Vizita.si

zobje

Zdravi zobje 20. 03. 2025 11.07

Za dobro ustno zdravje je treba skrbeti vse življenje

Ustno zdravje je neločljivo povezano s splošnim zdravjem in pomembno vpliva na kakovost življenja posameznika. "Za dobro ustno zdravje moramo skrbeti vse življenje," ob svetovnem dnevu ustnega zdravja, ki ga obeležujemo 20. marca, sporočajo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Simptomi in bolezni 24. 02. 2025 05.00

Kako preprečiti vnetje dlesni zaradi zobnega aparata?

Vnetje dlesni je pogosta težava, ki prizadene več kot tri četrtine ljudi, še posebej tiste z ortodontskimi aparati, ki otežujejo temeljito čiščenje zob. Slaba ustna higiena omogoča nabiranje zobnih oblog, kar vodi v vnetje, rdečico in krvavenje dlesni. Odlašanje z zdravljenjem lahko postane kronično in se razvije v paradontozo. Najboljša preventiva za boleče dlesni sta temeljita ustna higiena in reden obisk pri zobozdravniku.

Duševno zdravje 25. 12. 2024 04.11

Se lahko izognemo družinskim konfliktom med prazniki?

Prazniki so čas veselja in sreče, preživljanja časa z najbližjimi, lahko pa so na žalost tudi časi družinskih konfliktov. Kako se soočati s slednjimi, ko se preprosto nabere preveč vsega?

Zdravi zobje 18. 12. 2024 05.00

To se zgodi, če uporabljate napačno ščetko

Zdravje ustne votline je ključni del zdravja, čeprav se tega pogosto zavemo šele, ko pride do težav. Skrb za zobe in dlesni ni odvisna zgolj od rednega ščetkanja in obiskov zobozdravnika, temveč tudi od orodij, ki jih uporabljamo. Ena najpomembnejših odločitev pri ustni higieni je izbira ustrezne zobne ščetke. V tem članku bomo raziskali, zakaj je izbira ščetke tako pomembna, kako izbrati pravo, in predstavili različne vrste ščetk, ki so na voljo.

Zdravi zobje 24. 11. 2024 04.17

Kaj so kavitete?

Kaviteta je luknja v zobu, ki nastane zaradi zobne gnilobe. Karies nastane, ko kisline v ustih obrabijo trdo zunanjo plast zoba (sklenino). Vsak lahko dobi karies. Ustrezna ustna higiena in redno čiščenje zob pa vsekakor lahko preprečita nastanek kariesa.

Simptomi in bolezni 17. 11. 2024 04.55

8 znakov pomanjkanja kalcija

Kalcij je ključni mineral za naše telo, saj ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravih kosti in zob, pravilnem delovanju mišic, živcev ter srca. Pomanjkanje kalcija lahko vodi do številnih zdravstvenih težav, zato je pomembno, da prepoznamo znake, ki kažejo na pomanjkanje tega minerala,

Zdravi zobje 04. 11. 2024 04.29

Kaj se zgodi, če pride do zobne resorpcije?

Zobna resorpcija se nanaša na izgubo delov zoba. Običajno gre za posledico poškodbe ali nezdravljene zobne težave, kot je karies. Obstaja preventiva, kakšno je zdravljenje?

Zdravi zobje 01. 11. 2024 04.49

Kaj jesti po odstranitvi modrostnih zob?

Pravilna prehrana lahko bistveno vpliva na proces celjenja po operaciji. Vaš zobozdravnik vam bo dal natančna priporočila glede prehrane za zagotovitev učinkovitega zdravljenja, v nadaljevanju pa si vseeno lahko preberete splošna priporočila za prehrano po odstranitvi modrostnega zoba.

Zdravi zobje 01. 11. 2024 04.49

Vrste razjed v ustih in kako jih pozdraviti

Razjeda v ustih je ranica, ki se pojavi kjerkoli v ustih. Te rane so običajno rdeče, rumene ali bele in morda imate eno ali več. Kdaj lahko izginejo same od sebe in ali so lahko nevarne?

