znaki spolno prenosljivih bolezni

Število primerov spolno prenosljivih bolezni še naprej narašča
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je objavil svoja zadnja letna epidemiološka poročila o spolno prenosljivih okužbah, ki razkrivajo povečanje v Evropski uniji v letu 2023. Ugotovitve poudarjajo nujno potrebo po večji ozaveščenosti javnosti, prizadevanjih za preprečevanje, testiranje in zdravljenje, da bi rešili to naraščajočo skrb za javno zdravje.

Najpogostejši znaki klamidije
Klamidija je pogosta spolno prenosljiva okužba, ki jo povzročajo bakterije. Simptomov v zgodnji fazi pogosto ni mogoče zaznati.

Spolne bolezni, ki so lahko dolgo brez simptomov
Menite, da se simptomi spolno prenosljivih bolezni vedno pokažejo in kažejo že od samega začetka? Temu namreč ni tako, saj so bolezni lahko pogosto asimptomatske.

Bolezni, ki največkrat nimajo simptomov
Obstajajo nekatere bolezni, ki jih je zelo težko odkriti v zgodnji fazi, zato jih pogosto odkrijemo šele, ko že zelo napredujejo, s tem pa se zmanjša možnost za okrevanje.

Najpogostejša spolno prenosljiva bolezen
Okužba s klamidijo je ena najpogostejših spolno prenosljivih bolezni, ki jo povzroča bakterija Chlamydia trachomatis. Kako lahko ugotovimo, ali smo okuženi in zakaj je dobro, da čim prej ukrepamo, si lahko preberete v nadaljevanju.

V Sloveniji porast spolno prenosljivih okužb
Najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da se tako v Sloveniji kot svetu povečuje število spolno prenosljivih okužb. Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode, kajti kondom je najzanesljivejša zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami. Tveganje za epidemijo je vse večje. Odstotek obolelih se je v zadnjih letih namreč v povprečju povečal za 70 odstotkov.

Z njimi se hitreje okužite med menstruacijo
Spolnost v času menstruacije ima lahko izjemno pozitivne učinke na naše zdravje. Študije so pokazale, da lahko zmanjša menstrualne krče, ublaži utrujenost in izboljša razpoloženje. A negativna plat spolnost med menstruacijo je, da se takrat lažje prenašajo spolno prenosljive bolezni. Preverite, zakaj.

Genitalni herpes
Spoštovani! Imam vprašanje s področja spolno prenosljivih bolezni. Imam fanta, s katerim imam nezastiten spolni odnos. Po dveh mesecih veze sm dobila bakterijsko vnetje vagine (ki se je kljub upora...

Prvi znaki nosečnosti
Najprej en lep pozdrav od obupane 16 letnice.Znanima me kaksni so prvi znaki zanositve in kaksne tabletke lahko jemeljem da ne bi zanosila,ker z fantom sma imela 4 nezasčitene spolne odnose.Menstruaci...

Nova spolno prenosljiva bolezen! Kaj morate vedeti o njej?
Kot da ni dovolj slabih novic zaradi spolno prenosljivih bolezni, je zadnja britanska raziskava pokazala, da obstaja nova spolno prenosljiva bolezen. Gre za okužbo, ki jo povzroča urogenitalno patogen mycoplasma genitalium (MG). Tu je nekaj podatkov, ki jih morate vedeti o tej spolno prenosljivi bakteriji.

Spolno prenosljive bolezni: Veste, kdaj se testirati?
Ne čakajte, da se pojavijo prvi znaki, pravi zdravnica dr. Evita Leskovšek. Testiranje za spolno prenosljive bolezni opravite, četudi teh ni, veste pa, da ste se izpostavljali tveganju za okužbo.

Kdaj vagina ni zdrava?
Čeprav vseh vaginalnih bolezni in težav ni moč preprečiti, pa lahko z rednimi ginekološkimi pregledi zagotovite, da se težave diagnosticirajo zgodaj. Najpomembnejše pa je, da se svojih težav ne sramujete in odkrito o njih spregovorite s svojim zdravnikom.

Preverite, ali je vaš urin normalen
Barva in vonj urina, pogostost mokrenja in bolečine ob izločanju povedo marsikaj o zdravju vaših sečil. Preverite, kako jih ohraniti zdrave in kateri znaki kažejo na to, da so se težave že pojavile.

Veste dovolj o raku materničnega vratu?
Med 21. in 28. januarjem poteka letos že šesto leto zapored evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu pod okriljem Evropske zveze proti raku materničnega vratu (ECCA). Na srečo se v Sloveniji vsako leto znižuje število žensk, ki zbolijo za RMV, kar je zagotovo posledica vse večje ozaveščenosti, rednih pregledov in cepljenja.