Vizita.si
Okužba z virusom človeške imunske pomanjkljivosti običajno vodi v razvoj aidsa.

Simptomi in bolezni

AIDS/HIV

POP TV
06. 10. 2008 11.28
0

Okužba z virusom človeške imunske pomanjkljivosti običajno vodi v razvoj aidsa.

Okužba z virusom človeške imunske pomanjkljivosti običajno vodi v razvoj aidsa.
Okužba z virusom človeške imunske pomanjkljivosti običajno vodi v razvoj aidsa. FOTO: iStockphoto

Kljub odkritju zelo učinkovitih protiretrovirusnih zdravil še vedno ni cepiva, ki bi bolezen uspešno preprečevalo. Število okuženih oseb še zmeraj narašča. Med ljudmi se virus širi z okuženimi telesnimi tekočinami. 
Virus HIV okuži in postopoma uničuje podtip limfocitov (limfociti CD4) in s tem okrni imunski sistem. Ko je imunski sistem toliko okvarjen, da se pojavijo določene okužbe ali rakava obolenja, pomeni, da se je razvila končna oblika bolezni, aids. V tem obdobju lahko mikrobi, ki sicer za zdrave ljudi niso škodljivi, povzročajo hude bolezni (pljučnice, toksoplazmoza, glivične okužbe kože, tuberkuloza...). 

KAKO SE PRENAŠA HIV?

Virus ni tako nalezljiv kot prehlad. Najdemo ga v telesnih tekočinah, kot so kri, semenska tekočina, nožnični izločki, slina in materino mleko. Vse niso enako kužne, saj je virus v njih v različnih koncentracijah. Slina ga na primer vsebuje tako malo, da je verjetnost, da se okužimo s slino, izjemno majhna. HIV se običajno prenaša s spolnimi odnosi, bodisi vaginalnimi ali analnimi, možen pa je tudi prenos z oralnimi spolnimi odnosi. Če že imate kakšno spolno prenosljivo bolezen (predvsem če ta povzroča razjede na spolovilu), je verjetnost, da se boste okužili s HIV oziroma da boste okužili partnerja, če ste sami že okuženi, večja. Možnost za okužbo s HIV je večja tudi, če ste aktivni uživalec intravenskih drog, zlasti če si izmenjujete igle in drug pribor, ki je lahko okužen s HIV. Okužba s HIV se lahko prenese tudi z nosečnice na plod oziroma na dojenčka ob porodu ali med dojenjem. Prav tako se virus lahko prenese s presaditvijo organov ali transfuzijo krvi, vendar je tveganje za takšen prenos majhno. HIV se ne prenaša z vsakdanjimi socialnimi stiki, kot je rokovanje, s kašljanjem ali kihanjem. Vaše zdravje ni ogroženo, če delate ali živite z osebo, okuženo s HIV.

KAKŠNI SO SIMPTOMI?
Prvi znaki se pogosto pojavijo v prvih šestih tednih po okužbi. Pri velikem številu okuženih oseb se razvijejo gripi podobni bolezenski znaki in nekateri drugi simptomi: 

• povišana telesna temperatura,
• pekoča bolečina v žrelu,
• izpuščaj,
• bolečine v mišicah,
• utrujenost,
• povečane bezgavke.

Te težave običajno minejo po nekaj tednih, potem pri večini bolnikov sledi obdobje bolezni povsem brez simptomov. Lahko pa se pojavijo simptomi, kot so: 
• stalno povečane bezgavke,
• okužbe v ustni votlini, predvsem kandidoza ustne votline in žrela,
• bolezni dlesni,
• pogostejši zagoni herpetične okužbe s hujšim potekom, 
• obsežne genitalne bradavice, 
• srbeča, luščeča koža (seboroični dermatitis),  
• hujšanje,
• v napredovalem obdobju bolezni tudi nevrološki simptomi, na primer demenca. 

Trajanje bolezni od okužbe s HIV do razvoja aidsa se med posamezniki razlikuje, pri nezdravljenih osebah je to obdobjedolgo od enega do 14 let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662