Imunski sistem 25. 10. 2024 04.08

Okrepite imunski sistem s 5 preprostimi dihalnimi vajami

Lahko tudi dihanje pomembno vpliva na naš imunski sistem? Lahko nepravilno dihanje oslabi našo imunost, pravilno in kakovostno dihanje pa ga morda ojača? Strokovnjak za dihanje je za Healthista zatrdil, da je temu tako. Poglejmo si, kakšne vaje priporoča.

Zdravi zobje 01. 10. 2024 04.55

Katere vrste zobnih zalivk poznamo?

Zobne zalivke so ključni del sodobne zobozdravstvene oskrbe, saj pomagajo obnoviti poškodovane zobe, preprečijo nadaljnje propadanje in ohranjajo njihovo funkcionalnost.

Zdravi zobje 30. 09. 2024 04.27

Zato so pomembni redni zobozdravstveni pregledi

Skrb za ustno votlino ne vključuje le vsakodnevne higiene z rednim ščetkanjem in uporabo zobne nitke, temveč tudi redne obiske pri zobozdravniku.

Zdravi zobje 27. 09. 2024 04.31

Kako izbrati najboljšo zobno ščetko za občutljive dlesni?

Občutljive dlesni so pogosta težava, ki lahko povzroči nelagodje, krvavenje in vnetje. Če se občutljivih dlesni ne zdravi pravilno, lahko vodi do resnejših težav, kot je parodontoza. Pomemben del preventive in zdravljenja občutljivih dlesni je uporaba ustrezne zobne ščetke.

Zdravi zobje 26. 09. 2024 04.23

Kako prehrana vpliva na zdravje vaših zob?

Zdrava prehrana je ključni del splošnega zdravja, vključno z zdravjem zob in dlesni. Naši zobje in dlesni potrebujejo hranila za pravilno delovanje, rast ter obnovo, medtem ko določena živila lahko povzročijo škodo, če jih uživamo v prekomernih količinah.

Zdravi zobje 25. 09. 2024 04.46

Načini zdravljenja paradontalne bolezni

Parodontalna bolezen, znana tudi kot bolezen dlesni, je ena najpogostejših težav v zobozdravstvu in vpliva na zdravje dlesni ter podpornih tkiv, ki držijo zobe na svojem mestu. Če je ne zdravimo pravočasno, lahko napreduje do točke, ko povzroči izgubo zob ali vpliva na splošno zdravje.

Zdravi zobje 24. 09. 2024 04.05

Najpogostejši vzrok granuloma

Kaj je zobni granulom? Zakaj pride do njega? Kakšne so rešitve in če obstaja, kakšna je preventiva?

Zdravi zobje 23. 09. 2024 04.04

Kako rešiti težavo z ustnim sorom?

Oralni kandidozi pravimo tudi ustni sor. Gre za stanje, pri katerem se glivica Candida albicans kopiči na sluznici vaših ust. Slednja je sicer običajen organizem v naših ustih, ki povzroča težavo le, če in ko se preveč razraste in posledično začne povzročati simptome, ki niso prijetni.

Zdravi zobje 20. 09. 2024 04.04

Kaj je oralni lichen planus?

Ste že slišali za oralni lichen planus? Za kakšno stanje gre, kako si lahko pomagamo, kakšne so rešitve in kakšna je preventiva?

Zdravi zobje 19. 09. 2024 04.04

Zakaj pride do razbarvanja zob?

Zakaj pride do razbarvanja zob, kakšni so razlogi, kaj so rešitve in navsezadnje, kaj je preventiva?

Zdravi zobje 17. 09. 2024 04.04

Ne umivajte si zob, če se zgodi to

Kdaj, zakaj in v katerih primerih je poseganje po zobni ščetki celo odsvetovano?

