Vizita.si
Cmok v grlu

Simptomi in bolezni

Redka motnja požiralnika, ki lahko oteži požiranje hrane in pijače

N.R.A.
18. 06. 2024 04.43
0

Ahalazija se pojavi, ko se poškodujejo živci v požiralniku. Posledica tega je, da požiralnik sčasoma postane paraliziran in razširjen ter sčasoma izgubi sposobnost iztiskanja hrane v želodec.

Hrana se nato zbira v požiralniku, včasih fermentira in se splakne nazaj v usta, kar je lahko grenkega okusa. Nekateri ljudje to zamenjujejo z gastroezofagealno refluksno boleznijo (GERB). Vendar pa pri ahalaziji hrana prihaja iz požiralnika, medtem ko pri GERB 'material' prihaja iz želodca.

Za ahalazijo ni zdravila. Ko je požiralnik paraliziran, mišica ne more več pravilno delovati. Toda simptome je običajno mogoče obvladati z endoskopijo, minimalno invazivno terapijo ali operacijo. Poglejmo si več na to temo. 

Kaj je ahalazija?

Ahalazija je redka motnja, pri kateri vaš požiralnik ne more premikati hrane in tekočine navzdol v želodec. Vaš požiralnik je mišična cev, ki prenaša hrano iz ust v želodec. Na območju, kjer se vaš požiralnik sreča z želodcem, je mišični obroč, imenovan spodnji ezofagealni sfinkter. Ta mišica se sprosti (odpre), da omogoči vstop hrane v vaš želodec, in se skrči (napne, da se zapre), da prepreči, da bi se vsebina želodca vrnila nazaj v vaš požiralnik. Če imate ahalazijo, se ne sprosti, kar preprečuje premikanje hrane v želodec.

Normalni požiralnik in požiralnik pri ahalaziji
Normalni požiralnik in požiralnik pri ahalazijiFOTO: AdobeStock

Ahalazija dejavniki tveganja 

Ahalazijo običajno diagnosticirajo pri odraslih, starih od 25 do 60 let, vendar se lahko pojavi tudi pri otrocih (manj kot  5% primerov je pri otrocih, mlajših od 16 let). Nobena posamezna rasa ali etnična skupina ni bolj prizadeta kot druge, stanje pa ne poteka v družinah (razen morda pri redki obliki motnje). Moški in ženske so enako prizadeti.

Je ahalazija resna bolezen?

Da, lahko je, še posebej, če se ne zdravi. Če imate ahalazijo, boste postopoma imeli večje težave pri uživanju trdne hrane in pitju tekočin. Ahalazija lahko povzroči znatno izgubo teže in podhranjenost. Ljudje z ahalazijo imajo tudi rahlo povečano tveganje za razvoj raka požiralnika, zlasti če je stanje prisotno že dlje časa. Vaš zdravstveni delavec vam lahko priporoči redne preglede požiralnika, da zgodaj odkrijete raka, če bi se ta razvil!

Kaj povzroča ahalazijo?

Zakaj se vaše mišice požiralnika ne krčijo in ne sprostijo normalno, ni znano. Ena od teorij je, da je ahalazija avtoimunska bolezen (vaše telo napade samo sebe), ki jo sproži virus. 

Vaš imunski sistem napade živčne celice v mišičnih plasteh sten vašega požiralnika. Vaše živčne celice, ki nadzorujejo delovanje mišic, počasi propadajo zaradi razlogov, ki jih trenutno še ne razumejo. Posledica tega so čezmerne kontrakcije. Če imate ahalazijo, se požiralnik ne sprosti in hrana in tekočina ne moreta skozi požiralnik v želodec.

Zakaj se vaše mišice požiralnika ne krčijo in ne sprostijo normalno.
Zakaj se vaše mišice požiralnika ne krčijo in ne sprostijo normalno.FOTO: Adobe Stock

Simptomi ahalazije

Simptomi ahalazije se razvijajo počasi, trajajo mesece ali leta. Vključujejo:

- Težave pri požiranju (disfagija). To je najpogostejši zgodnji simptom,

- Regurgitacija neprebavljene hrane,

- Bolečina v prsih, ki pride in izgine; bolečina je lahko huda,

- Zgaga,

- Bolečina v prsih, ki pride in izgine,

- Pljučnica (zaradi aspiracije hrane v pljuča),

- Bruhanje, 

- Vračanje hrane ali sline,

- Nočni kašelj,

- Izguba teže/podhranjenost zaradi težav s prehranjevanjem. To je pozen simptom,

- Kolcanje, težave z riganjem (manj pogosti simptomi).

Nekateri zapleti ahalazije so posledica zadrževanja (regurgitacije) hrane v požiralniki in nato aspirirane v vaš sapnik.
Nekateri zapleti ahalazije so posledica zadrževanja (regurgitacije) hrane v požiralniki in nato aspirirane v vaš sapnik.FOTO: Adobe Stock

Ahalazija zapleti

Nekateri zapleti ahalazije so posledica zadrževanja (regurgitacije) hrane v požiralniki in nato aspirirane v vaš sapnik, ki vodi v vaša pljuča. Ti zapleti vključujejo:

- Pljučnico,

- Okužbe pljuč,

- Potencialno tveganje za raka na požiralniku. 

Ahalazija diagnosticiranje

Če zdravnik domneva, da imate ahalazijo, vas bodo napotili v bolnišnico na diagnostične preiskave. Ahalazijo lahko diagnosticiramo tudi med preiskavo, kot je rentgenska slika prsnega koša, iz drugega razloga. Testi za ahalazijo vključujejo:

Manometrija – majhna plastična cevka se skozi vaša usta ali nos napelje v požiralnik, da se izmeri mišični pritisk vzdolž njega na različnih točkah,

Endoskopija – tanek, upogljiv instrument, imenovan endoskop, se spusti v vaše grlo, da zdravniku omogoči neposreden pogled na sluznico požiralnika, mišični obroč in želodec.

Zgaga
ZgagaFOTO: Shutterstock

Ahalazija zdravljenje

Za ahalazijo ni zdravila, vendar lahko zdravljenje pomaga ublažiti simptome in olajša požiranje. Vaš zdravnik se bo z vami pogovoril o tveganjih in koristih različnih možnosti zdravljenja.

Zdravila lahko pomagajo sprostiti mišice v požiralniku. Zaradi tega je požiranje pri nekaterih ljudeh lažje in manj boleče, čeprav ne delujejo pri vseh. Učinek traja le kratek čas, zato lahko zdravilo uporabite za lajšanje simptomov, medtem ko čakate na trajnejše zdravljenje. Lahko povzročijo glavobole, vendar se to sčasoma običajno izboljša.

Raztezanje mišic (balonska dilatacija)

Pod sedativom ali splošnim anestetikom se balon prenese v požiralnik z uporabo dolge, tanke gibljive cevi (endoskopa). Balon se nato napihne, da pomaga raztegniti mišični obroč, ki prepušča hrano v želodec. To izboljša požiranje pri večini ljudi, vendar boste morda potrebovali zdravljenje večkrat, preden se simptomi izboljšajo. Balonska dilatacija nosi majhno tveganje za raztrganje požiralnika (ruptura požiralnika), kar lahko zahteva nujno operacijo.

Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a
Preberi še
Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a

Ahalazija prognoza

Najprej morate razumeti, da je ahalazija vseživljenjsko stanje. Prav tako boste morali imeti realna pričakovanja glede rezultatov različnih postopkov zdravljenja. Nobeno zdravljenje ne ozdravi ahalazije. Prosite svojega zdravnika, da se pogovorite o vseh možnostih zdravljenja in stopnji njihove uspešnosti za obvladovanje simptomov, potrebi po ponavljajočih se postopkih in pogostosti ter tveganjih in koristih vsakega postopka.

Koristne spremembe življenjskega sloga, ki jih lahko naredite, vključujejo:

- Hrano narežite na majhne koščke in jejte v pokončnem položaju. To bo omogočilo gravitaciji, da pomaga premikati hrano skozi požiralnik.

- Nikoli ne ležite ravno. To bo zmanjšalo tveganje za aspiracijo hrane v pljuča. Spite z dvignjeno glavo.

- Izogibajte se uživanju trdne hrane pred spanjem.

Viri: nhs.uk, my.clevelandclinic & mayoclinic

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650