do prvega članka). Morda smo zaobljube postavili na povsem napačen način (link do drugega članka). Zelo možno je, da manjka podporni sistem, ki bi nam pomagal takrat, ko nimamo motivacije (link do tretjega članka). Večkrat pa se zgodi tudi, da so razlogi za naš neuspeh globlje narave – o tem bomo pisali danes.

Aktivno življenje 07. 01. 2025 04.02

To so prednosti vsakodnevne hoje

Ena najlažjih telesnih aktivnosti, za katero ne potrebujete opreme in je hkrati tudi ena najbolj priporočljivih oblik vadbe, je sprehod oz. hoja. Morda se sliši preveč preprosto, vendar je res.

Puberteta 04. 12. 2024 04.43

7 nasvetov, kako obdariti prijatelje, ne da zapraviš celo premoženje

Božični čas je običajno poln veselja, druženja in obdarovanja, vendar pa lahko hitro postane tudi finančno obremenjujoč. Ko se zaveš, da se božični nakupi lahko naberejo v precejšnje zneske, se morda začneš spraševati, kako obdariti prijatelje in družino, ne da bi porabil/-a celo premoženje. Poglejmo si nekaj nasvetov.

Novice 14. 05. 2024 09.41

Kako izbrati najboljše tekaške copate?

Preverite, katere so najpogostejše napake pri izbiri tekaških copat in kako se jim izogniti. Poiščite najboljše tekaške superge zase že danes.

Zlata leta 18. 04. 2024 04.49

Osamljenost je lahko povezana z večjim tveganjem za demenco

Nedavne raziskave pri starejših odraslih potrjujejo, da je osamljenost povezana s povečanim tveganjem za razvoj demence. Študija tudi razkriva, da se učinek nanaša na različne ljudi in ni odvisen od tega, koliko socialnih stikov imajo.

Prehrana 16. 04. 2024 04.31

Najboljša sadje in zelenjava, ki sta polna antioksidantov

Živila, bogata z antioksidanti, so ključne sestavine zdrave prehrane. Antioksidanti, ki jih najdemo predvsem v rastlinski hrani, pomagajo nevtralizirati oksidativni stres in nudijo zaščito pred poškodbami celic, ki jih povzročajo prosti radikali.

Duševno zdravje 20. 12. 2023 05.00

Se boste letos spet zaobljubili?

Ob koncu vsakega leta se mnogi od nas zazremo vase, premislimo o preteklem letu in si zastavimo nove cilje za prihajajoče obdobje. To tradicijo spremlja val novoletnih zaobljub, obljub, ki jih dajemo sami sebi, da bomo postali boljša verzija sebe.

Zdravi zobje 20. 11. 2023 05.00

Vse o zobni protezi

Vzroki za izgubo zob so različni, najpogosteje je izguba povezana s parodontalno boleznijo, kariesom ali poškodbami, število manjkajočih zob pa s starostjo narašča. Ob izgubi zob je vedno potreben razmislek, kako manjkajoče zobe nadomestiti, saj vrzeli v zobni vrsti pomenijo preveliko obremenjenost preostalih zob.

Aktivno življenje 19. 09. 2023 05.00

Urban Praprotnik: Zdrava mera teka je zelo odvisna od naše telesne pripravljenosti

S tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom smo se pogovarjali o teku, pripravah na maraton, pomembnosti 'zdrave' meje, o odvisnosti in zasvojenosti od tega in še marsikaj drugega. To je prvi del izčrpnega intervjuja, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju. Drugi del sledi.

Duševno zdravje 23. 08. 2023 05.00

Akutna stresna reakcija je popolnoma normalen odziv na šok

Življenje je nepredvidljivo, a nekateri dogodki, kot so bile nedavne poplave, nas lahko dodobra pretresejo in povzročijo tudi težje notranje bitke. Pri tem je pomembno poudariti, da se doživljanje od posameznika do posameznika razlikuje. Za nekoga bodo te poplave travmatične, za drugega stresne, razlaga terapevtka dr. Tjaša Stepišnik Perdih.

Bolezni 22. 08. 2023 05.00

Imajo osebe z Downovim sindromom večje tveganje za Alzheimerjevo bolezen?

Znanstveniki verjamejo, da lahko dodatni kromosom, ki povzroča Downov sindrom, kromosom 21, prispeva tudi k povečanemu tveganju za Alzheimerjevo bolezen.

Duševno zdravje otrok 17. 08. 2023 05.00

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''

Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Vitamini in minerali 02. 06. 2023 05.00

Slive – vijoličasti dar antioksidantov

Slive morda niso najbolj priljubljeno sadje. V to kategorijo bi v tem letnem času morda prej lahko uvrstili lubenico, melono, breskve ... Toda ko boste prebrali, kako zdrave so tudi slive, jih na tržnici več ne boste spregledali. Dokazano je, da so slive zelo antioksidanten sadež. Veliko vsebujejo tudi vitamina C.

