Kako poteka bolezen?
Bolezen poteka v dveh fazah. V prvi fazi se teden ali dva po ugrizu okuženega klopa običajno pojavijo gripi podobni simptomi, kot so slabo počutje, bolečine v mišicah, vročina, glavobol, bruhanje, bolečine v trebuhu, driska. Faza traja do šest dni. Sledi prosti interval, ko bolniki običajno nimajo težav ali pa imajo le blag glavobol in traja tudi do dveh tednov. Nato še druga faza, ki se začne z visoko temperaturo, glavobolom, bruhanjem, včasih celo nezavestjo. Zaradi lajšanja težav je potrebno zdravljenje v bolnišnici, ki traja različno dolgo, odvisno od stopnje in lokalizacije prizadetosti osrednjega živčevja.
''Najhuje je, če pride do ohromitev rok, nog ali ko bolnik ne more več dihati sam''
Pri 35 do 58 odstotkih bolnikov, ki so preboleli klopni meningoencefalitis, se pojavljajo dolgotrajne posledice, ki močno vplivajo na kakovost življenja. Največji delež bolnikov ima glavobole, vrtoglavico, zmanjšano sposobnost koncentracije, depresije, motnje v delovanju avtonomnega živčnega sistema in motnje razpoloženja in sluha. Nekateri bolniki postanejo delno ohromljeni, lahko se pojavi tudi mišična atrofija. ''Najhuje je, če pride do ohromitev na primer rok, nog in celo dihalnega mišičja, ko bolnik ne more več dihati sam in bi brez umetnega predihavanja umrl. Bolniki pa imajo lahko tudi kasnejše težave, kot so slabo počutje, glavoboli, tresavica, vrtoglavica, motnje sluha, težko se zberejo. Več kot polovica pa se jih pozdravi,'' pove prof. dr. France Strle, dr. med.
Pred boleznijo se zaščitite s cepljenjem
Pred boleznijo se lahko najbolj učinkovito zaščitite s cepivom proti KME, ki je sestavljeno iz treh odmerkov. Prvi in drugi si običajno sledita v razmiku enega meseca, tretji pa se ponovi čez šest do devet mesecev. Poživitveni odmerki nato sledijo prvi na tri leta, naslednji pa na tri oziroma pet let odvisno od starosti osebe. Zaščita pred boleznijo se pri največ prejemnikih pojavi nekaj tednov po drugem odmerku cepiva. ''Cepivo proti KME velja za eno najbolj varnih in učinkovitih cepiv. V Avstriji so na podlagi podatkov o zbolelih za KME ugotovili, da nudi cepljenje približno 99-odstotno zaščito pred boleznijo. Varnost cepiva je bila v kliničnih raziskavah preskušana na več kot 10.000 osebah. Neodvisna terenska raziskava, opravljena na skoraj 26.000 cepljenih osebah, ni zaznala resnih zapletov po cepljenju, neželeni učinki so bili tudi sicer zelo redki, saj so jih opazili pri manj kot 0,5 odstotka cepljenih oseb,'' pojasni specialist javnega zdravja asist. Zoran Simonović, dr. med, ki cepljenje svetuje osebam, ki živijo ali obiskujejo najbolj ogrožena območja, pa tudi tistim, ki se pogosto gibajo v naravi, izvajajo aktivnosti na prostem in se športno udejstvujejo.
Sicer pa lahko za zaščito pred klopi poskrbite tudi s primerno izbiro oblačil in repelentov. Ko se odpravite v naravo, tako oblecite svetla oblačila iz gladkega materiala, ki klopom onemogočajo, da bi se oprijeli kože, oblačila in izpostavljene dele kože pa popršite s sredstvom za odganjanje mrčesa. Ob prihodu domov še natančno preglejte svoje telo in v primeru prisesanega klopa tega čim prej odstranite.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na