Zakaj nastanejo afte?
Pri nekaterih ljudeh je nastanek aft povezano s stresom, menstrualnimi ciklusi, pogostejše pa so pri ljudeh s tanjšo sluznico. Afte so rane, katerih notranjost je bela ali rumena, zunanja pa svetlo rdeča. Največ neugodja povzročajo med obroki in umivanjem zob ter minejo v tednu ali dveh, navadno sami od sebe. V primeru nastanka afte ni treba iti takoj k zdravniku ali zobozdravniku, vsekakor pa se to priporoča, če afte trajajo dlje kot tri tedne ali se stanje poslabša ali se pojavljajo pogosto.
Natančen vzrok za afte še vedno ni znan, čeprav se pogosto domneva, da jih povzroča virus in menstrualni ciklus. Lahko je povezan tudi z jemanjem nekaterih zdravil.
Kako poteka zdravljenje aft?
Zdravljenje poteka z lokalnimi antiseptiki za ustno votlino, žajbljevim čajem in geli, ki vsebujejo protibolečinska zdravila. Pred uporabo gelov, ki vsebujejo analgetike, se je najbolje posvetovati pri zdravniku ali farmacevtu. Priporočljivo je tudi jesti in piti jedi in pijače nevtralnega okusa brez začimb. Afte se najpogosteje pojavijo med 10. in 19. letom, večini ljudi pa se spontano prenehajo pojavljati, ko se starajo.
Vrste aft
Majhne afte – so velike od 2 do 8 milimetrov in običajno trajajo od 10 dni do 2 tedna.
Velike afte – so večje in globlje, lahko trajajo več tednov in pustijo brazgotino.
Večkratne afte – skupina ducata manjših aft.
Preprečevanje aft
Uporabljajte ščetko z mehkimi ščetinami in pri umivanju zob ne delajte grobih potez. Izogibajte se hrani z ostrimi robovi. Redno umivajte zobe, vsaj dvakrat na dan. Redno obiskujte zobozdravnika. Jejte uravnotežene obroke, bogate z vitamini.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV