Vizita.si

zobna higiena

Zdravi zobje 18. 12. 2024 05.00

To se zgodi, če uporabljate napačno ščetko

Zdravje ustne votline je ključni del zdravja, čeprav se tega pogosto zavemo šele, ko pride do težav. Skrb za zobe in dlesni ni odvisna zgolj od rednega ščetkanja in obiskov zobozdravnika, temveč tudi od orodij, ki jih uporabljamo. Ena najpomembnejših odločitev pri ustni higieni je izbira ustrezne zobne ščetke. V tem članku bomo raziskali, zakaj je izbira ščetke tako pomembna, kako izbrati pravo, in predstavili različne vrste ščetk, ki so na voljo.

Zdravi zobje 24. 11. 2024 04.17

Kaj so kavitete?

Kaviteta je luknja v zobu, ki nastane zaradi zobne gnilobe. Karies nastane, ko kisline v ustih obrabijo trdo zunanjo plast zoba (sklenino). Vsak lahko dobi karies. Ustrezna ustna higiena in redno čiščenje zob pa vsekakor lahko preprečita nastanek kariesa.

Zdravi zobje 27. 09. 2024 04.31

Kako izbrati najboljšo zobno ščetko za občutljive dlesni?

Občutljive dlesni so pogosta težava, ki lahko povzroči nelagodje, krvavenje in vnetje. Če se občutljivih dlesni ne zdravi pravilno, lahko vodi do resnejših težav, kot je parodontoza. Pomemben del preventive in zdravljenja občutljivih dlesni je uporaba ustrezne zobne ščetke.

Zdravi zobje 19. 09. 2024 04.04

Zakaj pride do razbarvanja zob?

Zakaj pride do razbarvanja zob, kakšni so razlogi, kaj so rešitve in navsezadnje, kaj je preventiva?

Zdravi zobje 06. 09. 2024 04.13

Zakaj in kako pride do zobne erozije?

Do zobne erozije pride, ko se vaša sklenina (zunanja, zaščitna plast vaših zob) tanjša. Ko enkrat pride do erozije, ne moremo popraviti 'škode', lahko pa veliko naredimo za preventivo in da ukrepamo, da zaustavimo, preden se stanje poslabša. Najboljši način za preprečevanje erozije sklenine je dobra ustna higiena in redni obisk zobozdravnika.

Zdravi zobje 02. 09. 2024 04.45

Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni

Paradontalna bolezen je pogosta bolezen dlesni in kosti, ki podpirajo vaše zobe. Zakaj pride do nje, kako jo lahko preprečimo, kako jo zdravimo?

Zdravje 20. 05. 2024 04.41

Najpogostejši razlogi za bolečino v trebuhu

Ko nas začne boleti trebuh, se velikokrat sprašujemo, ali je kriva določena hrana, živilo, kombinacija več dejavnikov ali kaj drugega. Predstavljamo najpogostejše vzroke za bolečino v trebuhu in najboljše načine zdravljenja, navsezadnje pa tudi preventivo.

Bolezni 21. 03. 2024 04.26

Razlogi, zakaj se lahko pojavi rumen jezik

Rumen jezik navadno pomeni razbarvanje vašega jezika zaradi kopičenja odmrlih kožnih celic. Največkrat je to posledica slabe ustne higiene.

Zdravi zobje 20. 11. 2023 05.00

Vse o zobni protezi

Vzroki za izgubo zob so različni, najpogosteje je izguba povezana s parodontalno boleznijo, kariesom ali poškodbami, število manjkajočih zob pa s starostjo narašča. Ob izgubi zob je vedno potreben razmislek, kako manjkajoče zobe nadomestiti, saj vrzeli v zobni vrsti pomenijo preveliko obremenjenost preostalih zob.

Zdravi zobje 15. 09. 2023 05.00

Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?

Med najpogostejše vzroke za izgubo zob štejemo zobni karies, parodontalno bolezen, med relativno pogoste pa sodijo tudi poškodbe v športu ali prometu. Ne glede na razlog pa je potrebno zob nadomestiti, saj na tak način preprečimo nagib sosednjih in nasprotnih zob v vrzel ter izboljšamo estetiko nasmeha in žvečno funkcijo. Ena od možnosti je vstavitev enega ali več implantatov ter izdelava ustreznega protetičnega nadomestka – prevleke, mostička ali proteze.

Zdravi zobje 21. 08. 2023 05.00

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja

Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Zdravi zobje 27. 07. 2023 05.00

Najpogostejši vzrok zloma zoba

Zlomljen zob je boleča izkušnja, ki jo lahko doživi vsak do nas. Razlogi za zlom so različni: od zunanjih dejavnikov, kot je poškodba, do notranjih, ki so lahko posledica nepravilne sestave sklenine – zunanjega ovoja zoba in kariesa. Veliko vlogo igra preventiva, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, kako postopati ob takem dogodku.

Zdravi zobje 25. 07. 2023 08.40

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?

Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Zdravi zobje 14. 04. 2023 10.41

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?

V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Novice 14. 04. 2023 08.00

Vzroki in preprečevanje zobnega kamna

S kamni, ki se nahajajo v našem telesu, so navadno same težave. Pomislite na primer samo na izjemno nadležne žolčne ali ledvične kamne. Kamen se lahko nahaja tudi na zobeh. Za številne med vami zobni kamen predstavlja zgolj estetsko težavo, zavedati pa bi se morali še nevarnosti, ki jih lahko prinaša.

Zdravje 10. 03. 2023 05.00

Kaj je granulom in kako ga zdravimo?

Granulom med pacienti po navadi pomeni kakršno koli vnetje zobnega živca, ki zahteva koreninsko zdravljenje zoba. Zobozdravniki pa z besedo granulom označujemo že napredovano vnetje zobnega živca, ki sega prek odprtine korenine, torej vnetje obzobnega tkiva.

Zdravje 13. 10. 2021 05.00

Otroci pri zobozdravniku

Kljub večji ozaveščenosti ljudi o pomembnosti ustne higiene za ustno zdravje in preventivnim dejavnostim na področju zobozdravstva se v ustih mlajših generacij še vedno velikokrat pojavlja zobna gniloba (karies). Stanje je še posebej slabo pri najmlajših, saj ima zobni karies kar polovica otrok, mlajših od šest let.

Bolezni 04. 11. 2019 18.41

Na kakšen način lahko preventivno preprečimo gnilobo zob?

Zobna gniloba je poleg prehlada in obolenja dlesni najpogostejša tegoba človeštva. Če je ne oskrbimo, se okvara veča in na koncu uniči zob. Kako se preventivno zaščititi?

Zdravje 18. 09. 2019 08.02

Skrb za ustno zdravje je naložba za polno in zdravo življenje

Ali ste vedeli, da dosledna ustna higiena pripomore k boljšemu počutju in videzu? Ali ste vedeli, da je slaba ustna higiena povezana s povečanim tveganjem za srčne bolezni, bolezni ledvic, sladkorne bolezni, slabšo funkcijo možganov, nastanek Alzheimerjeve bolezni, slabosti v mišicah in kroničnih vnetij?

Bolezni 25. 04. 2019 16.08

Poskrbite za čudovit nasmeh

Da je smeh pol zdravja, ni samo rek, dejstvo je, da so nasmejani ljudje veliko bolj zdravi in priljubljeni. Za samozavesten in čudovit nasmeh pa so ključni zdravi in bleščeči zobje, zato jim namenite svojo pozornost.

POPovi zdravniki 29. 03. 2015 23.26

Vnetje dlesni ob nošnji zobnega aparata

Lep pozdrav! star sem 18 let in pred letom in pol sem dobil aparat. priblizno pol leta nazaj sem opazil da imam vnete dlesni, sprva sem mislil da so se mi dlesni tudi odmaknile vendar sta oba zobozdra...

POPovi zdravniki 04. 07. 2013 22.00

Težave z dlesnimi - gingivitis kljub dobri ustni higieni

Pozdravljeni Star sem 18 let in imam težave z gengivitisom. Zobozdravnica pravi, da slabo skrbim za higijeno čeprav to ni res, večkrat sem obiskal tudi kabinet kjer te naučijo pravilnega postopka ščet...

POPovi zdravniki 18. 12. 2010 19.00

Električna zobna ščetka

Pozdravljeni. Odločam se za nakup električne zobne ščetke in me zanima, ali sploh zobozdravniki priporočate čiščenje zob z električnimi zobnimi ščetkami in če, za katero naj se odločim? Odločam s...

POPovi zdravniki 15. 09. 2006 08.24

Karies in higiena

Sem dijakinja 1. letnika in imam veliko težav z zobno gnilobo! vsak dan si 2x dnevno umivam zobe, redno hodim k zobozdravniku pa mi zobje zelo gnijejo! je to lahko dedno? ali je to od velike količine ...

POPovi zdravniki 02. 06. 2006 15.46

Električne zobne krtačke

Spoštovani! Zanima me vaše mnenje o električnih krtačkah in njenih funkcionalnostih, a so bolj priporočljive za ustno higieno kot navadne ščetke? Ali jih priporočate tudi vašim pacientom? Katere so po...

POPovi zdravniki 24. 04. 2005 14.21

Fluonatril tablete

Lepo pozdravljeni. Imam eno vprašanje v zvezi z tabletami fluonatril. Ali priporočate jemanje le-teh pri dojenčkih? Hvala za odgovor

POPovi zdravniki 26. 01. 2005 23.09

Vnetje dlesni in naravno zdravljenje

Spoštovani! Z zobmi sicer nimam večjih težav, redno hodim k zobozdravniku, tako da lahko rečem, da imam urejeno zobovje. Zadnje čase pa opažam, da se mi občasno pojavi blago vnetje dlesni in zadnje...

POPovi zdravniki 26. 01. 2004 22.57

Fluoronatril tablete

Najprej vas naj lepo pozdravim in pohvalim vašo rubriko, v kateri sem našla že veliko zelo dobrih nasvetov. Pišem pa vam, ker tudi mene nekaj zanima in sicer fluorjeve tabletke. Moja hči bo stara 10 m...

POPovi zdravniki 30. 12. 2003 11.31

Umivanje zob

Pozdravljeni. Kljub temu da sem na forumu prebral veliko o pravilni tehniki ščetkanja pa me zanima še nekaj: Pravilno naj bi bilo od rdečega proti belemu, toda zobna ščetka Sonicare® vrši gibe lev...

POPovi zdravniki 14. 09. 2003 19.25

Paradontalna bolezen

Pozdravljeni, imam 42let, na zadnjem zobu levo zgoraj, se mi je ob strani naredil neki žep, v katerem se mi nabira hrana,(neprijetni okus) in iz katerega mi občasno priteče kri, bil sem že pri zobozdr...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859