Addisonova bolezen je sicer redka motnja endokrinega sistema. Je kronična bolezen, pri kateri zaradi avtoimunskega obolenja prihaja do nezadostnega delovanja nadledvičnih žlez.
Težave se pri bolnikih običajno stopnjujejo nekaj tednov ali celo več mesecev, simptomi pa vključujejo slabo počutje, utrujenost, manjši apetit, izgubo telesne teže, poudarjeno obarvanost kože in sluznice, ki spominja na zagorelost - koža se temneje obarva predvsem v dlanskih pregibih, na členkih, komolcih in kolenih.
Pri bolnikih z Addisonovo boleznijo se običajno razvije nizek krvni tlak. Telo za normalno delovanje potrebuje določeno raven hormonov nadledvične žleze, v primeru večjih obremenitev pa so potrebe telesa večje.
Če je raven hormonov zelo nizka oziroma če se potrebe telesa povečajo, na primer ob okužbi ali poškodbi, lahko nastopi akutno poslabšanje omenjene bolezni oz. tako imenovana addisonska kriza. Zanjo so značilni bruhanje in dehidracija, bolečine v trebuhu in zmedenost.
Če bolezen ni prepoznana in ustrezno zdravljena, krvni tlak pade in razvije se šok. Stanje se lahko stopnjuje v komo ali celo smrt. Addisonovo bolezen je sicer mogoče uspešno zdraviti z nadomeščanjem hormonov.
Vizita e-novice
Vir: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV