Vizita.si
Akutni pankreatitis

Simptomi in bolezni

Bodite pozorni na simptome akutnega pankreatitisa

N.R.A.
23. 03. 2023 05.00
0

Kaj je akutni pankreatitis in kdaj in zakaj je lahko bolezen nevarna?

Je bolezen, ki ima lahko blag potek, lahko pa se konča tudi tragično. Prav zato je zelo pomembno vedeti, kako ga preprečiti, in v primeru suma na bolezen takoj poiskati zdravnika.

Trebušna slinavka je organ, ki se nahaja med trebuhom in hrbtenico, zato jo je včasih zelo težko videti na ultrazvoku. Sodeluje pri prebavi in uravnavanju krvnega sladkorja. Ustvarja prebavne encime in hormone, kot je inzulin. Prav tako dovaja prebavne encime v tanko črevo skozi kanal trebušne slinavke in izloča inzulin v kri.

Akutni pankreatitis
Akutni pankreatitis FOTO: AdobeStock

Vzroki in vrste pankreatitisa

Pankreatitis je vnetje trebušne slinavke. Lahko je akutno, ko se kratkotrajno vnetje razvije nenadoma, ali kronično, ko se vnetje ponavlja ali traja dlje časa.

Najpogostejši vzrok akutnega pankreatitisa so žolčni kamni, ki se lahko zagozdijo v žolčnem ali trebušnem vodu in povzročijo vnetje. Drugi pogosti vzroki vključujejo:

- čezmerno uživanje alkohola,

- uporaba nekaterih zdravil,

- visoka raven trigliceridov v krvi,

- povišana raven kalcija v krvi (najpogostejši vzrok je bolezen obščitnice),

- cistična fibroza,

- okužba,

- poškodba trebuha,

- debelost.

Akutni pankreatitis
Akutni pankreatitisFOTO: AdobeStock

Dve vrsti pankreatitisa

Akutni pankreatitis – vnetje se razvije hitro, od 48 ur do nekaj dni. Pogosto popolnoma izgine in ne pušča trajnih poškodb, lahko pa vodi tudi v smrt.

Kronični pankreatitis – vnetje je trajno. Vnetje je ponavadi manj intenzivno kot pri akutnem pankreatitisu, vendar lahko z napredovanjem povzroči brazgotinjenje in poškodbe.

Znaki in simptomi pankreatitisa

Znaki in simptomi pankreatitisa so lahko različni, najpogostejša pa je bolečina v zgornjem delu trebuha, ki se širi v hrbet. Bolečina je lahko različno močna, od blage (ko je težje postaviti ustrezno diagnozo) do zelo močne, ko je treba dati protibolečinska zdravila – opiate.

Pojavijo se lahko slabost, bruhanje, povišana telesna temperatura in hiter utrip.

Postavitev diagnoze

Na akutni pankreatitis lahko posumimo že v ambulanti družinske medicine, predvsem v hujših primerih. Zdravnik med pregledom opazi:

Akutni pankreatitis
Akutni pankreatitisFOTO: AdobeStock

- hiter srčni utrip,

- zelo pogost padec tlaka,

- napet in boleč trebuh.

Diagnozo moramo nujno postaviti v bolnišnici na podlagi klinične slike, pregleda, laboratorijskih preiskav (med drugim je najpomembnejša povišana vrednost amilaze v serumu in urinu), ultrazvoka, rentgena in CT trebuha.

Kaj se zgodi pri pankreatitisu?

Prebavni encimi, ki jih proizvaja trebušna slinavka, se prezgodaj aktivirajo v kanalih, ki se nahajajo v trebušni slinavki, namesto v prebavnem traktu. Nato začnejo ti encimi 'prebavljati' dele trebušne slinavke. Pri normalnem delovanju se encimi običajno aktivirajo šele, ko dosežejo del črevesja takoj za želodcem (dvanajstnik).

Trebušna slinavka
Trebušna slinavka FOTO: iStock

To vodi do vrste kemičnih reakcij, ki povzročijo vnetje v trebušni slinavki. Ni jasno, kako so zgornji vzroki dejansko sprožili to zaporedje dogodkov. Encimi trebušne slinavke in kemikalije lahko vstopijo v krvni obtok ter povzročijo vnetje in poškodbe drugih organov v telesu. To lahko privede do šoka in odpovedi organov, kot so odpoved dihanja, odpoved ledvic in drugi zapleti. To je zelo resna situacija, ki je lahko usodna.

Nujno zdravljenje

V večini primerov pankreatitisa je vnetje blago in mine v enem tednu. Simptomi so lahko prisotni nekaj dni, potem pa izzvenijo in trebušna slinavka si popolnoma opomore. V nekaterih primerih pankreatitisa vnetje hitro postane hudo. Deli trebušne slinavke in okoliških tkiv lahko odmrejo (nekrotizirajo).

Akutni pankreatitis je treba zdraviti v bolnišnici. Zelo pogosto je potrebno nadomeščanje tekočine z infuzijo. V hujših primerih se namesti nazogastrična cevka (cevka se namesti v nos in gre v želodec), da se skozi to pot dovaja tekoča hrana. Potrebna so zdravila proti bolečinam. V težjih primerih je potrebno dati kisik, v najhujših pa kirurško zdravljenje. 

Vir: adiva.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662