Rakave bolezni 15. 04. 2023 05.00

Po branju tega boste takoj prenehali kaditi

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri moških in ženskah. Zdravljenje je učinkovitejše, če je bolezen diagnosticirana dovolj zgodaj, zato je pomembno, da obiščemo zdravnika takoj, ko zaznamo simptome. Če se raka namreč ne zdravi, se lahko ta iz pljuč razširi v bližnje tkivo ali druge dele telesa.

Imunski sistem 29. 03. 2023 05.00

Imunski sistem: kako deluje, genetika in preventiva

Optimalno delovanje imunskega sistema je bistvenega pomena za ohranjanje našega zdravja, a ga pogosto jemljemo za nekaj samoumevnega, dokler tudi sami ne zbolimo. Od trenutka, ko se rodimo, je naša prva obramba pred škodljivimi patogeni in drugimi nevarnimi tujki.

Zdravje 13. 03. 2023 05.00

Zakaj čutimo bolečine po masaži?

Masaža blagodejno vpliva na naše telo, psiho in splošno dobro počutje, a nemalokrat lahko po njej občutimo tudi fizično bolečino. Zakaj prihaja do takšnih in drugačnih bolečin?

Duševno zdravje otrok 30. 01. 2023 12.43

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''

Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Naslovnica 15. 06. 2022 05.00

Kako poskrbeti za varno in brezskrbno prihodnost?

Le kdo si ne želi živeti tako, kot je od nekdaj sanjal? Si vsaj občasno privoščiti doživetja in stvari, ki razveselijo našo dušo in pozitivno vplivajo na naše zdravje? In konec koncev poskrbeti za družino v vseh pogledih ter sebi in svojim najbližjim omogočiti, lepo, varno in čimbolj brezskrbno prihodnost? Čeprav se sliši skoraj prelepo, je s preudarnimi odločitvami in edinstvenim načrtom finančne zaščite vendarle mogoče kljub številnim življenjskim izzivom uresničiti svoje želje.

Starostne bolezni 13. 06. 2022 05.00

Osteoporoza je resna nevarnost za vaše zdravje

Osteoporoza je bolezen kostnega tkiva, s katero prihaja do izgube organskega in mineralnega dela kosti, zaradi česar te postanejo krhke in lomljive. Spada med pet najpogostejših kroničnih bolezni nasploh, 80 % prizadetih pa predstavljajo ženske.

Simptomi in bolezni 07. 06. 2022 05.00

Najpogostejši simptomi možganske kapi

Cerebrovaskularne bolezni so skupina bolezni, ki prizadenejo možgansko ali cervikalno ožilje, najpogosteje arterije, redkeje pa vene in venske sinuse. V večini primerov te bolezni povzročajo motnje krvnega obtoka, ki se kažejo kot sindrom kapi.

Osebna rast 10. 05. 2022 05.00

Življenje, ki ga živite, je odsev vašega odnosa do sebe

Če se ne cenite in s seboj ne delate lepo, zelo verjetno tudi vaša oklica z vami dela enako. Če se spoštujete, vas spoštujejo tudi drugi. Formula je preprosta, a kljub temu težka, saj je spremembe na sebi težko delati, če zanje nimamo močnega motiva.

Duševno zdravje 06. 05. 2022 05.00

Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?

Meditacija je koristna in zdrava dejavnost. Številnim ljudem pomaga pri soočanju s stresom in težkimi obdobji, pri določenih zdravstvenih stanjih in pri doseganju boljšega čustvenega počutja. Toda okoli meditacije se vrti veliko priljubljenih dogem, ki lahko nekatere odvrnejo od tega, da bi sploh poskusili meditirati, saj menijo, da 'kaj takšnega ni zanje'.

Prehrana 22. 12. 2021 14.02

Predpraznični stres ni le modna muha

Praznični čas je resda poln topline, bližine, stika z najdražjimi in dobre hrane, a gre tudi za izjemno stresno obdobje, v katerem se že tako hud življenjski ritem še dodatno močno pospeši, saj moramo pred iztekom leta zaključiti vse načrtovane delovne obveznosti, pravočasno nakupiti božična darila, generalno očistiti in lično okrasiti domovanje ter pripraviti praznične pojedine. Že sama misel na tako dolg spisek opravil povzroča stres, ki se vse do vrhunca praznikov samo še poglablja. Kako se mu zoperstaviti in ga ublažiti?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859