Zdravi zobje 16. 09. 2024 04.54

Kako nevarno je beljenje zob?

Ali je beljenje zob varno? Lahko to naredimo kar sami doma? Kam, če že, iti beliti zobe? Zakaj navsezadnje zob ni dobro beliti? Vse izveste v nadaljevanju.

Zdravi zobje 13. 09. 2024 04.22

Zakaj je v zobni pasti fluorid?

Fluorid je mineral, ki ga naravno najdemo v vodi, prsti in zraku. Skoraj vsa voda vsebuje nekaj fluorida, vendar se lahko ravni fluorida razlikujejo glede na to, od kod prihaja voda. V zadnjem času pa se pojavljajo tudi različne trditve, kaj je fluorid, za kaj se uporablja in kako škodljiv je. Poglejmo si, kaj konkretno je fluorid, ali je res nevaren in ali bi nas moralo skrbeti.

Simptomi in bolezni 13. 09. 2024 04.09

6 znakov, da vam primanjkuje cinka

Ti znaki pomanjkanja cinka so lahko razlog, da vaši lasje niso tako gosti, kot so bili včasih, lahko pa so tudi razlog za tiste lise na nohtih ali obrazu.

Zdravi zobje 12. 09. 2024 04.53

Kaj se zgodi, ko pride do hiperdoncije?

Hiperdoncija je stanje, pri katerem zraste dodatni zob ali zobje. Gre za običajno neboleče stanje, ki pa lahko povzroči zaplete, ki nadaljnje lahko vodijo v bolečino in oteklino. Vaš zobozdravnik vam lahko priporoči odstranitev dodatnega zoba, če ta povzroča nelagodje in če pride do zapletov.

Zdravi zobje 11. 09. 2024 04.55

Kaj so dentigerne ciste?

Čeprav so dentigerne ciste blage, lahko povzročijo resne zaplete, če jih ne zdravimo.

Zdravi zobje 10. 09. 2024 04.41

Vnetno stanje zob, ki prizadene tkivo

Periimplantitis je vnetno stanje, ki prizadene tkivo, ki obdaja zobne vsadke, ki so nadomestili izruvane ali manjkajoče zobe. Periimplantatna bolezen se pojavi, ko se mehko tkivo okoli zobnega vsadka okuži in začne razpadati. To lahko povzroči bolečino, oteklino, težave z grizenjem in žvečenjem ter če se ne zdravi, odpoved implantata.

Zdravi zobje 09. 09. 2024 04.13

Kaj je bolezen temporomandibularnega sklepa?

Bolezen temporomandibularnega sklepa povzroča bolečino in občutljivost v čeljustnih sklepih ter okoliških mišicah in vezeh. Vzroki vključujejo škrtanje z zobmi, poškodbe čeljusti, artritis in vsakodnevno obrabo. Zdravljenje se razlikuje od osebe do osebe in lahko vključuje zdravila, fizikalno terapijo, ščitnike za usta po meri in operacijo čeljusti.

Zdravi zobje 06. 09. 2024 04.13

Zakaj in kako pride do zobne erozije?

Do zobne erozije pride, ko se vaša sklenina (zunanja, zaščitna plast vaših zob) tanjša. Ko enkrat pride do erozije, ne moremo popraviti 'škode', lahko pa veliko naredimo za preventivo in da ukrepamo, da zaustavimo, preden se stanje poslabša. Najboljši način za preprečevanje erozije sklenine je dobra ustna higiena in redni obisk zobozdravnika.

Zdravi zobje 05. 09. 2024 04.04

Kaj je priraščen jeziček?

Priraščen jezik omejuje delovanje otrokovega jezika. Določeni dojenčki imajo zaradi njega lahko težave z dojenjem ali težavo, da dobijo dovolj mleka. Kakšno je zdravljenje in kakšne so rešitve?

Zdravi zobje 04. 09. 2024 16.04

Skupščina ZZZS sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja

Skupščina ZZZS je na današnji seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 829